Ogar polski - charakter, pielęgnacja, zdrowie
Rodzimy, pełny gracji, zrównoważony i inteligentny? Tak w skrócie możemy opisać rasę psa ogar polski! Przedstawimy Ci najważniejsze informacje o ogarze, jego pielęgnacji, charakterze oraz żywieniu. Jeśli zastanawiasz się nad tym czworonogiem, to nasz artykuł dostarczy Ci wszystkich niezbędnych wiadomości, które pomogą Ci podjąć decyzję.
Historia rasy psa ogar polski
Ogar polski jest jedną z najstarszych ras psów w Polsce. Znany już w XI wieku, jak wynika z kronik Galla Anonima. Jego nazwa wywodzi się od „ogorzałego” umaszczenia, od słowa „grać”, które określa szczekanie na tropie lub czeskiego „ohař”.
Psy tej rasy przez wieki towarzyszyły polskiej szlachcie podczas polowań. Posiadanie sfory było równoznaczne z bogactwem i wysoką pozycją społeczną. Ogary polowały samotnie lub w duecie, głośno szczekając podczas pogoni za zwierzyną (nazywało się to gon).
Po Wojach Światowych ich przetrwanie zawdzięczamy Piotrowi Kartawikowi. Z Litwy do Polski przywiózł trzy suczki i założył hodowlę „Z Kresów”. Dzięki jego pracy rasa została odtworzona na rodzimych terenach.
Oficjalny wzorzec ogara polskiego został opracowany w 1966 roku na podstawie pracy Jerzego Dylewskiego z 1964 roku.
Jak wygląda ogar polski?
Ogar polski to pupil średniej wielkości. Mierzy od 55 do 65 cm w kłębie, przy czym suczki są mniejsze, a psy większe. Muskularne ciało czworonoga, o ciężkiej, prostokątnej sylwetce, podtrzymywane jest przez mocne kończyny. Taka budowa daje ogarowi wytrzymałość, lecz nie szybkość.
Rasa posiada dużą głowę osadzoną na umięśnionej szyi. Ma skośne, ciemnobrązowe oczy o łagodnym wyrazie. Średniej wielkości, zaokrąglone na końcach uszy są oklapnięte. Ogar polski wyróżnia się dużym, szerokim nosem idealnym do tropienia. Długi, nisko osadzony ogon zwieńcza sylwetkę psa.
Ile waży ogar polski?
Waga samic wynosi 20–26 kg, psów zaś 25–32 kg.
Sierść i umaszczenie ogara polskiego
Ogar polski na głowie, uszach, kufie oraz nogach ma włos krótki i gładki. Resztę ciała pokrywa twarde i grube futro średniej długości. Na karku, pośladkach i spodzie ogona sierść jest wyraźnie dłuższa. Pod nią znajduje się gęsty i miękki podszerstek, który zapewnia ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Typowe umaszczenie ogara polskiego to czerwonobrązowe z charakterystycznym czarnym grzbietem i szyją. Dopuszczalne są niewielkie białe znaczenia.
Jaki charakter ma ogar polski?
Ogar polski należy do psów myśliwskich. Dawniej podczas polowań tropił zwierzynę i sygnalizował pościg głośnym szczekaniem. Obecnie to doskonały czworonóg dla rodzin. Odznacza się lojalnością wobec swoich opiekunów. Z natury zrównoważony, pozbawiony agresji, wrażliwy, łagodny wobec dzieci i innych zwierząt. Nie ufa obcym, ale nie zaatakuje bez potrzeby. Samym wyglądem budzi respekt i nikt o zdrowych zmysłach nie odważy się wejść na posesję pilnowaną przez pupila tej rasy. Szczeka tylko, gdy musi ostrzec swojego właściciela.
To inteligentny pies, który szybko się uczy. Jednocześnie jest niezależny i uparty, dlatego wymaga konsekwentnego szkolenia oraz wczesnej socjalizacji od wieku szczenięcego. Takie wychowanie sprawi, że w przyszłości będzie dobrze funkcjonował w różnych, nawet niespodziewanych sytuacjach.
Jak dbać o ogara polskiego?
Ogar polski linieje przez cały rok, dlatego regularna pielęgnacja sierści jest niezbędna. Czesz psa minimum dwa razy w tygodniu twardą szczotką z włosiem lub gumową. W ten sposób usuniesz martwe futerko i zrobisz miejsce na nowe. Poprzez systematyczne szczotkowanie ograniczysz również ilość kłaczków fruwających po domu i wbijających się w tapicerkę.
Kąp ogara wtedy, gdy jest brudny lub nieprzyjemnie pachnie. Nie częściej niż cztery razy w roku. Do tego zabiegu użyj szamponu i odżywki, które są dostosowane do krótkiej sierści oraz potrzeb, oraz pH skóry pupila.
