Modliszka. Tajemniczy owad - poznaj go bliżej!
Modliszki to niezwykłe owady, które zachwycają swoim niemal kosmicznym wyglądem. Zastanawiasz się, czy hodować je w swoim domu? Poznaj najważniejsze informacje na temat mantodea i dowiedz się gdzie występują, co jedzą i ile kosztują. Przeczytaj nasz artykuł i znajdź odpowiedź na pytanie, czy modliszka to pupil dla Ciebie!
Podstawowe informacje - systematyka, pochodzenie
Modliszki (Mantodea) to rząd owadów, który obejmuje około 2400 gatunków. Największą rodzinę stanowią Mantidae. W naturalnych warunkach zwierzęta te można spotkać w strefie tropikalnej i umiarkowanej. Ich najbliższymi krewnymi są termity oraz karaluchy.
Mantodea to z połączenie słów z języka greckiego mantis - prorok + eidos - typ, forma. Polska wersja odnosi się do słowa modlitwa. Obie nazwy nawiązują do specyficznego wyglądu owadów, który przywodzi na myśl osobę składającą dłonie w geście modlitewnym.
Obecnie modliszki często są hodowane przez hobbystów w warunkach domowych.
Najpopularniejsze gatunki modliszek
- zwyczajna (mantis religiosa)
- storczykowa (hymenopus coronatus)
- diabelska (idolomantis diabolica)
- gwinejska (sphodromantis gastrica)
Opis wyglądu modliszki
Modliszki to niewielkie owady, które różnią się od siebie wyglądem i rozmiarem w zależności od gatunku. Niektóre z nich są naprawdę małe i osiągają kilka centymetrów, te większe mają ich już kilkadziesiąt. Rożnorodne jest także ubarwienie - znane są odmiany zielone, brązowe lub żółte czy nawet wielokolorowe.
Jednak możemy wyróżnić kilka cech wspólnych dla wszystkich Mantodea:
- pozycja ciała: to najbardziej charakterystyczna cecha - postawa przypominająca osobę z rękami złożonymi do modlitwy.
- pierwsza para odnóży: owady te posiadają bardzo dobrze rozwiniętą pierwszą parę odnóży, która służy im do chwytania ofiar. Wyposażona jest w ostre kolce, które pomagają im unieruchomić zdobycz.
- mimikra: wiele gatunków wykształciło zdolność do mimikry, czyli naśladowania wyglądu innych obiektów w środowisku. Dzięki temu mogą skuteczniej ukrywać się przed drapieżnikami i zaskakiwać swoje ofiary. Świetnym przykładem jest modliszka storczykowa, która wygląda jak prawdziwa orchidea!
- oczy: mają duże, złożone oczy, które zapewniają im doskonały wzrok. Dzięki temu mogą precyzyjnie ocenić odległość do ofiary i skutecznie ją schwytać.
Modliszka w Polsce
W naszym kraju możemy spotkać na wolności jedynie modliszkę zwyczajną (mantis religiosa). Zamieszkuje słoneczne, suche miejsca takie jak polany czy wrzosowiska. Niegdyś występowała jedynie w Kotlinie Sandomierskiej i na Podkarpaciu - dziś niemal w całej Polsce. Wpływ na rozprzestrzenianie się mantis religiosa ma najprawdopodobniej globalne ocieplenie.
Modliszka co je?
Mantodea są przede wszystkim zwierzętami drapieżnymi, które żywią się innymi owadami. Ich dieta jest bardzo zróżnicowana i zależy głównie od dostępności pokarmu w środowisku, w którym żyją.
Ich najczęstszym posiłkiem są:
- inne owady: muchy, komary, motyle, świerszcze, koniki polne, a nawet inne modliszki (zwłaszcza mniejsze osobniki).
- pająki
- małe kręgowce: większe gatunki zjadają również jaszczurki, żaby, małe ptaki czy ryby.
Najczęściej polują:
- z zasadzki: większość czeka na swoją ofiarę w bezruchu, doskonale kamuflując się w otoczeniu.
- aktywnie: niektóre gatunki, szczególnie te żyjące na ziemi, aktywnie poszukują zdobyczy.
W warunkach domowych możesz podawać swojemu pupilowi suszone owady np. Katrinex czy Ovad, które są pełnowartościowym pokarmem dla Twojego zwierzaka.
Modliszka cena
Ceny za modliszki rozpoczynają się około 30 zł. Jednak możesz spotkać się także z kwotą 200zł - wszystko zależy od tego, na jaki gatunek się zdecydujesz. Te o niespotykanym wyglądzie będą zdecydowanie droższe.
Bibliografia:
https://en.wikipedia.org/wiki/Mantis
https://pl.wikipedia.org/wiki/Modliszki