Darmowa dostawa od 199,00 zł

Mastif Tybetański charakterystyka rasy psa

2023-07-31
Mastif Tybetański charakterystyka rasy psa

Mastify tybetańskie to rasa psów olbrzymich, które przystosowane są do pracy stróża nocnego. To psy pracowite, niezwykle silne i wytrzymałe. Przy tym dojrzewają późno i mają wyrazisty temperament. Dlatego wymagają konsekwentnego szkolenia już od szczenięcia. Jesteś zafascynowany tą rasą i zastanawiasz się nad zakupem mastifa? Musisz poznać podstawowe informacje na jego temat, zanim dokonasz wyboru na lata. W tym artykule dowiesz się, czy mastif tybetański to pies dla Ciebie.

Historia i pochodzenie rasy mastifa tybetańskiego 

Mastif tybetański to rasa pochodząca z Himalajów. Jest to rasa pierwotna, znana od starożytności. O mastifach wspominał już Arystoteles. Oryginalna nazwa rasy to Do Khyi, oznaczającego psa nomada, na uwięzi lub psa lwa. 

Psy te pilnowały stad na górskich stokach i pracowały jako psy stróżujące w tybetańskich klasztorach. Chroniły zakonników przed drapieżnymi zwierzętami, takimi jak wilki czy niedźwiedzie.

Mastify przybyły do Europy za sprawą Lorda Haridinge w 1847 roku. Wysłał on psa tej rasy jako podarek dla Królowej Wiktorii. Pierwszy europejski miot mastifów tybetańskich przyszedł na świat w berlińskim ZOO w 1898 roku.

Badania genetyczne z 2011 roku wykazały pokrewieństwo mastifów z pirenejskimi wilkami, bernardynami, rottweilerami i berneńczykami. Najprawdopodobniej te psy dużych ras są potomkami tybetańskich mastiffów. 

Opis wyglądu mastifa tybetańskiego

Mastif tybetański to pies przystosowany do pracy w trudnych warunkach wysokogórskich, co dokładnie odzwierciedla ich wygląd. Są to zwierzęta niezwykle masywne i wytrzymałe. 

Mastify tybetańskie mają średniej wielkości, brązowe oczy, które są głęboko osadzone w czaszce. Uszy mają kształt serca i są opadające. Mastif posiada szeroką, silną szyję ze zwisającym podgardlem. Tułów jest masywny, kończyny mają silny kościec. Ogon mastifa jest długi, puszysty i zakręcony nad zadem psa. 

Według indyjskiego wzorca rasy wyróżnia się mastify z głową lwa i głową tygrysa. Pierwszy typ ma głowę mniejszą, z długą sierścią od czoła do kłębu, która tworzy imponującą grzywę. Typ tygrysa ma głowę większą i charakteryzuje się krótszą sierścią.

mastif tybetański na spacerze

Mastif tybetański waga i wymiary

Suczki mastiffa tybetańskiego osiągają nie mniej niż 61 cm w kłębie i ważą od 34 do 54 kilogramów. Samce mierzą w kłębie minimum 66 cm i ważą od 45 do 73 kilogramów. Jednak waga tych psów może sięgać nawet i 100 kilogramów. Są więc to psy potężne, które wymagają dużej przestrzeni oraz opiekuna, który potrafi sprostać ich gabarytom.

Umaszczenie mastifów tybetańskich

Mastify tybetańskie posiadają długą, podwójną sierść, która może występować w wielu odcieniach:

  • całkowicie czarna,
  • czarna podpalana,
  • w różny tonach czerwieni,
  • złota,
  • niebiesko-szara.

Odmiana czerwona mastifa tybetańskiego jest najbardziej pożądana i uznawana za symbol luksusu.

Tybetańczycy jednak upodobali sobie szczególnie ubarwienie czarne podpalane z jasnymi plamkami nad oczami. Wierzyli, że to dodatkowe oczy mastifa, które nigdy się nie zamykają, nawet gdy pies zasypia. Dzięki nim miał on widzieć złe duchy, przed którymi strzegł swojego pana.

Pielęgnacja mastifa tybetańskiego

Mastif tybetański pomimo swej imponującej sierści, nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Nie brudzi się łatwo i nie posiada przykrego zapachu, charakterystycznego dla psów w typie molosa.

