Rośliny trujące dla kota w Twoim domu

Moda na miejską dżunglę sprawiła, że wiele mieszkań to prawdziwe zielone gąszcza. Rośliny upiększają i ocieplają wnętrza. Dają nam namiastkę natury na wyciągnięcie ręki, nawet jeśli mieszkamy w centrum miasta. Jednak musisz wiedzieć, że wiele z popularnych roślin doniczkowych zawiera w sobie toksyczne substancje dla naszych pupili. Jeśli jesteś kociarzem lub zamierzasz adoptować mruczka, ten artykuł jest dla Ciebie! Przedstawiamy listę 10 najpopularniejszych doniczkowych roślin trujących dla kota.
Dlaczego koty jedzą rośliny?
Koty w naturalnych warunkach czasem podgryzają trawę. Jej niewielka ilość pomaga im w trawieniu i działa odkłaczająco. Czyli pozwala pozbyć się nadmiaru kłaczków zalegających w przewodzie pokarmowym. Jest więc ona niezbędnym elementem kociej diety. Jeśli nie zapewnisz kotu dostępu do kociej trawy, będzie poszukiwał roślinnego włókna gdzie indziej. A znajdzie go w Twoich roślinach domowych. Szczególnie takich, których liście przypominają uwielbiane przez kota trawy. Spraw swojemu kotu trawę dla kota lub przysmaki odłączające, które zawierają w sobie odpowiednią dawkę surowego włókna.
Niekiedy koty podgryzają rośliny po prostu z ciekawości lub nudy i napięcia. Szczególnie dotyczy to kociąt, które mają dużo energii i nie zawsze wiedzą, jak ją odpowiednio spożytkować. Uwielbiają się bawić w dużych kwiatach, podgryzać je i drapać. Ważne jest więc, by zapewnić kotu odpowiednie zabawki dla kota, którymi będzie mógł się bezpiecznie bawić i aktywnie spędzać czas.
Dlaczego rośliny są trujące dla kota?
Pewnie zastanawiasz się, dlaczego część roślin jest trująca dla kota? Otóż dzieje się to za sprawą substancji zawartych w roślinie. Niektóre z nich są drażniące, uczulające lub uszkadzają narządy wewnętrzne. Są to, między innymi:
- saponiny
- szczawian wapnia,
- glikozydy,
- żywice.

1. Czy monstera jest trująca dla kota?
Chyba najbardziej pożądaną od kilku lat rośliną doniczkową jest monstera. To pnącze, o efektowych, ażurowych liściach, które ma wiele wspaniałych odmian. Niektóre z nich są naprawdę imponujące jak dwukolorowa monstera variegata.
Czy monstera jest trująca dla kota? Musimy Cię rozczarować, ale niestety tak. To roślina silnie toksyczna dla kota. Zawiera w swych sokach szczawian wapnia. To substancja, która podrażnia błonę śluzową układu pokarmowego. Jeśli Twój mruczek zje monsterę, może dostać biegunki i wymiotów. Jeśli Twój mruczek zje monsterę, będą go męczyć biegunki i wymioty. Jeśli niefortunnie zatrze sobie oczy sokiem monstery, może dojść do zapalenia spojówek. Liście monstery są sztywne. Jeśli kot połknie duży kawałek liścia, zablokuje sobie nim drogi oddechowe.
W skrajnych przypadkach, spożycie monstery w dużej ilości doprowadza do uszkodzenia nerek kota, zaburzenia pracy serca, śpiączki, a nawet śmierci.
2. Czy alokazja jest trująca dla kotów?
Kolejną rośliną trującą na naszej liście, jest alokazja. Jest spokrewniona z monsterą, gdyż obie te rośliny wywodzą się z rodziny obrazkowatych. Posiada łezkowate liście, najczęściej z kontrastującymi żyłkami. Jest wymagająca, ale niezwykle interesująca. Ze względu na swoje estetyczne walory, często jest kupowana jako ozdobna roślina do naszych domów.
Alokazja jest silnie trującą rośliną dla kotów. Podobnie jak monstera zawiera w swych tkankach kryształki toksycznego szczawianu.
3. Czy dracena jest trująca dla kota?
Dracena to sukulent, o uroczym wyglądzie przypominającym egzotyczne palmy. Jej zielony pióropusz wzniesiony jest na smukłych, pojedynczych łodygach. W naturalnych warunkach niektóre z dracen rosną jako wysokie drzewa. To roślina, która dodaje wnętrzom wakacyjnego klimatu.
Dracena to roślina umiarkowanie toksyczna dla kota. Zawiera w sobie toksyczne saponiny. Spożycie draceny w nadmiarze powoduje u zwierzęcia ślinotok i wymioty (w skrajnych przypadkach krwawe).

