Darmowa dostawa od 199,00 zł

Opis rasy psów Golden Retriever

2023-09-14
Opis rasy psów Golden Retriever

Postanowiłeś zostać psim opiekunem, ale nie wiesz, na jaką rasę się zdecydować? Pozwól, że przedstawimy Ci sylwetkę golden retrievera! To wspaniała rasa psów myśliwskich, która kocha dzieci, ruch i wodne harce. Jeśli zależy Ci na psie aktywnym i towarzyskim, możliwe, że golden to idealny pies dla Ciebie! Zanim jednak podejmiesz tę decyzję, musisz poznać najważniejsze fakty i ciekawostki o tej rasie. Zapraszamy do artykułu!

Klasyfikacja rasy

Golden retriever to rasa psów średniej wielkości pochodząca z Wielkiej Brytanii, a dokładnie ze Szkocji. Stworzona w XIX wieku, uznana oficjalnie w 1913 roku. Według FCi zalicza się ją do grupy 8, aporterów, płochaczy i psów wodnych, w sekcji aporterów. Rasa ta podlega próbom pracy. Znajduje zastosowanie przede wszystkim jako psy myśliwskie. Golden retriever to jedna z sześciu ras retrieverów, do których zaliczamy między innymi labradora. 

Historia rasy golden retriever

Rasa psów golden retriever została stworzona dzięki szkockiemu lordowi Sir Dudleyowi Marjoribanksowi (późniejszy baron Tweedmouth). Jedna z historii wspomina o występie rosyjskiej trupy cyrkowej. Lord, oglądając jej występ został oczarowany umiejętnościami psów o żółtej szacie. Postanowił odkupić kilka okazów tej rasy na własność od cyrkowców. Choć historia to nieco zabawna i urokliwa, uważa się ją za mało realną. Bardziej prawdopodobną wersją pochodzenia goldenów, jest ta związana z Nous, psem rasy flat-coatated retriever i Belle, suczką tweed water spaniela. W 1868 roku Lord skrzyżował ze sobą przedstawicieli tych ras. Uzyskał szczenięta o jasnym umaszczeniu o imionach: Ada, Cowslip, Crocus i Primrose. Psiaki te kojarzono z labradorami, seterami irlandzkimi czy tweed water spanielami. Potomkowie suczki Cowslip to pierwsze znane nam goldeny. 

Golden retriever hodowla na świecie i w Polsce

Europejską hodowlę rasy psów golden retriever rozpoczął wspomniany już Sir Dudley Marjoribanks. Rasa stała się dość szybko popularna w świecie zachodnim już w początkach XX wieku. Dzięki dużej popularności rasa szybko powędrowała za ocean m.in. do USA i  Australii. Z tego powodu w czasie wojen ich liczba nie zmalała, co niestety spotkało wiele innych brytyjskich ras

Do Polski goldeny przybyły w latach osiemdziesiątych i szybko podbiły serca naszych rodaków. A to wszystko za sprawą hodowli Jerzego Nowickiego, Ranczo Wolna Europa. To tam w 1990 roku po raz pierwszy przyszły na świat polskie szczenięta golden retriever. Obecnie rasa ta jest jedną z najpopularniejszych na całym świecie.

Nazwa rasy golden retriever

Do 1913 roku stosowano nazwę złocisty flat coated, czyli gładkowłosy. Obecnie znana nam nazwa rasy psów golden retriever obowiązuje oficjalnie od 1920 roku. Pierwszy człon, retrieve (czyli przynosić lub aportować), nawiązuje do myśliwskiego sposobu pracy psa. Miał on płoszyć zwierzynę w czasie polowań, a następnie po ustrzeleniu jej przez myśliwego, przynieść ją w nienaruszonym stanie. Z kolei drugi człon Golden odnosi się do pięknego, złotego umaszczenia.

Innymi nazwami goldenów są: Yellow retriever, Russian Retriever.

Golden retriever na sklae

Wygląd golden retriever

Golden retriever to pies o średniej wielkości. Samce osiągają od 56 do 61 centymetrów wysokości ciała oraz ważą od 29 do 34 kilogramów. Suczki są nieco mniejsze, mierzą od 51 do 56 centymetrów, a ważną od 24 do 29 kilogramów.