Sierść należy wyczesywać regularnie około raz na tydzień. To wygładzi futro, oczyści je z zanieczyszczeń i pomoże uniknąć kołtunienia się sierści. Okres linienia przypada dwa razy do roku (wiosna i jesień) i wtedy psa trzeba wyczesywać codziennie. Należy przy tym zabiegu zachować uważność, ponieważ skóra mastifa jest wrażliwa. Używaj do tego najlepiej szczotki pudlówki, o tępo zakończonych igiełkach, która nie podrażni skóry Twojego psa.

Czy mastifa trzeba kąpać? Jedynie w razie potrzeby, gdy pies zabrudzi się mocno i nie jesteśmy w stanie tego oczyścić samą wodą i ściereczką. Do kąpieli mastifa stosuj delikatne szampony przeznaczone dla psów o szorstkiej sierści. Musisz pamiętać o tym, że pies ten posiada gruby podszerstek, który należy dokładnie wysuszyć po kąpieli. Będzie on długo trzymał wilgoć i nieosuszony może narazić psa na przeziębienie czy odparzenia skóry.

Pielęgnacji wymagają oczywiście oczy, uszy, które należy regularnie oczyszczać i kontrolować ich stan. Ważne jest także codzienne szczotkowanie zębów psa, by zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego. Kontroluj także pazurki swojego psa, które w razie potrzeby należy skrócić.

Zdrowie i najczęstsze choroby mastifa tybetańskiego

Mastif tybetański to pies przystosowany do ekstremalnych warunków pogodowych. Świetnie znosi niski temperatury. W jego krwi występuje zwiększona ilość hemoglobiny. Dzięki temu unika on niedotlenienia, do którego może dochodzić na dużych wysokościach. Rasa ta cieszy się dość dobrym zdrowiem. Jednak zdarza się, że mastify cierpią między innymi na:

  • niedoczynność tarczycy,
  • wywijanie się powieki na zewnątrz lub do środka oka,
  • alergie skórne,
  • choroby autoimmunologiczne,

Oczywiście, jak to bywa u psów masywnych, mastifom tybetańskim zdarzają się problemy z układem kostnym i stawami. W tym wypadku ważna jest odpowiednia suplementacja składników takich jak wapń czy kolagen oraz przestrzeganie podaży kalorycznej dostosowanych do wieku mastifa. Zbyt kaloryczne posiłki będą prowadzić do nadprogramowych kilogramów, a tym samym do nadwagi czy otyłości. Nadwaga mastifa będzie sprzyjać występowaniu tych problemów.

Ważne jest pilnowanie regularnych wizyt u lekarza weterynarii, który powinien kontrolować stan zdrowia Twojego psa i wykonywać cykliczne badania. Szczególnie kontroluj wykonywanie regularnych badań hormonów tarczycy swojego mastifa. 

Temperament stróża mastifa tybetańskiego

Mastif tybetański wymaga odpowiedniego szkolenia i socjalizacji już od wieku szczenięcego. Psy tej rasy są bardzo temperamentne, dumne, uparte i mają zapędy do dominacji. Konsekwencja w wychowaniu małego mastifa pozwoli na opanowanie psa, zanim jego gabaryty to zdecydowanie utrudnią. Są to jednak psy niezwykle inteligentne i uczą się z łatwością nowych rzeczy.

Mastif to pies stróżujący, który jest czujny i odważny. Pilnuje swojego terytorium i jest nieufny wobec obcych ludzi i zwierząt. W naturalnych warunkach głośno alarmuje i zdecydowanie reaguje na zbliżającego się intruza. Początkowo dąży do jego odstraszenia i uniknięcia konfrontacji. Jednak gdy sytuacja tego wymaga, mastif zmierzy się nawet z większym od siebie zwierzęciem. Z tego powodu psy te wymagają treningu i socjalizacji. Generuj więc sytuacje, w których mały mastif musi konfrontować się z nowymi miejscami, ludźmi i zwierzętami. W ten sposób opanujesz jego niechęć do obcych i zapobiegniesz gwałtownym reakcjom w przyszłości.

Czy mastif tybetański jest agresywny? Prawidłowo prowadzony mastif będzie psem spokojnym, nieagresywnym i dostosowanym. Decydując się na psa tej rasy, musisz być więc konsekwentny, stanowczy i cierpliwy od wczesnych etapów życia tego psiaka.

