Darmowa dostawa od 199,00 zł

Welsh Corgi Pembroke i Cardigan- wygląd, charakter, pielęgnacja

2023-09-11
Welsh Corgi Pembroke i Cardigan- wygląd, charakter, pielęgnacja

Zapewne kojarzysz Corgi dzięki Królowej Wielkiej Brytanii. Psy tej rasy dzielnie towarzyszyły Królowej Elżbiecie II od wielu lat. Z tego powodu zyskały miano psów królewskich.

Owczarki walijskie należą do jednej z najstarszych ras psów. Są rodzinne i wspaniale dogadują się z dziećmi. Ich energia i żywiołowość sprawiają, że każdy Twój dzień będzie pełen niezwykłych przygód. Z nimi nigdy nie jest nudno. Ponadto nadają się na pierwszego psa. Chcesz wiedzieć więcej na temat rasy Welsh Corgi? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

Historia rasy Welsh Corgi Pembroke i Cardigan

Welsh Corgi to rasa psów pochodząca z Wielkiej Brytanii z rejonów Walii. Jest to stara rasa, której początki są zapisane w kodeksie walijskim króla Howella Dha z X wieku. Z psami Corgi są również związane legendy i mity. Jedna opowieść głosi, że były one wierzchowcami dla wróżek. Podobno na tułowiu Corgiego nadal można zauważyć czarodziejską uprząż. 

Możemy wyróżnić Welsh Corgi Pembroke oraz Welsh Corgi Cardigan. Są to dwie odrębne rasy, które na pierwszy rzut oka są bardzo podobne. Jednak występują między nimi różnice, które postaramy się Ci przedstawić. Były one uważane za jedną rasę do XVII wieku. Dopiero w 1934 roku zakazano ich krzyżowania. 

Welsh Corgi Pembroke są potomkami celtyckich Welsh Corgi Cardigan połączonych z vallhundami, psami Wikingów. To właśnie dzięki genom szpiców początkowo Pembroke zawdzięczały swoje małe ogonki. Za to Welsh Corgi Cardigan są psami starszymi od Pembroków. To one jako pierwsze zadomowiły się na Wyspach Brytyjskich, przybywając wraz z Celtami. Cardigany pochodzą od psów gończych, które są przodkami dzisiejszych jamników. Rasy zamieszkiwały dwa różne tereny. Cardigany na Północy, a Pembroke na Południu Walii. Są to rasy naturalne, ponieważ powstały bez ingerencji człowieka.  

Welsh Corgi Pembroke i Welsh Corgi Cardigan wg klasyfikacji FCI należą do grupy psów pasterskich i zaganiających. Przypisano je do sekcji psów pasterskich w typie jamnikowatym. Ich zadaniem było pilnowanie i popędzanie bydła, koni, owiec oraz ptactwa. Potrafiły również skutecznie pozbywać się szkodników, takich jak szczury. 

Do Polski zostały sprowadzone z Niemiec w 1979 roku. 

Nazwa Corgi

W Walii na Pembroke mówiono ci-Sodli, co oznacza szczypacze, ponieważ delikatnie skubały bydło za pęciny. Na Cardigany wołano ci-Llathaid, oznaczające długi na jard, co odnosiło się do ich długości.

Samo słowo corgi pochodzi ze staroceltyckiego. To połączenie słowa "cor"  lub "cur" oznaczającego pies z "gi", czyli mały. Razem słowa znaczą mały pies lub krasnopies. Z Walijskiego corrci można przetłumaczyć na karłowaty pies.

Welsh Corgi Cardigan

Wygląd Corgi

Jest to mały pies o krępej budowie ciała. Charakterystyczna, nieproporcjonalna do reszty ciała głowa jest ozdobiona szeroko rozstawionymi, dużymi uszami. Uszka Corgiego są zaokrąglone na końcach. Oczy są okrągłe w kolorze ciemnobrązowym. Cała sylwetka tego psa jest uwieńczona krótkimi nóżkami, zakończonymi białymi skarpetkami. Nie zapominajmy o zjawiskowym ogonie, który u Cardigan przypomina lisią kitę. 

