Darmowa dostawa od 199,00 zł

Owczarek Australijski (aussie). Opis rasy psa

2024-07-10
Owczarek Australijski (aussie). Opis rasy psa

Poznaj jedną z najbardziej żywiołowych ras psów. Owczarek australijski, znany też jako aussie, jest średniej wielkości psem o nieskończonych pokładach energii. Jeśli jesteś osobą aktywną, która poszukuje pupila do uprawiania sportów oraz rozmaitych aktywności, to rasa dla Ciebie! Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy o owczarku australijskim. Czy wiedziałeś, że możesz znać tę rasę z filmów Disneya? 

Historia rasy owczarka australijskiego

Owczarek australijski pochodzi z Ameryki Północnej, a nie jak może sugerować nazwa z Australii. Oficjalna historia powstania rasy nie jest do końca znana. Z tego powodu tworzy się wiele spekulacji na ten temat. Pewne jest, że owczarki przypominały psy baskijskie, które trafiły z Australii do Ameryki razem z pasterzami. Stąd w nazwie owczarka znalazło się słowo australijski

Farmerzy w Stanach Zjednoczonych byli zachwyceni przedstawicielami tej rasy. Aussie zaimponowały im swoimi zdolnościami pasterskimi oraz niezwykłą zwinnością i wytrzymałością. W XX wieku z pomocą Jaya Sislera i jego dwóm psom popularność owczarków urosła w zaskakująco szybkim tempie. Keno i Blue Star były pierwszymi owczarkami Jaya, z którymi dawał on pokazy na rodeo. Później skrzyżował ze sobą Keno i Blue Star, dzięki czemu urodziły się Shorty i Stuba. Zostały one prawdziwymi gwiazdami i zagrały w aż 2 filmach Disneya pod tytułem „Stub, najlepszy pies do bydła na Zachodzie”„Biegnij, Appaloosa, biegnij”.

W 1957 roku ASCA (The Australian Shepherd Club of America) stworzyło pierwszą księgę hodowlaną owczarka australijskiego. Dopiero w 1993 roku AKC (American Kennel Club) przygotował standard rasy. W 1996 roku FCI opracowało wzorzec aussie. Zaklasyfikowano je do grupy 1 psy pasterskie i zaganiające, do sekcji 1 psy pasterskie. 

Opis wyglądu owczarka australijskiego

Jest to średniej wielkości pies. Wysokość samca w kłębie wynosi 51-58 cm. Samice są mniejsze i osiągają wysokość 46-53 cm w kłębie. Waga owczarka oscyluje między 22-29 kg. 

Proporcjonalna sylwetka aussie jest dobrze umięśniona. Na głowie psa znajdują się wysoko osadzone, trójkątne i opadające uszy. Wyróżniający się ogon psa tej rasy zazwyczaj jest krótki i nie przekracza 10 cm długości. Niezwykłe oczy w kształcie migdała występują w różnych kolorach i ich kombinacjach: niebieskim, brązowym i bursztynowym. Często u owczarków australijskich zdarza się heterochromia, czyli różnokolorowe tęczówki. 

Owczarek australijski z dwiema różnymi tęczówkami, czyli cheterochromią

Sierść owczarka australijskiego

Sierść owczarka australijskiego jest gładka lub lekko falowana. Posiada podszerstek, który nadaje futerku puszystości. Najważniejszą cechą ich sierści jest odporność na warunki atmosferyczne. 

Wyróżniamy 4 podstawowe rodzaje umaszczenia:

 • czarne
 • czekoladowe
 • niebiesko marmurkowe (blue merle)
 • czekoladowo marmurkowe (red merle)

Przy wymienionych maściach mogą występować czarne podpalania i białe znaczenia. Jednak biel nie powinna być nigdy kolorem dominującym. 

Dozwolone są również kombinacje kolorystyczne umaszczenia aussie, których jest aż szesnaście. 

Jaki charakter ma owczarek australijski?

Owczarki australijskie mają silny temperament. Wyróżnia je mocny instynkt obronny oraz łowiecki. Jako psy pasterskie są zwinne i wytrzymałe. Należą do czworonogów pojętnych, które chętnie i szybko się uczą. Są bardzo przyjazne i rodzinne, lubią podlizywać się opiekunowi poprzez poprawne wykonywanie zadań i poleceń. Ich cierpliwość pozwala im na harmonijne życie z innymi zwierzętami oraz dziećmi. Jak przy każdej rasie psa, kontakt małego dziecka z czworonogiem należy kontrolować.

Jego stoicki spokój oraz zrównoważenie sprawia, że pies ten znakomicie sprawdzi się jako stróż. Ponadto jego charakter i zdolności są cenione w ratownictwie oraz przy poszukiwaniu osób zaginionych. Jak widać, owczarek jest psem wszechstronnie uzdolnionym.

Poza tym przedstawiciel tej rasy jest żywiołowy i bardzo aktywny, z nim nie zaznasz nudy!

