Darmowa dostawa od 199,00 zł

Odkłaczanie kota

2023-02-03
Odkłaczanie kota

Czy wiesz czym jest zakłaczenie kota? Jeśli jesteś opiekunem kota musisz pamiętać o wielu rzeczach jeśli chodzi o jego pielęgnację i zdrowie. Warto, żebyś wiedział o tym, jak ważne jest regularne odkłaczanie Twojego kota. Nie jest to nic skomplikowanego, wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Specjalnie dla Ciebie powstał ten artykuł, który przybliży Ci temat odkłaczania kota. Wyjaśnimy jak powstają kule włosowe u kota, jakie są objawy zakłaczenia u kota. Powiemy też o sposobach na odkłaczanie kota. Mamy nadzieję, że będzie to pożyteczna wiedza, którą zastosujesz w opiece nad swoim ukochanym zwierzakiem. Zapraszamy do lektury!

Zakłaczenie kota - na czym polega?

Czym właściwie jest zakłaczenie u kota? Kot w czasie codziennej pielęgnacji poświęca wiele czasu na wylizywanie swojej pięknej sierści. Dzięki temu jest lśniące i gładkie. Piękne futro to prawdziwy atut każdego mruczka. Jednak w czasie kąpieli, kot połyka martwe włoski. Te gromadzą się w kocim przewodzie pokarmowym. Część wydali się ze strawionym pokarmem. Niestety to czasami za mało. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z kotem długowłosym! Nagromadzone futro, które nie zostaje wydalone, zaczyna tworzyć coraz większe skupiska, aż powstają tak zwane kule włosowe. Inaczej zawane beozarami badź pilobeozarami, czyli kamieniami jelitowymi rzekomymi. Często włosy zmieszne są także z resztkami pokarmu. Może to mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla Twojego kotka.

Objawy zakłaczenia u kotów

Jak rozpoznać, czy nasz kiciuś jest zakłaczony? Najprawdopodobniej będzie próbował pozbyć się kłaczków poprzez wymioty. Jeśli pojawiają się one naprawdę często, powinno Cię to zaniepokoić. Kłaczki widać także w kocich odchodach. Jednak jakie są objawy, że doszło do powstania kul włosowych?

Niestety, nie jest to nic przyjemnego. Możliwe, że kule włosowe zatrzymają się w układzie pokarmowym kota - przełyku, żołądku czy utkną w jelitach. I uniemożliwiają prawidłowy transport trawionego pokarmu w przewodzie pokarmowym. Kule włosowe w kocim przewodzie pokarmowym to bardzo bolesna dolegliwość dla Twojego pupila. Pojawiają się alarmujące objawy. Kot może być osowiały, zaniechać higienę, odmawiać jedzenia czy picia. Może wymiotować i mieć zaparcia lub biegunkę. Niekiedy kule są dosłownie wyczuwalne pod palcami, gdy dotyka się kociego brzuszka. Co robić w takiej sytuacji? Oczywiście jeśli problem jest już tak poważny, należy udać się jako najszybciej do lekarza weterynarii. 

Jak odkłaczyć kota. 5 sposobów przeciw powstawaniu kul włosowych u kotów

To co możesz zrobić dla swojego kota, to oczywiście profilaktyka przeciw pilobeozarom. Kilka prostych, ale i ważnych kroków, pomoże Ci uchronić kota przed niepotrzebnym bólem, kłopotami z przewodem pokarmowym kota i dyskomfortem. To skuteczne 5 sposobów na odkłaczanie kota.

  • Odpowiednie nawodnienie kota. 
  • Odpowiednia dieta kota. 
  • Udostępnienie mruczkowi trawy dla kota. 
  • Stosowanie przekąsek i past odkłaczających. 
  • Regularne wyczesywanie kota i usuwanie zbędnej sierści. 

Przestrzeganie tych kilku zasad pomoże Twojemu kotu na bieżąco pozbywać się nadmiaru sierści z układu pokarmowego. A tym samym jest to sposób na ogólną poprawę samopoczucia Twojego kociaka.

Poniżej omówimy szerzej każdy z nich.

Odpowiednie nawodnienie kota przy zakłaczeniu

Ważne jest stosowanie w kociej diecie odpowiedniej ilości nawilżenia. Koty mają tendencję do picia zbyt małych ilości wody, ponieważ naturalnie pobierają płyn głównie z pokarmu. Dlatego ważne jest, by zadbać o nawodnienie kota. Zawsze powinien mieć dostęp do świeżej, czystej wody. Czasami odrobina kurzu w misce już będzie dla niego problemem. Pamiętaj, że brak nawodnienia to pierwszy kłopot, który może powodować powstawanie u kotów kul sierści w przewodzie pokarmowym.