Cechy fizyczne

Pembroke

Cardigan

Wysokość

25-30 cm

30 cm

Waga

9-12 kg

12 kg

Cechy różnicujące

 Mogą mieć długi lub krótki ogon. Kiedyś ich ogonek był szczątkowy

Mają większe uszy oraz dłuższy tułów

Wygląd pyszczka psa Corgi

 Sierść Corgi

Psy tej rasy mają dwuwarstwową, prostą sierść z gęstym podszerstkiem. Ich sierść jest dostosowana do Brytyjskiej pogody, czyli deszczowej i zimnej. Sierść rasie wypada intensywnie przez cały rok. Linieją dwa razy w roku.

Szata Pembroke Cardigan
Długość sierści Średniej długości Krótka lub średniej długości
Umaszczenie

Umaszczenie może być jednolite lub 
z białymi znaczeniami na nogach, klatce piersiowej, szyi i głowie.

Umaszczenie Pembroke:

 • rude,
 • śniade,
 • płowe,
 • czarne podpalane,

Wiele wariantów umaszczenia. Biała powierzchnia umaszczenia nie powinna przekraczać 30%.

Umaszczenia dozwolone
u Cardigan:

 • trikolor pręgowane,
 • trikolor
 • pręgowane,
 • rude,
 • śniade,
 • czarno-białe,
 • blue merle,
 • marmurkowe.

 

Charakter Corgi

Cechy charakteru Welsh Corgi Cardigan i Pembroke również się różnią. Cardigany są uważane za psy spokojniejsze, mniej impulsywne, opanowane i wycofane. Pembroke jest psem bardziej żywiołowym, zawsze gotowym do pracy i zabawy. Obydwie rasy są inteligentne, pojętne i szybko się uczą. Są psami towarzyskimi i rodzinnymi. Przywiązują się do swoich opiekunów. Mają bardzo dobre relacje z dziećmi w każdym wieku. Są pełne wigoru. Przy odpowiedniej socjalizacji nie mają problemu w nawiązywaniu relacji z obcymi psami. Lubią wszystko kontrolować i wiedzieć, co się dookoła dzieje. Dlatego nie zdziw się jak będą wskakiwać na parapet lub meble, by mieć lepsze stanowisko do obserwacji otoczenia.

Psy tej rasy są elastyczne i potrafią dopasować się do stylu życia opiekuna. Dzięki temu nadają się na pierwszego psa. Niemniej niech Cię to jednak nie zmyli. Pod całą przykrywką przyjaznego psa, ukrywa się prawdziwy indywidualista i uparciuch. 

Leżący pies rasy Corgi

Szkolenie i trening Corgi

Najważniejsza jest socjalizacja psa już od szczeniaka. Charakter Corgiego nie pozwala mu przejść obojętnie obok roweru czy samochodu. Dlatego od małego oswajaj psa z różnymi dźwiękami, osobami i zwierzętami. Nauczy to psa radzić sobie w różnorodnych sytuacjach. Nauka chodzenia psa na smyczy to również podstawa, szczególnie przy tak upartych psach, jak Corgi. Dodatkowo psy tej rasy mogą sporo szczekać, nad tym też można popracować.

Najważniejsze, by szkolenie psa było prowadzone przy zachowaniu cierpliwości, konsekwentności i stanowczości. Jest to rasa czuła, lecz jeśli pozwolisz jej na wszystko, to z łatwością sobie Ciebie przyporządkuje. Nie używaj metod awersyjnych, gdyż pies może się zamknąć w sobie. Korzystaj z metod pozytywnego wzmocnienia, czyli nagród w postaci smaczków oraz pochwał. Jeśli potrzebujesz pomocy, skorzystaj ze szkoły tresury dla psów.

Corgi będą fantastycznymi towarzyszami do uprawiania sportów. Sprawdzą się w agility, obedience i dogtrekkingu. Jeśli chcesz z rasą pobawić się we frisbee, musisz uważać na ich kręgosłup. Corgi nie powinny wysoko skakać w górę. 

