Opis rasy psów papillon (spaniel kontynentalny miniaturowy)

2024-03-22
Opis rasy psów papillon (spaniel kontynentalny miniaturowy)

Papillon to rasa małego psa, znana ze swojej delikatnej budowy i dużych uszu przypominających motyle skrzydła. Ten uroczy czworonóg, mimo niewielkich rozmiarów, jest pełny życia i temperamentu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej historii spaniela kontynentalnego i jego charakterystyce. Omówimy również potrzeby pielęgnacyjne tej rasy oraz typowe problemy zdrowotne. Jeśli szukasz małego, ale pełnego życia psa, papillon może być idealną rasą dla Ciebie. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym dowiesz się więcej o tych wyjątkowych pupilach!

Pochodzenie i historia rasy spaniela kontynentalnego miniaturowego

Spaniel kontynentalny miniaturowy szerszej publiczności znany jest jako papillon. Przez swoich opiekunów często nazywany po prostu pap lub zdrobniale papiś. Ten mały piesek wywodzi się od spanieli myśliwskich. Pochodzi z rejonów Francji i Belgii, a nie jak początkowo zakładano z Hiszpanii. W błąd ten kynologów wprowadziła pierwotna nazwa pupila epagnuel, z francuskiego oznaczająca hiszpański pies.

Jest to jedna z najstarszych ras psów, gdyż jej początki sięgają XVI wieku. Już wtedy te małe czworonogi hulały po salonach hiszpańskiej i francuskiej arystokracji. Idealnie spełniały się w roli figlarnych towarzyszy rozweselających widownię. Ich niewielki rozmiar umożliwiał damom na swobodne przenoszenie pupila na rękach lub trzymanie go na kolanach. Papillony stały się również inspiracją dla malarzy. Pojawiły się na obrazach takich artystów jak Rubens, Rembrandt i Van Dyke. Ich ogromną fanką była Maria Antonina. Niestety w trakcie rewolucji francuskiej liczebność rasy drastycznie zmalała. 

W 1923 roku po raz pierwszy pokazano spaniela kontynentalnego na wystawie kynologicznej. W 1934 roku powstał wzorzec rasy papillona, a w 1937 roku phalene (odmiana papillona). Dopiero lata później nastąpił oficjalny podział psów ze względu na wygląd ich uszu. 

Czy papillon i phalene to jedna rasa psa?

Jest to jedna rasa psa, ale ma dwa odrębne wzorce, wystawiana oraz oceniana jest również osobno. 

Nazwa phalene tłumaczona z języka francuskiego oznacza ćma, nocny motyl. Odnosi się do opadających uszu czworonoga, które przypominają skrzydła ćmy w spoczynku. 

Papillon z francuskiego znaczy motyl. Ta odmiana posiada stojące, obficie owłosione uszka, które wyglądają jak rozłożone skrzydła motyla. Pap powstał prawdopodobnie ze skrzyżowania phalene z chihuahua i szpicem miniaturowym.

Papillon uszy przypominające motyla

Wygląd rasy

Pies rasy spaniel kontynentalny jest pełen wdzięku. Wygląda elegancko i niebanalnie. Rośnie do 28 cm wysokości w kłębie. Na końcu delikatnego tułowia wysoko osadzony jest długi ogon z bujnym pióropuszem. Filigranowe ciałko utrzymują proste kończyny ustawione równolegle, zakończone zajęczymi łapkami. Spomiędzy palców wystają włoski, które zwieńczają wygląd łap. 

Papisie, spoglądają na świat swoimi dużymi, ciemnymi oczami w kształcie migdała. Mają długą kufę, która nie może być zadarta ku górze. Jej koniec ozdabia mały, czarny, okrągły nosek lekko spłaszczony od góry.

Przejdźmy teraz do najbardziej charakterystycznego elementu wyglądu tej rasy, który wyróżnia ją na tle innych psów. Duże uszy spanielka są szeroko rozstawione i mają zaokrąglone końcówki. Pap posiada sterczące uszy z długim włosiem, które imitują rozpostarte skrzydła motyla. Biała strzała na głowie, znajdująca się pomiędzy uszami to tułów owada. Phalene zaś mają taką samą wielkość uszu, lecz są one załamane, przez co zwisają i przypominają skrzydła śpiącej ćmy.

Spaniel ten występuje w dwóch kategoriach wagowych: 

  • mniej niż 2,5 kg
  • od 2,5 kg do 4,5 kg dla psów lub do 5 kg dla suk

Minimalna waga pupila musi wynosić 1,5 kg, także są to naprawdę delikatne zwierzaki. Należą do małych ras psów. 

Szata i umaszczenie papillona

Papisie, mają długą, obfitą, falistą (bez loków), jedwabistą sierść. Nie posiadają podszerstka. 

Klatkę piersiową, uszy oraz szyję zdobi długi włos. Na szyi tworzy on żabot i kryzę. Krótką sierść znajdziesz na głowie, kufie oraz na przedniej części kończyn.

Obfity pióropusz upiększa ogon, tył przednich i tylnych kończyn. Łapki również są owłosione. 

