Szkocki zwisłouchy. Opis rasy kota

2024-08-12
Szkocki zwisłouchy. Opis rasy kota

Urzekły Cię szkockie zwisłouchy uroczym, sowim pyszczkiem? Zastanawiasz się nad kupnem kota tej rasy? Zapraszamy do naszego artykułu, w który poznasz historię, charakter i choroby szkockich foldów. Ułatwi Ci on podjęcie tej ważnej decyzji, która jest zobowiązaniem na wiele lat. Dowiedz się, czy zwisłouch to kot właśnie dla Ciebie!

Pochodzenie i historia rasy szkocki zwisłouchy

Szkocki zwisłouchy to rasa kota domowego powstała w 1961 roku w Szkocji. Protoplastką tej linii była kotka Susie, którą znaleziono na farmie. Miała ona ciekawą fałdę na uszach i cześć jej kociąt przyszła na świat z podobną cechą, co wzbudziło zainteresowanie znalazców. Pierwszym hodowcą był William Ross, który zarejestrował rasę po raz pierwszy w 1966 roku. 

Początkowo nazwa rasy brzmiała lop-eared lub lops, co odnosiło się do królika zwisłouchego. Jednak po oficjalnym zarejestrowaniu przyjmowano nazwy: Highland Fold , Scottish Fold Longhair , Longhair Fold i Coupari. Aktualna nazwa w języku angielskim to Scottish Fold.

Szkocki zwisłouchy. Wygląd

Szkocki zwisłouchy to kot średni lub duży. Kocur waży 4-6 kg, a kotka 2,7-4 kg.

Ma on krępą, umięśnioną sylwetkę. Jego klatka piersiowa, ramiona oraz plecy są szerokie i silne. Ciało wspierają krótkie, ale równie muskularne kończyny, zakończone okrągłymi i grubymi łapkami. Ogon tego kota jest średniej długości, z owalną końcówką.

Na krótkiej szyi znajduje się szeroka i masywna głowa, z pełnymi policzkami. Pyszczek zwisłoucha jest dość krótki, jednak nie jest to rasa brachycefaliczna i nie ma kłopotów np. z oddychaniem.
Oczy tego kota są okrągłe i duże, szeroko rozstawione. Ich kolor odpowiada umaszczeniu. 

Najbardziej charakterystyczną cechą tej rasy są oczywiście zwisające uszy. Są one malutkie, o okrągłych końcach, które poprzez załamanie swobodnie opadają. Nadają kotu słodkiego, zakłopotanego wyrazu pyszczka. Dodatkowo wielkie oczy sprawiają, że zwisłouch nazywany bywa sowopodobnym.

Wyróżnić można załamanie:

  • pojedyncze (w przód)
  • pofałdowane (jednocześnie w przód i w tył)
  • niesymetryczne (tylko jedno uszko) - ten typ jest niepożądany według wzorca rasy i jest cechą dyskwalifikującą zwierzaka na wystawach

Młode przychodzą na świat ze sterczącymi uszkami, które załamują się po kilku tygodniach od narodzin. 

Warto zaznaczyć, załamanie małżowin bardzo rzadko występuje u kotów. Częściej możemy spotkać je np. u psów czy świń i owiec.

Sierść i umaszczenie

Sierść zwisłoucha jest dwuwarstwowa i składa się z:

  • gęstego podszerstka, który dodaje puszystości szaty, sprawiając wrażenie jakby była pluszowa,
  • krótkiego lub długiego włosa okrywowego 

W dotyku futerko jest miękkie, przyjemne. Nie powinno być wełniste.

Zwisłouch może występować w praktycznie każdym umaszczeniu. Niedopuszczalne są jedynie kolory:

  • syjamski (tzw. point: jasny tułów z ciemnymi znaczeniami na ogonie, pysku i łapach)
  • lawendowy
  • czekoladowy
szary kot szkocki zwisłouchy

Pielęgnacja szkockiego zwisłouchego

Pielęgnacja folda szkockiego nie jest skomplikowana. Wymaga jednak Twojej systematyczności i zaangażowania.

