Darmowa dostawa od 199,00 zł

Owczarek staroangielski bobtail - opis rasy

2024-11-08
Owczarek staroangielski bobtail - opis rasy

Kojarzysz psa z reklamy Dulux? To owczarek staroangielski, znany również jako bobtail. Ten majestatyczny, długowłosy pupil o łagodnym spojrzeniu stał się nieodłącznym symbolem marki. To fascynująca rasa, której niezwykła historia i charakterystyczne cechy warte są bliższego poznania. W niniejszym artykule odkryjemy pochodzenie owczarka i jego unikalny charakter. Porozmawiamy o pielęgnacji i żywieniu. Dowiesz się, dlaczego bobtaile zyskały tak wyjątkową pozycję w sercach miłośników psów na całym świecie.

Pochodzenie i historia owczarka staroangielskiego

Owczarek staroangielski pierwotnie był psem pasterskim, który zaganiał owce i bydło w Anglii oraz Szkocji. Inna nazwa bobtail odnosi się do dawnej tradycji obcinania temu pupilowi ogonka i oznacza krótki ogon. W Ameryce zyskał popularność jako "psia niania", gdyż nawet do dziś wykazuje się wysokim poziomem opiekuńczości wobec dzieci. Pierwszy raz rasa została zaprezentowana na wystawie w 1873 roku. W 1888 roku powstał klub hodowców oraz opracowano oficjalny wzorzec owczarka staroangielskiego. 

Masywna budowa ciała oraz gęsta sierść bobtailów były doskonale przystosowane do pracy w trudnych warunkach klimatycznych panujących w Wielkiej Brytanii. Rasa ewoluowała z psa pasterskiego w psa towarzyszącego, docenianego za swoje oddanie wobec właścicieli.

Jak wygląda owczarek staroangielski?

Wysokość psa owczarka staroangielskiego mieści się w zakresie 61 cm, a suczki 56 cm w kłębie. Ich waga zwykle zaczyna się od 27 kg u suczek i 29 kg u psów. 

Bobtail ma krótki tułów podtrzymywany przez kończyny, które z tyłu są dłuższe niż z przodu. Owczarek ma małe, okrągłe i zwarte łapki.

Jego długa, muskularna szyja podtrzymuje dużą głowę. Szeroko rozstawione oczy, przyjmują barwę zależną od koloru sierści, ciemną lub porcelanową. Opadające, małe uszy są ukryte pod puszystym futerkiem. Kanciasta kufa zakończona jest dużą, czarną truflą nosową. Chociaż pierwotnie bobtaile znane były z krótkich ogonów, współcześnie osobniki mają długie i owłosione ogonki.

Czy owczarek staroangielski ma sierść?

Tak, owczarek staroangielski charakteryzuje się obfitą, szorstką i zmierzwioną sierścią, z gęstym i nieprzemakalnym podszerstkiem.

Ich umaszczenie najczęściej przybiera odcienie:

  • szare
  • łupkowate
  • błękitne

Białe znaczenia mogą występować w postaci skarpetek.

Gęsta, szorstka sierść skutecznie izolowała ciało bobtaili, chroniąc je przed wilgocią i zimnem podczas wykonywania ciężkiej pracy na otwartej przestrzeni.

Wygląd owczarka staroangielskiego

Jaki charakter ma owczarek staroangielski?

Owczarek staroangielski to inteligentny i łatwy w szkoleniu pupil, dzięki czemu doskonale sprawdzał się jako pies pasterski. Jest również fantastycznym stróżem, który zawsze głośno zaalarmuje o niepożądanych gościach. Jednocześnie wyróżnia się łagodnym i zrównoważonym usposobieniem, pozbawionym agresji. Tworzy silne więzi z członkami rodziny, w tym z dziećmi, z którymi bardzo dobrze się dogaduje. Ma mocno rozwinięty instynkt opiekuńczy. Co nie zmienia faktu, że każdy kontakt zwierzaka z pociechą musisz kontrolować. 

Ze względu na swoje pochodzenie, rasa ta wymaga umiarkowanej dawki aktywności fizycznej. Jednak po zaspokojeniu swoich potrzeb ruchowych, potrafi spokojnie odpoczywać w domowym zaciszu. Owczarek staroangielski chętnie poćwiczy psie sporty np. agility. 

Bobtail ma silny charakter, dlatego potrzebuje doświadczonego przewodnika. Już w wieku szczenięcym przeprowadź psa przez proces socjalizacji, czyli zapoznawania pupila ze światem, w którym przyjdzie mu żyć. Wprowadź także podstawowe szkolenie w tym naukę posłuszeństwa. 

Jak pielęgnować owczarka staroangielskiego?

Podstawową zasadą prawidłowej pielęgnacji sierści owczarka staroangielskiego jest regularne szczotkowanie. Wykonuj tę czynności minimum dwa razy w tygodniu. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu kołtunów i filcowaniu się futra. Do tego celu użyj pudlówki z igłami bez kapturków oraz grzebienia. Dodatkowo klamry do sierści pomogą Ci w stopniowym jej rozczesywaniu warstwami - pasmo po paśmie. Szczotkowanie rozpocznij już za szczeniaka, by pies przyzwyczaił się do zabiegów pielęgnacyjnych i nauczył się je tolerować. Czesz czworonoga na leżąco, ponieważ tak jest psiakowi wygodniej. Przed zabiegiem spryskaj sierść odżywką, by nie niszczyć włosa. Po skończonej sesji obowiązkowo nagródź pupila smakołykiem!