Oklapnięte uszy ogara potrzebują częstych przeglądów i czyszczenia, ponieważ nie są dobrze wentylowane. Brak cyrkulacji powietrza stwarza warunki do rozwoju bakterii, a tym samym powstania stanów zapalnych. Dbaj także o oczy, myj codziennie zęby pastą i szczoteczką dla zwierząt. Kontroluj długość pazurków i stan opuszek łap.
Na co choruje ogar polski?
Ogar polski jest psem zdrowym, który rzadko choruje. Jednak, jak u wszystkich pupili, mogą pojawić się pewne problemy zdrowotne:
- wady powiek np. entropium (podwinięcie powieki)
- stany zapalne uszu
- dysplazje stawów
- alergie pokarmowe
- nowotwory
Ile lat żyje ogar polski?
Ogar polski żyje 12-13 lat.
Jaka karma dla ogara polskiego?
Ogar polski jest psem aktywnym, dlatego wymaga odpowiedniego żywienia. Karma musi pokrywać zapotrzebowanie kaloryczne oraz dostarczać zbilansowaną porcję składników odżywczych. W jego diecie powinno dominować mięso, zarówno mięśniowe, jak i podroby. Unikaj karm zawierających zboża, cukry, barwniki i konserwanty. Mile widzianymi dodatkami w składzie, które wspierają stawy są glukozamina i chondroityna. Polecamy karmy dla psów dużych od Paka Zwierzaka, Wiejska Zagroda lub Wolfsblut.
Ogar polski jest łakomczuchem, dlatego musisz uważać z podawanymi porcjami jedzonka i smaczków. Przysmaki nie powinny przekraczać 10% dziennej dawki kalorycznej.
Jakie akcesoria dla ogara polskiego?
Oto krótka wyprawka niezbędnych rzeczy dla ogara polskiego:
- obroża lub szelki typu guard i smycz
- ceramiczne miski na jedzenie i wodę
- legowisko – na tyle duże, by piesek mógł się swobodnie na nim rozłożyć
- twarda szczotka z włosiem lub gumowa szczotka
- zabawki: piłki, sznurki, szarpaki, zabawki interaktywne i węchowe
- kaganiec – przydatny podczas wizyt u weterynarza czy podróży publicznymi środkami transportu
- preparaty do czyszczenia uszu i oczu
- szczoteczka i pasta do zębów
- cążki do pazurów
- ręcznik dla psa
Dla kogo ogar polski?
Ogar polski jest fantastycznym psem dla rodzin z dziećmi, dzięki swojemu zrównoważonemu usposobieniu. Jest to pies myśliwy, ale spokojnie, nie musisz z nim polować. Dobrze czuje się w domu z ogrodem i w mieszkaniu w bloku. Po zapewnieniu odpowiedniej dawki aktywności, będzie spokojnym towarzyszem, który najchętniej rozłoży się na całej kanapie. Jako pies nieufny wobec obcych świetnie sprawdza się w roli stróża. Swoim donośnym szczeknięciem ostrzeże o intruzie.
Hodowla ogara polskiego
Oczywiście, jak zawsze, polecamy Ci zapoznanie się ze stroną internetową Związku Kynologicznego w Polsce lub do odwiedzenia ich punktu stacjonarnego. ZKwP zrzesza wszystkie legalne hodowle. Profesjonalny hodowca zadba najpierw o zdrowie rodziców szczeniąt, a potem również o sam miot. Zapewni opiekę medyczną oraz prawidłową socjalizację szczeniaczków od ich pierwszych chwil. Dodatkowo zawsze możesz liczyć na jego wsparcie, a on odpowie na każde nurtujące Cię pytanie.
Najczęściej zadawane pytania:
Czy ogar polski jest agresywny?
Nie! Jest to pies wrażliwy, zrównoważony i cierpliwy. Już swoją postawą budzi respekt. Szczeka tylko, gdy zajdzie taka potrzeba.
Czy ogar polski mocno się ślini?
Niestety tak, bardzo często zdarza mu się ślinić.
Co znaczy nazwa ogar polski?
Nazwa ogara pochodzi od jego "ogorzałego" umaszczenia, charakterystycznego szczekania na tropie, nazywanego graniem lub od czeskiego słowa „ohař”.
Bibliografia:
https://www.zkwp.pl/wzorce/52.pdf
http://www.piesporadnik.pl/title,pid,45,oid,47,cid,80.html#details
https://ogarykartawik.pl/pulkownik-piotr-kartawik.html
https://ogarpolski.com/index.php/historia-rasy.html