Podróżowanie z psem. Pies w pociągu, autobusie, aucie
Wiosna w pełni, a my ruszamy na wycieczki – pies w pociągu, pies w samochodzie – zawsze z nami! Im cieplej, tym chętniej wybieramy się na dłuższe spacery i wyprawy z naszymi pupilami. Planujesz już wakacyjne wypady z pupilem? Czy wiesz, jak dobrze przygotować się do wycieczki z psem? Jak bezpiecznie psa przetransportować? Jakie przepisy obowiązują właściciela psa transportowanego autem, pociągiem czy samolotem? Podpowiemy Ci jak się do tego zabrać i szepniemy, co warto mieć w psim plecaku!
Jak bezpiecznie przewozić psa?
Niezależenie od tego, czy wybierasz się na jednodniową wycieczkę z psem za miasto, czy lecisz na tydzień do innego kraju - istotną kwestią w podróżowaniu z psem jest znajomość zasad transportu zwierząt. Bezpieczeństwo i komfort Twojego psa na pewno są dla Ciebie priorytetem. Liczy się także komfort współpasażerów i Twój. Jak więc zrobić to dobrze w poszczególnych środkach transportu?
Pies w komunikacji miejskiej
Częstym wyborem na środek transportu w czasie wycieczki z psem jest komunikacja miejska. W niektórych miastach przejazd zwierzaka w komunikacji miejskiej jest darmowy. Niekiedy jednak bilet będzie wymagany. Poszczególne miasta mogą mieć także nieznacznie różniące się przepisy co do przewozu zwierząt w komunikacji miejskiej. Jednak ogólnie są one do siebie bardzo zbliżone.
Pies w tramwaju, autobusie czy metrze powinien być zawsze odpowiednio zabezpieczony. Nigdy nie powinien on utrudniać podróży innym pasażerom, a szczególnie samemu kierowcy!
Zasady transportu psa w komunikacji miejskiej
Jeśli przewozisz psa w transporterze, musi być dobrze zamknięty, by zwierzak się z niego sam nie wydostał. Nie możesz stawiać transportera dla psa na siedzeniach. Możesz trzymać go na kolanach, podłodze czy specjalnych miejscach przeznaczonych na bagaż. Pamiętaj, by nigdy nie zostawiać go bez opieki, najlepiej pewnie go trzymać. W czasie nagłego hamowania transporter może się przewrócić, a nawet połamać.
Jeśli przewozisz psa bez transportera, pies powinien być zawsze na smyczy i w kagańcu dla psa. Inne przepisy mogą dotyczyć ras małych i miniaturowych. Te mogą być bez kagańca i smyczy, ale trzymane przez opiekuna na rękach czy kolanach.
W przypadku podróżowania z psem najlepiej mieć przy sobie książeczkę ze szczepieniami psa albo paszport dla psa. W książeczce i paszporcie znajdują się wymagane szczepienia z datami, poświadczone przez lekarza weterynarii z odpowiednimi uprawnieniami. Szczególnie przydatne jest zaświadczenie o szczepieniu psa na wściekliznę. Miej je zawsze przy sobie. Brak szczepienia na wściekliznę może postawić Cię w bardzo trudnej sytuacji, kiedy dojdzie do incydentu z udziałem Twojego psa. Jeśli Twój pies kogoś pogryzie albo pogryzie innego psa może dojść nawet do interwencji policji. Wtedy na pewno zostaniesz poproszony o okazanie odpowiednich dokumentów psa – książeczki szczepień albo paszportu psa.
Pies w samochodzie
Wybierasz samochód jako środek transportu z pupilem? Pamiętaj, aby pies był bezpieczny w razie jakiegokolwiek nagłego zdarzenia na drodze. Możesz wybrać transporter lub szelki dla psa. W każdym z przypadków musisz odpowiednio zabezpieczyć psa przed gwałtownym hamowaniem, mocując szelki czy transporter do siedzenia. Warto również skorzystać z maty samochodowej dla psów. Zabezpiecza ona siedzenie przed ewentualnym zabrudzeniem, a po wycieczce w łatwy sposób możesz ją wyprać.
Nie mniej ważny jest komfort i bezpieczeństwo samego kierowcy. Weź pod uwagę taki scenariusz, że pies może w czasie jazdy czegoś bardzo się wystraszyć (na przykład klaksonu). Jeśli nie będzie w żaden sposób przypięty do fotela, może skoczyć na kierowcę i zasłonić mu widoczność. Katastrofa gotowa.
