Mops. Opis rasy psa

Jeśli szukasz małego psa o wielkim sercu, to przedstawimy Ci mopsa. Jest to niezwykle urokliwa rasa, która swoim wzrokiem roztopiła już niejedno serce. Dzięki swojej anielskiej cierpliwości nadaje się dla rodzin z dziećmi. Sprawdzi się również jako towarzysz dla seniorów. Myślisz, że mops to leniuch i kanapowy pupil? Niekoniecznie. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj go bliżej. Może akurat to merdający przyjaciel idealnie dopasowany dla Ciebie?
Historia rasy mops
Mopsy należą do jednej z najstarszych ras psów. Ich historia rozpoczyna się w Chinach między I a II wiekiem p.n.e. W tym czasie panowała tam Dynastia Song, która protoplastów mopsa nazywała Lo-chiang-sze lub Lo-sze. Zdjęcia zwierząt przypominających dzisiejsze mopsiki zostały zamieszczone w "Carskiej księdze psów". Przedstawiciele rasy prowadzili luksusowe życie. Byli inspiracją do posążków i motywem na porcelanowych wazach.
Mopsy z Dalekiego Wschodu do Europy dostały się na statkach handlowych, wpierw trafiając do Holandii. Tam od razu znalazły sobie miejsce na holenderskim dworze, który pokochał pieski od pierwszego wejrzenia. Mops o imieniu Pompey ostrzegł swojego właściciela księcia Wilhelma Orańskiego przed zamachem, jednocześnie ratując mu życie. Po tym wydarzeniu psy tej rasy umieszczono w królewskim herbie Orańczyków.
W XVII wieku trafiły do Anglii, zajmując miejsce na dworze królewskim, zastępując spanielki. To właśnie dzięki Anglikom zawdzięczamy dalsze istnienie mopsów. W XIX wieku został założony Brytyjski Klub Mopsa, który ustalił jednolity wygląd psów tej rasy i został ich patronem.
Do Polski trafiły w XVIII wieku. Szczęśliwe hasały na dworze Stanisława Augusta oraz występował w roli bohatera we fraszce Ignacego Krasickiego.
Wygląd mopsa
Mopsy to małe psy o wysokości sięgającej u suczek do 30 cm, a u samców do 36 cm w kłębie. Ich waga mieści się między 6, a 8 kg.
Sylwetka przedstawicieli rasy jest prostokątna, krępa i masywnie zbudowana. Mają skrócony tułów, zakończony krótkim, przylegającym i zakręconym ogonkiem. Mocne kończyny znajdują się idealnie pod tułowiem. Ich małe łapki mają wyraźnie odznaczone place zwieńczone czarnymi pazurkami.
Głowa, mimo iż może wydawać się duża, jest proporcjonalna do reszty ciała pieska. Na niej osadzone są opadające uszka, które występują w dwóch wersjach:
- różyczkowe — uszy są załamane i odchylone do tyłu, widać ich wnętrze
- guzikowe — uszy załamane do przodu, a końcówki przylegają do głowy psa
Charakterystyczna dla mopsów jest ich skrócona kufa z fałdką nad noskiem. Nie powinna ona zakrywać nozdrzy ani oczu, utrudniając oddychanie i widzenie. Oczy tej rasy są duże, okrągłe i ciemne. Nie mogą być wyłupiaste.
Co ciekawe, dla psów wystawowych ważny w ocenie jest ich toczący ruch, zwany rolling movement. Gdy mops chodzi w ten sposób, wtedy wiadomo, że ma on prosty kręgosłup, a kończyny ustawione są prawidłowo pod tułowiem.
Szata mopsa
Sierść mopsa jest krótka, gładka, gęsta i miękka. Zawiera podszerstek. Przedstawiciele rasy zrzucają sierść przez cały rok, a w czasie linienia gubią futro intensywniej niż inne psy. Ich włos jest ostry, przez co łatwo wbija się w tapicerkę oraz ubrania i trudno go usunąć.
Rasa występuje w 4 rodzajach umaszczenia:
- srebrnym
- brzoskwiniowym
- płowym
- czarnym
Szczególnie u mopsów z jaśniejszą szatą widać czarne znaczenia na mordce oraz uszkach.
Charakter mopsa
Mopsy są wesołe i kochają wszystkich ludzi oraz zwierzęta. Nie wykazują zachowań agresywnych, są bardzo spokojne, łagodne i mało szczekliwe. Mogą nie rozpoznać agresji innych psów wobec nich, dlatego należy na nie uważać.