Umaszczenie tej rasy małych psów

Spaniele kontynentalne występują we wszystkich maściach, które mogą znajdować się na białym tle. Kolorowe znaczenia powinny występować wokół oczu i uszu. Na tułowiu i kończynach musi dominować biel. Na głowie kolor biały występuje tylko w postaci strzałki między uszami. 

Spaniel kontynentalny w ubranku

Charakter i usposobienie papillona

Małe spanielki uwielbiają aktywnie spędzać czas. Są pełne energii, miłe i przyjazne. Żywiołowość nie opuszcza ich nawet w wieku senioralnym. Przez całe swoje życie wykorzystują każdy dzień z radością. Zawsze są gotowe na spacer i zabawę. Po takich szaleństwach zamieniają się w pieski kanapowe.  

Bardzo przywiązują się do swoich właścicieli. Nie odstępują ich na krok. Wszędzie podążają za opiekunem i lubią być w centrum uwagi swojego Pana.

Pomimo nieufności wobec obcych ludzi, szybko potrafią nawiązać relację zarówno z człowiekiem, jak i zwierzakiem. Dogadują się z innymi psami i kotami, nie przejawiają zachowań agresywnych. 

Papisie, są inteligentne i łatwo się uczą, zresztą bardzo lubią popisywać się sztuczkami. 

Mimo małego wzrostu charakteryzują się mocnym temperament i odwagą. Pełnią również rolę psów stróżujących. Jako psy myśliwskie są spostrzegawcze, więc żadne zagrożenie nie zostanie pominięte. Jeśli dostrzegą coś niepokojącego, głośno zaalarmują o tym swoim donośnym szczekaniem. 

Czy papillony są łatwe w szkoleniu?

Nie lekceważ niewielkich gabarytów spaniela kontynentalnego. Już od szczeniaka konsekwentnie ucz swojego pupila poprawnych zachowań z pomocą smaczków i pochwał. Zacznij od nauki podstawowych komend, by potem przejść do skomplikowanych sztuczek. Są to inteligentne i chętne do nauki psiaki, które da się łatwo ułożyć. Dzięki czemu nadają się dla osób bez doświadczenia w wychowywaniu zwierząt. Posiadają silny instynkt łowiecki, ponieważ są psami myśliwskimi i mają to we krwi. Z tego powodu na spacerze mogą podążać za tropem lub kopać dziury w ziemi. 

Szczenięta spanielka miniaturowego potrzebują socjalizacji, aby móc rozwinąć się w pewne siebie i przyjazne dojrzałe pupile. Stopniowo wystawiaj czworonoga na spotkania z innymi zwierzakami, ludźmi oraz zapoznawaj z nowymi miejscami.

Pamiętaj, że wychowanie i szkolenie psa to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Z odpowiednim podejściem Twój merdający towarzysz będzie dobrze wychowanym i szczęśliwym członkiem rodziny.

Sporty dla spaniela kontynentalnego

Sporty, w których sprawdzi się ta rasa to:

  • flyball
  • agility
  • omijanie przeszkód
  • aport

Spaniele miniaturowe ze względu na swój przyjazny i żywiołowy charakter, są wykorzystywane w dogoterapii. 

Szpic kontynentalny miniaturowy papillon

Jak pielęgnować sierść papillona?

Włos papisia ma tendencje do plątania i filcowania, dlatego najważniejszymi zabiegami są szczotkowanie i kąpiele. Dobrą wiadomością dla przyszłych właścicieli tego psa jest fakt, że nie gubi on sierść albo wypada ona w niewielkich ilościach 

Szczotkowanie spaniela kontynentalnego miniaturowego

Przyzwyczaj psiaka do tego zabiegu już od szczeniaka. Około 6. tygodnia życia delikatny szczenięcy puch czesz szczotką włosianą. Zamień ją na szczotkę drucianą z gładkimi końcówkami, gdy pies będzie dorosły. Oczywiście akcesoria do pielęgnacji dobierz do gabarytów pupila. Do rozczesywania frędzelków na nogach i uszach oraz pozbywania się kołtunów zainwestuj w gęsty lub średniogęsty metalowy grzebień. 

Szczotkuj spaniela minimum 2-3 razy w tygodniu. Przed czesaniem spryskaj sierść odżywką, która nawilży włos i ułatwi zabieg. 

Jak często należy kąpać papillona?

Kąpiel dla spaniela zorganizuj dwa razy w miesiącu. Użyj szamponu dla psów długowłosych. Rozcieńcz szampon i umyj nim sierść dwa razy. Następnie zastosuj odżywkę, która pomoże przeciwdziałać plątaniu i filcowaniu włosa. Po odczekaniu kilku minut spłucz wszelkie preparaty z pupila. Odsącz wodę ręcznikiem i przejdź do delikatnego suszenia futerka suszarką. Pamiętaj, by unikać w środkach do pielęgnacji białej sierści oleju norkowego, który powoduje jej żółknięcie. 

Podsumowując, kluczem do utrzymania pięknego, jedwabistego włosa psa jest regularna pielęgnacja. Odżywka przed czesaniem i po myciu zapobiega filcowaniu i plątaniu sierści czworonoga. 

