Myszoskoczek - najważniejsze informacje o życiu i hodowli suwaków mongolskich

Marzysz o hodowli gryzoni w swoim domu? Poznaj myszoskoczka! To uroczy zwierzak, który zachwyci Cię swoim towarzyskim usposobieniem. Jego pielęgnacja nie jest wymagająca. Przy zachowaniu kilku prostych zasad, bez problemu stworzysz dla niego idealny kącik do beztroskiego i szczęśliwego życia! Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najważniejsze informacje oraz frapujące ciekawostki o tym gatunku. Dzięki tej lekturze dowiesz się, czy suwak mongolski to pupil stworzony dla Ciebie!
Podstawowe informacje o gatunku
Myszoskoczki (suwaki, gerbile) to niewielkie gryzonie. Należą do rodziny myszowatych, a dokładnie do podrodziny Gerbillinae - znajdują się w niej również na przykład szczury pustynne. Najpopularniejszym na całym świecie przedstawicielem tej grupy jest suwak mongolski (Meriones unguiculatus), powszechnie znany jako myszoskoczek domowy. To jemu poświęcimy ten artykuł!
Pierwszą hodowlę tego gatunku założył Victor Schwentke w 1954 roku.
Życie suwaka mongolskiego na wolności
Suwak mongolski naturalnie występuje w Chinach, Mongolii i Rosji. Zamieszkuje suche tereny stepowe, łąki, pustynie i półpustynie.
Jest zwierzęciem społecznym. Żyje w stadzie, składającym się z 2 do 17 osobników - rodziców, młodego miotu, kilku starszych szczeniąt oraz niekiedy sióstr matki.
Co ciekawe, jedynie dominująca samica jest zapładniana przez dominującego samca i to oni wydają na świat potomstwo.
Domy suwaków stanowią suche norki, które budowane są w piachu lub gliniastej ziemi. Mają wiele wejść i skomplikowany schemat korytarzy. To zapewnia gryzoniom schronienie przed drapieżnikami, trudnymi warunkami pogodowymi oraz pozwala na swobodne wychowywanie potomstwa i gromadzenie żywności. W centralnej części labiryntu znajduje się owalne gniazdo, w którym toczy się społeczne życie suwaków.

Jak wygląda myszoskoczek?
Suwaki mongolskie są niewielkie, mierzą 110–135 mm i ważą 60–130 g. Samiec jest większy od samiczki.
Swoim wyglądem przywodzą na myśl mix myszki i chomika. Ich ciało jest krępe, zakończone owłosionym ogonkiem, który stanowi około 70-90% całej długości.
Smukłe kończyny są pokryte futerkiem (z wyjątkiem pięt). Przednie są krótkie i zakończone chwytnymi łapkami. Tylne są znacznie dłuższe, idealnie przystosowane do dalekich skoków.
Pazurki są na ogół czarne.
Szeroka czaszka mierzy około 40 mm. Na niej znajdują się pokryte sierścią niewielkie uszy, zaokrąglone na szczycie. Oczy suwaka są czarne i wypukłe.
Sierść ma około 10 mm i występuje najczęściej w kolorze jasnobrązowym, z delikatną bielą na uszach i podpaleniami na pyszczku. Jednak w wyniku selektywnej hodowli obecnie myszoskoczki występują w wielu ciekawych umaszczeniach oraz znaczeniach.
Zachowanie suwaków mongolskich
Gryzonie te najbardziej aktywne są o świcie i zmierzchu, jednak wykazują także aktywność w ciągu dnia (co zależne jest głównie od panującej temperatury).
Suwaki mongolskie to społeczne zwierzęta, które do prawidłowego rozwoju potrzebują towarzystwa swoich krewniaków. Dlatego pamiętaj, że decydując się na tego gryzonia nie możesz skazać go na samotne życie, ponieważ będzie nieszczęśliwy!
Suwaki lubią także przebywać z ludźmi. Są nieagresywne, choć potrafią bronić siebie i swojego terytorium, gdy czują się zagrożone.
Co ciekawe ich organizmy wydzielają dość delikatne wonie. Jednak zapachy odgrywają istotną rolę w ich komunikacji - to dzięki nim identyfikują “swoich” i często zabijają tych, którzy pachną obco. Mają również silną potrzebę znakowania terenu. To ważna informacja w kontekście pielęgnacji suwaków- czyszcząc ich klatkę czy zabawki nigdy nie używaj silnych detergentów, które zmyją wszystkie “suwakowe perfumy”.
Suwaki mongolskie komunikują się także poprzez wokalizację. Różnorakim piszczeniem okazują podekscytowanie, miłość czy lęk.
Gryzonie te uwielbiają także ciągle coś gryźć oraz kopać dołki.