Psy tej rasy uwielbiają być wśród ludzi, szczególnie w towarzystwie swojego opiekuna. Domagają się uwagi. Uwielbiają drzemki i pieszczoty na kolanach swojego człowieka. Nie lubią przebywać w domu same.
Za szczeniaka więcej psocą i chętniej się bawią. Z wiekiem poważnieją, ale nigdy nie odmówią zabawy z Tobą.
Ważne, żebyś jako przyszły właściciel mopsa wiedział, iż przez specyficzną budowę ich czaszki mają tendencję do chapania. Wszystkie pieski niezależnie od wieku czy płci, bardziej lub mniej intensywnie chrapią.
Nauka i treningi mopsa
Mimo swojej łagodności i słodkości są to psy uparte. Dlatego koniecznie jest wprowadzenie od szczeniaka treningu posłuszeństwa oraz nauki podstawowych komend.
Trening posłuszeństwa to proces, w którym opiekun uczy swojego psiaka wykonywania poleceń. Celem tego ćwiczenia jest kształtowanie pozytywnych zachowań pupila. Dzięki temu będzie mógł on prowadzić bezpieczne i zsocjalizowane życie. Trening ten jest również podstawą do nauki komend.
Mopsy to sprytne i inteligentne psy, które w mgnieniu oka potrafią wykorzystać brak zdecydowania swojego opiekuna. Dlatego musisz wykazać się stanowczością i konsekwentnością, bo inaczej pupil wejdzie Ci na głowę.
Nigdy nie wykorzystuj wobec mopsa negatywnych metod wychowawczych. Są to psy niezwykle wrażliwe, które każdy krzyk będą przeżywać miesiącami. W zamian stosuj pozytywne metody jak pochwały i nagradzanie. Rasa nigdy nie pogardzi dobrym przysmakiem. Za jedzonko jest w stanie przełamać swój upór i zrobić sztuczkę lub spełnić komendę.
Pomimo tego pamiętaj, że podstawą nauki i treningu psa jest przyjacielska więź między Tobą a czworonogiem.
Sporty w życiu mopsika
Ze względu na ograniczone możliwości wynikające z budowy czaszki, sport to nie zajęcie dla tej rasy. Zamiast obedience, definitywnie postaw na podstawowy trening posłuszeństwa, dog dancing lub inną niewymagającą fizycznie aktywność.
Ruch u mopsów jest wskazany, ze względu na tendencje do nadwagi i otyłości.
Zdrowie i choroby rasy psów mops
Mopsy mają bardzo wrażliwe oczy. Dlatego musisz zwrócić uwagę na przedmioty, które mogą skaleczyć oko psa. Są to częstsze przypadki urazów niż, wcale nie tak powszechne, jak się wszystkim wydaje, wypadnięcie gałki ocznej.
Ponadto rasę mogą dotknąć choroby, takie jak:
- owrzodzenie lub barwnikowe zapalenia rogówki
- entropie, czyli zawinięcie powieki do wewnątrz
- zespół suchego oka
- podwójne rzęsy
- dysplazja stawów biodrowych
- otyłość
Mopsy są łakome, jednocześnie mają wysoką tendencję do tycia. Otyłość skraca życie pieska o około 2 lata. Dodatkowo doprowadza do większych problemów z oddychaniem, cukrzycy. Do tego dochodzą kłopoty z sercem i stawami. Dlatego konsekwentnie dbaj o regularny ruch psa tej rasy.
Hodowle starają się wyeliminować bieżące problemy zdrowotne dotykające tych uroczych czworonogów. Z tego powodu w przyszłości lista chorób powinna się zmniejszać.
Ile lat żyje mops?
O tym, że starania hodowców mają realne przełożenie na zdrowie mopsów, świadczy fakt, że zadbany i zaopiekowany pies tej rasy może dożyć 12-15 lat.
Rasa brachycefaliczna
Mopsy należą do rasy brachycefalicznej, do której zaliczamy również m.in. buldogi i shih tzu. Owe rasy charakteryzują się skróconą kufą oraz krótkimi nozdrzami. Przekłada się to na ich funkcjonowanie latem oraz zimą.
W lecie należy chronić psiaka przed przegrzaniem, ponieważ ma on problem z termoregulacją. Wspomagać się możesz w tym czasie matami i kamizelkami chłodzącymi.
