Darmowa dostawa od 199,00 zł

Staffordshire Bull Terrier - Staffik - opis rasy psa

2024-05-03
Staffordshire Bull Terrier - Staffik - opis rasy psa

Jeśli myślisz, że staffordshire bull terrier to pies groźny, który wykazuje się agresją, to grubo się mylisz! Zweryfikuj swoje przekonania i poznaj żywiołową, czułą i rodzinną stronę staffika, o której zapewne nie masz pojęcia. Decydując się na czworonoga, dowiedz się o nim jak najwięcej. Kto wie, może w tym artykule znajdziesz przyjaciela na całe życie. 

Historia rasy staffordshire bull terrier

Ojczyzną staffordshire bull terrierów jest Wielka Brytania. Najbardziej popularne były w hrabstwie Staffordshire,  znajdującym się w Anglii. Stąd też pochodzi ich pierwszy człon nazwy.

W 1835 roku zakazano walk psów z bykami. W ukryciu więc zaczęto organizować pojedynki psiaków między sobą. Do tego potrzebny był mniejszy czworonóg, łączący waleczność buldoga z szybkością terriera. Z tego powodu powstał staffik, który stał się protoplastą psów typu bull & terrier.

W 1934 roku, jeden z trzech założycieli Klubu Staffordshire Bull Terrier Joe Dunn, starał się o oficjalnie uznanie rasy przez organizacje kynologiczne. Zorganizował pierwszą wystawę, w której udział wziął samiec Jim The Dandy. To on przysłużył się do opracowania wzorca staffordshire bull terriera, który został zaakceptowany w 1935 roku. 

Czy amstaff i staffik to to samo?

Nie, to obecnie dwie odrębne rasy. Po tym, jak staffordshire bull terrier dotarł do Ameryki, tamtejsi hodowcy stworzyli wyższą i cięższą jego wersję, czyli amstaffa (american staffordshire terriera).

Leżący słodki pies rasy staffordshire-bull-terrier

Wygląd staffordshire bull terriera

To pies o muskularnej i proporcjonalnej budowie. Silny tułów zakończony jest nisko osadzonym ogonem, który staffordshire bull terrier nosi również opuszczony. Na umięśnionej szyi osadzona jest masywna głowa z krótką kufą. Na niej znajdują się uszy w kształcie płatka róży lub uniesione i zgięte w połowie. Okrągłe oczy staffika przybierają ciemną barwę. 

Wyróżniamy 3 typy rasy, które różnią się gabarytami i wagą:

  • terrier (17 kg)
  • pośredni (poniżej 17 kg, najlepszy typ na wystawy)
  • bull (około 20 kg)

Ogólnie przyjmuje się, że staffordshire bull terrier osiąga wysokość 35- 40 cm w kłębie. Przybiera wagę, w zależności od płci, między 11, a 17 kg. 

Szata i umaszczenie psa rasy staffordshire bull terrier

Staffordshire bull terrier ma krótką sierść bez podszerstka, która gładko przylega do ciała. 

Wyróżniamy umaszczenie:

  • czerwone
  • płowe
  • białe
  • czarne
  • błękitne
  • wszystkie wymienione z białymi łatami
  • pręgowane w każdym odcieniu
  • pręgowane z białym

Charakter staffika

Psy rasy staffordshire bull terrier są inteligentnymi towarzyszami o mocnym charakterze. Wbrew swojej przeszłości i popularnym stereotypom, wcale nie wykazują agresywnych zachowań. Do obcych ludzi są bardzo przyjaźnie nastawione i chętne do zabawy. W domu witają wszystkich wymachując energicznie ogonkiem. Bardzo przywiązują sie do swoich opiekunów, dlatego tylko w ich obronie włączają tryb psa obronnego. 

Z innymi zwierzętami również mają dobre relacje, o ile prawidłowo przejdą przez etap socjalizacji. Powinna być ona wprowadzona już od pierwszych dni szczeniaka w domu razem z podstawowymi komendami. Socjalizacja pozwala zapoznać czworonoga z obcymi ludźmi, nowymi sytuacjami, miejscami, dźwiękami czy innymi psami i kotami.

Pomimo wesołego usposobienia staffiki mają tendencję do dominacji. Jeśli nie ustalisz jasnych zasad, których przestrzegać konsekwentnie będzie cała rodzina, czworonóg postawi na swoim i nie będzie Was słuchać. Pupil musi znać granice. W wychowaniu psa tej rasy niezbędna będzie stanowczość oraz cierpliwość. 

Staffik na świeżym powietrzu

Treningi i sport dla staffordshire bull terriera

Staffordshire bull terrier potrzebuje wysiłku fizycznego i umysłowego. Długie spacery, wędrówki po lesie, węszenie czy psie sporty na pewno mu się spodobają. Po intensywnej pracy czworonóg chętnie będzie wylegiwać się na kanapie lub kolanach ukochanego właściciela. 

W upalne dni ogranicz ćwiczenia i treningi na słońcu. Zalecamy chronić wtedy pupila przed wysokimi temperaturami. 

Zainwestuj również w przeróżne zabawki. Psy rasy staffordshire bull terrier uwielbiają się bawić.

Pielęgnacja staffordshire bull terriera

Krótka sierść staffika jest łatwa w pielęgnacji. Pies ten gubi włos w umiarkowanych ilościach. By ograniczyć wypadanie futerka, zalecamy regularne szczotkowanie.

Szczotkowanie

Do tego typu szaty najlepsza będzie twarda szczotka włosiana, a dodatkowo szczotka gumowa. Nie polecamy przyrządów metalowych. Czesz psa regularnie, co 2-3 dni. 