Częste kąpiele bobtaila nie są konieczne. Jeśli sierść jest regularnie szczotkowana, wystarczy umyć pupila raz lub dwa razy w roku. Przed kąpielą rozczesz futro, a po umyciu dokładnie je wysusz. Do zabiegu użyj delikatnego szamponu dostosowanego do pH skóry i odżywki przeznaczonej specjalnie do pielęgnacji ras długowłosych.

Oprócz samej sierści, niezbędne jest również regularne czyszczenie oczu i uszu preparatami przeznaczonymi do tych okolic. Od szczeniaka wprowadź również mycie zębów szczoteczką i pastą dla psów. Kontroluj stan łapek i długość pazurków.

Grzyweczka bobtaila często może mu przeszkadzać i wchodzić w oczy. Z tego powodu związuj ją małą gumeczką lub spinaj. 

Na co choruje owczarek staroangielski?

Bobtail jest podatny na niektóre problemy zdrowotne. Są to następujące schorzenia:

  • dysplazja stawów biodrowych
  • choroby oczu
  • skręt żołądka
  • problemy ze skórą, w tym alergie
  • problemy z sercem

Regularne monitoruj stanu zdrowia psa tej rasy, ze szczególnym uwzględnieniem stawów i narządu wzroku. Pamiętaj, by po posiłku zapewnić pupilowi odpoczynek, karmić go 2-3 razy dziennie i podawać mu karmę w misce postawionej na podłodze. W ten sposób zapobiegniesz niebezpiecznemu skrętowi żołądka.

Jak długo żyje owczarek staroangielski?

Owczarek staroangielski żyje 11-12 lat.

Pyszczek z bliska bobtaila

Jaka karma dla owczarka staroangielskiego?

Dieta owczarka staroangielskiego powinna być bogata w białko, stanowiące budulec masy mięśniowej. Źródłem tego składnika jest mięso zwierzęce, które powinno znajdować się na szczycie składu pożywienia. Dodatek tłuszczy w postaci oleju z łososia bogatego w kwasy nienasycone Omega 3 i 6 zapewni fantastyczną kondycję skóry i sierści. Ze względu na predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych dobrze, by karma zawierała składniki wspierające stawy, takie jak glukozamina i chondroityna. Ponieważ bobtaile mają tendencję do tycia, wybieraj karmy bez dodatku zbóż. 

Podobna zasada obowiązuje przy wyborze przysmaków. Smaczki są nieocenioną pomocą przy motywowaniu pupila do treningu oraz służą do nagradzania. 

Czy owczarek staroangielski to pies dla mnie?

Owczarek staroangielski to doskonały pies rodzinny. Cechuje się łagodnym i opiekuńczym charakterem, szczególnie wobec dzieci. Pamiętaj, że kontaktu pociech z bobtailem musisz zawsze nadzorować, by uniknąć niepożądanych incydentów. Psy tej rasy nie lubią przebywać same i źle znoszą pozostawanie bez opiekuna. Są oddanymi i lojalnymi towarzyszami. Obdarzają wielką miłością swoich właścicieli. Jeśli poświęcisz swój cenny czas i podarujesz psu dużo uwagi, zyskasz najlepszego przyjaciela na całe życie. 

Minusem bobtaila jest fakt, że wymaga on systematycznej i regularnej pielęgnacji sierści. Szczotkowanie co najmniej dwa razy w tygodniu jest niezbędne, by zapobiec plątaniu się i matowieniu włosa. Dlatego musisz zawsze znaleźć miejsce w swoim kalendarz na czesanko. 

Owczarek staroangielski cena

Cena za szczeniaka tej rasy z rodowodem rozpoczyna się od około 3000 zł. Rekomendujemy wybrać hodowlę zrzeszoną w ZKwP. Dzięki temu masz pewność, że psy są pod dobrą opieką od pierwszych chwil po narodzeniu. Mają zapewniony nadzór medyczny. Od profesjonalnego hodowcy dowiesz się wszystkich podstawowych informacji na temat wychowania, karmienia i pielęgnacji pupila. Pamiętaj, by zapytać o choroby występujące u psich rodziców szczeniąt. 

Podobne rasy do owczarka staroangielskiego

Owczarek staroangielski i bearded collie to dwie bardzo podobne, lecz odrębne rasy psów.

Obie rasy wywodzą się z psów pasterskich wykorzystywanych do pracy z owcami na terenach Wielkiej Brytanii. Charakteryzują się dużymi rozmiarami, masywną budową ciała oraz długą, gęstą sierścią. Są inteligentne, lojalne i mają łagodne usposobienie, predysponujące do pracy z ludźmi i zwierzętami. Obecnie pełnią funkcję psów rodzinnych, opiekuńczych wobec dzieci.

Bearded collie ma nieco smuklejszą sylwetkę w porównaniu z bardziej masywnym bobtailem. Jego sierść jest falowana, podczas gdy owczarki mają sierść prostą, ale równie długą i obfitą. Bobtaile są ponadto bardziej odporne na trudne warunki klimatyczne dzięki grubszej sierści. Natomiast bearded collie mają więcej energii w porównaniu z nieco spokojniejszymi owczarkami.

 

Bibliografia:

http://www.piesporadnik.pl/title,pid,45,oid,47,cid,202.html#details

https://www.akc.org/dog-breeds/old-english-sheepdog/

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 663 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-11
Polecam, jak zwykle bez zastrzeżeń. Dziękuję
2024-10-26
Wszystko super;)
pixel