4. Czy difenbachia jest trująca dla kota?
Difenbachia to brazylijska roślina o biało zielonych liściach. Rośnie bujnie, niekiedy tworząc olbrzymie krzaki. Jej liście są miękkie, delikatnie zwisające ze wzniesionych pędów.
W swoich sokach zawiera kryształy szczawianu wapnia. Jest więc toksyczna dla kotów. Prócz tego związku zawiera bradykininę, która wywołuje między innymi podrażnienia skóry, piekący ból i znacznie obniża ciśnienie. Wystarczy więc dotknąć toksycznego soku difenbachii, by poczuć jej toksyczne działanie.
5. Czy cyklamen jest trujący dla kota?
Cyklamen to roślina należąca do rodziny pierwiosnkowatych, kwitnąca bardzo wcześnie. Rośliny te obsypane kwiatami możemy kupić w sklepach ogrodniczych już w lutym. Posiadają gęsto rosnące, okrągłe liście. Delikatne kwiaty wyrastają ponad zielenią, na cienkich łodyżkach.
Jest to roślina trująca dla kota, ponieważ tak jak dracena, zawiera w sobie toksyczne saponiny. Szczególnie toksyczna jest bulwa cyklamenów.
6. Czy aloes jest trujący dla kota?
Aloes zawiera w sobie żel znany ze swoich leczniczych właściwości. Stosuje się go jako składnik kosmetyków: kremów, płynów micelarnych czy szamponów. Te ostatnie znajdziesz także w sklepach zoologicznych, w wersjach dla psów i kotów. Jednak aloes jako roślina doniczkowa, jest toksyczny dla zwierząt.
W aloesie, prócz cennych składników nawilżających i antybakteryjnych, znajdziemy także glikozydy. Znajdują się one w jednej z 3 warstw aloesowego liścia. Podrażniają one śluzówkę żołądka, a tym samym wywołują wymioty i biegunkę.
7. Czy kliwia jest trująca dla kota?
Kliwia to urocza roślina o pachnących, pomarańczowo-żółtych kwiatach. Kwitnie już w lutym i cieszy oko, aż do kwietnia. Należy do roślin amarylkowatych i pochodzi z południowej części Afryki. Czy jest trująca dla kota? Zdecydowanie!
KIiwia to roślina toksyczna dla kota. W każdej części zawiera alkaloidy, które wywołują wymioty, biegunkę, drgawki. W dużych ilościach substancje te mogą uszkodzić kocie serce.

