Darmowa dostawa od 199,00 zł

Nosework z psem, czyli trening węszenia

2024-02-07
Nosework z psem, czyli trening węszenia

Zastanawiasz się, w jaki sposób spędzać ciekawe czas z pupilem? Nosework jest świetną opcją, a ponadto nie wymaga specjalistycznego sprzętu. To atrakcyjna forma treningu dla psów, która bazuje na ich naturalnych zdolnościach węchowych. Ta aktywność nie tylko dostarcza psiakowi emocjonującej zabawy. Stanowi doskonałe narzędzie do budowania więzi między opiekunem a psem. Naukę możesz zacząć w domu. W tym artykule podpowiemy Ci, jak wystartować z treningami węchowymi, czy lepiej trenować z trenerem, czy samodzielnie oraz zaproponujemy Ci pierwsze ćwiczenia. Zaczynamy!

Co to jest nosework? 

Nosework jest w dzisiejszych czasach jednym z najszybciej rozwijających się obszarów psich treningów. To sport kynologiczny, do którego powstania inspiracją była praca psów policyjnych, polegająca na tropieniu i śledzeniu. Działa nie tylko jako doskonała rozrywka dla czworonogów, ale także jako narzędzie poprawiające ich zdolności poznawcze. Zasadniczym elementem treningu nosem jest wykorzystanie wrodzonych zdolności węchowych psa do śledzenia i identyfikacji zapachów. W praktyce oznacza to stworzenie zestawu ćwiczeń, które angażują psiaka w poszukiwanie i rozpoznawanie konkretnych aromatów. Przy okazji jest to fantastyczna zabawa dla Ciebie i pupila.

Trening węchowy jest przeznaczony dla każdego psa niezależnie od wieku czy rasy. Stymuluje energiczne szczenięta i ćwiczy u nich uważność oraz koncentrację. A psów seniorów, które są schorowane lub naznaczone wiekiem, zachęca do aktywności.

Trening nosem — zalety pracy węchowej dla psa

Podstawową korzyścią płynącą z noseworku dla psa jest rozwijanie naturalnych instynktów. Zwierzak, korzystając ze swojego węchu, staje się psim detektywem. Nie tylko dostarcza mu to satysfakcji i jest dla niego świetnym treningiem fizycznym. Pomaga także w utrzymaniu zdrowia psychicznego. Zaspokajanie naturalnego instynktu węszenia przynosi psu relaks i odprężenie. To dobry sposób na pracę z lękiem i stresem u czworonoga. Taka aktywność wycisza psa i daje mu poczucie skuteczności w działaniu.

Ponadto dla wielu właścicieli, nosework to ciekawy sposób na spędzenie czasu z psem i budowanie przy tym silnej więzi. Kontakt psa z opiekunem jest kluczowy w tej dyscyplinie sportowej. Jako właściciel musisz umieć rozpoznawać mowę ciała swojego czworonoga. Dzięki temu będziesz mógł bezbłędnie określić, kiedy Twój pupil odnalazł właściwy trop. 

W skrócie nosework polega na szukaniu przez psa określonego zapachu. Może to być kora cynamonu, suszona skórka pomarańczy albo mandarynki, goździki, suszona skórka cebuli. Te zapachy wykorzystuje się na zawodach noseworku. Oczywiście możesz nauczyć swojego psa węszenia i znajdowania innej, wybranej przez siebie woni, która będzie przyjemna dla zwierzaka.

Korzyści dla czworonoga, które niesie ze sobą nosework:

 • wycisza 
 • uczy samodzielności
 • poprawia pewność siebie
 • zaspokaja psie potrzeby
 • dostarcza ciekawego zajęcia, eliminując nudę
 • pomaga w tworzeniu więzi między psem a opiekunem
 • stymuluje psa umysłowo

Psi nos do noseworku

Nosework jak zacząć?

Na początek polecamy zacząć treningi w zaciszu swojego domu. Ograniczysz rozpraszacze, które występują na zewnątrz, jak dźwięki oraz inne zapachy. Na start, by pokazać psu, czym jest ta zabawa, schowaj przysmaki w zabawkę węchową albo interaktywną. Zabawkę możesz zrobić również sam, zawijając w gazety przekąski i chowając je do otwartego pudełka. Opisane ćwiczenie może być również rozgrzewką przed bardziej zaawansowaną metodą opisaną poniżej.

Trening zapachowy dla psa zacznij od zgromadzenia niezbędnych przedmiotów. Przydadzą Ci się:

 • czysty szklany słoik 500 ml, pudełko plastikowe na jedzenie z dziurką w wieczku lub opakowanie po jajkach 
 • kora cynamonu albo kawałek obranej cebuli
 • masa mocująca (taka plastelina) lub taśma dwustronna
 • ulubione smaczki dla Twojego psa

Na początek ułam fragment kory o długości 3-5 cm albo przygotuj kawałek obranej cebuli. Dzięki temu wydobędziesz z nich intensywny aromat. Ułamaną korę albo część cebuli umieść w słoiku lub pudełku i dobrze przymocuj do dna. Słoik zakręć, a pudełko szczelnie zamknij, jeśli nie chcesz prowadzić treningu węchowego od razu. Pamiętaj, żeby odkręcać słoik tylko na czas treningu. Dzięki temu aromat będzie bardziej intensywny, a pies także będzie wiedział, że jest to czas na ćwiczenia.