Głowa goldena jest szeroka z dobrze zaznaczonym stopem. Oczy w kolorze ciemnego brązu, o ciemnych powiekach. Nos duży i czarny osadzony na mocnej i szerokiej kufie. Szczęki są mocne o idealnym zgryzie nożycowym. Fafle są nieco opadające. Uszy goldena są średniej wielkości, zwisające. Głowa osadzona jest na umięśnionej, dość długiej szyi, bez znacznego podgardla. Klatka piersiowa jest dobrze wysklepiona, grzbiet umięśniony i prosty. Ogon jest długi i prosty, zazwyczaj uniesiony wzdłuż linii grzbietu. Kończyny golden retrievera są mocne i stabilnie wspierają sylwetkę. Łapy goldena są okrągłe, określane jako kocie. Pomiędzy ich palcami znajdują się błony. 

Golden retriever sierść

Golden retrievery posiadają podwójną szatę. Składa się ona z gęstego podszerstka oraz wierzchniej warstwy długiego, prostego lub falującego się włosia. Bujne pióra znajdują się na łapach, brzuchu, szyi i za uszami psa. Psy wystawowe mają sierść dłuższą i delikatniejszą niż psy przeznaczone do zadań myśliwskich.

Według Kennel Club dopuszczalne umaszczenie goldenów jest:

 • kremowe do płowego (umaszczenie najbardziej popularne),
 • żółte,
 • złote.

Niedopuszczalne są odcienie czerwieni i mahoniu. 

Golden retriever amerykański 

Prócz klasycznej linii europejskiej goldenów wyróżnić można linię amerykańską. Czym amerykański golden retriever różni się od europejskiego? Według American Kennel Club golden retriever powinien być nieco wyższy i smuklejszy, a jego umaszczenie w płowej i mahoniowej wersji jest niedopuszczalne. Amerykańska linia prezentuje się w barwach ciepłego złota, aż po odcienie czekolady i brązu. 

Pielęgnacja golden retrievera

Pielęgnacja psa rasy golden retriver nie jest skomplikowana. Do Twoich obowiązków będzie należało regularne wyczesywanie sierści, co najmniej raz w tygodniu. W okresie linienia (wiosną i jesienią) najlepiej wyczesywać psiaka codziennie. Do pielęgnacji futra sprawdzi się szczotka pudlówka i drobny, metalowy grzebień na większe kołtuny.

Czy goldena trzeba kąpać? Zdecydowanie niezbyt często. Wykąp swojego przyjaciela tylko, gdy wyjątkowo mocno się zabrudzi lub nieprzyjemnie pachnie. Do tego celu użyj delikatnego szamponu dla psów do sierści długiej. Drobne zabrudzenia najczęściej da się wyczesać lub zetrzeć zwilżonym ręcznikiem, lub przy pomocy niezawodnych w psiej pielęgnacji chusteczek nawilżanych.

Nie możesz zapomnieć o codziennym czyszczeniu zębów psa, by uniknąć powstawania groźnego kamienia nazębnego. Regularnie kontroluj również stan oczu oraz uszy psa tej rasy. Są one szczególnie podatne na infekcje. Zwróć uwagę także na jego łapki i pazurki. Możliwe, że delikatne poduszki potrzebują dodatkowego nawilżenia, a pazurki przycięcia. 

golden retriever w polu

Zdrowie golden retrievera

Czy goldeny to rasa zdrowa? Zdecydowanie tak. Psy tej rasy żyją długo, średnio około 12 lat. Odpowiednio pielęgnowany golden może żyć kilka lat dłużej. Aby Twój pies mógł cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata, musisz przede wszystkim postawić na odpowiednie żywienie, ruch i regularne wizyty u lekarza weterynarii. Możesz dzięki temu uniknąć chorób, które przydarzają się psom tej rasy.

Najczęściej goldeny dotyka:

 • rak: naczyniakomięsak lub chłoniak (najczęstsza przyczyna zgonu psów tej rasy),
 • zwyrodnienie stawu biodrowego,
 • zwyrodnienie stawów łokciowych,
 • zapalenie więzadeł,
 • zanik siatkówki,
 • katarakta, 
 • dysplazja siatkówki,
 • dystrofia rogówki,
 • zapalenie uszu,
 • parwowiroza.

