Patyczak- wygląd, hodowla i żywienie

Poznaj owada, który swoim wyglądem przypomina elementy drzew i krzewów, czyli patyczaka. Jest to niezwykle zachwycający insekt, który stanowi idealny wybór na Twoje pierwsze zwierzę. Nie wymaga doświadczenia w hodowli oraz przeżyje drobne błędy, popełniane przez każdego laika. Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda opieka nad nim? Czego potrzebuje do życia oraz co powinno się znaleźć w jego diecie? Ten artykuł zawiera wszystkie podstawowe oraz niezbędne informacje, które musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na tego owada. Zgłąb się z nami w świat patyczaków!
Charakterystyka patyczaka
Patyczaki są owadami z rzędu straszyków. Ze względu na swoje ciekawe ubarwienie, wyglądem przypominają gałęzie, liście lub łodygi. Dzięki temu perfekcyjnie wpasowują się w otoczenie (mimetyzm), gdy wyczuwają zagrożenie. Zastygają wtedy w bezruchu, imitując konar drzewa lub tańczą jak liść na wietrze. Na co dzień żyją w klimacie tropikalnym lub subtropikalnym.
Istnieje kilka popularnych gatunków patyczaków:
- wietnamski
- indyjski
- skrzydlaty
- galijski
Najpopularniejszy w Polsce to patyczak rogaty, ponieważ jest on łatwy w utrzymaniu. Idealny na pierwszego owada dla laika. Nie wydziela żadnych substancji obronnych, które są niebezpieczne dla człowieka. Dlatego większość informacji na temat hodowli będzie dotyczyć właśnie tego gatunku.
Wygląd patyczaka rogatego
Patyczak rogaty jest koloru brązowego. Samice osiągają 10 cm długości, a samce 7 cm. Owady te nie posiadają skrzydeł, lecz istnieją gatunki, które potrafią latać. Rogaty charakteryzuje się długimi odnóżami. Posiadają one zrogowacenia, wyglądem przypominające zęby piły. Na głowie straszyka znajdziesz czułki, które odbierają bodźce z otoczenia. Samiec od samicy różni się tym, że nie posiada rogów oraz jest gładki.
Co ciekawe, żeby rosnąć, patyczaki linieją i zrzucają wylinkę. Zajmuje to kilkadziesiąt minut. Przez proces zdejmowania skóry przechodzą kilka razy, by osiągnąć ostateczne rozmiary i przemienić się w postać dorosłą, czyli imago. Wylinka jest bardzo ważna w życiu każdego straszyka. Do prawidłowego jej przebiegu potrzebna jest odpowiednia wilgotność środowiska. Wydłużony czas zmiany wylinki doprowadza do nieodwracalnych deformacji.
Terrarium dla patyczaka. Jak hodować patyczaki?
Jeśli decydujesz się na hodowlę patyczaka w domu, zapewnij mu warunki do życia jak najbardziej zbliżone do jego naturalnego środowiska.
Polecamy zakupić szklane terrarium lub akwarium. Jego długość oraz wysokość powinny być minimum 2 razy większe niż rozmiary owada. Ważniejsza jest wysokość, gdyż straszyki są zwierzętami nadrzewnymi i potrzebują miejsca do wspinania się. Hodując kilka osobników, musisz im zapewnić lokum o wymiarach 35 × 35 × 30 cm. Jeśli będą miały one za mało miejsca, zaczną być wobec siebie agresywne. Pod wpływem negatywnej atmosfery odgryzają sobie odnóża i czułki.
Kluczowy jest dobry przepływ powietrza, który zyskasz, stosując na górę terrarium materiałową siatkę lub gęsto plecioną gazę. W ten sposób zapobiegniesz też ucieczce patyczaków. Na dno, jako podłoże, wyłóż torf lub włókninę kokosową.
Mieszkanko owadów postaw w miejscu dobrze oświetlonym przez światło dzienne, ale nie bezpośrednio na słońcu. Gdy nie masz takiej możliwości, zastosuj żarówkę. Jednak naturalne oświetlenie jest korzystniejsze i dla pupila i dla roślin, czyli jego pożywienia. Temperatura wewnątrz terrarium powinna wynosić ponad 20 stopni. Musisz również pilnować, by wilgotność osiągała 70-80%. Parametr na tym poziomie uzyskasz poprzez regularne spryskiwanie ścianek.
Jak urządzić terrarium dla patyczaka?
Wnętrze terrarium udekoruj konarami wystającymi ponad podłoże i pnącymi się ku górze. Nie tylko stworzą one naturalny klimat, ale pomogą zwierzakowi podczas wylinki. Owad wiesza się na gałęzi głową w dół i zrzuca swoją skórę. Dodatkowo do słoiczka lub pojemnika z wodą włóż całe gałęzie z liśćmi roślin. Dostęp do wody zapobiegnie szybkiemu ich obsychaniu. W ten sposób zapewnisz swojemu patyczakowi miejsce do wspinaczki oraz pożywienie.
Nawadniają się poprzez spijanie wody ze spryskanych liści.
Co jedzą patyczaki?
Patyczaki są roślinożerne. Ich głównym pożywieniem są łodygi i liście. Nie pogardzą jeżyną, maliną, liśćmi dębu, róży i leszczyny. Skubną też natkę pietruszki. Odradzamy podawania sałaty, która zazwyczaj spryskana jest środkami owadobójczymi. Ponadto szybko się psuje. Uważaj także na liście truskawki i bazylię. Mimo tego, że są polecane, mogą nie działać pozytywnie na zdrowie Twojego pupila.
Owady te potrafią być dość wybredne w stosunku do swojego jedzenia. Niektóre spożywają jedną roślinę przez całe swoje życie. Jednak zalecamy, by od małego wprowadzić różnorodność w ich diecie. Pamiętaj, by na zimę zamrozić pokarm. W tym trudnym okresie odmrożone liście będziesz mógł podać swojemu patyczakowi.
Za dnia możesz nie zauważyć, by Twój owad skubał swoje roślinki. Straszyki są aktywne głównie późnym wieczorem i w nocy.
Jak rozmnażają się patyczaki?
Rozmnażają się płciowo lub poprzez partenogenezę, czyli dzieworództwo. Jest to najczęstszy sposób powstawania młodych, gdyż płeć męska rodzi się rzadziej. Samica sama składa małe, czarne jaja, które wyglądają jak ziarenka maku. Patyczak rogaty zostawia swoje jajka na ziemi. Z nich po miesiącu, dwóch lub trzech wykluwają się młode, które są kopią dorosłego osobnika.
Ile żyją patyczaki? Ile kosztują?
Patyczaki potrafią dożyć 12 miesięcy, niekiedy nawet półtora roku.
Cena za jednego osobnika wynosi około 5 złotych. Czasem nabycie grupy owadów jest tańsze niż kupowanie ich na sztuki. Jednak weź pod uwagę, że przy większej ilości insektów, musisz zdecydować się na większe terrarium.