Pies w górach. Poradnik dla opiekunów psów
Wyjazd w góry jest często wybieranym miejscem na wakacje, majówkę czy urlop. Czy chodzenie po górach z psem to dobry pomysł? Nie wszystkie Parki Narodowe zezwalają na górskie wyprawy z czworonogiem u boku. Dowiedz się, w jakie góry możesz wybrać się z psem oraz jak przygotować się na taką wyprawę z pupilem.
W które góry z psem?
Jest niewiele Parków Narodowych, które umożliwiają wejście z psem na szlaki. Oto 6 Parków Narodowych, które pozwolą Ci na wędrówki górskie z psem:
- Ojcowski Park Narodowy
- Park Narodowy Gór Stołowych
Inne Parki Narodowe jak np. Tatrzański czy Karkonoski umożliwiają poruszanie się z psem tylko w ograniczonych obszarach. W nasze Tatry psa możesz zabrać do urokliwej, szczególnie wiosną Doliny Chochołowskiej. Fioletowe, kwitnące krokusy wiosną zdobią zieloną trawę. Ponadto świeże górskie powietrze w połączeniu ze słoneczną pogodą ukoi Twoje nerwy i stres. Brzmi bajkowo! Jeśli masz ochotę, możesz również wybrać się z psem na słowacką stronę Tatr. Jest bardziej przyjazna dla psów niż nasz polska strona.
Pamiętaj, po parkach możesz się poruszać z psem tylko na smyczy. To zasada numer 1, której musisz przestrzegać. Niektóre parki wymagają również, by pies był na smyczy i w kagańcu. Polecamy sprawdzać aktualne informacje na oficjalnych stronach parków.
Dlaczego nie mogę wejść z psem do Parku Narodowego?
Parki Narodowe istnieją po to, by chronić wyjątkowy krajobraz oraz rzadkie gatunki zwierząt, roślin czy owadów. Twój pies, załatwiając się w lasach i górach, pozostawia zapach, który jest obcy dla dzikiej zwierzyny. Konsekwencją tego może być zmiana zachowania dzikich zwierząt. Pies może również szkodzić faunie i florze, załatwiając się w losowych miejscach. Odchody psa zawierają wirusy i bakterie, a czasem także pasożyty, które wpływają negatywnie na chronione rośliny i zwierzęta.
Nie zapominajmy również o nieodpowiedzialnych właścicielach, którzy spuszczają swoje psy ze smyczy. Psy biegając wolno i głośno szczekając, mogą wystraszyć nie tylko zwierzynę, ale również ludzi na szlaku. Dlatego ważne jest, by pies był Ci posłuszny i słuchał się komend w trakcie górskich wędrówek.
Jeśli nie stosujesz się do zasad obowiązujących w parku, za wędrówkę z psem w niedozwolonym miejscu czeka cię kara do 500 zł.
Jak się przygotować na wycieczkę z psem w góry?
Najlepiej, żebyś zrobił plan wycieczki dopasowany również pod Twojego psa. Sprawdź trudność szlaków, zobacz, ile mają kilometrów oraz przejrzyj schroniska i zweryfikuj czy akceptują psy. Jeśli masz małego psa, polecamy zapoznać się z krótszymi szlakami. Psy rasy małej nie mają takiej wydolności jak psy ras dużych. Dolina Chochołowska będzie prawdziwą przygodą dla małego psa dopasowaną do jego możliwości kondycyjnych. Pamiętaj, że z psiakiem zawsze macie drogę powrotną do zrobienia.
Ciągle obserwuj swojego psa. Jeśli jest zmęczony, nie ciągnij go dalej. Róbcie również przerwy w cieniu, by pies mógł wypocząć i zebrać siły na dalszą drogę. Pies powinien pić duże ilości wody.
Pilnuj, by pies w górach był ciągle na smyczy. Trzymaj go blisko siebie, z uwagi na dzikie zwierzęta, ludzi oraz dzieci. Nie masz wpływu na zachowanie innych wobec Twojego psa. Dlatego trzeba mieć ograniczone zaufanie i brać odpowiedzialność za pupila.
Co zabrać w góry z psem?
By chodzić z psem po górach, musisz uważnie dobrać asortyment potrzebny na wyjazd. Przygotowanie się na wyjazd jest jednym z kluczowych kroków podróży.
Wyprawka w góry z psem powinna zawierać następujące akcesoria:
- Szelki dla psa, najlepiej bezuciskowe. Dadzą Ci większą kontrolę nad psem. Dzięki szelkom zapewnisz psu bezpieczeństwo. We ferworze nowego otoczenia i ciekawych zapachów pies może trochę ciągnąć. Szelki bezuciskowe nie będą dusić psa ani ocierać jego delikatnej skóry. Z dobrze dopasowanych szelek pies sam się nie wydostanie, dlatego będą one lepszym wyborem niż obroża. Chodzi o to, by zapewnić psu wolność na odkrywanie nowych miejsc, ale jednocześnie pilnować go.
- Smycz z amortyzatorem dla psa. Zminimalizuje siłę szarpnięcia, co będzie korzystne dla Twojej ręki i Twojego psa.
- Miseczkę i poidełka turystyczne dla psa na wodę. Koniecznie musisz zapewnić swojemu psu dostęp do czystej wody. Szczególnie przy intensywnym wysiłku, jakim są wędrówki górskie.
- Smaczki lub suchą karmę dla psa. Pies musi mieć dużo energii na odkrywanie nowego terenu. Przysmaki dla psa posłużą również jako nagroda za posłuszeństwo. Nie karm psa bezpośrednio przed wyjściem w góry ani bezpośrednio po przyjściu z gór. Psa może poważnie rozboleć brzuch.
- Kaganiec dla psa. Nie wiesz, na jakich ludzi trafisz na szlaku. Zabezpieczysz też psa przed zjadaniem resztek pozostawionych przez turystów i znalezionych na drodze „smakołyków”.
- Worki na odchody. Zawsze sprzątaj po swoim psie. Jak już wcześniej wspominaliśmy, odchody psa mogą zagrażać roślinom i zwierzętom w parku.
- Ochronę przeciw kleszczom dla psa. Tam, gdzie są góry i lasy czyhają na Twojego psa także pasożyty. Koniecznie zastosuj u psa obrożę na kleszcze, krople albo inny środek, który ochroni go przed kleszczami.
- Ochraniacze na łapki dla psa. Mogą się przydać w górzystych terenach.
- Koniecznie weź ze sobą książeczkę zdrowia psa oraz dokumenty z aktualnych szczepień np. przeciwko wściekliźnie.
Możesz zainwestować również w pas biodrowy. Do pasa przyczepisz smycz dla psa. Dzięki temu uwolnisz swoje ręce.
Czy pies w górach to dobry pomysł?
Oczywiście! O ile zastosujesz się do zasad obowiązujących w Parkach Narodowych. Górskie wycieczki z psem to fenomenalny pomysł na urlop, wakacje czy majówkę. Świeże, górskie powietrze, czarujące widoki i urokliwa przyroda. Ty i Twój pies będziecie zachwyceni aktywnie spędzonym czasem razem.
Przygotuj się na chodzenie w góry z psem razem ze sklepem zoologicznym TuZwierzaki.pl. Dobro i bezpieczeństwo Twojego psa jest dla nas tak samo ważne, jak dla Ciebie. Jeśli masz pytania, daj nam znać. Zapraszamy do kontaktu!