Darmowa dostawa od 199,00 zł

Owczarek belgijski - opis rasy i odmiany malinois

2023-11-29
Owczarek belgijski - opis rasy i odmiany malinois

Owczarki belgijskie od wielu lat cieszą się dużą popularnością wśród miłośników zwierząt. To inteligentni i energiczni towarzysze. Ich wszechstronne umiejętności sprawiają, że są cenione zarówno jako psy policyjne, jak i domowe pupile. W tym artykule dowiesz się, jak wyglądają owczarki belgijskie oraz jaki jest ich charakter. Dodatkowo poznasz zasady opieki nad nimi, a także kwestie ważne podczas ich szkolenia. Zapraszamy do lektury!

Owczarek belgijski historia rasy

Owczarki te pochodzą z Belgii. Były tam wykorzystywane jako psy pasterski. Za założyciela tej rasy uznawany jest Adolf Reul, profesor Wyższej Szkoły Weterynaryjnej w Cureghem. Pod koniec XIX wieku postanowił on przekształcić mieszankę różnorodnych psów pasterskich w jedną, wyjątkową rasę. Po latach selekcji psów udało się ustalić jednolity temperament rasy. W 1892 roku Klub Owczarka Belgijskiego ustanowił jej pierwszy oficjalny wzorzec. 

Psy tej rasy szybko zyskały popularność ze względu na swoje wszechstronne umiejętności. Dawniej wykorzystywano je do wypasu zwierząt hodowlanych. Obecnie są cenionymi domowymi pupilami. To wszechstronne psy użytkowe, a także psy obronne. Owczarek belgijski to zdecydowanie wierny towarzysz dla każdego opiekuna. Powszechnie są wykorzystywane w służbach mundurowych, w szczególności w policji i armii. Ich cechy charakteru, a w szczególności inteligencja i wytrzymałość fizyczna czynią je idealnymi partnerami do wykonywania zadań w policji, służbach ratunkowych, straży pożarnej i wojsku. Może spotkać je także w roli psów poszukujących zaginionych osób oraz stróży.    

Jak wygląda owczarek belgijski? Wzrost i waga

Pies ten jest średniej wielkości. Jego wysokość w kłębie wynosi około 56-66 cm. Masa ciała oscyluje między 20 a 30 kg. Psy są zazwyczaj większe od suk. Sylwetka owczarka ma harmonijne proporcje. To umięśnione czworonogi. 

Te psy pasterskie mają gęstą sierść z podszerstkiem. Dzięki niej dobrze znoszą złe warunki pogodowe. Mamy cztery odmiany owczarka belgijskiego. Poszczególne odmiany tej rasy (groenendael, tervueren, malinois, laekenois) różnią się pod względem długości i koloru sierści. To główne kryterium ich rozpoznawania. 

Wygląd owczarka belgijskiego malinois 

Owczarek belgijski malinois jest krótkowłosą odmianą. Jedynie na zadzie i na ogonie sierść jest nieco gęstsza i dłuższa. Występuje w odcieniach płowego z równomiernie rozmieszczonym czarnym nalotem. Na pysku malinois znajdują się czarne elementy tworzące maskę. Obejmuje ona dolne i górne wargi, powieki oraz uszy. Dodatkowo ciemne znaczenia są na końcówce ogona. Wyraźnie kontrastują one z jasną sierścią i stanowią wyrazisty akcent. Na palcach i przedpiersiu psa mogą znaleźć się białe elementy. Dzięki temu malinois ma niepowtarzalny wygląd, który przyciąga wzrok i zapada w pamięci.

Owczarek belgijski groenendael

Odmiana groenendael wyróżnia się swoim eleganckim wyglądem. Na jego głowie oraz na znacznej części dolnych kończyn włos jest krótki. Na reszcie ciała sierść jest długa i prosta. Szczególnie gęsta jest na szyi i przedpiersiu. Na ogonie sierść jest także obfita i tworzy efektowną kitę. Groenendael wyróżnia się jednolicie czarną maścią. Mogą jednak pojawić się białe znaczenia na przedpiersiu czy palcach owczarka groendael. 

Owczarek belgijski tervueren

Owczarek belgijski tervueren to odmiana długowłosa. Krótki jest jedynie włos na jego głowie oraz na dolnych częściach łap. Tylna strona kończyn przednich oraz reszta ciała jest pokryta dłuższą sierścią. Szczególnie obfita jest ona na przedpiersiu i szyi. Tworzy charakterystyczny żabot. Umaszczenie tervuerena występuje w odcieniach płowego lub szarego, zawsze z czarnym nalotem. Na palcach czy przedpiersiu mogą występować białe znaczenia. Pies tej odmiany ma wyraźną, ciemną maskę na pysku.

