Pirenejski pies górski - wygląd, charakter, pielęgnacja
Szukasz dużego czworonoga o równie wielkim sercu? Pirenejski pies górski może być pupilem idealnym dla Ciebie! Niezależny, ale mocno kochający, dlatego jest nazywany czułym olbrzymem. Pochodzący z francuskich Pirenejów, ten molos w typie górskim od wieków pełnił funkcję stróża. Dziś, mimo że jego pierwotne zadania się zmieniły, wciąż zachwyca swoją inteligencją, lojalnością i niezwykłą urodą. Chcesz dowiedzieć się o nim więcej? W tym artykule poznasz najważniejsze informacje, które musisz wiedzieć na temat tej rasy przed nabyciem psa. Zapraszamy!
Historia i pochodzenie rasy pirenejski pies górski
Pirenejski pies górski, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Pirenejów, czyli pasma górskiego położonego na granicy Francji i Hiszpanii. Zwany jest również jako duży pies pasterski i delikatny olbrzym. Oficjalnie według wzorca rasa powstała we Francji.
W jego krwi płyną geny doga tybetańskiego. Głównym zadaniem pirenejskiego psa górskiego była obrona stada owiec, kóz oraz bydła. Jego donośne szczekanie odstraszało drapieżniki, czyli niedźwiedzie i wilki. Pełnił również rolę obrońcy i stróża. Obecnie jest to pupil rodzinny i do towarzystwa.
Jak wygląd pirenejski pies górski?
Pirenejski pies górski należy do ras dużych. Samce osiągają 63-81 cm w kłębie, natomiast samice są mniejsze i mierzą 58-78 cm w kłębie. Waga psa wynosi 46-59 kg, a suczki 41-54 kg.
To czworonóg o potężnej budowie opartej o mocne kończyny. Na tylnych nogach występują podwójne ostrogi (tzw. wilczy pazur, to pozostałość po przodkach, nie pełni żadnej funkcji). Sylwetkę dopełnia długi ogon z pióropuszem. W spoczynku pies nosi go nisko, lecz w trakcie pobudzenia maszeruje on do góry i zawija się nad grzbietem.
Pirenejski pies górski ma niewielką głowę znajdującą się na krótkiej szyi. Kufa zwęża się ku czarnemu nosowi. Małe oczy w kształcie migdała osadzone skośnie, przybierają wyjątkową bursztynowo-brązową barwę. Uroku dodają małe, trójkątne uszy zwisające po bokach głowy. Są one na końcach zaokrąglone.
Pirenejski pies górski szata i umaszczenie
Pirenejski pies górski ma długą sierść, najdłuższą na ogonie, karku, łopatkach i udach, tworząc portki. Szata składa się z twardego, prostego włosa oraz wełnistego, obfitego i nieprzemakalnego podszerstka.
Umaszczenie jest czysto białe lub białe z borsuczymi, wilczastymi, żółtawymi łatami. Z wymienionych najbardziej pożądane jest znaczenie o barwie borsuczej.
Pirenejski pies górski charakter
Mimo wielkich gabarytów pirenejski pies górski jest pupilem zrównoważonym, łagodnym i czułym. Kocha swoich opiekunów i jest wobec nich lojalny. To idealny czworonóg dla rodzin, gdyż posiada ogromne pokłady cierpliwości do dzieci i darzy je sympatią. Oczywiście mimo wszystko zawsze nadzoruj kontakty zwierzaka ze swoimi pociechami!
Jednocześnie jest to pies samodzielny. Pod warstwą sierści ukrywa się indywidualista, który podąża własnymi ścieżkami. Przez swoją niezależność bywa nieposłuszny, lecz przy właściwym wychowaniu i odpowiednim podejściu ułożysz swojego pupila. Aby tego dokonać, musisz zacząć socjalizować swojego czworonoga od pierwszych dni w nowym domu. Poznawaj go ze światem, w którym przyjdzie mu żyć. Nie zapomnij o prawidłowym szkoleniu. Polecamy psie przedszkole, w którym zwierzę pozna inne pupile i nauczy się podstawowych komend. Mimo wszystko najważniejszy jest czas, który poświęcisz swojemu czworonogowi, aby zbudować z nim relację.
Pirenejski pies górski to urodzony stróż, dlatego będzie bronić swojej rodziny, jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba. Nie ufa obcym ludziom, należy mieć to na uwadze przyprowadzając znajomych, których pupil jeszcze nie zna. Bez problemu dogaduje się z innymi zwierzętami.
Potrzebuje dużego terenu do hasania, więc dodatkowo zważając na jego rozmiary, nie jest to pies stworzony do bloku.
Pirenejski pies górski pielęgnacja
Pirenejski pies górski posiada szatę samoczyszczącą, ale to nie oznacza, że nie potrzebuje ona odpowiedniej pielęgnacji. Obowiązkowo szczotkuj swojego pupila przynajmniej raz w tygodniu. W okresie linienia, czyli na wiosnę i jesień, powtarzaj tę czynność zdecydowanie częściej, jeśli nie chcesz utonąć w sierści. Do czesania polecamy pudlówkę z długimi, gładko zakończonymi szpilami oraz grzebień. Regularne szczotkowanie pozwala uniknąć plątania i filcowania włosa. Jednak jeśli pojawi się kołtun, zaopatrz się w zgrzebło, a ostatecznie w garść weź filcak.
Kąpiel powinno poprzedzać porządne rozczesanie sierści. Do mycia użyj kosmetyków przeznaczonych dla psów, gdyż pasują one do pH skóry pupila. Czynność tę najlepiej wykonać na dworze, dla własnej wygody i komfortu czworonoga. Chyba że dysponujesz dużą wanną, w której zmieści się pupil tej rasy. W zimie jest łatwiej, gdyż pirenejski pies górski uwielbia tarzać się w śniegu. O ile nie jest topniejący i szary, a czysty i biały puch, to wykona on za Ciebie całą robotę.