Musisz pamiętać przede wszystkim o regularnym wyczesywaniu futerka. Dzięki temu szata Twojego pupila będzie piękna i bez kołtunów. Usuwanie martwych włosów minimalizuje także ryzyko zakłaczenia u kota, który pochłania je w czasie wylizywania się. Nagromadzenie martwej sierści w przewodzie pokarmowym może prowadzić do powstawania kul włosowych, które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu Twojego czworonoga.

Czesz swojego kota raz w tygodniu (w przypadku foldów długowłosych częściej).

Codziennie czyść zęby pupila, przy użyciu specjalnej pasty i szczoteczki dla kotów. Dzięki temu unikniesz gromadzenia się kamienia nazębnego i odświeżysz oddech mruczka.

Ważne jest również skracanie pazurków. Obcinaj je cążkami lub nożyczkami przeznaczonymi dla kotów. Zbyt długie będą powodować dyskomfort w trakcie poruszania się, a nawet duży ból.

Regularnie sprawdzaj stan oczu i uszu pupila. W razie potrzeby przemywaj je specjalnymi płynami dla zwierząt przeznaczonymi do tych okolic.  

Kot szkocki zwisłouchy. Choroby

Wszystkie koty szkockie zwisłouche są obarczone genetyczną chorobą osteochondrodysplazją. Dotyczy ona nieprawidłowego rozwoju układu szkieletowego. Kości i chrząstki są kruche, zdeformowane, co prowadzi do ogromnego, przewlekłego bólu. Zwyrodnienia stawów, choć typowe dla wieku starczego u wielu zwierząt, u foldów objawiają się bardzo wcześnie. 

To właśnie z powodu genu odpowiedzialnego za tę chorobę, koty te mają charakterystyczny fałd uszny. Jest więc to niestety ich największa zaleta i wada jednocześnie.

Poza tym, zdarza się, że zwisłouchy cierpią na:

  • wielotorbielowatość nerek
  • kardiomiopatię przerostową: chorobę serca, która związana jest z jego nieprawidłową budową

Ile żyje szkocki zwisłouchy?

Średnia długość życia kota szkockiego zwisłouchego to 15-16 lat.

Charakter kota szkockiego zwisłouchego

Foldy to zwierzaki bardzo towarzyskie, o przyjaznym charakterze. Dogadają się z ludźmi jak i innymi pupilami domowymi. Są spokojne i zrównoważone. 

Przywiązują się mocno do swojego opiekuna, którego same sobie wybierają. Uwielbiają pieszczoty. Czas spędzają na spanku lub zabawie. Chętnie także towarzyszom w zwykłych domowych czynnościach swojemu ukochanemu człowiekowi.

Ciężko znoszą wielogodzinną samotność oraz hałasy. 

Jaka karma dla zwisłoucha?

Koty zwisłouche to domowe drapieżniki, dlatego podstawa ich diety powinno być wysokiej jakości białko i tłuszcze zwierzęce. Wybierając karmę dla swojego mruczka zwróć więc uwagę na to, aby mięso znajdowało się na szycie składu. 

Unikaj zbóż, cukru, które mogą przyczynić się do nadwagi oraz rozwoju np. cukrzycy.

Z racji wymienionych wyżej problemów zdrowotnych, menu folda powinno być bogate w składniki wspierające kości i stawy np. kolagen, chondroityna i glukozamina. 

Warto, aby diecie Twojego kota znalazł się olej z łososia. To cenne źródło kwasów Omega-3 i -6, które pozytywnie wpłyną na kondycję skóry i sierści Twojego pupila.

Najważniejszym składnikiem w kocim żywieniu jest oczywiście tauryna. Jej niedobory mają tragiczny wpływ np. na układ nerwowy. Jest kluczowa szczególnie w przypadku kociąt oraz kotek w ciąży i karmiących. Tauryna powinna znaleźć się w każdym posiłku Twojego podopiecznego, nie bój się - nie można jej u kota przedawkować.