Pielęgnacja Corgi

Pielęgnacja sierści Corgiego ogranicza się do regularnego czesania raz-dwa razy w tygodniu. W czasie linienia należy zwiększyć częstotliwość czesania, najlepiej codziennie. Do tej czynności potrzebujesz jedynie pudlówki i metalowego grzebienia ze średnio gęstym rozstawem ząbków. Nie zalecamy stosować do wyczesywania podszerstka furminatora. Rolka do ubrań i szczotka do czyszczenia mebli powinny także stać się Twoimi nierozłącznymi przyjaciółmi. 

Kąpiel psa tej rasy powinna odbywać się raz na jakiś czas. Najlepiej, wtedy gdy pies jest brudny lub nieprzyjemnie pachnie. Szampon dostosuj do potrzeb sierści psa, jeśli jest przesuszona, wybierz szampon nawilżający. Uważaj, by ochronić uszy psa przed wodą. Do ucha nie może się nalać woda. Po każdej kąpieli nałóż odżywkę dla psa, by nawilżyć oraz uelastycznić włos. Odżywka zapobiegnie jego wypadaniu. 

Pamiętaj, by ścinać psie pazurki, jeśli nie są ścierane naturalnie na spacerach. Używaj do tego specjalnych cążek dla psa. Poza tym nie zapomnij o pielęgnacji uszu i okolicy oczu, również preparatami do tego przeznaczonymi. Koniecznie dbaj o zęby Corgi, ponieważ bardzo szybko się psują i osadza się na nich kamień nazębny. Już od szczeniaka zapoznaj go z pastą do zębów dla psów oraz szczoteczką. Przydadzą się również zabawki dentystyczne jak gryzaki, piłki z wypustkami czy materiałowe sznury. Pomogą zadbać o higienę jamy ustnej Twojego pieska.

Regularnie sprawdzaj gruczoły okołoodbytowe i kontroluj stan zdrowia psa u lekarza weterynarii. 

Leżący na sielskiej polanie Corgi

Zdrowie Corgi

Rasa jest stosunkowo zdrowa. Dobrze zadbane Corgi mogą dożyć 12-15 lat. Choroby, które mogą spotkać przedstawiciela rasy to:

 • wrodzony postępujący zanik siatkówki (PRA)
 • problemy z dyskami międzykręgowymi
 • nadwaga i otyłość oraz ich konsekwencje/następstwa

Ze względu na delikatny kręgosłup oraz problemy z dyskami międzykręgowymi Welsh Corgi nie powinny wchodzić/schodzić po schodach i skakać wysoko w górę. 

Żywienie Corgi

Corgi mają tendencje do nadwagi i otyłości. Dlatego musisz zwracać szczególną uwagę na podaż kalorii. Karma dla psa, którą chcesz podawać, powinna być pozbawiona zbóż, gdyż zboża są wysokokaloryczne. Zadbaj o to, by posiłki były bogate w mięso. Mięso powinno stanowić 1/3 posiłku psa. Zbyt duża ilość białka w ich menu może prowadzić do ujawnienia się alergii. 

Welsh Corgi są łakomczuchami. Zawsze w ich brzuszku znajdzie się miejsce na smaczki dla psa. Przysmaki także zawierają kalorie i nie powinny przekraczać 10% całkowitej diety psa. Wliczaj je w dzienną porcję kaloryczną. Kalorie dopasuj do aktywności psa. 

Akcesoria dla Corgi

Kompletna wyprawka powinna zawierać:

 • wygodne legowisko i kocyk dla psa
 • dwie miski dla psa jedna na wodę, druga na karmę, może się przydać miska spowalniająca jedzenie
 • na początek maty i podkłady dla psa do nauki załatwiania swoich potrzeb
 • szampon i odżywkę dla psa
 • szczotkę pudlówkę oraz metalowy grzebień
 • akcesoria spacerowe: smycz oraz obróżkę lub szeleczki
 • dyspenser na worki oraz worki na odchody, polecamy ekologiczne worki od Pet Supplies
 • preparaty do czyszczenia oczu i uszu
 • pastę do zębów dla psa i szczoteczkę, na początek rekomendujemy szczoteczkę napalcową
 • obroże na pchły i kleszcze dla psa lub krople/tabletki

Dodatkowo nie zapomnij o całej masie zabawek dla psa. Rasa lubi bawić się piłką oraz szarpakiem. Nie pogardzą zabawkami wodnymi. Jak też wspominaliśmy, mają tendencje do problemów z uzębieniem. Zainwestuj więc w zabawki dentystyczne dla psa. Pomogą Ci w walce z kamieniem nazębnym, usuną resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych oraz masują dziąsła. 

