Owczarek kaukaski - charakter, wygląd, pielęgnacja. Opis rasy psa

2024-09-18
Owczarek kaukaski - charakter, wygląd, pielęgnacja. Opis rasy psa

Owczarek kaukaski to rasa wywodząca się z gór Kaukazu. Pies ten został wyhodowany jako niezawodny stróż i obrońca stad. Jest pupilem niezwykle oddanym, ale i wymagającym. Charakteryzuje się imponującą budową ciała, gęstym futrem i silnym instynktem terytorialnym. W naszym artykule przybliżymy Ci historię rasy, jej wygląd, charakter oraz wymagania dotyczące pielęgnacji. Zapraszamy do lektury!

Pochodzenie i historia rasy owczarek kaukaski

Przodkami owczarków kaukaskich (Kavkazskaia Ovtcharka) były psy w typie molosa występujące w górach Kaukazu (Gruzja, Armenia, Azerbejdżan i Dagestan). Pełniły one funkcję stróży i pilnowały bydła oraz dobytków gospodarzy. Towarzyszyły również myśliwym w polowaniu np. na niedźwiedzie. W zależności od regionu owczarki te nieznacznie różniły się od siebie budową. 

Na początku ubiegłego wieku hodowcy z ZSRR postanowili ujednolicić rasę. Stawiali na takie cechy jak siła, odwaga, znakomite zmysły słuchu i wzroku oraz solidną szatę, która sprawdzała się w trudnych, zmieniających się warunkach pogodowych. Dlatego krzyżowali między sobą osobniki o pożądanych cechach z poszczególnych regionów Kaukazu. I tak po kilkudziesięciu latach, w 1984 roku zatwierdzono wzorzec owczarka kaukaskiego po raz pierwszy.

W latach 60. rasa ta trafiła do NRD. Tam psy te wykorzystywano do patrolowania m.in. strefy Muru Berlińskiego.

Wygląd owczarka kaukaskiego

Owczarek kaukaski to pies rasy dużej, o masywnej i umięśnionej sylwetce oraz mocnym kośćcu. Samce mierzą w kłębie 72-75 cm (68 cm minimalnie) i ważą około 50 kg. Suczki są nieco mniejsze - osiągają 67-70 cm (64 cm minimalnie) oraz wagę około 45 kg. 

Dymorfizm płciowy jest wyraźny: samce mają bardziej wyraźny kłąb, większą czaszkę i krótszy tułów niż samice. 

Szeroki grzbiet owczarka kaukaskiego odznacza się prostą linią, płynnie przechodzącą w krótkie i mocne lędźwie, a następnie w duży, lekko opadający zad. Całość zwieńcza wysoko osadzony, szablasty ogon (może być on także lekko zakręcony na końcu). W trakcie pobudzenia emocjonalnego pies nosi go wysoko, powyżej grzbietu. Masywna postura tego psa wsparta jest na prostych, muskularnych kończynach, o sporych, zaokrąglonych łapkach.

Charakterystyczną cechą dla owczarków kaukaski jest duża, klinowata głowa. Czoło jest płaskie, o wyraźnej bruździe i dobrze zaznaczonych łukach brwiowych.  Szeroka kufa stopniowo zwęża się ku dużemu nosowi. Trufla najczęściej jest czarna, jednak nie jest to kolor wymagany. Na pewno nie może przybierać barwy błękitnej czy czekoladowej. Silne szczęki okrywają grube, przylegające wargi i dobrze rozwinięte mięśnie policzkowe. Średniej wielkości, owalne i lekko skośne oczy, spoglądają czujnie i poważnie. Mają odcień od ciemnego do orzechowego brązu. Na szczycie czaszki owczarka kaukaskiego znajdują się szeroko rozstawione trójkątne uszy, które swobodnie zwisają po bokach głowy.

Sierść owczarka kaukaskiego

Sierść owczarka kaukaskiego składa się z dwóch warstw:

  • prostego i grubego włosa okrywowego
  • gęstego i jaśniejszego podszerstka

Na całym ciele włosy są odstające, przez co szata jest puchata i miękka. To dodaje rasie iście niedźwiedziego charakteru.