Owczarek belgijski laekenois

Od innych odmian owczarka belgijskiego laekenois różni się szorstką sierścią. Jej długość wynosi zazwyczaj około 6 cm. Tworzy charakterystyczne brwi i wąsy na pysku psa. Na grzbiecie kufy, czole i łapach jest odrobinę krótsza. Laekenois występuje w płowych odcieniach z czarnym nalotem. Jest on jednak mniej wyraźny niż w przypadku malinois czy tervuerena. Na palcach czy przedpiersiu mogą występować białe plamy. 

Owczarek belgijski charakter

Pies tej rasy to niezwykle energiczny czworonóg. Zawsze jest czujny i gotowy do działania. Potrzebuje nie tylko wysiłku fizycznego, ale też treningu intelektualnego. Szybko i chętnie uczy się nowych sztuczek. Osiąga sukcesy w zawodach wymagających posłuszeństwa. Ten owczarek jest znany z wrodzonej zdolności do strzeżenia stada owiec. Są to psy inteligentne, które potrafią współpracować ze swoim opiekunem. Doskonale sprawdzają się również jako stróże posiadłości, psy obronne. To lojalni ochroniarze swoich opiekunów. Te cechy połączone z opanowaniem, odwagą i brakiem niepotrzebnej agresji sprawiły, że są to doskonałe psy policyjne. Świetnie odnajdują się też w roli członków rodziny. Ich cierpliwość sprawia, że zazwyczaj dobrze dogadują się z dziećmi. Zawsze jednak należy zachować szczególną ostrożność przy kontaktach psa z najmłodszymi, które powinny odbywać się tylko pod nadzorem osoby dorosłej. 

Szkolenie owczarka belgijskiego

Pierwsze miesiące życia psa są kluczowe dla jego treningu. W tym okresie należy skupić się na socjalizacji. Zapoznawać czworonoga z różnymi ludźmi, zwierzętami oraz sytuacjami. Pomoże to w zwiększeniu pewności siebie pupila i uniknięciu nadmiernej podejrzliwości czy agresji w przyszłości. Najważniejsze jest jednak budowaniu zaufania pomiędzy opiekunem a owczarkiem. 

Pies tej rasy najlepiej reaguje na szkolenie oparte na metodach pozytywnych. Kluczowe jest nagradzanie psa za pożądane zachowania, takie jak wykonanie komendy. Formą zachęty do wykonania zadania mogą być przysmaki i naturalne gryzaki dla psa albo zabawa. Ważne jest także zachowanie konsekwencji. Jeżeli jakieś działania psa są niepożądane, muszą zawsze spotkać się z Twoją dezaprobatą. 

Przed rozpoczęciem treningu upewnij się, że podstawowe potrzeby Twojego psa są zaspokojone. Jeżeli będzie głodny albo zmęczony, jego chęć do pracy będzie mniejsza. Czworonóg, który ma nadmiar energii w trakcie szkolenia również może mieć słabszą koncentrację. 

 

Owczarek belgijski hodowla i zdrowie, ile żyje

Owczarki belgijskie są uważane za stosunkowo zdrową rasę. Ich długość życia wynosi zazwyczaj 10-14 lat. Jednak podobnie jak inne psy, te czworonogi mogą być podatne na pewne problemy zdrowotne. Warto regularnie monitorować stan zdrowia swojego pupila podczas wizyt kontrolnych u weterynarza. Dzięki wczesnemu wykryciu ewentualnych problemów można skutecznie wyleczyć wiele chorób. Rozwój innych można z powodzeniem spowolnić. A tym samym zapewnić czworonogowi dłuższe życie i lepsze samopoczucie. 

Problemy zdrowotne owczarków belgijskich

Zauważono, że wszystkie owczarki są nadwrażliwe na narkozę. Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność podczas zabiegów jej wymagających. Do najczęstszych problemów zdrowotnych dotykających owczarków belgijskich należą:

  • Skręt żołądka: Dotyczy zwłaszcza większych ras psów, w tym owczarków. Choć jest stosunkowo rzadki może być poważnym problemem zdrowotnym. Wymaga natychmiastowej operacji chirurgicznej. Do objawów należy powiększenie brzucha psa z jednak strony, ogólne osłabienie, brak apetytu, wymioty lub ich próby. 

  • Dysplazja stawów biodrowych: Do początkowych objawów należą niechęć do ruchu i kulawizna. Z czasem pies może całkowicie przestać chodzić. Niestety schorzenia tego nie da się wyleczyć, a jedynie można spowolnić jego postęp. Skłonność do dysplazji to cecha dziedziczna. Z tego powodu wielu właścicieli przeprowadza badania w celu jej wykrycia u swoich psów przed dopuszczeniem ich do hodowli. 

