Papuga nimfa. Poznaj bliżej te niezwykłe zwierzęta!

Zastanawiasz się nad zakupem papugi nimfy? To cudowne ptaki, które będą wspaniałym towarzyszem na wiele lat. Czy wiesz, co jedzą i jaką klatkę dla nimfy wybrać? Przeczytaj nasz artykuł o Nymphicus Hollandicus i poznaj bliżej to niezwykłe zwierzę! Być może, papuga nimfa to pupil właśnie dla Ciebie!
Podstawowe informacje
Papugi nimfy (Nymphicus Hollandicus) to ptaki pochodzące z Australii. Zamieszkują one tereny suche i półpustynne, jednak blisko zbiorników wodnych. Żyją w parach lub małych stadach i wspólnie przemieszczają się w poszukiwaniu pożywienia. Tworzą gniazda w dziuplach drzew - najczęściej w martwych eukaliptusach. Są monogamiczne.
Wzmianki o papugach nimfach pochodzą z okresu podróży Jamesa Cooka, ok. 1770 roku. Pierwszy opisał je szkocki przyrodnik Robert Kerr w 1793 roku. Początkowo uważano, że są małymi kakadu lub papugami czubatymi. Dopiero w 1832 roku wydzielono je jako osobny rodzaj - Nymphicinae.
Człon Nymphicus odnosi się do mitycznych nimf - zachwycających leśnych bogiń. Tak określili te papugi podróżnicy z Europy, których urzekło ich piękno, gdy zobaczyli je po raz pierwszy. Hollandicus odnosi się do ówczesnej nazwy Australii - Nowej Holandii.
Papuga nimfa wygląd
Papugi nimfy to niewielkie ptaki, które osiągają w dorosłości 28–31 cm. Ich skrzydła mają rozpiętość 17–18 cm u samca i 16–17 cm u samiczki. Przy czym warto zaznaczyć, że pupile hodowlane są nieco większe niż te żyjące dziko.
Ich ciałko jest pociągłe i lekko pękate. Na czubku głowy znajduje się charakterystyczny grzebień, który wyraża stany emocjonalne ptaka. W czasie ekscytacji nimfa stroszy go, zaś gdy jest zrelaksowana, nosi go delikatnie uniesionego. Kiedy jest zdenerwowana lub próbuje uwodzić - kładzie grzebień płasko na głowie.
Papuga nimfa może pochwalić się również pięknym, długim ogonem.
Dymorfizm płciowy u papugi nimfy
W przypadku tego gatunku ptaków dymorfizm płciowy jest zauważalny. Oznacza to, że wygląd dorosłych samców i samic różni się od siebie. Do pierwszego linienia ptaki wyglądają niemal identycznie. Mają szare pióra na całym ciele (z jasnymi pręgami i plamami), prócz głowy. Jest ona żółta z delikatnymi jasnopomarańczowymi plamkami na polikach.
Dojrzały samiec po pierwszym pierzeniu się traci pręgowania i plamy. Jego policzki i czub stają się wyraźnie kontrastowe.
Odmiany barwne papugi nimfy
W przypadku ptaków hodowlanych uzyskano mutacje barwne, które zachwycają swoimi odmianami np.:
- białogłowa
- lutino - żółta z pomarańczowymi polikami
- pastelowa srebrna
- żółtolica
- oliwkowa