Oczywiście nie zapomnij o czyszczeniu oczu i uszu preparatami stworzonymi specjalnie do tych okolic. Monitoruj również długość pazurków i stan opuszek łapek, ponieważ suche mogą pękać, co powoduje ból. Od szczeniaka wprowadź regularne mycie zębów szczoteczką i pastą enzymatyczną dla zwierząt. Ta czynność ograniczy osadzanie się kamienia nazębnego i zapobiegnie chorobom jamy ustnej w przyszłości. 

Zdrowie papillona

Jest to stosunkowo zdrowa rasa, która żyje do 15-16 lat. Niestety, żaden piesek nie jest odporny na wszystkie choroby i schorzenia. Dlatego u papillona mogą wystąpić problemy zdrowotne takie, jak:

  • wypadanie rzepki kolanowej
  • postępujący zanik siatkówki
  • skłonności do łamania kości
  • alergie skórne i pokarmowe 

Pies rasy papillon opis

Akcesoria dla spaniela kontynentalnego miniaturowego

Aby odjąć Ci zbędnego stresu związanego z przybyciem szczeniaka, przygotowaliśmy dla Ciebie podstawową wyprawkę dla małego psa. Zaopatrz się w: 

  • legowisko dla małego psa
  • miskę na karmę i wodę o pojemności 400-700 ml
  • akcesoria na spacer: obrożę lub rekomendowane przez właścicieli pap szelki guard, lub bezuciskowe 
  • smycz o długości 1,5-2 m i zakup adresówkę oraz worki na psie odchody
  • zabawki do zabawy na zewnątrz (piłki, aporty, ringo) i w domu (gryzaki, gry edukacyjne, maty węchowe)
  • szczotkę z włosiem, drucianą oraz metalowy grzebień
  • szampon i odżywkę dla psów długowłosych
  • pastę i szczoteczkę do zębów dla zwierząt
  • akcesoria do czyszczenia uszu i oczu
  • maść na łapki i nosek
  • ochronę przeciw kleszczom i pchłom: tabletki, krople lub obrożę

Jaka karma dla papillona?

Mokra karma dla papillona powinna być bogata w białko zwierzęce. W suchej karmie zwróć uwagę na wielkość granulek, tak, by pasowały do pyszczka małego spanielka. W obydwu rodzajach pożywienia unikaj zbóż oraz dodatków w postaci konserwantów i aromatów. Mokra karma dodatkowo dostarczy wody do organizmu pupila.

Jeśli masz czas i chęci, możesz spróbować diety BARF. Opiera się ona na surowym mięsie, kościach i warzywach. Jednak wymaga więcej przygotowania niż podanie gotowej karmy. Dobrze zbilansowana dieta BARF jest korzystniejsza dla zdrowia Twojego psa.

Do każdego pożywienia możesz dodać olej z łososia. Jest on bogaty w kwasy tłuszczowe Omega-3 i 6, które wpływają pozytywnie na skórę i sierść spanielka.

Dla kogo pies rasy spaniel kontynentalny miniaturowy?

Rasa będzie idealnie pasować do rodzin z dziećmi, singli oraz osób starszych. Sprawdzi się także dla osób niedoświadczonych, które szukają pierwszego psa. Papisie, kochają dzieci oraz akceptują inne zwierzęta. Uwielbiają być blisko swojego opiekuna, którego darzą wielkim uczuciem i lojalnością. Nie sprawiają kłopotów, o ile poświęcisz im dużo swojej uwagi i będziesz mieć czas na wspólne spędzanie czasu. Spanielki nie lubią zostawać bez właściciela. Jednak należy przyzwyczaić je do samotnych pobytów, aby uniknąć lęku separacyjnego. 

Papisie, czują się dobrze zarówno w domu z dużym ogrodem, jak i małym pokoju w bloku. Z osobą aktywną chętnie będą chodzić na spacerki lub uprawiać psie sporty. A jeśli jesteś domatorem, spanielek chętnie Ci potowarzyszy. Dla niego najważniejsza jest Twoja uwaga i obecność. Jeden dłuższy spacer oraz wspólna zabawa zrekompensuje brak intensywnego wysiłku. 

Opis rasy psa papillon

Gdzie można znaleźć hodowlę papillona?

Cena za szczeniaka papillona to około 5 tysięcy złotych. Na tę kwotę składa się m.in. renoma hodowli oraz opieka medyczna nad szczeniętami.

Zdecydowanie rekomendujemy zakup pieska od certyfikowanych hodowców, których listę znajdziesz na stronie Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP) lub w oddziałach stacjonarnych. Hodowle te dbają o zdrowie psich rodziców oraz zapewniają nowo narodzonym szczeniętom niezbędną opiekę. Alternatywą jest adopcja psa ze schroniska. Zarówno zakup od sprawdzonego hodowcy, jak i adopcja ze schroniska są lepszymi opcjami niż wspieranie pseudohodowli, które nie podlegają żadnej kontroli.

Pies to wieloletni przyjaciel i członek rodziny, dlatego podejmij decyzję świadomie. 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-26
Wszystko super;)
2024-10-08
Wszystko ok
pixel