Darmowa dostawa od 199,00 zł

Szczeniak w domu – wyprawka dla szczeniaka

2024-05-30
Szczeniak w domu – wyprawka dla szczeniaka

Przyjmujesz pod swój dach nowego, szczekającego członka rodziny? Unikając niepotrzebnej frustracji, musisz przygotować się wcześniej na to wyjątkowe wydarzenie i skompletować wyprawkę dla szczeniaka. Ta sytuacja jest stresująca nie tylko dla Ciebie, ale również dla małego psa. Musi on opuścić mamę oraz rodzeństwo i wszystko, co zna. By zapewnić komfort podczas pierwszych dni pupila w domu, przygotowaliśmy listę niezbędnych rzeczy dla szczeniaka. Już od samego początku czworonóg poczuje się jak u siebie!

Co powinna zawierać wyprawka dla szczeniaka?

Przygotowanie wyprawki dla nowego, małego czworonoga to nie lada wyzwanie! Aby zapewnić swojemu szczeniakowi najlepszy start, koniecznie zaopatrz się w kilka niezbędnych akcesoriów. Oto lista must-have przedmiotów, które sprawią, że Twój pupil poczuje się komfortowo i bezpiecznie w nowym domu.

Karma dla szczeniąt

Karma dla szczeniąt to podstawowy produkt, który powinien znaleźć się w wyprawce dla szczeniaka. Kupując pieska z certyfikowanej hodowli, dostaniesz trochę karmy, którą on do tej pory jadł. Nie powinieneś jej zmieniać jeszcze przez 7-14 dni. Szczeniaki mają bardzo wrażliwe żołądki. Dlatego lepiej poczekaj z gwałtownymi zmianami, szczególnie gdy szokiem dla psa jest już sama zmiana środowiska. Po tym czasie możesz zdecydować się na karmę suchą albo mokrą dla szczeniąt. Ważne, by pożywienie było dopasowane do wieku małego psa oraz zawierało minimum 65% mięsa i podrobów. Szczenięta już od najmłodszych lat powinny być karmione produktami wysokiej jakości.

Nie porywaj się od razu na 12-kilogramowe worki z karmą. Sprawdź wpierw, czy Twojemu małemu pieskowi zasmakuje konkretna karma. Zainwestuj w małą puszkę lub mniejszy worek pożywienia i sprawdź, jaki gust posiada Twój nowy przyjaciel. Brit, Paka Zwierzaka, Wiejska Zagroda czy Dolina Noteci dostrzegają zróżnicowane potrzeby szczeniąt w zależności od rasy i wagi. Dlatego producenci rozdzielili karmy ze względu na wielkość czworonoga. Karmy dla szczeniąt ras małych zaspokajają ich potrzeby dynamicznego rozwoju. Karmy dla szczeniąt ras dużych są dostosowane do ich wolniejszego tempa dojrzewania. Dzięki odpowiednio dobranej karmie psiaki rosną i kształtują się prawidłowo. 

Przysmaki dla szczeniąt

Smaczki to zdecydowanie najlepszy motywator do nauki nowych sztuczek, treningu czy szkolenia. Wybieraj te, które nie zawierają zbóż i w składzie mają przeważnie mięso! Polecamy również naturalne gryzaki np. uszy królika, które dzięki swojej miękkiej formie, zaspokoją naturalną potrzebę gryzienia pupila i nie będą za twarde dla jego delikatnych ząbków. Dodatkowo do zabawek na przysmaki oraz gier edukacyjnych również możesz wrzucić ulubione smaczki swojego czworonoga. Taka zabawa zmęczy psa umysłowo, gdyż wymaga od niego myślenia, jak wydostać ten kawałeczek aromatycznego jedzonka?

szczeniaczki

Miska dla szczeniaka

Dobrze uczyć psa jedzenia z miski już od etapu szczeniaka. Zainwestuj w dwie miski. Jedna będzie na wodę, którą regularnie należy wymieniać na świeżą. Druga zaś będzie na karmę.