Kąpiel

Kąp pupila wtedy, gdy jest brudny lub poczujesz od niego nieprzyjemny zapach. Do zabiegu użyj szamponu do krótkiej sierści. Po dwukrotnym umyciu czworonoga, nałóż odżywkę, której zadaniem jest nawilżenie sierści. Następnie spłucz dokładnie wszystkie kosmetyki wodą. Osusz psiaka ręcznikiem, a na koniec średnim nawiewem suszarki. 

Inne zabiegi pielęgnacyjne

Oczywiście nie zapominaj o przecieraniu uszu i oczu specjalnymi płynami do tych okolic lub chusteczkami nawilżanymi. Zęby codziennie (już od szczeniaka) myj pastą i szczoteczką dla zwierząt. W ten sposób ochronisz uzębienie psa przed kamieniem nazębnym i chorobami dziąseł. 

Kontroluj długość pazurków i przycinaj je w razie potrzeby. Gdy są zbyt długie przeszkadzają pupilowi w chodzeniu, a w ekstremalnych przypadkach powodują deformacje stawów. Jeśli chcesz zadbać o opuszki łap, stosuj kremy lub maści, które znajdziesz w naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl.

Leżący na świeżym powietrzu staffordshire bull terrier

Zdrowie staffordshire bull terriera

Staffordshire bull terrier należą do psów długowiecznych. Dobrze zaopiekowany osobnik tej rasy potowarzyszy Ci 12-15 lat. U szczeniąt uważaj na skoki, wchodzenie i schodzenie po schodach, czy picie z miski postawionej na podłodze. Wymienione czynności mogą negatywnie wpływać na rozwój stawów. Wybierz miskę na podwyższeniu lub regulowanym stojaku, by odciążyć stawy łapek i szyi.

Niestety, żaden pies nie jest w 100% odporny na wszelkie schorzenia. Choroby, które mogą dotknąć staffika to:

  • zwichnięcie i dysplazja stawu biodrowego
  • zaćma i inne choroby oczu
  • choroba neurometaboliczna, która charakteryzuje się m.in. atakami epilepsji, chwiejnym chodem i drgawkami
  • alergie skórne
  • syndrom brachycefaliczny (przez skróconą kufę)

Badania, które warto zrobić:

  • okulistyczne
  • poziomu kwasu L-2-hydroksyglutarowego (L-2-HGA)
  • test na kataraktę

Jeśli nabywasz szczeniaka z hodowli, koniecznie sprawdź, czy jego rodzice zostali przebadani. 

Co je staffik? Jaka karma dla staffordshire bull terriera?

Karmę dla staffika dostosuj do jego wieku i aktywności. Receptura pożywienia powinna być bogata w świeże mięso mięśniowe. Dodatki w postaci owoców, warzyw czy ziół uzupełnią witaminy i minerały. Unikaj w składzie zbóż, konserwantów i barwników. Kontroluj dawki podawanej karmy dla psa, gdyż rasa ma tendencję do nadwagi i szybko odkłada zbędne kilogramy. Zasada ta tyczy się również smaczków, które nie powinny przekraczać 10% dziennej dawki kalorii. 

Staffordshire bull terrier lubi gryźć, więc zapewnij swojemu pupilowi naturalne gryzaki w postaci suszonych uszu królika czy żwaczy. Polecamy również zabawki do gryzienia, które zaspokoją naturalną potrzebę gryzienia i żucia u  czworonoga. Piesek musi mieć stały dostęp do świeżej wody.

Dorosły pies rasy staffordshire bull terrier

Dla kogo staffordshire bull terrier?

Staffordshire bull terrier to pies dla osób aktywnych. Potrzebuje spożytkować swoją energię poprzez ruch i zabawę najlepiej na świeżym powietrzu. Nadaje się również na pierwszego czworonoga dla ludzi bez doświadczenia. O ile cechują Cię konsekwencja i stanowczość oraz jesteś gotowy poświęcić swój czas na wychowanie szczeniaka.

Swoje miejsce odnajdzie wśród rodziny z dziećmi. Staffik lubi być w centrum uwagi i nie znosi samotności. Dlatego dom z wieloma osobami będzie dla niego dobrym wyborem. Wykazuje anielską cierpliwość w stosunku do maluchów. Uwielbia się z nimi bawić. Jest wobec nich opiekuńczy, dlatego w Anglii rasę nazywa się psią nianią. Mimo wszystko nie zostawiaj czworonoga z pociechami bez nadzoru. Ucz również swoje dzieci, jak postępować z pupilem oraz czego nie wolno robić np. ciągania za uszy czy ogon. 

Staffordshire bull terrier może mieszkać w mieszkaniu w bloku oraz w domu z ogrodem. Najważniejsze jest, byś zapewnił mu codziennie wystarczającą ilość wysiłku fizycznego. Po treningu piesek z wielką chęcią spędzi resztę czasu z Tobą na kanapie. 

 

Najczęściej zadawane pytania:

Czy staffik jest silny?

Tak, jest to silny pies zarówno fizycznie, jak i z charakteru. 

Czy staffordshire bull terrier jest agresywny?

Nie, nie jest to pies agresywny. Oczywiście duże znaczenie ma wychowanie psa i postawa właściciela. Jeśli dobrze wyszkolisz i zsocjalizujesz pupila, będzie on wesołym i wiernym towarzyszem. 

 

Bibliografia:

https://www.akc.org/dog-breeds/staffordshire-bull-terrier/

http://www.piesporadnik.pl/title,pid,45,oid,47,cid,218.html#details

http://www.alfatauri.pl/orasie.htm

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 519 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Wszystkiego ok, dziękuję
2024-04-23
Super, polecam!
pixel