8. Czy zamiokulkas zamiolistny jest trujący dla kota?
Zamiokulkas zamiolistny to roślina cieniolubna. Posiada kłącza, z których wyrastają grube, mięsiste łodygi, gdzie roślina gromadzi wodę. Jego lśniące, łezkowate liście przyciągają oko. Jest nazywany żelaznym kwiatem domowym, ponieważ rośnie świetnie w niemal każdych warunkach. Nadaje się nawet dla niedoświadczonych opiekunów roślinek.
Zamiokulkas jest toksyczny dla kota. Zawiera w sobie wielokrotnie wspominany już kwas szczawiowy, ale także cykazynę oraz metyloaminoalaninę.
Zatrucie po spożyciu zamiokulkasem objawia się biegunką, ciemnym stolcem, wzmożonym pragnieniem. W skrajnych przypadkach może skutkować uszkodzeniem wątroby i żółtaczką.
9. Czy pelargonia jest trująca dla kota?
To popularne kwiaty, które latem upiększają nasze balkony, a praktycznie cały rok można je spotkać na klatkach w wielu blokach. Te niepozorne, delikatne kwiaty są jednak toksyczne dla kotów! Gdy potrzesz ich liście, poczujesz specyficzny, lekko cytrynowy zapach. To za sprawą olejków eterycznych, geraniolu i linalolu. Ich spożycie przez zwierzaka może skończyć się wymiotami. Działają także drażniąco na skórę.
10. Czy azalia jest trująca dla kota?
Azalie, inaczej nazwane rododendronami czy różanecznikami, to rośliny o urzekających kwiatach, należące do roślin wrzosowatych. Istnieje wiele odmian azalii, większość z nich to rośliny ogrodowe. Tworzą piękne, gęste krzewy, które kwitną bardzo obficie. Niektóre z nich można kupić w wersji karłowatej, jako roślinę ozdobną do domu czy na balkon.
Azalia jest toksyczna dla kota. Zawiera w sobie silnie trującą grajanotoksynę. Wywołuje ona u kota ślinotok, podrażnienie układu pokarmowego objawiające się biegunką i wymiotami. Spożycie jej w dużych ilościach może spowodować śpiączkę.

Czy każdy kot je rośliny doniczkowe?
“Mój kot nie je roślin doniczkowych!”. Cóż, do czasu.
Po pierwsze, jak wspominaliśmy wcześniej, włókno roślinne jest potrzebne kotom do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że kot prędzej czy później zacznie szukać jego źródeł.
Po drugie, to świetnie, gdy kot nie je roślin przy Tobie. Jednak co w sytuacjach, gdy kot jest sam w domu? Pamiętaj, nigdy nie masz pewności, że Twój kot nie zje roślin, które są dla niego dostępne.
Co zrobić w przypadku zatrucia kota toksyczną rośliną?
Twój kot zjadł toksyczną roślinę? Co zrobić? Jeśli masz pewność, że była to niewielka ilość, obserwuj swojego mruczka. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, nie czekaj! Natychmiast udaj się z kotem do lekarze weterynarii, który oceni, co dolega kotu i jak mu pomóc.
Co zrobić z roślinami trującymi dla kota?
Czytając nasz artykuł, natknąłeś się na gatunek toksycznej rośliny, która okazuje się elementem Twojej miejskiej dżungli? A może właśnie dostałeś, którąś z tych roślin jako prezent. Co więc zrobić, jeśli martwisz się, że Twój kot może się nimi zatruć?
Warto zawsze uprzedzić bliskich, by nie kupowali Ci roślin, które mogą być toksyczne dla Twojego mruczka. Jeśli jednak już masz taką roślinę w swoim posiadaniu, możesz postawić ją w miejscu, do którego Twój kot nie ma dostępu. Może to być specjalny pokój, gdzie kot nie ma wstępu. Lub miejsce na przykład wysoko na lodówce, gdzie kot nie może wskoczyć. Świetnym rozwiązaniem w przypadku wielu roślin będzie zamontowanie wiszącej doniczki pod sufitem. Polecamy także szklane gablotki, na mniejsze okazy. Możesz umieścić w nich specjalne lampy do wzrostu roślin i nawilżacze powietrza. Oddzielisz kota od trujących roślin, a jednocześnie nie musisz z nich rezygnować nawet w miejscu dostępnym dla zwierzaka.
Rośliny bezpieczne dla kota
Jeśli nie możesz zastosować żadnego z powyższych rozwiązań, czas na decyzję ostateczną. Możesz zrezygnować z danej rośliny i poszukać w zamian takiej, która będzie bezpieczna dla pupila. Takich roślin jest naprawdę wiele. Jednak nie wyrzucaj jej! Oddaj ją znajomemu, który nie posiada zwierzaka. Możesz ją także sprzedać albo wymienić na specjalnych aukcjach dla miłośników roślin.
Poniżej przedstawiamy listę bezpiecznych roślin dla kota.