Polecamy miski ceramiczne dla psa, ponieważ są ciężkie i trudno będzie szczeniakowi je przesunąć podczas posiłku. Ich wadą jest materiał, który można łatwo uszkodzić. Metalowe miski dla psa będą trwalszą alternatywą. Są łatwe w czyszczeniu, lecz również proste w przesuwaniu. Nie są tak stabilne, jak miski ceramiczne. Wystarczy, że zainwestujesz w metalową miskę z gumą antypoślizgową na spodzie. Sprawi ona, że miska będzie bardziej stabilna podczas spożywania posiłków przez psa. Najtańszą opcją spośród dostępnych misek są te wykonane z plastiku, często z melaminy. Nie polecamy ich dla szczeniąt, gdyż są one lekkie i łatwo będzie małemu pieskowi je pogryźć. Co więcej, by utrzymać czystość stanowiska do jedzenia, rekomendujemy matę pod miski. Gwarantuje ona dodatkową stabilność i chroni podłogę przed zabrudzeniami. 

Legowisko dla szczeniaka

Pierwsze noce są szczególnie trudne dla małego psa. Zapewnij mu wygodny, spokojny kąt do odpoczynku i spania. Odpowiednie legowisko dla szczeniaka jest bezpiecznym miejscem, w którym pupil będzie mógł się wsypać i zrelaksować. Dobierz posłanie do rozmiaru psa. Nie kieruj się zbytnio wyglądem, ponieważ szczenię prawdopodobnie pogryzie swoje pierwsze legowisko.

Możesz dokupić dodatki do legowiska jak dry bed, który przy szczeniaku jest zbawieniem. Dry bed to specjalny kocyk, który chłonie szybko wilgoć, dzięki czemu pozostaje suchy. Idealnie sprawdza się przy szczeniakach, które jeszcze nie potrafią załatwiać swoich potrzeb, jak należy. Ponadto dry bedy można prać w pralce w 40 stopniach. Później, gdy mały pies będzie nauczony podstawowych zasad czystości, zainwestuj w ładny i ciepły kocyk. 

śpiący szczeniak

Zabawki dla szczeniąt

Zabawki dla szczeniąt powinny być dostosowane wielkością i miękkością do delikatnych zębów małego psa. Często czworonogi przyjeżdżają ze swoją ulubioną zabawką lub kocykiem z hodowli. Jest to specjalny zabieg, który ma na celu uspokoić pupila znanym dla niego zapachem. Jeśli mały pies nie posiada własnego pluszaka, rekomendujemy, by jednego zakupić. Przytulanki to zabawki idealne do zabawy oraz towarzysze do spania. Dają poczucie bezpieczeństwa i ciepło, które podczas pierwszych nocy będzie dla szczeniaka cenne. Młody pies będzie mógł się wtulić do pluszaka, jak robił to wcześniej podczas pobytu z rodzeństwem.

Ponadto zainwestuj w miękkie zabawki do gryzienia. Gryzaki powinny być dostosowane do ostrych, ale jednocześnie delikatnych zębów szczeniaka. W ten sposób ochronisz meble, kapcie oraz ręce przed pogryzieniem. 

Szarpaki dla szczeniąt to również angażująca zabawka. Umożliwia bliską zabawę ze szczeniakiem. Wspólne spędzanie czasu przyczynia się do wytworzenia wyjątkowej więzi między psem a opiekunem. Delikatnymi szarpakami będą te z mopem lub z owcą. Uważaj na siłę, z jaką bawisz się szarpakiem. Zabawa powinna być delikatna, by nie uszkodzić ząbków pupila.

Smycz, obroża i szelki dla szczeniąt

Po wszystkich obowiązkowych szczepieniach czas na pierwszy spacer. Wyprawka dla szczeniaka nie obejdzie się bez zainwestowania w szeleczki typu guard lub bezuciskowe, obrożę oraz smycz. Dobrze mieć wszystkie akcesoria, by przyzwyczaić szczeniaka do różnych typów spacerów. Zalecamy wybrać regulowane szelki, by dostosowywać je do szczeniaka w czasie wzrostu. Idealnie dopasowane akcesoria zapobiegają otarciom i sprawiają, że spacery są komfortowe. 

Smycz również dobierz do gabarytów pupila. Dla małej rasy wybierz lekkie akcesoria, dla dużych zaś te cięższe. Smycz dla szczeniaka powinna mieć 2,5-3 m. 

