Darmowa dostawa od 199,00 zł

Szpic wilczy - charakter, pielęgnacja, wygląd

2024-09-20
Szpic wilczy - charakter, pielęgnacja, wygląd

Wyobraź sobie psa, który łączy wygląd małego niedźwiadka z dziką elegancją wilka. Taki właśnie jest szpic wilczy - fascynująca rasa, która od lat podbija serca miłośników psów na całym świecie. Te energiczne, inteligentne i lojalne czworonogi mają w sobie coś magnetyzującego. Czy to ich gęste, puszyste futro? A może żywiołowy charakter, który sprawia, że każdy dzień z nimi to nowa przygoda? W tym artykule odkryjesz, co sprawia, że szpice wilcze są tak wyjątkowe. Kto wie, może znajdziesz psa idealnie dopasowanego do Ciebie?

Historia rasy psa szpic wilczy

Według FCI krajem pochodzenia szpica wilczego są Niemcy. Właśnie tam podzielono szpice według ich wielkości, bo ich budowa anatomiczna jest identyczna. Jednakże do ostatecznego wykształcenia rasy przyczyniły się również Holandia i Anglia. Anglicy opracowali wzorzec. Holendrzy zaś hodowali psy o bujniejszym futrze. Nazywali je Keeshond od męskiego imienia Kees, przywódcy holenderskiego ruchu patriotycznego. 

Rasa znana jest również pod nazwą wolfspitz, keeshond oraz szpic wilczasty. Należy do psów pierwotnych, czyli najbardziej zbliżonych genetycznie do wilków. Wywodzi się od psów torfowych. Tak określa się szczątki czworonogów znalezionych w torfie na terenie Szwajcarii. Szpice te już od wielu lat towarzyszyły i służyły człowiekowi. Są wspaniałymi stróżami oraz potrafią zaganiać bydło. Nie tylko asystowały woźnicom w podróżach, ale również strzegły towaru i świetnie dogadywały się z końmi.

Wygląd szpica wilczego

Sylwetka szpica wilczego jest proporcjonalna. Zakończona spektakularnym puszystym, średniej długości ogonem wysoko osadzonym i zawiniętym nad grzbietem psa. Ciało oparte jest na prostych i umięśnionych kończynach. 

Nad szpiczastą kufą z niewielkim, okrągłym noskiem, znajdują się średniej wielkości oczy w kształcie migdała o ciemnej barwie. Na szczycie głowy rozmieszczone są małe, trójkątne, postawione na sztorc uszy. Pyszczek ma zawsze uśmiechnięty. 

Rasa waży 20-30 kg i osiąga wysokość 43-55 cm w kłębie (średnio 49 cm +/- 6 cm).

Pies rasy szpic wilczy, zwany też keeshond

Sierść i umaszczenie szpica wilczego

Szpic wilczy posiada dwuwarstwową sierść, na którą składa się twardy, prosty włos, a pod nim ukryty jest wełnisty podszerstek. To on nadaje futerku tyle objętości. 

Na kufie, kończynach i łapach włos jest krótki. Wokół szyi i łopatek natomiast tworzy piękną kryzę, na tylnych kończynach portki, a na ogonie pióropusz. 

Keeshond występuje w srebrnoszarym umaszczeniu o czarnych końcówkach włosów. Kufa oraz uszy również przybierają ciemny kolor. Czarna linia biegnie wzdłuż kącika oka do ucha. Spód ogona i portki mają srebrnoszary odcień. Kryza jest jaśniejsza. 

Jaki charakter ma szpic wilczy?

Współczesny szpic wilczy zachował wiele swoich cech sprzed kilkuset lat. Obecnie nadal jest fantastycznym stróżem, którego uwadze nic nie umknie. Nie wykazuje zachowań agresywnych, lecz w razie potrzeby dzielenie stawi się w obronie swojego właściciela. Bardzo przywiązuje się do opiekuna i jest wobec niego lojalny. Nie lubi zostawać sam. Ceni sobie czas spędzony ze swoim człowiekiem, wręcz jest stworzony, by być u jego boku! Mimo przyjaznego usposobienia, wobec obcych jest nieufny i potrzeba trochę czasu, by zaskarbić sobie jego sympatię. 