Możesz także użyć olejków eterycznych. Kilka kropel wylej na wacik lub patyczek do uszu i schowaj do słoika, lub innego pojemnika z dziurkami. 

Komendy do treningu węchowego

Przed rozpoczęciem noseworku przygotuj sobie specjalne komendy, których będziesz używać w trakcie treningu. Potrzebna jest nowa komenda na szukanie. Proponujemy "szukaj", "wąchaj", "nioch nioch". Musi być to komenda używana tylko do szukania zapachu przy treningu węchowym. Zdecyduj się na jedną formę i trzymaj się jej przy każdej sesji. 

Drugą komendę zastosujcie, kiedy piesek powącha zapach i odnajdzie słoik lub pudełko z próbką zapachową tzw. marker np. "yes". Oczywiście warto także podać pieskowi smaczek. Trening przeprowadzaj w cyklach po 4 powtórki, żeby pupil się nie zniechęcił i nie znudził. Jeśli zależy Ci na efektach i widzisz zainteresowanie ze strony zwierzaka, to oczywiście warto powtórzyć ćwiczenie nawet kilka razy w ciągu dnia.

Trening noseworkingu w 7 krokach

Zaczynamy od komendy na szukanie jedzenia. Rozgrzewamy psa i pokazujemy, na czym polega zabawa w węszenie. 

Krok 1. Przygotuj stanowisko. Postaw na podłodze jedno otwarte pudełko ze smaczkami w środku.

Krok 2. Wyznacza linię startu pachołkami i ustaw psa obok siebie albo pomiędzy nogami. Pupil powinien być skierowany przodem do pudełka. Na komendę, czyli np. "szukaj", piesek powinien podbiec do pudełka i zjeść z niego smaczki. Koniecznie pochwal czworonoga. Możesz mu również dorzucić kilka ekstra smaczków do pudełka. Wróć na linię startu.

Krok 3. Do otwartego pudełka ze smaczkami dokładamy drugie puste, otwarte pudełko. Na komendę pies powinien podbiec do pudełka ze smaczkami. Pochwal pupila tak, jak w kroku 2 i wróć na linię startu.

Krok 4. Teraz zamknij obydwa pudełka pokrywką z dziurkami. W jednym oczywiście schowaj smaczki. Na komendę piesek powinien podbiec do pudełka z przysmakami. Nagródź czworonoga, podając smaczki na pokrywkę i wróć na linię startu.

Każdy powyższy krok możesz powtórzyć tyle razy, ile potrzebujesz. Teraz możemy przejść do treningu węchowego i zacząć wprowadzać zapachy. Zarezerwuj jedną komendę dla tego sportu np. "węsz" lub "niuchaj". 

Krok 5. Pokaż psiakowi pudełko z próbką zapachową. Podawaj pupilowi smaczki na wieczko i powtarzaj komendę np. "yes". W ten sposób uczysz psa, by pozostał i zaznaczał próbkę z aromatem. 

Krok 6. Ubierz rękawiczkę lub weź pęsetą próbkę zapachową, by Twoje ręce nie przesiąknęły zapachem. Włóż do jednego pudełka wybraną próbkę np. cynamon, nie musi być to cała laska. Szczelnie je zamknij pokrywką z dziurkami. W tym momencie użyj komendy przeznaczonej do węszenia, nie do szukania jedzenia. Na komendę piesek powinien podbiec do pudełka z próbką zapachową. Pochwal rzucając smaczki na pokrywkę i powtórz komendę "yes". Wróć na start. 

Krok 7. Dołóż drugie puste pudełko i postaw niedaleko pudełka z próbką zapachową. Obydwa pudełka zamknij. Na komendę piesek powinien podbiec do pudełka z cynamonem. Nagródź psa smaczkami, które rzucisz na pokrywkę i powtórz komendę "yes". 

Każdy krok wykonaj po kilka razy, zmieniając przy okazji ustawienie pudełek. 

Pies węszący, używający swojego noska

Trening psim nosem w domu czy z trenerem?

Jeśli masz środki oraz chęci, zarezerwuj zajęcia z instruktorem, który pokaże Ci wszystko od podstaw. Alternatywą, którą nadal możesz robić w domu, są kursy online. Bez wchodzenia z mieszkania masz cały dostęp do wiedzy o treningu psim nosem w formie wideo. A jeśli chcesz spróbować treningu węchowego na własną rękę, jesteś w stanie to zrobić po przeczytaniu naszego artykułu! Przed ćwiczeniem staraj się dowiedzieć jak najwięcej, by zminimalizować ryzyko błędów. Na Instagramie oraz YouTube również znajdziesz garść inspiracji dla osób początkujących. Niech to będzie dla Ciebie i Twojego psa przede wszystkim świetna zabawa i wspólny czas. Do dzieła!

Aktywność węchowa dla psa

Nosework to nie tylko świetna zabawa dla psa, ale również doskonały sposób na rozwijanie jego naturalnych zdolności. Trening ten przynosi liczne korzyści zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela. Dzięki pracy z psem rozwiniesz jego umiejętności i obniżysz stres u swojego pupila. Co najważniejsze zbudujesz silną relację ze swoim zwierzakiem i po prostu przyjemnie spędzicie wspólny czas. Powodzenia!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 465 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-13
Wszystko dobrze
2024-02-12
Nigdy się nie zawiodłam
pixel