Wilczak czechosłowacki. Wygląd, charakter i pielęgnacja rasy
Wilczak czechosłowacki to pies pasterski, w którego żyłach płynie wilcza krew. Te fascynujące, choć niełatwe w wychowaniu zwierzęta zachwycą niejednego psiarza. Słyną ze swojej wytrzymałości fizycznej oraz lojalności i oddania wobec opiekuna. Poznaj historię, charakter oraz zasady pielęgnacji tej rasy psów. Zapraszamy do naszego artykułu, dzięki któremu dowiesz się, czy wilczak to pies dla Ciebie!
Pochodzenie i historia rasy wilczaka czechosłowackiego
Wilczak czechosłowacki to młoda rasa, hybryda owczarka niemieckiego oraz wilka karpackiego. To wynik eksperymentu przeprowadzonego przez Karela Hartla w 1955 roku, w wojskowej hodowli Czechosłowackiej. Pierwsze pokolenia szczeniąt były bardzo trudne do wychowania. Przypominały z zachowania dzikie wilki. Dopiero w kolejnych etapach krzyżowania hybryd z owczarkiem niemieckim otrzymano psy bez dominacji krwi wilczej. Zwierzęta te miały wyjątkowo wyostrzone zmysły oraz były bardzo wytrzymałe fizycznie. Jednocześnie wykazywały chęć do współpracy z człowiekiem i poddawały się szkoleniom.
Pierwsze stowarzyszenie miłośników tej rasy psów powstało w 1982 roku w Brnie. Oficjalnie w pełni uznano wilczaki przez FCI w 1999 roku. Obecnie zdobywają coraz większą popularność. Szczególnie uwielbiane są przez Włochów.
Wilczak czechosłowacki wygląd
Wilczaki czechosłowackie są psami rasy średniej. Samce mierzą około 65 centymetrów w kłębie i ważą 35-40 kilogramów. Nieco mniejsze suczki osiągają 60 centymetrów w kłębie i ważą około 30 kilogramów.
Z wyglądu wilczaki bardzo przypominają wilki. Poruszają się lekko i płynnie. Mają smukłą, prostokątną sylwetkę o atletycznej budowie. Grzbiet mają prosty, z zadem krótkim i lekko ściętym. Klatkę piersiową w kształcie gruszki, niesięgającą do łokci. Brzuch napięty, o lekko zapadniętych bokach. Ogon osadzony wysoko, zazwyczaj swobodnie wiszący lub noszony na sztorc w trakcie pobudzenia. Kończyny wilczaka są proste, smukłe i muskularne. Z dużymi łapami o długich palcach i ciemnych pazurach.
Głowa wilczaka czechosłowackiego kształtem przypomina klina. Jest symetryczna. Bez odznaczającej się bruzdy czołowej, z kufą niezbyt szeroką. Pies ten ma owalny nos, zabarwiony na czarno. Wargi dobrze przylegają do pyska, nie są obwisłe. Policzki nie odznaczają się. Oczy ma małe, migdałowate o pięknym, bursztynowym spojrzeniu. Uszy wilczaka są trójkątne, krótkie i sterczące.
Sierść i umaszczenie wilczaka
Wilczak czechosłowacki ma podwójną sierść. Składa się z warstwy okrywowej oraz podszerstka. Jest prosta i gęsta. Wśród niej można znaleźć, aż 5 różnych odmian włosa. Zimą podszerstek stanowi zdecydowanie większą część składową całej szaty. Jego zadaniem jest ochrona zwierzaka przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.
Wilczaki mają ubarwienie od koloru żółto-szarego po srebrzystoszary. Zdecydowanie jaśniejszą sierść posiadają na szyi i klatce piersiowej.
Pielęgnacja wilczaka czechosłowackiego
Pielęgnacja wilczaka nie jest skomplikowana. Twoim głównym zadaniem będzie regularne wyczesywanie sierści psiaka, 1-2 w tygodniu. W okresie intensywnego linienia, czyli wiosną i jesienią, staraj się robić to codziennie. Najlepszym narzędziem będzie szczotka dla psa, w typie pudlówki. Świetnie zbiera martwy włos, a jednocześnie nie narusza struktury futra.