To pewny siebie, wesoły oraz żywiołowy pies. Potrzebuje średniej ilości ruchu, którą zaspokaja na uwielbianych przez siebie codziennych spacerach. Jest inteligentny i szybko się uczy. Sprawdzi się zarówno w agility jak i obedience. 

Szpic wilczy musi przejść prawidłową, wczesną socjalizację. W ten sposób oswoi się ze światem: zapachami, dźwiękami, miejscami, obcymi ludźmi i innymi zwierzętami. Psie przedszkole pozwoli pupilowi na poznanie różnych psów w kontrolowanych przez behawiorystę warunkach. 

Pielęgnacja szpica wilczego

Szpic wilczy posiada bujną sierść, w którą od razu masz ochotę zanurzyć swoje ręce. Aby zadbać o jej dobrą kondycję, należy czesać pupila 1-2 razy w tygodniu. Do tego zabiegu użyj twardej włosianej szczotki lub metalowej pudlówki o długich, prosto zakończonych igłach. Pudłówka poradzi sobie zarówno z włosem okrywowym, jak i pięknie wyczesze łatwo filcujący się podszerstek. Przed szczotkowaniem spryskaj futro odżywką, która nawilży, ale nie zmiękczy włosa. Jeśli już dojdzie do sfilcowania podszerstka, sięgnij po zgrzebło obrotowe.

Warto również wiedzieć, że szpic linieje dwa razy w roku, na wiosnę i na jesień wymienia całą swoją szatę. Wtedy wypadanie sierści jest bardziej intensywne, więc zwiększa się potrzeba częstszego jej szczotkowania. 

Szpic wilczy potrzebuje jedynie 3-4 kąpieli w ciągu roku. Posiada nieprzemakalną sierść, dlatego musisz postarać się, by dotrzeć dokładnie w jej głąb. Myj pupila szamponem dostosowanym do potrzeb jego skóry. Nie pomijaj odżywki, która uelastyczni i ochroni włos przed uszkodzeniami. 

Pielęgnuj również uszy i oczy, przemywając je specjalnymi płynami lub chusteczkami. Kontroluj regularnie pazury. Za długie przeszkadzają psu w chodzeniu, a co gorsza mogą doprowadzić do deformacji w kościach łap. Od szczeniaka przyzwyczajaj pupila do mycia jamy ustnej szczoteczką i pastą do zębów dla zwierząt. W ten sposób zapobiegasz osadzaniu się kamienia nazębnego oraz chorobom dziąseł. Zadbasz także o świeży oddech swojego czworonoga. 

Szpic wilczy leżący na plaży

Zdrowie szpica wilczego

Psy rasy szpic wilczy praktycznie w ogóle nie chorują. Są bardzo zdrową rasą, która na szczęście nie musi często odwiedzać weterynarza. Jednakże hodowcy powinni zbadać swoje czworonogi pod kątem występowania dysplazji biodrowej i łokciowej oraz przesunięcia rzepki. Zalecane jest również profilaktyczne sprawdzenie wzroku. 

Ile żyje szpic wilczy?

Szpic wilczy żyje od 12 do 15 lat. Potowarzyszy Ci długo, jeśli zapewnisz mu odpowiednie pożywienie, zadbasz o aktywność fizyczną i zapewnisz opiekę weterynaryjną. 

Jaka karma dla szpica wilczego?