Można wyróżnić 3 typu szaty kaukazów:

  • długowłosa - z piórami na udach, w uszach, kryzą wokół szyi i puszystym ogonem
  • krótkowłosa -  gęsty, krótki włos okrywowy
  • pośrednia - długi włos bez piór

Długość włosa nigdy nie jest mniejsza niż 5 cm.

Umaszczenie owczarka kaukaskiego 

Owczarek kaukaski występuje w maści:

  • dowolnej jednolitej
  • łaciatej

Niedopuszczalnym kolorem jest czarny - zarówno jednolity jak i w połączeniu z inną barwą.

Wysoce niepożądana jest również szata błękitna oraz czekoladowa. 

owczarek kaukaski stoi w śniegu

Pielęgnacja owczarka kaukaskiego

Pielęgnacja kaukaza wymaga sporego nakładu czasu oraz cierpliwości, jednak nie jest skomplikowana.

Szczotkowanie

Sierść owczarka kaukaskiego ma tendencję do filcowania się. Nie obejdzie się więc bez regularnego, dokładnego szczotkowania. Wykonuj je dwa razy w tygodniu przy pomocy:

  • twardej szczotki o średniej gęstości lub drucianej, bez kapturków - do rozczesania włosów długich
  • obrotowego zgrzebła - do skutecznego rozdzielenia podszerstka
  • filcaka - w ostateczności, gdy filc już powstał i trzeba go usunąć
  • metalowego grzebienia - również pomoże w rozczesaniu zbitego podszerstka

Przed rozpoczęciem zabiegu zastosuj odżywkę bez spłukiwania, która zabezpieczy sierść przed uszkodzeniami i nawilży ją, ułatwiając cały proces.

Pamiętaj o tym, że kaukaz linienie, szczególnie intensywnie wiosną i jesienią. Szczotkowanie zminimalizuje ilość uporczywych kłaczków zostających na meblach i ubraniach.

Kąpiel

Jeśli chodzi o kąpiel tego psa, potrzebuje on jej rzadko, kilka razy w roku. Jeśli już uda Ci się go wpakować do wanny lub pod prysznic pamiętaj o kilku zasadach:

  • używaj tylko kosmetyków dla psów, dostosowanych do typu sierści oraz wyjątkowych potrzeb skórnych Twojego pupila
  • przed myciem jak i po nim dokładnie rozczesz futerko swojego przyjaciela
  • gęsty podszerstek wymaga dokładnego wysuszenia - zalegająca wilgoć może doprowadzić do chorób skórnych
  • dokładnie wypłucz zastosowane kosmetyki

Higiena

Długa i gęsta sierść owczarka kaukaskiego wymaga regularnej pielęgnacji, ale to nie wszystko o czym musisz pamiętać. 

Zadbaj też o zęby pupila, myjąc je codziennie specjalną pastą i szczoteczką dla psów. Nie zapominaj o pazurach – obcinaj je, gdy są zbyt długie by zapobiec ich nadmiernemu rozrastaniu się. Oczy i uszy również wymagają uwagi –  sprawdzaj ich stan i czyść specjalnymi preparatami przeznaczonymi dla psów.

Jeśli pies nie jest bardzo brudny, oczyść go zwilżonym ręcznikiem lub przy użyciu pudrów dla psów do kąpieli na sucho.

Zdrowie owczarka kaukaskiego

Owczarki kaukaskie najczęściej dotyka:

  • entropium: powieka wywijająca się do wewnątrz oka
  • dysplazja stawu biodrowego 
  • dysplazja stawu łokciowego

Ile żyje owczarek kaukaski ?

Średnia długość życia dla tej rasy to około 5 lat. Jest to więc jedna z najkrócej żyjących psich ras.

Charakter owczarka kaukaskiego

Kaukazy zostały wyhodowane jako idealni stróże i obrońcy. Dlatego rasa ta odznacza się opanowaniem, odwagą i niezależnością. 

Wobec obcych psy te są nieufne. Mają również tendencję do dominacji, a nieodpowiednio prowadzone mogą stać się agresywne.