Kąpiele nie są wymagane, ponieważ futro wilczaka ma właściwości samoczyszczące. Stosuj je jedynie, gdy nie możesz pozbyć się brudu przy pomocy zwilżonego ręcznika lub gdy pies nieładnie pachnie. W tym celu zaopatrz się w profesjonalny szampon dla psa długowłosego. Pamiętaj o dokładnym osuszeniu pupila po kąpieli. Podszerstek jest gęsty i pochłania mnóstwo wody. Jeśli jest mokry, łatwo o przeziębienie zwierzaka.
Regularnie oczyszczaj zęby psa przy użyciu pasty oraz szczoteczki dla psów. Unikniesz w ten sposób tworzenia się kamienia nazębnego, który może usunąć jedynie weterynarz.
Pazurki psiaka przycinaj, gdy zauważysz, że są zbyt długie. Rób to przy pomocy cążek lub nożyczek dla psów.
Nie zapominaj o kontrolowaniu stanu uszu oraz oczu zwierzaka. Drobne zanieczyszczenia usuniesz nawilżaną chusteczką lub specjalnym płynem przeznaczonym dla psów, właśnie do tych okolic ciała.
Wilczak czechosłowacki charakter
Wilczaki czechosłowackie odziedziczyły po wilkach kompetencje społeczne. Świetnie odnajdują się w dużej rodzinie, jednocześnie zachowują swój indywidualny charakter. Utrzymują silne więzi ze swoim opiekunem, jak i innymi mieszkańcami domostwa. Doskonale odczytują emocje. Potrafią odnaleźć nić porozumienia z innymi pupilami oraz dziećmi. Wilczaki są bardzo ekspresyjne i komunikują się na wiele różnych sposobów. Szczekanie jest dla nich nienaturalne. Preferują mowę ciała, pomruki, warczenie czy chrząkanie.
Dla początkującego psiarza wilczak czechosłowacki nie będzie dobrym wyborem. To pies wymagający opiekuna doświadczonego, który poradzi sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nim osobowość zwierzaka. W wielu opisach rasy możemy przeczytać między innymi o tym, że:
- Wilczaki burzliwie przeżywają okres dorastania.
- Na etapie dorosłości są źle nastawione do osobników tej samej płci.
- Pomimo swojej wytrzymałości fizycznej, są podatne na stres.
- Często występuję u nich także lęk separacyjny.
- Mają również silny instynkt łowiecki i prędko rzucają się w pogoń za zwierzyną.
Jak widzisz, wilczak czechosłowacki wymaga od swojego opiekuna dużo uwagi i poświęconego czasu. Należy już od szczenięcia konsekwentnie szkolić psa oraz poddawać go socjalizacji. Pokazuj swojemu pupilowi nowe miejsca, ludzi i inne zwierzęta. To daje mu możliwość rozwoju społecznego i nauki radzenia sobie ze swoimi popędami i trudnymi emocjami. Odpowiednie wychowanie od szczenięcia zwiększy odporność psa na różne bodźce.
Agresja, jak i nadmierna lękliwość u wilczaka czechosłowackiego są uznawane za cechy dyskwalifikujące według wzorca rasy.
Wilczak czechosłowacki a dzieci
Wilczak czechosłowacki sprawdza się jako pies dla rodziny z dziećmi. Jest wobec nich opiekuńczy i cierpliwy. Pamiętaj jednak, że żadne zwierzę nie powinno pozostawać z małym dzieckiem bez opieki dorosłej osoby. Szczególnie tak dużych rozmiarów, jak wilczak. Zupełnie przypadkiem może popchnąć dziecko i zrobić mu nieumyślnie krzywdę. Dodatkowo musisz nauczyć swoje pociechy do tego, jak zachowywać się w stosunku do psa. Choć rasa ta nie jest agresywna, może się bronić w sytuacji, którą postrzega jako zagrażającą. Posłuszna jest tylko swojemu opiekunowi. Uświadom więc maluchy, że psiak nie jest zabawką i ma swoje granice wytrzymałości.