Owczarek amerykański leżący w domku na posłaniu

Hodowla owczarka australijskiego

Ze względu na rosnącą popularność rasy jako psów do towarzystwa, hodowcy postanowili prowadzić 2 linie hodowlane. Pierwsza linia pielęgnuje pasterskie cechy owczarka australijskiego. Druga stawia na wyważenie i uspokojenie psa, by mógł stać się on rodzinnym pupilem.

Ogólnie można wyróżnić 4 typy aussie:

 • pracujące
 • użytkowe
 • wystawowe
 • wszechstronne

Wychowanie i szkolenie owczarka australijskiego

Owszem, owczarki australijskie są inteligentne i skore do nauki. Tak samo, jak szybko uczą się pozytywnych zachowań, w podobnym tempie nabędą również negatywnych nawyków. Dlatego tak ważna jest praca z psem rozpoczęta w wieku szczenięcym. Już wtedy wprowadź naukę posłuszeństwa. Naucz psa podstawowych komend. Ustal jasne i konkretne zasady, których zarówno Ty, jak i Twój pies będziecie stanowczo przestrzegać. Najważniejsze jest, żebyś Ty, jako właściciel, wykazał się cierpliwością i konsekwencją. 

Szczeniak owczarka australijskiego powinien również przejść odpowiednią socjalizację. Pozwól mu na zapoznanie się z różnymi ludźmi, zwierzętami, miejscami oraz dźwiękami. Wczesna, dobrze przeprowadzona socjalizacja wpływa pozytywnie na resztę życia psa oraz definiuje jego przyszłe zachowania. Warto też w tym czasie trenować panowanie nad instynktem łowcy, by pies nie zaczął rzucać się w pogoń za rowerami. Odpowiednie szkolenie pomoże Ci też zapanować nad szczekaniem. 

Do szkolenia aussie zastosuj metody pozytywnych wzmocnień, czyli nagradzania w postaci pochwał oraz smaczków. Przysmaki dla psa są nieodłącznym elementem każdego treningu. 

Treningi dla owczarka australijskiego

Owczarki australijskie są energicznymi psami, które potrzebują masę ruchu i aktywności! Dlatego oprócz codziennych spacerów musisz włączyć do ich życia treningi fizyczne, jak i psychiczne. Dla tej rasy rekomendujemy:

 • agility
 • obedience
 • frisbee
 • dog dancing
 • flyball

Na pewno do tego przydadzą się aporty, dyski, frisbee i ringi dla psa, które znajdziesz na naszej stronie TuZwierzaki.pl.

Do treningów psychicznych polecamy kongi, maty węchowe oraz zabawki edukacyjne. 

Siedzący pies rasy owczarek australijski, znany jako aussie

Pielęgnacja owczarka australijskiego

W pielęgnacji najważniejsza jest sierść, która ma tendencję do plątania się i kołtunienia. Dlatego najwięcej czasu będziesz musiał poświęcić właśnie futerku. Koniecznie zaopatrz się w drucianą szczotkę z płasko zakończonymi szpilkami, których długość będzie sięgać do skóry psa. Do podszerstka, który lubi się zbijać, przyda Ci się filcak. Szczotkowanie powtarzaj codziennie lub minimum raz w tygodniu, w zależności od wymagań sierści Twojego psa. W czasie linienia, czyli na wiosnę i jesień, kiedy wypadanie futerka jest wzmożone, szczotkuj psa codziennie. Opiekunowie aussie zauważają nadmierne wypadanie kłaczków w okresie przejściowym z wieku szczenięcego do dorosłego psa. Jest to zupełnie normalne i nie ma powodów do obaw. W miejsce starego futra wyrośnie jeszcze piękniejsza i bujniejsza sierść. 

Przygotuj owczarka australijskiego na kąpiel tylko wtedy, gdy pies jest brudny lub nieprzyjemnie pachnie. Użyj szamponu dla psów długowłosych. Po myciu nałóż na umyte psie futerko odżywkę. Odżywka dla psa nawilży sierść i sprawi, że będzie ona miękka i błyszcząca. Nawilżona sierść ma również mniejszą tendencję do wypadania. 

Już od szczeniaka przyzwyczajaj psa do mycia zębów pastą dla zwierząt. Czynność ta pozwoli w przyszłości uniknąć problemów z osadem nazębnym oraz dziąsłami. 

Raz w tygodniu zarezerwuj sobie czas na sprawdzenie stanu oczu, uszu, pazurków oraz łap swojego pupila. 

Jaka karma dla owczarka australijskiego?

Psy tej rasy nie są wybredne i nie mają wymagających potrzeb żywieniowych. Ich dieta, jak w przypadku każdego psa, powinna składać się głównie z białka i tłuszczy. Najmniejszy procent w menu aussie powinny zajmować węglowodany, w tym zboża. Białko w postaci świeżego mięsa dostarczy mięśniom psa materiału budulcowego. Dzięki któremu mięśnie będą mogły się regenerować i rozwijać. Tłuszcz natomiast to główne źródło energii. Te składniki są szczególnie ważne w diecie owczarka australijskiego, gdyż jest to pies aktywny.

Polecamy karmy dla psa od cenionych marek, które znajdziesz w naszym sklepie: Acana, Canagan, Paka Zwierzaka i Wolfsblut.