Choć z dziećmi nawiązują dobry kontakt, z racji powyższych cech nie poleca się kaukazów jako pupili rodzinnych. Z tego samego powodu wymagają opiekuna doświadczonego, który będzie umiał zapanować nad ich temperamentem. Laik może sobie z nimi nie poradzić.

Poświęć swój czas i uwagę na odpowiednie wychowanie swojego owczarka kaukaskiego. Prawidłowa socjalizacja i treningi pozwolą Ci wyeliminować niepożądane zachowania i wzmacniać te, na których Ci zależy. Zadbaj o to, aby pies już od wieku szczenięcego poznawał zasady życia społecznego zarówno w domu jak i poza nim.

Czy owczarek kaukaski może mieszkać w bloku?

Kaukazy źle znoszą życie w mieście. Dodatkowo są bardzo duże więc ciasne mieszkanie w bloku będzie po prostu mało komfortowe dla psa jak i dla Ciebie.

Zdecydowanie owczarek ten odnajdzie się w dużym domu, z dostępem do wybiegu na świeżym powietrzu.

owczarek kaukaski leży na trawie w słońcu

Jaka karma dla owczarka kaukaskiego?

Owczarek kaukaski to duża rasa, dlatego przy wyborze karmy dla psa warto zwrócić uwagę na produkty oznaczone jako L, Large lub Large Breed. To asortyment dostosowany do potrzeb psów ważących ponad 25 kg, zarówno pod względem dostarczanych kalorii, jak i wielkości granulek.

W diecie Twojego czworonoga nie może zabraknąć wysokiej jakości mięsa mięśniowego, pochodzące z mięśni szkieletowych. To źródło wartościowego białka oraz tłuszczu zwierzęcego, które dostarczają niezbędnej energii. Dlatego mięso powinno znaleźć się na pierwszym miejscu składu wybieranej przez Ciebie karmy.

Unikaj z kolei takich dodatków jak zboża czy cukier, których nadmiar łatwo przyczyni się do nadwagi czy cukrzycy.

Warto dostarczać owczarkowi kaukaskiemu kwasów tłuszczowych Omega-3 i -6, które są obecne w mięsie tuńczyka, pstrąga czy w oleju z łososia. Składniki te wzmacniają odporność pupila, dbają o zdrową skórę i nadają sierści zdrowy blask. 

Z uwagi na tendencję do chorób stawów, wybieraj karmy, które zawierają glukozaminę i chondroitynę. To cenne substancje, które pomogą zadbać o stawy Twojego pupila. 

Szeroki wybór karm dla psów ras dużych czeka na Ciebie i Twojego pupila w sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl. Nasza Ekipa pomoże Ci dopasować produkty do potrzeb Twojego pupila!

Ile kosztuje owczarek kaukaski?

Cena za przedstawiciela rasy owczarek kaukaski może wynosić od 1000 do 4000. Zalecamy Ci zakup szczeniaka wyłącznie z hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce. Taki wybór gwarantuje, że pies posiada rodowód, jest zdrowy i pochodzi z linii hodowlanych spełniających określone standardy.

Jeśli nie zależy Ci na psie rasowym, pamiętaj, że wiele zwierzaków czeka na swój ciepły dom w licznych przytuliskach.

Ciekawostki dotyczące rasy

  • Hodowla owczarków kaukaskich jest zakazana w Danii
  • Hodowla w Rosji podlega ograniczeniom
  • W Polsce owczarek kaukaski znajduje się w wykazie ras psów agresywnych - aby zostać właścicielem tej rasy, musisz uzyskać odpowiednie upoważnienie w urzędzie gminy, w której mieszkasz.

Bibliografia

https://www.zkwp.pl/wzorce/328.pdf

https://pl.wikipedia.org/wiki/Owczarek_kaukaski

https://en.wikipedia.org/wiki/Caucasian_Shepherd_Dog

http://www.piesporadnik.pl/title,Owczarek_kaukaski,pid,433,oid,352,cid,297.html

https://www.petmd.com/dog/breeds/caucasian-shepherd-dog

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-12
Zamówione produkty otrzymałem bardzo szybko, Paczka zapakowana bardzo ładnie. Dziękuję za sprawną realizację mojego zamówienia. Polecam sklep.
2024-10-12
Wszystko okej.
pixel