Czy wilczak czechosłowacki nadaje się do domu?
Wilczak czechosłowacki może mieszkać w domu lub małym mieszkaniu w bloku. Nie potrzebuje dużych przestrzeni, lubi bliskość ludzi. Pamiętaj jednak, że regularny ruch jest dla Twojego psa bardzo ważny. Wilczaki potrzebują sporej dawki aktywności fizycznej dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia. Jeśli jesteś osobą, która woli krótkie spacery od długich wycieczek, warto rozważyć wybór innej rasy. Kanapowym leniuszkiem będzie na przykład chow chow.
Wilczak czechosłowacki aktywność
Psy te mają mnóstwo energii. Uwielbiają trenować, jednak nie robią tego spontaniczne. Działają zadaniowo. Aby Twój pies podejmował aktywność musisz znaleźć odpowiedni rodzaj motywacji. Zdecydowanie unikaj długich sesji monotonnych poleceń. Wilczak szybko się znudzi.
Wilczaki czechosłowackie wykorzystywane np. jako psy ratownicze. Jednak szkolenie ich zajmuje nieco więcej czasu niż innych ras, które również sprawdzają się w takiej pracy.
Z powodzeniem mogą uczestniczyć w psich sportach takich jak:
- agility,
- obedience,
- tropienie,
- sporty obronne.
Wilczak czechosłowacki zdrowie
Wilczaki czechosłowackie są zdrową rasą i rzadko chorują. Żyją długo, bo od 12 do 16 lat. Zdarza się jednak, że cierpią na:
- mielopatię zwyrodnieniową: nieprawidłowości w obrębie rdzenia kręgowego
- karłowatość przysadkową: niedobór lub brak hormonu wzrostu
- zwyrodnienia stawów łokciowych
- zwyrodnienia stawów biodrowych
- nowotwór śledziony
Wszystkie psy hodowlane powinny być poddawane badaniom pod kątem wyżej wymienionych chorób. Niezbędne są także regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Dzięki nim lekarz jest w stanie szybko zdiagnozować wiele chorób i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Jaka karma dla wilczaka czechosłowackiego?
Wilczak jest psem aktywnym, który potrzebuje kalorycznych posiłków. Postaw na karmy dla psa o bogatym składzie, które na pierwszym miejscu mają naturalne białko oraz tłuszcze zwierzęce. Unikaj zbóż, cukrów czy konserwantów.
Polecamy Twojej uwadze karmy takich marek jak Canagan lub Natural Trail.
Warto podawać pupilowi także olej z łososia. Zawiera on nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i -6. Zadbają o dobrą kondycję skóry oraz okrywy włosowej Twojego psa. Dodatkowo wzmocnią walory smakowe posiłku, jako pyszny toper do każdego dania.
W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl znajdziesz także karmy specjalne. Przeznaczone są dla psów z różnymi przypadłościami zdrowotnymi, na przykład:
- z niewydolnością nerek,
- z nadwrażliwością pokarmową,
- z cukrzycą.
Oferujemy również szeroki wybór przysmaków dla psów. To aromatyczne przekąski, które sprawdzą się w trakcie treningów z psem. Lekkostrawne i bezcukrowe produkty będą dodatkową motywacją dla pupila do pracy i podejmowania kolejnych wyzwań. Warto mieć je zawsze przy sobie!
Wilczak czechosłowacki szczeniak
Jeśli chcesz adoptować małego wilczaka czechosłowackiego, odpowiednio się do tego przygotuj. Szczeniak może być bardzo zaniepokojony odłączeniem od matki. Stwórz dla niego przyjazną przestrzeń, która pomoże mu w adaptacji do nowego miejsca i sytuacji. Zaopatrz sie również w produkty, które ułatwią Ci opiekę i pielęgnację psiaka. Skompletuj wyprawkę dla swojego nowego pupila, w której nie może zabraknąć:
- legowiska: wygodnego i przytulnego, dostosowanego do gabarytów zwierzaka. Będzie jego prywatnym miejscem do odpoczynku
- misek: osobnych na wodę i karmę. Polecamy miski na stojaku, ponieważ nadmierne pochylanie się psa w trakcie jedzenia m.in. przeciąża mięśnie karku i przednich łap.