Szczęśliwy szczeniaczek owczarka australijskiego

Choroby owczarka australijskiego

Najczęstsze choroby pojawiające się u owczarków australijskich to:

 • problemy ze stawami (dysplazja łokciowa, biodrowa)
 • katarakta
 • postępujący zanik siatkówki
 • epilepsja
 • wady zgryzu
 • choroby nowotworowe u psów starszych

U szczeniąt tej rasy bada się występowanie defektu genu MDR1. Jest to gen, który odpowiada za prawidłowe wchłanianie leków i jego defekt jest uwarunkowany genetycznie. Gdy występuje mutacja genu MDR1, leki w zwiększonej ilości przechodzą do mózgu. Przez to ich oddziaływanie jest szybsze i silniejsze przy podaniu nawet małej dawki leku. Konsekwencją tego są niepożądane objawy jak: dezorientacja, wymioty czy drgawki. 

Wyprawka dla owczarka australijskiego

Jako psy energiczne, owczarki australijskie będą potrzebować mnóstwa zabawek do domu i na zewnątrz. Dla tej rasy polecamy piłki, ringi i frisbee. Poza tym do wspólnej zabawy, która wpłynie pozytywnie na Waszą więź, zainwestuj w szarpak dla psa. Aby dostarczyć czworonogowi dodatkową rozrywkę w domu, z pomocą przychodzą gry edukacyjne dla psa. Zaangażują one różne zmysły pupila, zapewniając jednocześnie trening psychiczny.

Dla przedstawiciela tej rasy potrzebujesz porządnych akcesoriów spacerowych. W smyczach, obrożach i szelkach odnajdziesz cały komplet dla swojego futrzaka. Nie zapomnij również o niezbędnych dodatkach jak adresówka czy worki na odchody. 

Do higieny i pielęgnacji zaopatrz się w szczoteczkę oraz pastę do zębów dla psa, szampon i odżywkę do sierści długiej. Ponadto nie zapomnij o szczotce oraz filcaku, by zachować puszyste futerko pupila. Do pielęgnacji oczu, uszu i zębów polecamy produkty od Vet’s Best.

Z niezbędnych rzeczy przydadzą się dwie miski: jedna na wodę, druga na pokarm.

Dla kogo jest Aussie?

Owczarek australijski ma wrodzoną wysoką aktywność fizyczną. Dlatego potrzebuje opiekuna, który zapewni mu odpowiednią dawkę ruchu, zorganizuje aktywnie czas i poświęci dużo uwagi. W tym przypadku dwa 15-minutowe spacery nie będą wystarczające. Właściciele aussie dodatkowo, prócz spacerów, organizują pupilowi treningi fizyczne 3-4 razy w tygodniu.

Psy tej rasy nadają się dla osób aktywnych i nielubiących nudy. Rasa sprawdzi się także dla rodzin z dziećmi. Jest łatwa w wychowaniu, jeśli masz już wcześniejsze doświadczenia w szkoleniu psów. Raczej nie nadaje się na pierwszego szczekającego pupila. Aussie będzie dobrze się czuł w domu z dużym ogrodem. Jeśli zapewnisz psu odpowiednią aktywność, odnajdzie się również w mieszkaniu.

Owczarek australijski cena

Szczenięta z hodowli nabędziesz w cenie od 5 do 15 tysięcy złotych. Jeśli zależy Ci na rasowym psie, pamiętaj, że szczeniak bez rodowodu nie jest psem rasowym. Polecamy korzystać z usług profesjonalnych hodowli, które możesz znaleźć na stronie ZKwP (Związku Kynologicznego w Polsce) lub w ich najbliższym oddziale stacjonarnym. Biorąc szczeniaka z hodowli, masz wgląd w historię medyczną jego przodków. Ponadto dostajesz wsparcie hodowcy, który jak nikt, zna się na swoich psach oraz ich szczeniętach. Jeśli hodowca zadaje Ci pytania, to na pewno dobry znak. Oznacza to, że zależy mu, by szczeniak trafił do dobrego domu.

Szczenięta psa rasy owczarek australijski

Najczęściej zadawane pytania

Ile lat żyją owczarki australijskie?

Owczarek australijski może dożyć 12, nawet 15 lat.

Czy owczarek australijski jest trudnym psem?

Nie, o ile masz już doświadczenie w wychowywaniu psów. Aussie jest psem inteligentnym, który szybko się uczy i chętnie współpracuje z człowiekiem. 

Czy owczarek australijski to border collie?

Nie. Są to dwie odrębne rasy, które mają pokrewne cechy, dlatego są łudząco do siebie podobne. Border collie są niższe niż owczarki.

Czy owczarek australijski jest groźny?

Nie! Owczarki australijskie są bardzo przyjazne i uwielbiają towarzystwo ludzi. Mogą być na początku powściągliwe w stosunku do obcych osób. 

 

Bibliografia:

www.zkwp.pl/wzorce/342.pdf

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 590 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-17
Super, polecam
2024-07-11
Szybko sprawnie oceniam na 5
pixel