Idealna karma dla szpica wilczego zawiera przede wszystkim mięso, najlepiej mięśniowe. To ono jest podstawowym składnikiem diety pupila i powinno zawsze znajdować się na 1. miejscu w składzie. Dodatki w postaci owoców, warzyw i ziół stanowią świetnie uzupełnienie menu, dostarczając witamin i minerałów. Receptura pożywienia powinna być pozbawiona zbóż, cukrów, sztucznych konserwantów i barwników. Możesz poczęstować swojego czworonoga świeżymi owocami i warzywami w małych ilościach. 

Zapewnij swojemu psu smaczki, które urozmaicą dietę oraz zmotywują czworonoga do szkolenia. Również zwróć uwagę na ich skład, a kieruj się podobnymi zasadami, co w przypadku karm. Gryzaki bezsprzecznie także składają się na część psiej diety. Zaspokajają naturalną chęć gryzienia i żucia. Dla szczeniąt polecamy uszy królika, które są bardziej miękkie i dostosowane do ich mleczaków. Dla dorosłych psów wybór jest większy od uszu, przez żwacze po kurze łapki. 

Jakie akcesoria dla szpica wilczego?

Jeśli nabywasz psa od profesjonalnego hodowcy, wszelkie wskazówki dotyczące żywienia, pielęgnacji i potrzebnych przedmiotów dostaniesz od niego. Jednak to nie znaczy, że masz być nieprzygotowany na przyjęcie szczenięcia! Oto krótka lista z must have akcesoriami dla psa na początek Waszej wspólnej przygody:

  • legowisko dostosowane do wielkości szczeniaka
  • dwie miseczki: na wodę i jedzenie
  • akcesoria spacerowe: szeleczki guard i smycz
  • adresówka
  • kupoworki
  • szczotka pudlówka
  • szampon i odżywka dopasowana do szczenięcej skóry i sierści
  • smaczki
  • zabawki: piłka, szarpak, pluszak, gryzak, gra edukacyjna, mata węchowa
  • ochrona przeciwkleszczowa
  • produkty do pielęgnacji oczu, uszu, zębów i cążki do pazurków

Szpic wilczy, znany tez jako szpic wilczasty

Dla kogo szpic wilczy?

Szpic wilczy należy do ras pierwotnych, więc nie nadaje się dla osób początkujących i niedoświadczonych, które samodzielnie pupila nie wychowywały. Jest to świetny pies rodzinny, który uwielbia zabawę z dziećmi. Jest dzielnym i czujnym stróżem, który nie wykazuje zachowań agresywnych. Zadowoli go życie na wsi oraz w mieście. Jego rozmiary umożliwiają mu swobodne poruszanie się po mieszkaniu w bloku i wolnostojącym domu z ogrodem. Jedynym minusem rasy jest głośne szczekanie, nad którym możesz zapanować poprzez prawidłowe szkolenie. 

 

Najczęściej zadawane pytania

Czy szpice wilcze są agresywne?

Nie, rasa nie wykazuje zachowań agresywnych. Jednak jeśli zajdzie taka potrzeba obroni swojego ukochanego właściciela. 

Czy szpic wilczy lubi dzieci?

Tak, jego wesołe i żywiołowe usposobienie dopasowane jest do żądnych zabawy dzieci. Oczywiście zawsze nadzoruj kontakt pociech z pupilem. 

Czy szpic wilczy ma włos?

Nie, szpic wilczy ma dwuwarstwową sierść składającą się z włosa okrywowego i podszerstka.

Czy szpice szczekają?

Tak, jak na stróży przystało. Bywają hałaśliwe, ale dzięki prawidłowemu szkoleniu możesz opanować nadmierne szczekanie.

 

Bibliografia:

http://www.piesporadnik.pl/title,pid,45,oid,47,cid,156.html#details

https://zesmolandii.wixsite.com/szpic-wilczy/historia-szpica-wilczego

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 632 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-09
Bardzo szybko i sprawnie. Wszystko zgodne z zamówieniem. Pieski zadowolone. Zdecydowanie polecam
2024-08-30
Szybka wysyłka i co najważniejsze- fajny wybór rzeczy dla zwierzaków w fajnych cenach
pixel