Opis rasy psa shiba inu
Kojarzysz memy krążące po internecie z piesełem? Ich bohaterem jest rasa psa shiba inu! Te urocze, rude liski podbiły Internet. Ich charakterystyczny wygląd i silny, niezależny charakter sprawiły, że stały się jedną z najpopularniejszych ras na całym świecie. Ale! Zanim zdecydujesz się na zakup lub adopcję, poznaj zarówno zalety, jak i wyzwania związane z opieką nad tym niezwykłym pupilem. Nasz artykuł pomoże Ci zrozumieć, czy shiba inu to pies dla Ciebie.
Historia i pochodzenie psa rasy shiba inu
Shiba inu pochodzi z górzystych terenów Japonii. To najstarsza, pierwotna rasa wywodząca się od psa Nippon-Inu, który też jest przodkiem akity. Powstała ze skrzyżowania psów sanin, mino i shinsu. Shiba dawniej zajmowała się polowaniem nie tylko na ptactwo i małe zwierzęta. Odwaga umożliwiała jej pościg również tych większych: dzików, niedźwiedzi i jeleni. Obecnie jest to pies do towarzystwa, który nie zatracił jednak swojego instynktu łowieckiego.
Rasa wyginęła prawie dwa razy. Pierwszy raz, gdy do Japonii zaczęły przybywać inne psy do polowań pochodzące z Anglii lub Europy i Ameryki, informacje różnią się między źródłami. Wtedy zagraniczne pupile zaczęto kojarzyć z rodzimymi czworonogami m.in. shibami inu, doprowadzając niemal do ich wymarcia. Z tego powodu w 1937 roku shibę uznano za pomnik przyrody i była już hodowana oraz ulepszana w czystości rasy. Drugi raz prawie pożegnaliśmy się z tymi psami podczas II Wojny Światowej. Wtedy pozostały jedynie 3 linie hodowlane, dzięki którym udało się odbudować rasę.
W obecnych czasach shiba inu jest najpopularniejszym psem Japonii. Z wyglądu porównywana jest do lisa, a z charakteru do samuraja.
Co oznacza nazwa shiba inu?
Słowa shiba ma kilka znaczeń w zależności od dialektu. Można przetłumaczyć je jako małe krzewy, las pełen krzaków, chrust lub po prostu mały. Inu oznacza pies.
Wygląd shiby inu
Psy shiba inu mierzą 39-41 cm w kłębie i ważą od 9 do 14 kg. Suczki są mniejsze i rosną do 35-38 cm. Są także nieco lżejsze i przybierają na wadze od 8 do 13 kg. Zalicza się je do psów ras średnich w typie szpica.
Shiba inu ma mocną, prostokątną sylwetkę z głęboką klatką piersiową. Oparta jest o proste kończyny, zakończone zwartymi paputami z grubymi poduszkami. Wysoko za szerokimi lędźwiami znajduje się długi, puszysty ogon, który pies nosi zawinięty nad grzbietem lub sierpowaty.
Głowa osadzona jest na szerokiej szyi. Trójkątne, małe oczy przybierają ciemnobrązowy kolor. Są delikatnie skośnie ustawione. Uszy to dwa niewielkie trójkąty, które stoją na szczycie głowy, pochylone nieco do przodu.
Sierść i umaszczenie shiby inu
Shiba inu posiada dwuwarstwową sierść składającą się z twardego i prostego włosa okrywowego oraz miękkiego i puszystego podszerstka. Na tułowiu i ogonie futro odstaje, a na głowie, uszach i nogach przylega do ciała.
Shiba przybiera umaszczenie:
- czerwone
- czarne podpalane
- sezamowe
- czarne sezamowe
- czerwone sezamowe
- pinto, ale jest niedozwolone przez wzorzec i traktowane jako wada
Dla wyjaśnienia kolor sierści sezamowy to połączenie włosów czarnych, białych i czerwonych. W czarnym sezomowym przewagę przejmują włosy czarne, w czerwonym sezamowym - czerwone.
Każdy rodzaj umaszczenia musi posiadać "urajiro", czyli białą sierść na policzkach, kufie, pod żuchwą, na szyi, na klatce piersiowej i brzuchu, ogonie oraz wewnętrznej stronie kończyn.
Charakter i usposobienie shiby inu
Shiba inu to pies o trudnym charakterze, którego wychowanie to nie lada wyzwanie. Rasa jest niezależna, szanuje swojego Pana, ale chodzi własnymi ścieżkami. Cechują ją harmonia, spokój, pewność siebie i inteligencja. Szybko się uczy, ale czasem nie ma na to ochoty i niestety w takiej sytuacji nic na to nie poradzisz. Dlatego będąc właścicielem shiby inu, musisz wykazywać się konsekwencją, ale jednocześnie cierpliwością i łagodnością. Mimo swojego usposobienia rasa jest wrażliwa i nie reaguje pozytywnie na krzyk i przymus. Pies ten z natury jest nieposłuszny i zaborczy, chroni to, co jest jego. Dlatego potrzebuje doświadczonego opiekuna.