Myszoskoczki ile żyją?
Myszoskoczki żyją średnio od 2 do 5 lat.
Choroby
Najczęściej suwaki mongoslkie cierpią na:
- nieprawidłowy rozwój siekaczy prowadzący do przerostu oraz licznych dolegliwości z tym związanych (np. ślinienie się, brak apetytu)
- złamania kończyn
- zaniedbanie - niedożywienie, brak odpowiedniego nawodnienia - to może prowadzić do np. wrzodów przewodu pokarmowego czy problemów behawioralnych (zjadanie ściółki, kanibalizm)
- padaczkę
- nowotwory (najczęściej jajników lub skóry)
- utratę ogona (wynikająca ze stresu, ataku drapieżnika)
- bakteryjną chorobę Tyzzera - objawia się brakiem apetytu, zgarbieniem, biegunką. Często kończy się śmiercią.
- choroby uszu
- głuchotę - dotyczy szczególnie osobników o białym umaszczeniu
- cukrzycę
Myszoskoczki klatka
Klatka dla myszoskoczka musi być na tyle duża, by zwierzak swobodnie mógł w niej realizować swoje codzienne, życiowe potrzeby. Minimalnie powinna mieć 18 cm wysokości i powierzchnię około 1200cm². Właściwie im większa klatka, tym lepsza. Pamiętaj, aby pręty klatki były na tyle wąsko rozstawione, aby suwak nie mógł się pomiędzy nimi przecisnąć.
W klatce nie może zabraknąć:
- ściółki: zadbaj o grubą warstwę suchego podłoża (min. 5cm), w którym zwierzak będzie mógł kopać tunele.
- domku imitującego gniazdo: w nim gryzoń będzie odpoczywał. Powinna do niego prowadzić rura o średnicy około 5 cm, symulująca naturalne korytarze nory.
- naturalnego drewna: np. konary, które pozwolą zaspokoić potrzebę gryzienia oraz pomogą ścierać siekacze
- kołowrotka: bez szczebli! o średnicy minimum 30 cm
- basenu i piasku do kąpieli
- poidła
- misek na karmę dla myszoskoczków
Zadbaj również o odpowiednie parametry w klatce swojego pupila. Idealnymi warunkami dla suwaków jest:
- temperatura ok. 20–24 °C
- wilgotność powietrza 35–55%

Myszoskoczki cena
Chcesz zakupić suwaka mongolskiego? Cena za tego gryzonia to wydatek około 15-20 złotych. Możesz dostać go w sklepach oferujących małe zwierzaki. A także u hodowców, którzy oferują okazy np. o wyjątkowych umaszczeniach - tam cena może oscylować w granicach 100 złotych.
Zanim dokonasz zakupu, sprawdź miejsce, na które się decydujesz - w jakich warunkach przetrzymywane są zwierzęta, jak są pielęgnowane i czy zapewniana jest im prawidłowa opieka. Nie wspieraj miejsc z niskimi cenami, jednak niedbających o los zwierzaków.
Ciekawostki o gryzoniach
- Warto zauważyć, że w miejscach występowania suwaków mongolskich temperatura waha się w ciągu roku od -50 °C do +50 °C. Jednak organizm tych niezwykłych zwierząt jest przystosowany do tak trudnych warunków pogodowych.
- Import suwaków mongolskich do Nowej Zelandii i Australii oraz hodowla w Kalifornii są nielegalne! Związane jest to z inwazyjnością gatunku.
- Samce suwaków posługują się wokalizacją w ultradźwiękach o częstotliwościach od około 27 do 35 kHz.
Bibliografia
https://en.wikipedia.org/wiki/Gerbillinae
https://pl.wikipedia.org/wiki/Myszoskoczki
https://pl.wikipedia.org/wiki/Suwak_mongolski
https://en.wikipedia.org/wiki/Mongolian_gerbil