Jeśli nie zapewnisz swojemu psu odpowiedniej dawki ruchu, pielęgnacji oraz nie zadbasz o jego dietę, może pojawić się u niego otyłość. Z nią najczęściej związane są choroby serca oraz zwyrodnienia stawów czy cukrzyca. 

Jaka karma dla golden retrievera?

Golden retriever to pies aktywny, stworzony do pracy. Potrzebuje dużej dawki pożywnego białka zwierzęcego oraz tłuszczy, z których czerpie energię. Dieta goldena powinna więc przede wszystkim być bogata w wysokiej jakości mięso, z niską zawartością węglowodanów. Możesz stosować przygotowaną przez siebie karmę według wytycznych diety BARF lub podawać gotowe karmy dla psów. Wybierając karmy gotowe mokre i suche dla swojego psa szukaj karm bezzbożowych, bez dodatku cukru i sztucznych dodatków. Owoce i warzywa powinny znaleźć się w diecie Twojego psa w niewielkiej ilości, jako dodatkowa dawka witamin i błonnika. Ważne jest, aby wesprzeć układ kostny i stawy Twojego pupila. Karma powinna więc zawierać takie składniki jak wapń, witaminę D, kolagen czy glukozaminę i chondroitynę. Świetnym dodatkiem będzie także olej z łososia, bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3. Mają one pozytywny wpływ na układ nerwowy, mózg, ale także skórę i sierść Twojego pupila.

Dla golden retrievera szukaj karm oznaczonych hasłem karma dla psów ras średnich, medium breed, czy po prostu symbolem M. Dobierz karmę do etapu rozwoju swojego pupila. Dobrym wyborem będzie karma sucha, mokra czy łączenie obu sposobów żywienia. Pamiętaj jednak, że zawsze musisz zadbać o prawidłowe nawodnienie swojego czworonoga, szczególnie w przypadku podawania mu karm suchych. Mają one zdecydowanie mniejszą wilgotność niż karmy mokre.  

Golden retriever charakter

Golden Retriever to pies łagodny, czuły i niezwykle inteligentny. Jest chętny do wspólnych aktywności i wykonywania poleceń. Uczy się szybko. Świetnie sprawdzi się jako pies dla rodziny z dziećmi, ponieważ jest bardzo otwarty na kontakty z maluchami. Pamiętaj jednak, że żadnego zwierzęcia nie należy zostawiać bez nadzoru osoby dorosłej, szczególnie z dziećmi małymi. Nadaje się także do domów, w których są już inne zwierzęta. Golden bez problemu znajdzie z nimi porozumienie.

Szkolenie goldena

Choć goldeny są psami łagodnymi i mądrymi, jak każda rasa, wymagają odpowiedniego podejścia. Wychowanie psa tej rasy należy rozpocząć jak najwcześniej, by od szczenięcia poznawał zasady życia w Twoim domu, jak i poza nim. Jeśli zauważysz niepożądane zachowania u swojego szczeniaka, szybko je skorygujesz skoryguj. Pies w wieku szczenięcym szybko nauczy się także wykonywania poleceń czy sztuczek, jeśli tylko poświęcisz czas na wspólną naukę. W czasie treningu stosuj metody pozytywne, które opierają się na wzmacnianiu pożądanych zachowań psa poprzez przysmaki dla psa.

Odpowiednia socjalizacja psa jest bardzo ważna. Goldenek powinien poznawać różne miejsca, ludzi czy zwierzęta. Choć nie jest psem z predyspozycją do agresywnego reagowania, na pewno pozwoli mu to nauczyć się odpowiednio zarządzać swoimi emocjami.  

golden retriever pies wodny skacze do wody z pomostu

Umiejętności goldena

Jako pies myśliwski golden retriever jest świetnym psem tropiącym o doskonałym węchu. Ma silną potrzebę aportowania. Jest przy tym psem cichym, który rzadko szczeka, co również związane jest z dostosowaniem rasy do polowań. Pies myśliwski szczeka tylko, gdy wymaga tego sytuacja, zazwyczaj nie wydaje dźwięków, by nie płoszyć ofiary. Goldeny to także psy wodne, które doskonale pływają i bawią się w wodzie. Dzięki błonom pomiędzy palcami poruszają się w wodzie zwinnie i szybko.