  • Choroby tarczycy: Są związane z nieprawidłowym stężeniem hormonów tarczycy we krwi psa. Na niedoczynność tarczycy mogą wskazywać apatia, przyrost masy ciała czy zmęczenie. Objawy nadczynności tarczycy to nadmierna aktywność, wzmożony apetyt i niezamierzona utrata wagi. Przy podejrzeniu chorób tarczycy zawsze należy skonsultować się z weterynarzem. 

  • Problemy z oczami: U owczarków zauważono przypadki występowania zaniku siatkówki czy zaćmy. Regularne badania okulistyczne i monitorowanie zachowania psa mogą pomóc Ci we wczesnym wykryciu tych problemów i podjęciu odpowiednich działań.

  • Epilepsja: To jeden z częstszych problemów zdrowotnych dotykających psy tej rasy. Wskazują na nią drgawki, dezorientacja czy utrata przytomności. Może być wrodzona, wtedy jest uwarunkowana genetycznie. Z tego powodu ważne jest, aby właściciele znali historię zdrowotną rodziców ich szczeniaka.  

Karma dla owczarka belgijskiego

Pies tej rasy potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety. Znacząco wpływa ona na stan jego zdrowia i samopoczucie. Owczarki zwykle najlepiej funkcjonują na diecie o wysokiej zawartości białka i tłuszczów. Ze względu na dużą energiczność te czworonogi są bardziej narażone na kontuzje. Warto wybrać karmę zawierającą na przykład olej z łososia. Wspiera on funkcje stawów i kości. 

Pamiętaj, by wybierając najlepszą karmę dla swojego pupila wziąć pod uwagę jego indywidualne potrzeby, związane na przykład z wiekiem. Dla młodych czworonogów wybierz karmę dla szczeniaków lub psich juniorów. Jej krokiety są mniejsze, więc łatwiej je pogryźć. Zwróć uwagę także na wagę i poziom aktywność fizycznej czworonoga. Wpłynie on na wielkość posiłków. 

 

Pielęgnacja owczarka belgijskiego

Odpowiednia pielęgnacja sierści owczarka zależy od tego, jakiej jest on odmiany. Dla długowłosych odmian, takich jak terveueren i groenendael, konieczne jest codzienne szczotkowanie. Zapobiegnie ono plątaniu i skracaniu włosów. Malinoisy i laekenoisy mają krótszą sierść. Z tego powodu można rzadziej je czesać, na przykład dwa razy w tygodniu. Warto częściej sięgać po szczotki, grzebienie, zgrzebła dla psa podczas okresów linienia. Wtedy czworonóg gubi więcej sierści.  

Regularne sprawdzaj stan uszu i oczu swojego psa. Pomoże Ci to we wczesnym wykryciu ewentualnych infekcji czy problemów zdrowotnych. Dodatkowo weryfikuj długość pazurów. Jeżeli będą zbyt długie mogą powodować ból w czasie chodzenia i biegania. Warto je wtedy przyciąć przy użyciu specjalnych nożyczek i obcinaczek dla psów. Do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych warto dołączyć szczotkowanie zębów czworonoga. Zmniejszy ono ryzyko powstawania kamienia nazębnego i próchnicy. Do czyszczenia powinieneś użyć szczoteczki i pasty przeznaczonej dla psów. 

Dla kogo owczarek belgijski?

To rasa psa, która jest odpowiednia dla aktywnych osób. Ma wysoki poziom energii oraz wymaga regularnego i intensywnego wysiłku fizycznego. Doskonale sprawdzi się jako towarzysz biegów w terenie czy długich wędrówek po górach. Świetnie poradzi sobie w psich sportach, takich jak agility czy dog frisbee. Te czworonogi to wspaniali towarzysze dla opiekunów, którzy chcą zaangażować się w ich szkolenie. 

Zazwyczaj owczarki są polecane osobom, które mają doświadczenie w opiece i szkoleniu zwierząt. Świetnie odnajdują się w roli psów pracujących w policji czy wojsku. Dla osób zainteresowanych pracą z psami użytkowymi ta rasa może być doskonałym wyborem. 

Czy owczarek belgijski to wierny towarzysz?

Zdecydowanie ta rasa psów wykazuje się wielkim przywiązaniem do swojego opiekuna, wiernością i oddaniem. Tworzy silną więź ze swoim stadem, którym staje się rodzina, w której jest wychowywany. Chronią swojego opiekuna i terytorium, gdzie mieszkają
Tak, owczarek belgijski jest znany ze swojej wierności i oddania swoim opiekunom. To rasa psów pracujących, która ma silną więź ze swoją rodziną ludzką. Są inteligentne, lojalne i mają tendencję do silnego przywiązania do swojego właściciela i rodziny.