To pupil energiczny i żywiołowy, który nigdy nie odmówi zabawy. Jest towarzyski i wrażliwy na ludzkie emocje. Pies rasy shiba inu czasem potrzebuje pobyć w odosobnieniu, dlatego dobrze, by miał zapewniony swój własny, spokojny kąt.
Gdy coś spsoci, będzie próbował wymigać się od kary poprzez różną mimikę pyszczka lub głupkowatym zachowaniem. Poza tym wydaje szeroką gamę dźwięków od piszczenia przez skomlenia po zgrzytanie.
Shiba ma silny instynkt łowiecki, więc odczuwa chęć pogoni za tropem. Sprawdź, czy Twoje ogrodzenie poradzi sobie z psem tej rasy. Pupil ten podkopie płot lub wespnie się na niego jak kot, co niestety grozi ucieczką. Z tego powodu już od szczeniaka ćwicz przywołanie i zawsze miej do czworonoga ograniczone zaufanie.
To także doskonały stróż, który jest bardzo terytorialny i nieufny wobec obcych ludzi oraz zwierząt. Ogólnie nie szczeka, ale robi to głośno jeśli musi Cię o czymś poinformować. Lubi cierpliwe obserwować otoczenie.
Shiba uwielbia spacerki, szczególnie zimą, gdyż jej sierść jest na tyle wystarczająca, by ogrzać całe ciało.
Wychowanie shiby inu
W wychowaniu shiby inu ważna jest socjalizacja, czyli zapoznawanie psa ze światem, w którym przyjdzie mu żyć. Zaznajamiaj pupila ze zwierzętami, ludźmi, nowymi miejscami i dźwiękami. Dzięki temu przyzwyczai się do każdego środowiska i łatwiej mu będzie regulować swoje emocje. Polecamy również wybrać się do psiego przedszkola, gdzie czworonóg będzie miał kontakt z innymi psiakami pod nadzorem behawiorysty.
Pamiętaj o konsekwentnym wychowaniu oraz jasno ustalonych granicach. Rasa będzie chciała rządzić, ale musicie wypracować system odpowiedni dla Was. Podczas szkolenia korzystaj z pozytywnych metod, stosując smaczki oraz pochwały. Za dobre zachowania zawsze nagradzaj swojego pupila, dzięki czemu będzie je powtarzał. Unikaj krzyczenia i przymuszania psa do robienia rzeczy. Niestety pracując w ten sposób z shibą, nie uzyskasz pozytywnych efektów.
Pielęgnacja shiby inu
Podstawą pielęgnacji shiby inu jest szczotkowanie. Twardą szczotką z włosia lub pudlówką czesz swojego pupila 1-2 razy w tygodniu. W okresie linienia, czyli na wiosnę i jesień, powtarzaj tę czynność częściej, by nie utopić się w sierści czworonoga, gdyż gubi jej ogromne ilości. Regularne dbanie o futro zapobiega jego filcowaniu. Jeśli jednak pojawi się ten kłopot, użyj zgrzebła hakowego.
Kąpiel nie należy do czynności, które shiby inu lubią. Dlatego przyzwyczajaj psa do mycia już od szczeniaka, by chociaż je tolerował. Ogólnie rasa jest czysta i sama myje się jak kot, ale to nie jest wystarczające. Aby utrzymać higienę, należy kąpać pupila 3-4 razy w roku. Użyj do tego zabiegu kosmetyków przeznaczonych dla psów, których pH odpowiada pH skóry czworonoga. Szampon dobierz do potrzeb skóry. Odżywkę, którą zastosujesz po spłukaniu szamponu, dopasuj do wymagań sierści. Po kąpieli dokładnie osusz psa.
Jeśli trafiłeś na okaz, który za nic nie dotknie wody, skorzystaj z nawilżanych chusteczek lub zwilżonego ręcznika. Delikatnie, ale skutecznie przetrzesz sierść i skórę psa z kurzu oraz brudu.
Pielęgnacja uszu i oczu polega na ich czyszczeniu specjalnymi preparatami lub chusteczkami przeznaczonymi do tych okolic. Za obcinaniem pazurków shiba również nie przepada, ale jest to zabieg konieczny. Zbyt długie pazury przeszkadzają psu w chodzeniu, a w najgorszym przypadku prowadzą do deformacji kości. Dlatego regularnie przycinaj je obcążkami lub nożyczkami.
Zęby myj szczoteczką i pastą od szczeniaka. Konsekwentne dbanie o higienę jamy ustnej pozwala zachować świeży oddech. Zapobiega też gromadzeniu się kamienia nazębnego, który negatywnie wpływa na stan zębów i dziąseł.