Z drugiej strony, rasa ta pozbawiona jest instynktu stróża, dlatego nie sprawdzi się jako obrońca posesji. Każdego przywita życzliwie, nawet intruza. 

Użytkowość rasy 

Goldeny dzięki swoim myśliwskim instynktom, świetnej kondycji, inteligencji i empatii często znajdują zastosowanie jako:

 • psy towarzyszące w polowaniach,
 • psy terapeutyczne,
 • psy asystujące,
 • psy ratownicze,
 • psy policyjne,
 • psy tropiące narkotyki (np. na lotniskach)

Goldeny odnajdą się także w psich sportach takich jak agility czy obedience.

szczeniak golden retriever

Golden retriever szczeniaki

Golden retrievery dojrzewają zdecydowanie wolniej niż pozostałe retrievery. Przed długi czas więc zachowują się jak szczeniaki, pełne energii.

Tak jak szczenięta innych ras wymagają cierpliwości opiekuna, jeśli chodzi o naukę czystości. Potrzebują czasu na poznaniu wszystkich zasad higieny. Cały proces ułatwią Ci specjalne maty i podkłady higieniczne dla szczeniąt.

Pieski te są entuzjastyczne, ciekawskie i uwielbiają kontakt z ludźmi czy innymi psami. Musisz zadbać o to, aby ich energia była odpowiednio ukierunkowana. W tym celu sprawdzą się zabawki dla szczeniąt czy naturalne gryzaki. Pozwolą rozładować szczeniakowi napięcie, a przy tym sprawią mu wiele radości. 

Jakie zabawki dla goldena?

Ochota na zabawę nie mija goldenowi z wiekiem. Dorosły pies tej rasy powinien mieć gromadkę swoich zabawek. Nawet jako senior lubi ruch, choć ma na niego mniejsze zapotrzebowanie. 

Z uwagi na wodne zamiłowania goldenów polecamy zabawki pływające dla psów. Możesz zabrać je na wakacje nad morze, jezioro czy na letnie spacery nad rzekę. Zabawki te nie toną, są dostępne w wielu rozmiarach, kolorach i formach. Od piłeczek po gumowe ringi.

Jako retriever golden pokocha wszelkiego rodzaju aporty, dyski i frisbee. To zabawki, które zaspokajają naturalną potrzebę aportowania u tych psów.

Jeśli chcesz rozwijać tropiciela w swoim goldenie polecamy zabawki na przysmaki, które pomogą trenować węszenie. Kule, konga, maty węchowe czy zabawki interaktywne rozwijają psa poznawczo i trenują jego naturalne zdolności. A przy tym świetnie zajmują go na dłuższy czas, bo nie zapominaj, wysiłek umysłowy również jest wyczerpującym treningiem.

Oczywiście niezawodne będą wszelkiego rodzaju gryzaki, szarpaki czy naturalne przysmaki w postaci suszonego mięsa oraz wędzonych kości. Zaspokajają naturalną potrzebę gryzienia i żucia, co zapewnia psu relaks i odprężenie. Dodatkowo pozwalają zadbać o czystość ząbków psiaka i trenują mięśnie jego żuchwy.

psy golden retriever na spacerze na smyczy

Akcesoria spacerowe dla goldena

Jako właściciel psa musisz wyposażyć siebie, jak i swojego pupila w odpowiednie akcesoria spacerowe. To codzienne niezbędniki, które umilą Wam czas oraz zapewnią wygodę i bezpieczeństwo.

Najważniejszym elementem będzie smycz dla Twojego psa. Smycz dla goldena powinna być solidna, odpowiednio ciężka i długa. Powinna pozwalać psu na swobodne poznawanie terenu, przy jednoczesnym zapewnieniu Ci odpowiedniej kontroli nad psem. 