Zestaw dopełnij adresówką, na której wypiszesz wszystkie niezbędne informacje. Dodatkowo na codzienne spacery dobierz dyspenser z woreczkami.

szczeniak z szarpakiem

Podkłady higieniczne dla szczeniąt

Niezbędnikiem każdej wyprawki dla psa są podkłady higieniczne. Super sprawdzą się do nauki czystości szczeniaka. Nie przepuszczają płynów, dzięki czemu chronią podłogę. Za korzystanie z maty szczeniak powinien być każdorazowo nagradzany. 

Trixie, Duvo+ i Simple Solution to polecane marki, które produkują solidne podkłady dla szczeniąt. 

Pielęgnacja sierści szczeniaka

Szczeniak nie powinien być kąpany przed 3 miesiącem życia. Dopiero po wszystkich szczepieniach nadejdzie czas na pierwsze mycie. Jaki szampon dla szczeniąt wybrać? Szampon powinien mieć krótki, naturalny skład. Delikatna szczenięca sierść nie potrzebuje silnych środków myjących, które mogą podrażniać skórę. Możesz zdecydować się na hipoalergiczny szampon dla małego psiaka, który dokładnie, ale delikatnie oczyści sierść i skórę. Zwróć uwagę, by miał neutralne pH, które będzie odpowiednie dla skóry pupila. 

Szczotka to kolejnie akcesorium wyprawki, które przyda się szczeniakowi. Przyzwyczajaj psa do szczotkowania od najmłodszych lat. Dopasowana szczotka ułatwia utrzymanie higieny sierści. Czesanie usuwa kurz, brud, martwe włosy oraz złuszczony naskórek, robiąc miejsce na nowe włoski. Pobudza również krążenie krwi, które pozytywnie wpływa na stan sierści i skóry młodego czworonoga. 

Szczoteczka do zębów dla szczeniaka

Używanie szczoteczki do zębów dla psa przyzwyczai szczeniaka do regularnej czynności dbania o ząbki. Mycie zębów powinno odbywać się przynajmniej 2 razy w tygodniu. Zapobiega to chorobom zębów oraz dziąseł w przyszłości. Zacznij od czyścików palcowych, które pozwolą Ci dozować nacisk na delikatne zęby i dziąsła szczeniaka.

biegnący szczeniak

Jak przygotować się na przybycie szczeniaka w domu?

Oprócz przygotowanej wyprawki dla psa zrób generalny przegląd domu. Mały pies chętnie pogryzie wszystko, co stanie mu na drodze. Z tego powodu:

  1. schowaj wszelkie kable, by nie kusiły szczeniaka do gryzienia
  2. zabezpiecz meble, szczególnie nóżki nakładkami 
  3. przesuń meble tak, by nie zostawiać między nimi odstępów, w które mały pies może się dostać
  4. zabierz z podłogi rośliny, ponieważ zjedzone, mogą okazać się szkodliwe dla szczenięcego zdrowia
  5. elementy wyposażenia, które łatwo stłuc – wazony, szklaneczki, karafki, słoiki - też lepiej schowaj, by nie zostały przypadkiem strącone przez małego psa

Zakupy dla szczeniaka z TuZwierzaki.pl

Dzięki naszemu poradnikowi dowiedziałeś się, co powinno znaleźć się w podstawowej wyprawce dla szczeniaka. Zadbaj o niezbędne akcesoria dużo wcześniej, by uniknąć niepotrzebnego stresu. Sprawdź ofertę naszego wyjątkowego sklepu zoologicznego TuZwierzaki.pl. Pamiętaj, że wyprawka to dopiero początek wspólnej przygody. Najważniejsze, byś zapewnił szczeniakowi miłość, opiekę i odpowiednią socjalizację, aby wyrósł na szczęśliwego i zrównoważonego psa. Czekaj! Jeszcze przygotowaliśmy dla Ciebie gotową listę, którą możesz sobie wydrukować.

lista rzeczy dla szczeniaka

Życzymy powodzenia! Pamiętaj, by poświęcić swojemu szczeniakowi jak najwięcej czasu, ponieważ szczenięta szybko dorastają. 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 558 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-24
Bardzo dobrze i szybko. Bez problemów.
2024-06-17
Szybka realizacja.
pixel