Natomiast w zimie mops przez swoje krótkie nozdrza wdycha lodowate powietrze. Może to prowadzić do przeziębień. Dlatego zimą warto zainwestować w ubranko dla czworonoga, by lepiej chronić jego zdrowie.
Pielęgnacja mopsa
Najważniejsze w pielęgnacji mopsa, jeśli nie chcesz mieć tony sierści na podłodze, jest regularne szczotkowanie. Do tego zabiegu polecamy szczotkę z gęstym, prostym włosiem, by cała szczotka przylegała do ciała psa. Alternatywą jest gumowa szczotka o miękkich końcówkach, która nie będzie podrażniać skóry czworonoga.
Kąpiel mopsa powinna mieć miejsce tylko wtedy, gdy pies jest brudny lub nieprzyjemnie pachnie. Po myciu użyj nawilżającej odżywki. Nada ona sierści elastyczności, przez co będzie mniej wypadać.
Nie możemy przy pielęgnacji pominąć tematu fałdek. Należy przecierać je specjalnymi preparatami do czyszczenia. Szczególnie jest to ważne, gdy przychodzicie z deszczowego spaceru. Koniecznie osusz fałdki, gdyż wilgoć jest idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów. Ponadto mogą tam powstawać ranki albo podrażnienia, które przez brak dopływu powietrza dłużej się goją.
Żywienie mopsa
Jak już wcześniej wspominaliśmy, mopsy mają tendencję do tycia. Są ogromnymi łakomczuchami. Dlatego w karmie dla psa unikaj dodatków typu zboża i cukier, gdyż są to składniki wysokokaloryczne. Dostosuj ilość karmy do wieku, wagi i poziomu aktywności swojego czworonoga. Karm pieska o stale wyznaczonych porach.
Nie przesadzaj również z podawaniem smakołyków. Wiemy, jak trudno jest odmówić tym wielkim oczom, lecz ważniejsze dla Ciebie powinno być zdrowie pieska. Przysmaki nie powinny przekraczać 10% dziennej diety pupila.
Akcesoria dla psa mopsa
Decydując się na mopsa, musisz uważnie wybrać dla niego wyprawkę. Mamy dla Ciebie listę niezbędnych przedmiotów:
- Legowisko powinno być dopasowane do rozmiaru psa. Dobrze, by miało ścianki, by pupil mógł oprzeć na nich główkę. Podwyższenie ułatwia czworonogowi oddychanie.
- Dwie miski, jedna na karmę, druga na wodę. Postaw je w kuchni lub w innym miejscu dalej od posłania, by wydzielić strefę odpoczynku od jedzenia. Jeśli Twój mops będzie za szybko jadł, polecamy matę do lizania, na którą możesz wyłożyć mokra karmę.
- Smycz oraz szeleczki, by nie uciskały one szyi psa, co utrudnia mopsikowi oddychanie.
- Przysmaki bez dodatku soli, zbóż, cukrów, konserwantów i barwników.
- Szczotkę z włosia lub gumową do czesania oraz szampon i odżywkę.
- Płyn do czyszczenia fałdki, oczu i uszu lub nawilżane chusteczki.
- Zabawki takie jak piłeczki, gryzaki dentystyczne, pluszaki oraz szarpaki.
- Dyspenser i woreczki na codzienne spacery.
Dla kogo?
Mopsy nadają się na pierwszego psa. To rasa idealna dla rodzin z dziećmi i dla seniorów. Dogadują się one z innymi zwierzętami oraz maluchami. Lubią, gdy ciągle ktoś jest w domu. Przywiązują się do opiekunów.
Będzie im dobrze zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu. Tylko uważaj na schody, ponieważ wejście na wyższe piętra może być dla nich z wiekiem wyzwaniem.
Ile kosztuje pies rasy mops?
Ceny za mopsa z rodowodem zaczynają się od 5000 złotych. Jeśli chcesz psa rasowego polecamy zajrzeć na stronę ZKwP lub odwiedzić najbliższy oddział stacjonarny. Biorąc psa z hodowli, masz wgląd w historię medyczną jego rodziców. Hodowcy starają się także eliminować choroby, na które podatne są mopsiki. Akurat przy rasach brachycefalicznych jest to szczególnie ważny aspekt.
Najczęstsze pytania dotyczące mopsów: