Darmowa dostawa od 199,00 zł

Szpic miniaturowy Pomeranian — Opis rasy

2023-11-15
Szpic miniaturowy Pomeranian — Opis rasy

Szpic miniaturowy, znany również jako Pomeranian, to najmniejszy ze szpiców. Energiczny pies o uroczym wyglądzie ma wyjątkowy charakter. Historia rasy sięga kilkuset lat wstecz. Jej pochodzenie wiąże się z regionem Pomeranii, na terenie dzisiejszych Niemiec i Polski. Aktualnie jest jedną z ras psów, które są cenione ze względu na swoją urodę i przyjacielski charakter.

Pochodzenie i historia rasy szpic miniaturowy

Szpice wywodzą się od większych psów szpicowatych, które były wykorzystywane jako psy pasterskie i stróżujące. W XIX wieku, dzięki królowej Wiktorii, rasa zyskała na popularności. Hodowcy zaczęli dążyć do uzyskania jeszcze mniejszych psów o bardziej urokliwym wyglądzie. W wyniku tych działań powstał szpic miniaturowy, który zyskał uznanie na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych pomeranian stał się najbardziej popularną rasą psów towarzyszących lub do towarzystwa.

Charakter pomeraniana

Wyjątkowy charakter tej rasy jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech tej rasy. To psy inteligentne, energiczne i towarzyskie. Doskonale sprawdzają się jako psy towarzyszące, ale również jako stróżujące, dzięki swojemu czujnemu usposobieniu.

Niektóre szpice mogą być bardziej niezależne i uparte. Inne będą bardziej przywiązane do swojego właściciela i chętne do współpracy. Dostosuj swoje podejście w wychowaniu i treningu do indywidualnych cech charakteru swojego psa.

Szpice uwielbiają spędzać czas z ludźmi i innymi zwierzętami. Sprawia to, że są doskonałymi towarzyszami dla osób w różnym wieku. Są również psami bardzo energicznymi, które potrzebują regularnej aktywności fizycznej i umysłowej. Wśród ulubionych ich zajęć pomeraniana można wymienić:

 • spacerowanie i bieganie,
 • zabawy z piłkami i zabawkami interaktywnymi,
 • trening posłuszeństwa i trików,
 • agility i inne sporty kynologiczne, takie jak dogfrisbee, obedience, Rally-O, nosework, mantrailing, flyball, pasienie.

Pomeraniany bywają również psami o silnym instynkcie stróżującym. Może to objawiać się szczekaniem na obcych ludzi czy zwierzęta. Właściciele powinni być świadomi tego aspektu i odpowiednio go kontrolować, aby uniknąć problemów z nadmiernym szczekaniem.

Warto również pamiętać, że niektóre Pomeraniany mogą być nieco uparte i trudniejsze w treningu. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość, konsekwencja oraz stosowanie pozytywnych metod wychowania i treningu.

Jak wygląda szpic miniaturowy?

Ta rasa psów charakteryzuje się małym, zwartym ciałem, dużą głową z szerokim czołem, małymi, trójkątnymi uszami oraz dużymi, ciemnymi oczami. Szpice mają charakterystyczny, puszysty ogon, który zakręca się nad grzbietem. Pomeraniany mają dwuwarstwową sierść, z miękkim, gęstym podszerstkiem oraz dłuższym, sztywnym włosem okrywowym. Występuje w różnorodnych kolorach sierści, takich jak pomarańczowy, czarny, biały, szary, kremowy czy dwukolorowy.

Wśród rodzajów pomeranianów szpiców miniaturowych można wyróżnić kilka typów. Różnią się one między sobą głównie wielkością, długością sierści oraz kształtem głowy. Niektóre z tych typów to szpic miniaturowy typu lisi, o wydłużonej głowie i długiej sierści, oraz szpic miniaturowy typu niedźwiedzia, o krótszej, bardziej zaokrąglonej głowie i krótszej sierści. Warto również wspomnieć o szpicach europejskich, które są nieco większe od pomeranianów i mają bardziej zwartą budowę ciała.

szpic na trawie

Pielęgnacja Pomeraniana

Sierść szpica wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dotyczy to zarówno utrzymania sierści w dobrej kondycji, jak i pazurków. Oto kilka porad dotyczących właściwych czynności pielęgnacyjnych:

 • Szczotkowanie sierści przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, aby usunąć martwe włosy i utrzymać sierść w dobrej kondycji.
 • Używanie odpowiednich szczotek i grzebieni, takich jak szczotka z metalowymi ząbkami oraz grzebień z obrotowymi ząbkami.
 • Regularne przycinanie pazurów, co 3-4 tygodnie, aby zapobiec pękaniu i nadmiernemu rośnięciu.
 • Kąpiel co 6-8 tygodni przy użyciu delikatnego szamponu dla psów. Wykorzystaj szampon do długiej sierści, a jeśli Twój pies ma alergie używaj wyłącznie szamponów hipoalergicznych.

Czy szpice miniaturowe gubią sierść?

Prawda jest taka, że pomeraniany linieją, podobnie jak inne rasy psów. Szpic jest rasą psa, która zazwyczaj pozostawia dużo sierści. Pomeranian traci swoją starą sierść, przynajmniej dwa razy w roku, co może prowadzić do większej ilości wypadających włosów w tych okresach. Linienie może być intensywne, zwłaszcza w okresach zmiany pory roku. Właściciele mogą wpływać na ten proces poprzez:

 • Regularne szczotkowanie sierści, aby usunąć martwe włosy i zmniejszyć ilość sierści w domu.
 • Utrzymywanie odpowiedniej diety i suplementacji, aby wspierać zdrowie skóry i sierści.
 • Konsultację z weterynarzem w przypadku nadmiernego linienia, które może być spowodowane problemami zdrowotnymi.

Warto pamiętać, że pomimo tego pomeranian nadal będzie pozostawiał pewną ilość sierści w domu. Dla osób z alergią na sierść zwierząt ważne jest, aby brać pod uwagę ten fakt przed adoptacją tej rasy.

Jaka karma dla Pomeraniana?

Dieta szpica miniaturowego jest kluczowa dla utrzymania jego dobrego samopoczucia i długowieczności. 

Szpica miniaturowego należy żywić w sposób odpowiedni dla jego potrzeb. Żywienie powinno być zrównoważone i dostosowane do wieku, wagi oraz poziomu aktywności psa. Oto kilka podstawowych zasad dotyczących diety:

 • Wybieraj wysokiej jakości karmę dla psów, bogatą w białko, tłuszcze, witaminy i minerały.
 • Karm psa regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta karmy lub weterynarza.
 • Unikaj podawania psu resztek jedzenia ze stołu.
 • Monitoruj wagę i kondycję psa, dostosowując ilość pokarmu do jego potrzeb.

Pomeraniany mają wrażliwy układ pokarmowy. Cierpią na delikatną lub przewlekłą nietolerancję jednego bądź kilku składników w diecie. W związku z tym karma powinna być z jednym źródłem białka, czyli monoproteinowa. Dobrze jest, aby nie zawierała w składzie zbóż. Karmy dla psa bezzbożowe zawierają alternatywne źródła węglowodanów, np. słodkie ziemniaki czy groch. Ze względu na to, że pomeraniany należą do małych ras psów, karma powinna być dopasowana do ich małych pyszczków. W przypadku wyboru suchej karmy, granulki powinny być drobne. Dzięki temu pies z łatwością je pogryzie.

Suplementacja może być potrzebna w przypadku wystąpienia niedoborów witamin i minerałów wynikających z diety lub problemów zdrowotnych. Przykłady suplementów, które mogą być korzystne to:

 • Glukozamina i chondroityna dla zdrowia stawów.
 • Omega-3 dla zdrowia skóry i sierści oraz wsparcia układu nerwowego, np. olej z łososia.
 • Probiotyki dla zdrowia układu pokarmowego.

Zanim zdecydujesz się na suplementację szpica miniaturowego, skonsultuj się z weterynarzem. Oceni on potrzeby Twojego psa i pomoże dobrać odpowiednie preparaty.

Choroby szpica miniaturowego: na co zwracać uwagę?

Choroby mogą obejmować różne problemy zdrowotne, na które ta rasa jest szczególnie podatna. Oto kilka chorób typowych dla rasy:

 • Dysplazja stawu biodrowego i łokciowego — wrodzone lub nabyte schorzenia stawów, które mogą prowadzić do bólu i utraty ruchomości.
 • Patellar luxation — niestabilność rzepki, która może prowadzić do bólu i utraty ruchomości.
 • Tracheal collapse — zwężenie tchawicy, które może powodować kaszel, duszność i problemy z oddychaniem.
 • Problemy z sercem, takie jak zwężenie zastawki aortalnej czy dysplazja zastawki mitralnej.

Aby zapobiegać chorobom, warto dbać o regularne kontrole zdrowotne u weterynarza. A także utrzymywać odpowiednią dietę oraz zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu.

Pomeranian szczeniak

Szczeniaki szpica miniaturowego są nie tylko niezwykle urocze, ale także wymagają szczególnej opieki i uwagi w okresie ich rozwoju. Potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety, która wspiera ich szybki rozwój. Wybierz wysokiej jakości karmę dla szczeniaków. Jest ona dostosowana do ich wieku, wielkości i aktywności. Pamiętaj, że szczeniakom potrzebne są większe ilości białka i kalorii niż dorosłym psom.

Regularne badania u weterynarza są kluczowe dla monitorowania zdrowia i rozwoju szczeniaka. Weterynarz może dostosować harmonogram szczepień i doradzić w kwestiach pielęgnacji zdrowia.

Wczesna socjalizacja z innymi psami, zwierzętami domowymi i ludźmi jest kluczowa dla każdego szczeniaka pomeraniana. Pozwól mu na różne doświadczenia, co pomoże mu stać się pewniejszym i dobrze zaaklimatyzowanym dorosłym psem.

Futro pomeraniana jest gęste i długie, więc regularne szczotkowanie jest niezbędne, aby zapobiec plątaniu się sierści i zapewnić zdrową skórę. Przyzwyczajenie szczeniaka do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak szczotkowanie, kąpiele i przycinanie pazurków, ułatwi pielęgnację w późniejszych etapach życia.

szpic miniaturowy na ławce

Wychowanie i trening szpica miniaturowego

Każdy opiekun pomeraniana powinien mieć wiedzę na temat jego wychowania i treningu. Dlatego przedstawimy Ci kilka cennych wskazówek dotyczących wychowania psa tej rasy.

 • Zacznij szkolenie jak najwcześniej, najlepiej już od wieku szczenięcego swojego pupila.
 • Używaj pozytywnego wzmocnienia, takiego jak nagrody i pochwały, aby zachęcić psa do nauki.
 • Bądź konsekwentny w swoich oczekiwaniach i komendach.
 • Pracuj nad socjalizacją psa, aby nauczyć go, jak właściwie zachowywać się w różnych sytuacjach i wobec innych ludzi oraz zwierząt.
 • Ucz psa podstawowych komend, takich jak "siad", "leżeć", "do mnie" czy "zostań".

Pomeranian może być wytrenowany jako pies stróżujący. Czyli taki, który potrafi odpowiednio zareagować na obecność obcych osób lub zwierząt, chroniąc swoje terytorium i rodzinę. Warto pamiętać, że ze względu na jego małe rozmiary, nie będzie w stanie fizycznie bronić swojego terenu. Jakie czynności warto wprowadzić?

 • Naucz psa rozróżniać między przyjaznymi osobami a potencjalnymi intruzami, poprzez wprowadzenie go do różnych ludzi i sytuacji.
 • Ucz psa komendy "spokój" lub "cicho", aby mógł zrozumieć, kiedy powinien przestać szczekać na obcych.
 • Pracuj nad wzmocnieniem naturalnych instynktów stróżujących szpica miniaturowego, zachęcając go do szczekania na obcych, ale jednocześnie ucząc go, kiedy powinien się uspokoić.
 • Uważaj, aby nie przesadzić z treningiem stróżowania, gdyż może to prowadzić do nadmiernej agresji lub lęku u psa.

Wychowanie szpica miniaturowego wymaga cierpliwości, konsekwencji i pozytywnego wzmocnienia. Pamiętaj, że każdy pies jest inny. Dostosuj trening do indywidualnych potrzeb i osobowości swojego szpica. Współpracując z psem i dbając o jego rozwój, zapewnisz mu szczęśliwe i zdrowe życie.

Szpic miniaturowy - cena

Jaki jest koszt psa tej rasy zależy od wielu czynników. Są to: wiek psa, pochodzenie, jakość hodowli oraz lokalizacja hodowli. Cena szczeniąt szpica miniaturowego pomeranian może się różnić, ale średnio wynosi od 2000 do 5000 zł. Warto jednak pamiętać, że "ile kosztuje szpic?" to tylko jedno z pytań, na które musisz odpowiedzieć sobie przed zakupem psa. Oprócz ceny szczeniaka musisz uwzględnij również koszty bieżącej opieki, takie jak wyprawka, wyżywienie, opieka zdrowotna i pielęgnacja

Jak wybrać hodowlę szpiców miniaturowych? Poniżej podamy kilka porad, które pomogą Ci wybrać odpowiednią hodowlę:

 • Upewnij się, że hodowca ma odpowiednie pozwolenia i certyfikaty, które potwierdzają jego profesjonalizm i doświadczenie.
 • Odwiedzaj kilka hodowli, aby porównać warunki, w jakich przebywają szczenięta szpica miniaturowego oraz poznać hodowców osobiście.
 • Zadawaj hodowcy pytania dotyczące zdrowia, charakteru i pochodzenia rodziców szczeniąt, a także o szczepienia, odrobaczanie i socjalizację szczeniąt.
 • Poproś o możliwość kontaktu z innymi właścicielami psów z danej hodowli, aby dowiedzieć się o ich doświadczeniach i ewentualnych problemach zdrowotnych.
 • Unikaj hodowców, którzy oferują szczenięta po zbyt niskiej cenie, nie mają odpowiednich dokumentów lub nie pozwalają na wizytę w hodowli.
 • Dobrą oznaką jest, gdy hodowca też zadaje pytania Tobie, to znaczy, że się troszczy i chce, by szczenie trafiło do dobrego domu.

Koszt szpica oraz wybór odpowiedniej hodowli to ważne kwestie. Musisz wziąć je pod uwagę przed zakupem psa. Pamiętaj, że zdrowie i szczęście Twojego przyszłego pupila zależy od odpowiedniego wyboru hodowcy oraz świadomego podejścia do kosztów związanych z opieką nad psem.

Ciekawostki o szpicach miniaturowych

Wśród ciekawostek o szpicach warto wymienić kilka faktów, które mogą zaskoczyć miłośników tej rasy:

 • Są bardzo inteligentne i szybko uczą się nowych komend.
 • Mimo swojego niewielkiego rozmiaru szpice są doskonałymi psami stróżującymi, które potrafią skutecznie odstraszyć intruzów.
 • Królowa Wiktoria była wielką miłośniczką szpiców i miała kilka psów tej rasy, które towarzyszyły jej w podróżach.
 • Szpice są bardzo towarzyskie i uwielbiają spędzać czas z ludźmi oraz innymi zwierzętami.

 

Najczęstsze pytania dotyczące szpica miniaturowego pomeraniana

Ile żyje szpic miniaturowy?

Zależy to od wielu czynników, takich jak genetyka, dieta, styl życia oraz opieka weterynaryjna. Przeciętna długość życia wynosi około 12-16 lat. Aby zapewnić swojemu pomeranianowi długie i zdrowe życie, warto dbać o odpowiednią dietę, regularne ćwiczenia oraz kontrolę zdrowotną u weterynarza.

Czy szpic miniaturowy ma włosy?

Tak, pies tej rasy ma włosy. To mały piesek o długiej, gęstej i miękkiej sierści. Jego futro może być różnych kolorów, takich jak biały, kremowy, brązowy, czarny lub szary.

Kiedy pomeranian zmienia sierść?

W przypadku Pomeranianów typowo zmieniają one swoją sierść dwukrotnie w ciągu roku. Te okresy linienia są zazwyczaj wiosną i jesienią, kiedy zmieniają się warunki pogodowe.

Wiosną, zazwyczaj w okolicach marca lub kwietnia, Pomeranian może zacząć tracić swoją zimową sierść. Jesienią, w okolicach września lub października, zacznie tracić swoją letnią sierść, aby przygotować się na zimę. Rośnie wówczas gęstsza, bardziej izolująca sierść.

Czy pomeranian nadaje się do bloku?

Pomeranian to mały pies, który zazwyczaj dobrze radzi sobie w mieszkaniach i blokach, pod warunkiem że jego potrzeby fizyczne, społeczne i umysłowe są odpowiednio spełnione. To rasa pełna energii. Potrzebuje regularnych spacerów i zabawy. Warto znaleźć pobliskie miejsca, gdzie pies może bezpiecznie pobiegać i spędzać czas na świeżym powietrzu.

Czy szpic miniaturowy jest dobry dla dzieci?

Szpic może być dobrym towarzyszem dla dzieci, jeśli zostanie dobrze socjalizowany i wychowany od młodego wieku. Zazwyczaj przywiązuje się do swoich właścicieli, w tym do dzieci. Jednak ze względu na ich niewielki rozmiar wymaga delikatnego traktowania przez dzieci.

Czy szpic miniaturowy może być sam w domu?

Tak, pomeranian może być sam w domu, ale wymaga odpowiedniego przygotowania i szkolenia, zwłaszcza jeśli zostaje pozostawiony sam przez dłuższy czas.

Warto trenować szczeniaka od młodego wieku, aby przyzwyczajać go do bycia samemu. Początkowo pozostawiając psa na krótki czas. Następnie ten czas stopniowo zwiększając. Pozytywne wzmocnienia, takie jak smakołyki lub pochwały, mogą pomóc w budowaniu pozytywnego skojarzenia z pozostawaniem samemu.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 427 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-01
Super szybko
2023-10-24
Bardzo szybka i sprawna obsługa. Polecam
pixel