- podkładów higienicznych: ułatwią Ci nauczenie szczeniaka załatwiania się w wyznaczonych do tego miejscach
- woreczków na odchody: to must have każdego szanującego się psiarza!
- akcesoriów spacerowych: długiej smyczy, która pozwoli psu na eksploracje terenu w czasie spacerów. A także szelek lub obroży — koniecznie dopasuj je do wymiarów swojego zwierzaka!
- zabawek dla psa: najlepiej różnorodnych, które urozmaicą psu czas zarówno w domu, jak i poza nim np. w czasie dłuższych wycieczek czy codziennych spacerków.
- adresówki
Jakie zabawki dla wilczaka czechosłowackiego?
Wilczak czechosłowacki to pies aktywny, który potrzebuje dużej ilości ruchu w ciągu dnia. Wilczaki to inteligentne psy, które również łatwo się nudzą monotonnymi zajęciami. Warto zainwestować w zabawki dla psa, które pomogą Ci w organizowaniu dnia pupilowi. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór zabawek, od piłeczek, dysków po szarpaki i kongi.
Polecamy zabawki wodne, które zabierzesz ze sobą nad rzekę, jezioro czy w trakcie wakacyjnego plażowania. To produkty, które nie toną, zazwyczaj w wyraźnych kolorach, co poprawia ich widoczność nawet gdy wpadną w przybrzeżne szuwary.
Z kolei zabawki interaktywne i edukacyjne to dobra rozrywka dla psa w domu. Zwierzak musi manipulować przedmiotem tak, aby uzyskać ukryte smakołyki. Taka zabawa pobudza zmysły takie jak węch, dotyk i wzrok jednocześnie. Pozawala pupilowi ćwiczyć wytrwałość i uspokaja go.
Wilczak czechosłowacki cena
Cena za wilczaka czechosłowackiego waha się od 3,5 do 5 tysięcy. Koszt uzależniony jest od renomy hodowli, wieku psa czy jego predyspozycji wystawowych.
Polecamy Ci zakup pupila ze sprawdzonej hodowli, certyfikowanej przez Związek Kynologiczny w Polsce. Dzięki temu masz pewność, że jesteś opiekunem psa rasowego, który przeszedł odpowiednie badania medyczne. Możesz również zapoznać się z historią zdrowia jego rodziców. Profesjonalny hodowca z chęcią udzieli Ci również cennych wskazówek odnośnie prawidłowego wychowania czy pielęgnacji danej rasy.
Listę legalnych hodowli sprawdzisz na stronie ZKwP lub w oddziałach stacjonarnych.
Najczęstsze pytania dotyczące rasy wilczaka czechosłowackiego
Czy wilczak czechosłowacki jest groźny?
Psy tej rasy są z natury spokojne. Mogą być groźne tylko w sytuacji, którą interpretują jako zagrażającą. Również pies źle traktowany lub niesocjalizowany może wykazywać agresywne zachowania.
Gdzie kupić wilczaka czechosłowackiego?
Najlepiej zakupu dokonać w hodowli zarejestrowanej przez ZKwP.
Ile procent wilka ma wilczak czechosłowacki?
Średnio to około 28% udziału krwi wilczej.
Czy na wilczaka trzeba mieć pozwolenie?
Nie, obecnie nie potrzebujesz pozwolenia na posiadania wilczaka czechosłowackiego.
Czy wilczak czechosłowacki szczeka?
Nie, psy te praktycznie w ogóle nie szczekają. Nie jest to ich naturalny sposób komunikacji.
Ciekawostki o wilczaku czechosłowackim
- W klasyfikacji FCI istnieją dwie rasy będące krzyżówką psa i wilka. Prócz wilczaka czechosłowackiego, jest to saarlooswolfhond.
Bibliografia:
https://www.zkwp.pl/wzorce/332.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Czechoslovakian_Wolfdog
https://chasinggloryfci.com/o-rasie/
https://www.zperonowki.com/site/pl/node/177