Przewóz psa z lekceważeniem przepisów dotyczących przewozu zwierząt może skutkować wysoką grzywną. W skrajnych sytuacjach może się to zakończyć nawet pozbawieniem wolności w przypadku stwierdzenia znęcania się nad zwierzęciem. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać psa samego w samochodzie. Może to być niezwykle niebezpieczne dla psa. W wysokiej temperaturze samochód nagrzewa się bardzo szybko, a wnętrze pojazdu zachowuje się jak zwyczajna metalowa puszka. Może dojść do gwałtownego przegrzania psa, odwodnienia i nawet śmierci.
Pies w taksówce
Zamierzasz przemieszczać się z psem taksówką? Pies jest mile widziany w taksówce, jeśli kierowca wyrazi na to zgodę. Zamawiając taksówkę, warto więc od razu upewnić się, czy dana taksówka jest pet friendly. Oczywiście sami nie cieszylibyśmy się z błotka na kanapie naszego auta, dlatego zadbaj o “czysty” przejazd swojego psa. Miej przy sobie zawsze nawilżane chusteczki dla psów, dzięki którym szybko wyczyścisz łapki swojego pupila. Weź ze sobą kocyk albo chociaż duży ręcznik, którym przykryjesz siedzenie. Koniecznie zabierz także ze sobą kaganiec. Nie zawsze kabina kierowcy jest oddzielona od strefy pasażera. Pamiętaj, że kierowca może się bać Twojego psa albo być uczulony na sierść psa. Warto zadbać o komfort psa, ale także o bezpieczeństwo kierowcy. Wtedy na pewno podróż będzie przyjemna dla obydwu stron.
W większości miast nie jest pobierana dodatkowa opłata za przewóz psa taksówką.
Pies w pociągu. Czy trzeba kupić bilet dla psa?
Pies w pociągu jest mile widziany, przy zachowaniu konkretnych zasad. Tak jak w przypadku komunikacji miejskiej, pies powinien być odpowiednio zabezpieczony w czasie jazdy. Przy pomocy smyczy dla psa i kagańca czy transportera. Nie może on również zajmować miejsca siedzącego czy leżącego. Możesz trzymać go na podłodze, na swoich kolanach czy w przypadku transportera, w miejscu na bagaż podręczny.Pies w pociągu musi mieć wykupiony bilet, gdy nie jest on umieszczony w transporterze. Bilet dla psa w pociągu to około 15 zł. Według PKP Intercity należy także posiadać aktualne zaświadczenia i szczepieniach przeciwko wściekliźnie.
Weź ze sobą książeczkę szczepień lub paszport dla psa. Samo deklarowanie, że pies nic nie zrobi albo że jest zaszczepiony może nie być wystarczające. Współpasażerowie mogą nie wyrazić zgody na zwierzę w przedziale. Musisz to uszanować i poszukać innego miejsca. Psy nie mają wstępu do wagonów gastronomicznych, z wyjątkiem psów przewodników.
Pies w autobusie i w PKS
Sytuacja podróżna psa w autobusie i w PKS wygląda nieco inaczej. Zasady przewozu zwierząt różnią się między sobą w zależności od tego, którego przewoźnika wybierzemy. Bilet może być wymagany. Pies może być także traktowany jako bagaż podręczny i wtedy nie wymaga osobnego biletu. Opłata może być także zależna od gabarytów zwierzaka. W niektórych przypadkach, przewoźnik zastrzega sobie prawo do odmowy przewozu zwierzaka. W takim wypadku zawsze musisz dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja u danego przewoźnika, zanim dokonasz wyboru.
Tak jak w przypadku autobusu czy pociągu, zwierzak w PKS musi być odpowiednio zabezpieczony. Pies nie może zajmować miejsca siedzącego.
Pies w samolocie
Zasady przewozu zwierząt w samolotach są wyjątkowo rygorystyczne. Upewnij się, że dana linia lotnicza obsługująca Twój lot zapewnia przewóz zwierząt. Na przykład Ryanair nie przewiduje takiej możliwości, poza wyjątkami dotyczących psów asystujących.