Dobierz szampon i odżywkę do potrzeb skóry i białej sierści. Nie używaj produktów z olejem norkowym (mink oil), gdyż zażółcą szatę. Po kąpieli dokładnie osusz futro ręcznikiem, wyciskając nim jak najwięcej wody, a następnie użyj suszarki.
Przypominamy, regularna pielęgnacja to lek na wszelkie filce i kołtuny.
Reszta pielęgnacji psa górskiego z Pirenejów
Dbaj także o oczy i oklapnięte uszy. Oczyszczaj te okolice specjalnymi preparatami lub chusteczkami. Od szczeniaka wprowadź mycie zębów pastą i szczoteczką dla psów. Zapobiegnie to w przyszłości problemom z osadzającym się kamieniem nazębnym, którego usuwanie jest nieprzyjemne i odbywa się u weterynarza. Kontroluj również długość pazurów oraz nawilżaj łapki i nosek maściami lub kremami dla zwierząt.
Czy Pireneje są zdrowymi psami? Choroby psa pirenejskiego górskiego
Tak, pirenejski pies górski jest pupilem zdrowym, a trudne warunki, w których żył uczyniły go odpornym i silnym stworzeniem. Jednakże jest on narażony na schorzenia typowe dla ras dużych, czyli:
- dysplazję stawu biodrowego
- skręt żołądka
Dlatego biorąc psa z hodowli, koniecznie sprawdź historię medyczną rodziców szczenięcia pod kątem występowania dysplazji. A żeby uniknąć skrętu żołądka, podawaj swojemu czworonogowi 2-3 posiłki dziennie i unikaj aktywności fizycznej bezpośrednio po jedzeniu. Dodatkowo umieść miski na podłodze i zastosuj te spowalniające jedzenie.
Ile żyje pirenejski pies górski?
Pirenejski pies górski może dożyć nawet do 12 lat. Jest to stosunkowo sporo jak na psa rasy dużej.
Jaka karma dla psa pirenejskiego górskiego?
Na samym początku warto wiedzieć, że pirenejski pies górski potrzebuje dużych ilości pożywienia, co jest sporym wydatkiem. Wybierając karmę, musisz dostosować ją do wieku, aktywności i stanu zdrowia pupila. Szczenięta wymagają posiłków, które zapewnią im prawidłowy wzrost i rozwój, organizm dorosłego psa czy seniora mają inne zapotrzebowanie.
Żywienie pirenejskiego psa górskiego powinno opierać się na mięsie. Jest to najważniejszy składnik w karmie, niezależnie od wieku. W recepturze dopuszczalne są dodatki w postaci owoców, warzyw i ziół. Dostarczają one niezbędnych witamin i minerałów, dopełniając dietę psa. Unikaj w składzie zbóż, cukrów, konserwantów, barwników i aromatów. Biorąc pod uwagę problemy ze stawami występujące u ras dużych, glukozamina i chondroityna również są mile widziane. To substancje wchodzące w skład chrząstki stawowej. Olej z łososia to też drogocenny suplement, który zadba o układ odpornościowy, krwionośny i nerwowy Twojego czworonoga.
Nie zapomnij o smaczkach, które stanowią zachętę do treningu i nagrodę dla psa. Nie powinny one przekraczać 10% dziennej dawki kalorycznej pupila. W przysmakach również zwróć uwagę na recepturę, która powinna składać się głównie z mięsa.
Jakie akcesoria dla pirenejskiego psa górskiego?
Pirenejski pies górski potrzebuje akcesoriów dobranych do swoich rozmiarów. Przygotowując się na szczeniaka, uwzględnij fakt, że prawdopodobnie pogryzie swoje pierwsze przedmioty, więc nie kieruj się tylko ich estetyką. Kompletując wyprawkę nie zapomnij o:
- wygodnym legowisku dostosowanym do rosnącego szczenięcia
- dwóch miseczkach, jednej na karmę, drugą na wodę
- akcesoriach spacerowych: obroża lub szelki i smycz
- adresówce
- workach na psie odchody
- szczotce pudlówce i grzebieniu
- kosmetykach dla psa do białej sierści
- preparatach do czyszczenia uszu i oczu
- obcążkach, gilotynkach lub nożyczkach od pazurów
- szczoteczce i paście do psich zębów
- zabawkach: gryzakach, pluszaku, piłce, szarpaku, grach edukacyjnych
Dla kogo pirenejski pies górski?
Pirenejski pies górski nadaje się na pewno dla osób doświadczonych, które poradzą sobie z wychowaniem takiego indywidualisty. Sprawdzi się także dla rodzin z dziećmi, ponieważ jest bardzo miły dla pociech. Najlepiej, żeby mieszkał w domu z ogrodem, zdecydowanie mieszkanie w bloku mu nie przypasuje. Nie jest to również pies miastowy, raczej woli żyć poza nim.
Musisz wziąć też pod uwagę, że to pupil, którego utrzymanie trochę kosztuje. Ma on duży apetyt, więc samo zapewnienie mu pożywienia jest sporym wydatkiem.
Pomimo że jest to pies niezależny, kocha swoją rodzinę i jest jej wierny.
Najczęściej zadawane pytania
Bibliografia:
http://www.piesporadnik.pl/title,pid,45,oid,47,cid,126.html#details
https://mysticelysium.pl/pirenejczyk-jaki-jest/
https://hodowlazezgierskiegolasu.pl/
https://rebieskigaj.pl/o-rasie-pirenejski-pies-gorski