Zdrowie shiby inu
Jest to rasa zdrowa, która dobrze zaopiekowana żyje długo. Jednakże może się zdarzyć, że wystąpi:
- dysplazja stawów biodrowych
- zwichnięcie rzepki
- zanik siatkówki
Na szczęście, da się tych schorzeń uniknąć poprzez przebadanie osobników, które będą dopuszczone do rozrodu. Wybierz hodowlę odpowiedzialnie, a przed kupnem pupila zapytaj hodowcę o wyniki badań rodziców szczeniaka.
Kolejną niebezpieczną chorobą, która może dotknąć rasę to GM1, czyli gangliozydoza. Jest genetyczna i wpływa negatywnie na funkcjonowanie mózgu. Prowadzi do śmierci w młodym wieku.
Shiba inu wykazuje tendencję do tycia. Uważaj na ilość podawanych kalorii, a do diety wliczaj także smaczki. Zmiany karmy oraz podawanie nowych produktów wprowadzaj stopniowo, gdyż u psów tej rasy łatwo o rewolucje żołądkowe.
Ile żyje shiba inu?
Shiba inu może Ci potowarzyszyć nawet przez 13 do 16 lat.
Jakie akcesoria dla shiba inu?
Przygotowując się na przyjęcie szczeniaka w nowym domu, skorzystaj z naszej listy, którą przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie. Gotowa wyprawka zaoszczędzi Ci masę stresu oraz nerwów, a samo przywitanie nowego członka rodziny generuje dużo emocji. Must have akcesoria dla shiba inu to:
- legowisko dopasowane do gabarytów psa
- dwie miski najlepiej ceramiczne, ponieważ są cięższe
- akcesoria spacerowe: obrożę lub szelki typu guard (antyucieczkowe) i smycz mierzącą 150-200 cm
- dyspenser z workami na odchody psa
- adresówkę (w przypadku ucieczki, co u shiby inu jest prawdopodobne)
- szczotkę pudlówkę i zgrzebło
- szampon i odżywkę do mycia
- szczoteczkę i pastę do zębów dla psów
- zestaw zabawek: piłkę, pluszaka, gryzak, szarpak, gry edukacyjne i zabawki węchowe, kong
- zabezpieczenie przed kleszczami w formie tabletek, kropelek lub obróżki
Dla kogo shiba inu?
Shiba inu to na pewno pies dla osoby doświadczonej, która umie poradzić sobie z tak niezależnym pupilem. Dla niektórych to wada, a inni widzą w tym zaletę tej rasy. To czworonóg trudny do ułożenia i prowadzenia. Ale! Poświęcając swój czas na wychowanie, zabawę i wspólne zajęcia, a na pewno stworzycie razem niezwykłą więź, która zaowocuje w przyszłości.
W przeciwieństwie do akit, shiba inu bardziej przywiązuje się do swoich właścicieli. Nadaje się także dla rodzin z dziećmi, gdyż uwielbia się bawić z maluchami. Jednakże muszą być one nieco starsze, ponieważ małe pociechy strasznie hałasują i odstraszają tym czworonoga. Ważne też jest, by nauczyć dzieci obchodzenia się z psem oraz uszanowania jego granic.
Shiba inu woli żyć w domu z ogrodem, bo lubi przebywać na zewnątrz, szczególnie zimą. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by pupil mieszkał w bloku, lecz musisz mu zapewnić wystarczającą aktywność fizyczną.
To świetny stróż, który nie ufa obcym ludziom ani zwierzętom. Szanuje czworonogi, z którymi się wychowywał. Z innymi pupilami może dojść do spięć, które skończyć się mogą bójką. Poza tym shiba inu posiada silny instynkt terytorialny.
Ciekawostki o rasie shiba inu
- Shiba jest psem z memów pieseł
- Shiba inu posiada własną kryptowalutę
Najczęściej zadawane pytania:
Czy shiba jest groźny?
Nie, shiba inu nie jest psem groźnym i nie wykazuje agresji. Jest bardziej humorzasta, odważna i czujna.
Czy shiba inu są mądre?
Tak, są to psy inteligentne i szybko się uczą, ale tylko, gdy chcą. Przez swoją niezależność i zaborczość ich trening nie należy do łatwych.
Czy psy shiba inu szczekają?
Szczekają głośno, ale tylko w sytuacji, gdy muszą Cię ostrzec albo poinformować.
Shiba inu vs akita
Shiba różni się od akity wielkością, jest mniejsza. Poza tym akity są bardziej spokojne i powściągliwe, a shiby chętniej się bawią i okazują trochę więcej uczuć swojemu opiekunowi.
Bibliografia:
http://www.piesporadnik.pl/title,pid,45,oid,47,cid,142.html#details
https://shiba.pl/
https://shiba.com.pl/
https://www.akc.org/dog-breeds/shiba-inu/