Owczarki belgijskie często wykazują zachowania stróżujące, co oznacza, że mogą być bardzo czujne i ochronne wobec swojego terytorium i swoich ludzi. Jednak z odpowiednim szkoleniem i socjalizacją mogą być również przyjazne i dobrze zachowywać się w różnych sytuacjach społecznych.

Ze względu na swoje potrzeby fizyczne i psychiczne, owczarki belgijskie potrzebują odpowiedniego treningu, aktywności fizycznej i mentalnej stymulacji, aby być zrównoważonymi i szczęśliwymi towarzyszami. Dają one wiele miłości i oddania swoim opiekunom, co czyni je wspaniałymi towarzyszami dla osób aktywnych i zaangażowanych w życie rodziny.

Owczarek belgijski cena i koszty utrzymania

Ceny psów tej rasy mogą znacznie się różnić w zależności od wielu czynników. Należą do nich odmiana, wiek, predyspozycje hodowlane, osiągnięcia przodków czy renoma hodowcy. Zazwyczaj ceny szczeniąt pochodzący z hodowli zrzeszonych w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP) wynoszą od 2000 do 5000 złotych. Kwoty te mogą być jednak jeszcze wyższe. Szczególnie wtedy, gdy szukasz czworonoga z predyspozycjami do pracy, na przykład jako pies pasterski. 

Jeśli chodzi o koszty utrzymania to podstawowe wydatki związane są z tym, jaka jest dieta owczarka belgijskiego, jakiej jakości karmę otrzymuje, czy jest to tylko karma sucha, czy także mokra, czy właściciele korzystają z usług groomera, czy sami dbają o higienę i czystość swojego psa. Przyjmując, że pies zjada tylko karmę suchą dobrej jakości to roczny koszt karmy dla psa rasy owczarek belgijski wyniesie między 3000 a 4000 zł. Do tego na pewno warto doliczyć przysmaki i przegryzki minimum 600 zł, o ile nie podajemy ich zbyt często. Pies wymaga także legowiska, misek, smyczy, obroży - to kolejne kilkaset złotych. Owczarki belgijskie to psy inteligentne, które lubią się bawić i uczyć nowych rzeczy. Jeśli będziemy kupować zabawki, sznury, piłki, szarpaki, zabawki interaktywne to będzie oznaczało to rocznie kolejne 800-1000 zł.

Ważne jest także zdrowie owczarka belgijskiego - ile razy w ciągu roku pies wymaga pomocy weterynaryjnej, czy jest to doraźne wsparcie, czy pies wymaga dłuższego leczenia. Jedna konsultacja u lekarza weterynarii to koszt 150-250 zł, a jeśli konieczne będzie pobranie krwi, wykonanie USG, prześwietlenie, usunięcie zęba, rehabilitacja albo innego typu zabiegi to powinniśmy się liczyć z wydatkami nawet kilku tysięcy złotych.

Podsumowując - decydując się na psa warto najpierw sprawdzić koszt owczarka belgijskiego dotyczący jego zakupu. Odpowiedzialnym zachowaniem jest także zweryfikowanie jaka jest relacja cena i koszty utrzymania psa, biorąc pod uwagę nasze możliwości finansowe.

Pytania dotyczące owczarków belgijskich 

W jakich filmach występują owczarki belgijskie ? 

Psy tej rasy pojawiają się w wielu filmach. Do najpopularniejszych należą: "Max" (2015), "Pies" (2022), "R.A.D.A.R." (2023) czy "Dakota" (2022).

Czy owczarki belgijskie są agresywne?

Nie jest to rasa agresywna. Wymaga jednak odpowiedniej socjalizacji i szkolenia. Dobrze wychowany czworonóg to lojalny, przyjazny i spokojny towarzysz rodziny.

Jak należy rozumieć sformułowanie odpowiednia hodowla i gdzie szukać takich hodowli owczarków belgijskich?

Jeśli szukasz owczarka belgijskiego, który pochodzi z oficjalnej hodowli i ma udokumentowane źródło pochodzenia to najlepiej skontaktuj się z e Związkiem Kynologiczny w Polsce i poproś o wskazanie adresów kilku hodowli w Twojej okolicy. Możesz dopytać w Związku także o konkretnych hodowców.

Jaki jest koszt owczarka belgijskiego z hodowli?

To zależy od zdobytych tytułów przodków oraz od planów, jakie wiążesz ze swoim psem. Owczarki przeznaczone do pokazywania na wystawach i dalszego rozpłodu mogą być nawet o 20-30% droższe od owczarka rasowego, który będzie Twoim przyjacielem w domu i nie będzie pokazywany na wystawach.

 

Bibliografia:

https://www.zkwp.pl/wzorce/15.pdf

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 685 opinii
pixel