Kolejnym akcesorium będzie obroża lub szelki dla psa. Jeśli wybierasz obrożę, pamiętaj by była odpowiednio szeroka i dopasowana do szyi goldena. Powinna obejmować dwa kręgi szyjne psa i na tyle przyległa, by pies się z niej nie wysunął. Jednocześnie obroża nie może być zbyt ciasna, by nie ranić i nie podduszać psa. Przy dobrze dopasowanej obroży możesz swobodnie włożyć swoje dwa palce pomiędzy taśmę a szyję psa.

Szelki polecamy szczególnie dla szczeniąt tej rasy, których karki są jeszcze nie dość rozwinięte i delikatne. Sprawdź szelki typu guard Chaby lub Nobby, które pewnie obejmują psa w dwóch punktach (na szyi i na tułowiu) i w czasie szarpnięć chronią szyję psiaka przed nagłym naciskiem.

Totalnym must have będą także woreczki na odchody dla psa Pet Supplies czy Earth Rated. Możesz do nich dobrać odpowiednie etui, które ułatwi Ci ich dozowanie i przechowywanie.

Golden retriever cena

Cena za okaz golden retrievera z rodowodem mieści się w przedziale od 3 do nawet 8 tysięcy złotych. Polecamy wybierać psiaka ze sprawdzonej hodowli rekomendowanej przez Związek Kynologiczny w Polsce. To na jego stronie możesz sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie hodowla spełnia odpowiednie standardy. Tylko zakup psa z profesjonalnej hodowli daje Ci wgląd w historię zdrowotną jego rodziców i pewność, że hodowca dba o psa w odpowiedni dla rasy sposób od pierwszych chwil jego życia.

Dla kogo golden?

Poznałeś właśnie najważniejsze informacje o rasie psów golden retriver. Czy wiesz już, czy golden to pies dla Ciebie? Podsumujmy!

Jeśli szukasz psa aktywnego, pogodnego i lojalnego, golden będzie strzałem w dziesiątkę! Sprawdzi się jako pies dla energetycznego singla, jak i dla rodziny z dziećmi. Lubi ruch i towarzystwo, więc jeśli możesz mu je zapewnić zdecydowanie się polubicie. To przyjacielska góra miękkiego futerka, która z wielkim entuzjazmem odda Ci swoje serducho.

Jednak jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu, dużo pracujesz albo rzadko wychodzisz z domu i z maratonów lubisz tylko te serialowe, niestety musisz szukać dalej. Może w tym wypadku lepiej postawić na coś mniej wymagające jak na przykład rybki. Oczywiście tak na serio, najważniejszy jest sposób organizacji czasu pieskowi. Jeśli pomimo małego metrażu jesteś kreatywną osobą i umiesz zapewnić angażujące zajęcia dla psa z odpowiednią dawką ruchu, to z pewnością się dogadacie.Najczęstsze pytania dotyczące rasy  

Czy golden retriever nadaje się na pierwszego psa?

Tak! Golden to łagodny pies, który szybko się uczy. Z pewnością poradzisz sobie z nim, nawet jako początkujący psiarz.

Czy golden retriever lubi dzieci?

Goldenki kochają dzieci. Mają otwartą głowę i są przyjaźnie nastawione do świata. 

Czy golden retriever może być na dworze?

Dzięki grubemu podszerstkowi goldeny świetnie radzą sobie nawet w niskich temperaturach. Jednak nie jest to pies stróżujący, potrzebuje towarzystwa człowieka i źle znosi samotność. Nie możesz pozostawiać go całymi godzinami na dworze, "by się sam wybiegał".

Ciekawostki

 • Pierwsza wystawa golden retrieverów miała miejsce w 1908 roku, dzięki lord Harcourtowi, w Crystal Palace. 
 • Pierwszy wzorzec rasy opracowała Winifred Charlesworth, który na przestrzeni lat zmienił się nieznacznie.

 

Bibliografia:

https://www.zkwp.pl/wzorce/111.pdf

https://pl.wikipedia.org/wiki/Golden_retriever

https://en.wikipedia.org/wiki/Golden_Retriever

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 546 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-18
Transakcja bezproblemowa, polecam, wszystko OK!
2024-06-18
Super obsługa , doradzono mi w zakupach . Jestem bardzo zadowolona Małgorzata
pixel