Sprawdź przysmaki i naturalne gryzaki dla psa w naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl. Czekają na Ciebie przysmaki mięsne, naturalne gryzaki oraz treserki. 

Dwa psy rasy Welsh Corgi Pembroke

Ile kosztuje Corgi w Polsce?

Ceny za szczeniaka rasy Welsh Corgi wahają się od 6000 zł do 7000 zł. Jeśli chcesz mieć rasowego psa wybierz szczeniaka z rodowodem ze sprawdzonej hodowli. Hodowlę możesz sprawdzić na stronie ZKwP lub w najbliższym oddziale stacjonarnym. Polecamy kupić pieska z hodowli, gdyż masz wtedy wgląd w historię medyczną rodziców psa oraz możesz zasięgnąć porad od hodowcy. Przed zdecydowaniem się na kupno psa sprawdź miejsce hodowli oraz porozmawiaj z hodowcą. Hodowca powinien chcieć Cię poznać, gdyż pragnie oddać pieska w dobre ręce. Zwróć również uwagę na cenę psa, jeśli jest zbyt niska, powinno Cię to zaniepokoić. 

Dla kogo pies rasy Corgi?

Nadaje się dla osób w każdym wieku. Będzie idealnym pierwszym psem, jeśli jesteś zmotywowany do nauki konsekwentnego szkolenia psa. Sprawdzi się zarówno do mieszkania w bloku, jak i w domu. Odnajdzie się w małej oraz dużej rodzinie. Do miasta i na wieś. Ma dobry kontakt z innymi zwierzętami. Jest to pies aktywny, który ochoczo pobiega w parku i pójdzie na długi spacer. Aczkolwiek po intensywnych aktywnościach chętnie będzie razem z Tobą leniuchował na kanapie. 

Ciekawostki o rasie

Welsh Corgi Pembroke stały się popularne za sprawą Królowej Elżbiety II. W pewnym momencie na jej dworze było 30 przedstawicieli psów tej rasy.

Rasa jest bohaterem bajki animowanej pod tytułem "Corgi psiak Królowej"

Biegnący pies rasy Corgi

Najczęściej zadawane pytania

Czy Corgi są chorowite?

Nie, są całkiem zdrową rasą. Może pojawić się problem wrodzonego postępującego zaniku siatkówki (PRA), jednak hodowcy starają się wyeliminować tę chorobę. 

Czy Corgi nadaje się do bloku?

Oczywiście! Są to psy, które będą się dobrze czuły zarówno w bloku, jak i w domu. Jedynie chcielibyśmy zwrócić uwagę na delikatny kręgosłup psa, dlatego należy ograniczyć wchodzenie oraz schodzenie po schodach.  Takie czynności nadwyrężają kręgosłup oraz mogą doprowadzić do problemów z dyskami kręgowymi.

Czy Corgi rodzą się bez ogona?

Dawnej Corgi Pembroke miały szczątkowe ogony. Z tego powodu cięto ich ogony na krótko. Takie praktyki zostały zakazane w wielu państwach. Obecnie Pembroke może urodzić się z krótkim lub długim ogonem. Ogon Cardigana od zawsze przypomina lisią kitę.

Czy Corgi to naturalna rasa?

Tak, jest to naturalna rasa, która powstała bez interwencji człowieka.

Czy Corgi lubi pływać?

To zależy od osobowości i indywidualnych preferencji psa. Niektóre Corgi nie mają nic przeciwko wodzie i chętnie do niej wskakują.  

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 545 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-17
Szybka realizacja.
2024-06-05
Piękne szelki (już drugie takie same), szybka dostawa. Jestem super zadowolona.
pixel