Papuga nimfa charakter
Papugi nimfy to społeczne zwierzęta, a co za tym idzie, są towarzyskie i najlepiej czują się w pobliżu członków swojego gatunku. Nimfy oddają się wzajemnej pielęgnacji - czyszczą sobie piórka, co jest wyrazem troski i czułości.
Pamiętaj, by nigdy nie zabierać do domu jednej papużki. Jeśli chcesz, aby Twój pupil był szczęśliwy, zapewnij mu co najmniej jednego towarzysza.
Nimfy to bardzo rozgadane pupile. Wokalizacjami wyrażają swoje emocje, ostrzegają się przed zagrożeniem. W niewoli ptaki te często naśladują ludzki głos lub inne zasłyszane dźwięki. Jeśli chodzi o śpiew, wykonują go tylko samce, które w ten sposób zabiegają o uwagę samic w okresie rozrodu.
Uwielbiają zabawy i psoty. Są bardzo aktywnymi ptakami, dlatego musisz zapewnić im ruch i dostęp do zabawek. Kluczowa dla ich zdrowia psychicznego będzie także Twoja uwaga i obecność. Przywiązują się do swojego opiekuna i bardzo lubią spędzać z nim czas.
Jaka klatka dla papugi nimfy?
Klatka dla nimfy powinna mieć minimalnie 80 x 50 x 80 cm. To miejsce posłuży pupilowi do odpoczynku, schronienia. Pamiętaj jednak, że papugi potrzebują ruchu, w tym także swobodnego lotu. Warto zapewnić pierzastym przyjaciołom większą przestrzeń do życia - budując przestronne woliery lub po prostu często wypuszczać ptaki z klatki.
Jeśli decydujesz się na klatkę, pamiętaj, by nie była okrągła. Dlaczego? Prostokątne klatki dają papudze poczucie bezpieczeństwa, ponieważ może ona się schronić w jej narożnikach.
Dodatkowo rozstaw prętów klatki nie powinien być większy niż 1,6 cm. Pręty powinny być ułożone poziomo, tak aby ptak mógł bez problemu się po nich wspinać.
W klatce Twojego pupila nie może zabraknąć:
- miseczki na jedzenie - osobnej na ziarna i osobnej na przekąski
- miseczki na świeżą wodę
- żerdzi - najlepiej drewnianej, gdzie ptak będzie mógł przesiadywać
- sepii - bogata w wapno muszla mątwy
- zabawek dla papug
Papugi nimfy choroby
Zdarza się, że papugi nimfy borykają się z:
- pasożytami jelitowymi
- drożdżami Candidia
- bakteriami Chlamydophila
- chorobami wątroby
- zaburzeniami pracy nerek
- problemami ze strony układu rozrodczego (u samic)
- biegunką
- zapaleniem spojówek
Papugi nimfy ile żyją?
Nimfy na wolności żyją średnio 12-15 lat. Jednak tam narażone są na utratę życia ze strony drapieżników. W warunkach domowych mogą dożyć nawet 25 lat, chociaż podobno najstarsza nimfa miała aż 36 wiosen! Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o zdrowie i samopoczucie swojego pupila.
Czym się żywi papuga nimfa?
Papugi nimfy to ziarnojady, które w naturalnym środowisku najchętniej jedzą:
- nasiona akacji
- pszenicę
- słonecznik
- sorgo
Lubią wzbogacić swoje menu jagodami, nektarem i pączkami kwiatów.
Decydując się na opiekę nad nimfą w domowych warunkach, zapewnij jej dietę, która będzie zbliżona do tej naturalnej. Wybieraj karmę dla ptaków i przysmaki, które są dedykowane dla papug nimf. W ten sposób masz pewność, że dostarczasz pupilowi wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania.
Czego nie może jeść papuga nimfa?
Oto przykłady produktów, których musisz unikać w diecie swojej papugi nimfy:
- przetworzone jedzenie ze stołu człowieka - zawiera często mnóstwo przypraw, w tym soli czy cukru, które są szkodliwe dla układu pokarmowego nimfy
- czekolada - zawiera teobrominę, która może powodować zaburzenia pracy układu nerwowego
- awokado
- cebula i czosnek
- pomidory
- grzyby
- surowe warzywa strączkowe
- wszelkiego rodzaju używki - np. alkohol, dym papierosowy
Zjedzenie powyższych pokarmów może doprowadzić do m.in. zaburzeń trawienia, niewydolności wątroby, a nawet śmierci Twojego pupila. Jeśli zauważysz, że papuga nimfa podkradła Ci zabronione jedzonko - nie czekaj, udaj się z nią do weterynarza!

Papugi nimfy cena
Papużka nimfa może kosztować od 30 do nawet 1500 zł. Kwota ta jest zależna od odmiany czy renomy hodowli, z której pochodzi ptak.
Najlepiej nabywać zwierzaki od sprawdzonych hodowców, którzy potrafią dobrze opiekować się danym gatunkiem. Od nich możesz często uzyskać wiele cennych wskazówek na temat pielęgnacji czy karmienia swojego przyszłego pupila.
Informacji o dobrych miejscach szukaj na specjalistycznych formach czy grupach fb poświęconych nimfom.
Najczęstsze pytania
Czy papuga nimfa umie mówić?
Umie powtarzać niektóre słowa.
Co jedzą nimfy w domu?
Przede wszystkim wysokiej jakości mieszanki ziaren.
Ile czasu dziennie powinienem spędzać z moją nimfą?
Jedna godzina dziennie na zabawę to minimum, jakie musisz poświęcić swojej papudze.
Ile żyją nimfy w klatce?
Nawet do 25 lat.
Bibliografia:
https://en.wikipedia.org/wiki/Cockatiel
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nimfa_(ptak)
https://hodowlanimf.pl/szkodliwe-rzeczy-dla-papug/
https://hodowlanimf.pl/jaka-klatka-dla-nimfy/