Jeśli już wiesz, że linia lotnicza dopuszcza transport zwierząt, należy z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym zgłosić taką potrzebę. Istnieje ograniczenie w liczbie zwierząt na pokładzie i może się zdarzyć, że odpowiedź linii lotniczych będzie negatywna. Dopiero po potwierdzeniu, że na dany rejs jest miejsce dla Twojego psa, masz pewność, że podróż z pupilem jest możliwa.
Niezbędne będą psie dokumenty, w tym paszport, książeczka zdrowia, a nawet mikroczip czy specjalny tatuaż. Koniecznie dokładnie zapoznaj się z zasadami danych linii lotniczych, szczególnie przy lotach za granicę.
Zasady transportu psa samolotem
Pies musi znajdować się w dobrze zabezpieczonym transporterze. Może podróżować z Tobą na pokładzie lub w luku bagażowym. Zależy to od wagi psa i transportera łącznie. W samolotach LOT jest to maksymalnie 8 kg. Oczywiście istotny jest także wymiar transportera. Pies podróżujący w luku bagażowym musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. W tym transporter musi być na tyle duży, by zapewnić zwierzęciu swobodę ruchu. Koniecznie dowiedz się jakie wymogi przewozu psa obowiązują w danej linii lotniczej.
Opłata za przelot psa jest uzależniona od jego wagi. Bez opłaty podróżują psy asystujące.
Pies na rowerze
Wycieczki rowerowe z psem to świetny wybór na spędzanie wspólnego czasu. Można spotkać psy biegnące równo z rowerzystą, który trzyma psa na smyczy. To dobra opcja dla psów ras dużych, wysportowanych, które uwielbiają tego typu przebieżki. Koniecznie jednak należy zachować ostrożność i dostosować tempo jazdy i trasę do możliwości psiaka. Warto też skonsultować ten rodzaj aktywności psa z lekarzem weterynarii.
Dla psów mniejszych dobrą alternatywą będą torby i plecaki dla psów. Zapewnisz psu komfort i bezpieczeństwo w trakcie podróży.
Przydatne akcesoria w podróży z psem
Zanim zdecydujesz na wycieczkę z psem, spakuj dokładnie siebie, ale też i swojego psa! W TuZwierzaki.pl posiadamy wiele praktycznych akcesoriów dla psów, które przyjdą Ci z pomocą w trakcie podróży.
Butelki i miski podróżne dla psów
W psim plecaczku musisz zabrać odpowiednią ilość karmy dla psa i jakieś ekstra przysmaki. Ulubione smaczki umilą podróż, która może się dłużyć. Będą też świetną nagrodą za wysiłek w trakcie wspólnych wojaży.
Zadbaj także o odpowiednią ilość wody. Nieocenione będą miski podróżne dla psów oraz butelki i poidła turystyczne dla psów. W nich zaserwujesz w każdej chwili kilka łyków wody swojemu psu.
Wycieczkowy outfit Twojego psa
Jeśli chodzi o outfit Twojego psa, w dłuższej podróży najlepiej sprawdzą się wygodne szelki dla psa typu guard, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo. Ważna jest także odpowiednio dobrana smycz dla psa do gabarytów zwierzaka. Zbyt ciężka może być dodatkowym utrudnieniem dla Twojego psa.
Dodatkowo warto spakować ze sobą także koc dla psa i płaszczyk przeciwdeszczowy. Będą dobrym zabezpieczeniem na nagłą zmianę pogody.
Psia kosmetyczka na wycieczkę
Nie zapominaj o psiej higienie. Miej ze sobą zawsze paczkę chusteczek nawilżanych, mogą się przydać także te antybakteryjne. Polecamy szczególnie chusteczki dla psów z chlorheksydyną marki Record Italy. Nieodłącznym elementem psiej kosmetyczki będą także worki na odchody dla psów.
Transport pupila z TuZwierzaki.pl
Wspólne wycieczki ze zwierzakiem, to świetny sposób na spędzanie czasu i pogłębianie międzygatunkowych relacji. A coraz przyjemniejsza pogoda zachęca do takiej aktywności. W TuZwierzaki.pl wiemy, jak ważny jest komfort i bezpieczeństwo Twojego pupila. Z chęcią pomożemy Ci dobrać odpowiedni transporter, szelki czy inne akcesoria podróżne dla Twojego pupila.
Jeśli masz pytania, nie czekaj! Skontaktuj się z nami. Ekipa TuZwierzaki.pl z chęcią udzieli Ci niezbędnej pomocy.