Powinien mieć także odpowiednią miskę dla kota, w której zaserwujesz mu wodę. Niektóre koty mają problem z pobieraniem pokarmu i płynów z misek głębokich i wąskich. Szczególnie koty ras krótkopyskich. W takim wypadku polecamy miski dla kota płytkie, które nie drażnią wrażliwych wibrysów.

 

Pamiętaj, też że rodzaj karmy jaką podajesz kotu, ma znaczenie w pozbywaniu się sierści. Szczególnie zwróć uwagę na swojego kota jeśli podajesz mu głównie karmę suchą. Karma mokra dla kota to zawsze dodatkowa porcja płynu dla Twojego pupila. 

 

Karma sucha i mokra odkłaczająca dla kota

Oczywiście niezwykle istotna jest dieta Twojego mruczka. Poza nawilżeniem ważne żeby skład karmy był odpowiedni. Co to znaczy pod kątem odkłaczania kotaW naszym sklepie TuZwierzaki.pl znajdziesz karmy suche dla kotakarmy mokre dla kota oznaczone hasłem . Wspomagają one w pozbywanie się sierści z układu pokarmowego. Te produkty w swoim składzie posiadają psyllium, bądź błonnik pochodzący na przykład z buraka. Lub też dodatek słodu, który również wspomaga odkłaczanie. Polecamy karmy dla kota Brit, Fitmin, Carnilove czy Royal Canin. To produkty, które zapobiegną powstawaniu kul włosowych u Twojego kota.

Przysmaki na kłaczki dla kota

Świetnym sposobem w walce z kocimi kłaczkami mogą okazać się przysmaki odkłaczające dla kotów. Znajdziesz u nas produkty w postaci pasztecików dla kota, kabanosów czy ciasteczek. Zwykła nagroda w zabawie czy w czasie codziennych treningów. To sposób na dodatkową dawkę składników pozwalających na lepsze pozbywanie się martwych włosów zalegających w przewodzie pokarmowym. Poza tym, koty uwielbiają smaczki, no bo kto ich nie lubi! Dodatkowo dzielenie się z kotem smaczkami pozwala na pogłębianie łączącej Was więzi. Przyjemne z pożytecznym!

Polecamy smaczki odkłaczające dla kotów GimCat, Vitakraft, OptiMeal, Brit czy Dr Seidel.

Pasty odkłaczające dla kotów

Ciekawym dodatkiem w kociej diecie mogą być także specjalne pasty na odkłaczanie dla kotów. Możesz dodać ją do karmy bądź podawać osobno, jako przysmak między posiłkami. Pasty to także trik przy kłopotliwym obcinaniu kocich pazurków. Skutecznie odwracają uwagę mruczka.

Pasty odkłaczające również zawierają w sobie składniki pozwalające na sprawne pozbywanie się nadmiaru kłaczków. Również witaminy wspierające odporność i zdrowie Twojego pupila.

Polecamy pasty odkłaczające dla kotów GimCat, Trixie, Francodex. W TuZwierzaki.pl znajdziesz pasty odkłaczające o wielu różnych smakach. Bez problemu wybierzesz tę, którą pokocha Twój kot.

Trawa dla kotów na odkłaczanie

Świetnie sprawdzi się trawa dla kotów. Koty uwielbiają podgryzać niektóre rodzaje zieleniny. Jeśli masz kwiaty w domu na pewno o tym wiesz. Najczęściej obgryzaniem zagrożone są palmy i rośliny trawopodobne. Aby uchronić Twoje kwiaty i kota przed zatruciem nieodpowiednimi roślinami, zaproponuj mu specjalną trawę dla kota.

Polecamy trawy dla kota GimCatTrixie czy Duvo+, które są bezpieczne dla kotów. Wystarczy wysiać je do pojemniczka, zalać wodą i zostawić na kilka dni w ciepłym, przewiewnym miejscu. Gęsta trawa to przekąska dla kota, która świetnie wspomoże procesy trawienne mruczka. Pozwoli mu oczyścić się z nadmiaru kłaczków.

Wyczesywanie martwego futra u kotów

Kolejnym sposobem na odkłaczanie kota jest wyczesywanie sierści kota. To czynność, która również pozwoli na pogłębianie więzi ze zwierzakiem. Regularne wyczesywanie sierści ograniczy ilość połykanych przez kota martwych włosów. W tym celu polecamy szczotki, grzebienie i zgrzebła, dzięki którym zadbasz o sierść swojego pupila. 

Mamy nadzieję, że w temacie zakłaczenia kota wiesz już najbardziej istotne rzeczy. Przede wszystkim najważniejsza jest profilaktyka. Kule włosowe, czyli bezoary mogą być bardzo bolesne, ale i niebezpieczne dla zdrowia Twojego kociego pupila. Warto im więc zapobiegać.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do kontaktu.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 689 opinii
pixel