Zadbaj również o odpowiednie nawodnienie swojego czworonoga. Zapewnij mu stały dostęp do świeżej i czystej wody.

kot szkocki zwisłouchy

Akcesoria dla szkockiego zwisłouchego

Pojawienie się nowego członka rodziny to zawsze wielkie wydarzenie, nawet jeśli jest nim mały kotek. Aby zminimalizować swój i jego stres, przygotuj się odpowiednio wcześniej. Zaopatrz się w niezbędne produkty, które pozwolą stworzyć przyjazną przestrzeń, gdzie murczek poczuje się bezpiecznie. W wyprawce dla Twojego małego zwisłoucha nie może zabraknąć:

  • karmy: wybierz wysokiej jakości karmę, dostosowaną do wieku i stanu zdrowia Twojego folda.
  • smaczków: zadbaj o różnorodność smakołyków dla kota, które będą nagrodą za dobre zachowanie czy wykonywane polecenia.
  • misek: polecamy szczególnie ceramiczne miski, które są stabilne i łatwe do utrzymania w czystości. Do tego znajdziesz je w wielu ciekawych kolorach i wzorach!
  • kuwety: wybierz kuwetę odpowiednio dużą, aby Twój kot miał swobodę poruszania się. Postaw ją w miejscu ważnym społecznie, ale jednocześnie ustronnym, aby kot mógł ze spokojem załatwiać swoje potrzeby.
  • żwirku: w przypadku folda długowłosego rozważ żwirek dla kotów długowłosych, który nie wczepia się w futerko.
  • akcesoriów pielęgnacyjnych: czyli szczotki, grzebienia, pasty i szczoteczki do zębów, szamponu i odżywki dla kotów
  • transportera: wybierz wygodny i bezpieczny transporter, dostosowany do rozmiarów Twojego kota. Będzie niezbędnym schronieniem dla pupila w trakcie podróży czy wizyty u weterynarza.
  • drapaka: stabilny drapak pozwoli kotu na realizację takich potrzeb jak znaczenie terenu, zabawę czy rozładowanie napięcia.
  • smyczy i szelek: dzięki nim będziesz mógł bezpiecznie wyprowadzać swojego kota na spacery.
  • zabawek: różnorodne zabawki dla kota zapewnią mu rozrywkę i zapobiegną nudzie.

Ile kosztuje kot szkocki zwisłouchy?

Cena za przedstawiciela rasy szkocki zwisłouchy to wydatek rzędy 2 do 4 tysięcy złotych. Ostateczna kwota zależna jest od wielu czynników, w tym np. od renomy hodowli, wieku czy płci zwierzęcia oraz jego predyspozycji wystawowych.

Szkocki zwisłouchy - kontrowersje

Rasa nie jest uznawana przez wszystkie stowarzyszenia felinologiczne. A to z powodu rozwoju ciężkich chorób, które są związane z genem załamania uszu. Hodowla tej rasy jest również zabroniona w kilku krajach, m.in. w: Austrii, Norwegii i Belgii. 

Pomimo tego, że ostrzega się miłośników zwierząt przed nabywaniem tej rasy i rozmnażaniem jej, cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem. Jest popularna nawet wśród celebrytów. Właścicielką scottish fold’a jest między innymi Taylor Swift. Co niestety doprowadza do sytuacji, że osoby na fali mody pragną zdobyć rasę, o której praktycznie nic nie wiedzą.

Chcemy, abyś świadomie podjął decyzję wyboru kota. To zobowiązanie na wiele lat i musisz wiedzieć, z czym się wiąże. Zwisłouchy to nie jest najlepszy wybór pod kątem zdrowia. Koty te często bardzo cierpią, a koszty ich leczenia są duże. 

 

Bibliografia

http://wcf.info/WCF-EN/standard/shorthair/scottish-fold.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Scottish_Fold

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szkocki_zwis%C5%82ouchy

https://cattime.com/cat-breeds/scottish-fold-cats

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-05
Produkty zgodne z opisem. Realizacja zamówienia bardzo szybka.
2024-10-25
Pełen asortyment, szybka wysyłka. Pełen profesjonalizm. Polecam!
pixel