Jakie zabawki dla mastifa tybetańskiego?

Mastify uwielbiają się bawić same, ale także i z człowiekiem oraz innymi psami. Psy te często śpią w ciągu dnia i są bardziej aktywne nocą, co wynika z ich przystosowania do trybu stróża nocnego. 

Warto więc zapewnić mastifowi odpowiednie zabawki, które pozwolą na bezpieczne spożytkowanie jego energii, szczególnie w czasie Twojej nieobecności.

Sprawdzą się więc zabawki dla psów wszelkiego rodzaju, dostosowane do gabarytów tego olbrzyma. Wybieraj zabawki z odpornej gumy TPR polecanej dla psów dużych, szarpaki z wytrzymałych sznurów bawełnianych. Polecamy także gryzaki dla psów, zabawkowe, jak i te naturalne, jak na przykład suszone kości wieprzowe. Pozwolą zredukować napięcie poprzez żucie i gryzienie, a przy tym wspomagają oczyszczanie psich zębów z osadu i ćwiczą mięśnie szczęki. 

Sprawdź także zabawki interaktywne, które symulują psa poznawczo. Wymagają od zwierzaka skupienia, trenowania zdolności węchowych, a także cierpliwości i uwagi. Zapewniają one zajęcie psu przed dłuższy czas, a przy tym rozwijają go umysłowo.

Jaka karma dla mastifa tybetańskiego? 

Dieta mastifa powinna obfitować w pożywne i energetyczne białko. Postaw więc na karmy suche i mokre o dużej zawartości mięsa w składzie lub na dietę BARF.

Podawaj jedzenie psu w mniejszych porcjach do nawet 4 razy dziennie. Unikniesz wtedy nadmiernego rozszerzania żołądka u psa i związanych z tym gastrycznych dolegliwości jak na przykład skręt żołądka. Kontroluj podaż kaloryczną posiłków, by nie przekraczać dedykowanej dawki dostosowanej do wieku i aktywności Twojego psa. Utrzymasz w ten sposób jego prawidłową wagę.

Warto w diecie mastifa stosować dodatkowo takie składniki jak olej z łososia, który pomoże zadbać o dobrą kondycję wrażliwej skóry i okrywy włosowej pupila.

Karmę i wodę dla mastifa podawaj w miskach dla psa na stojaku. Miska na podwyższeniu pozwala zachować prawidłową pozycję psu w czasie spożywania posiłku. Nadmierne pochylanie głowy między innymi przeciąża kark i utrudnia prawidłowe jedzenie.

Jakie szelki dla mastifa tybetańskiego? Akcesoria spacerowe

Musisz wyposażyć się w odpowiednie akcesoria spacerowe, które będą dostosowane do potrzeb Twojego dużego psa. Powinieneś dobrać odpowiednią smycz, szelki lub obroże. Muszą one zapewnić mu psu komfort i bezpieczeństwo w czasie codziennych spacerów.

Polecamy smycze długie, które pozwolą na eksplorację terenu w czasie spacerów. Obroża dla mastifa powinna być szeroka, ponieważ zbyt wąska będzie się wpijać w skórę psa i nie zapewni bezpieczeństwa w trakcie spaceru. Wybierz więc szeroką obrożę dla psów ras dużych, najlepiej skórzaną, która będzie solidna i wytrzymała. Jeśli zdecydujesz się na szelki, wybierz szelki dla psa typu guard. To typ szelek, który zapewnia psu komfort w trakcie spacerów, jednocześnie odpowiednio go obejmuje. Dzięki temu pies nie ucieknie Ci, wydostając się z szelek.

mastif tybetański

Dla kogo jest mastif tybetański?

Ta rasa psów wymaga właściciela doświadczonego i konsekwentnego. Mastif tybetański nie sprawdzi się jako pierwszy pies dla kompletnego laika, nieznającego podstaw psiej psychologii. Jeśli jesteś doświadczonym psiarzem, to pies dla Ciebie.

Mastif sprawdzi się jako pies rodzinny. Lubi dzieci, z którymi mieszka. Jednak ze względu na jego gabaryty, nie zostawiaj go sam na sam z małymi dziećmi. Może dziecku zrobić krzywdę zupełnie niezamierzenie, przewracając dziecko przypadkiem. 

Oczywiście mierz siły na zamiary. Mastif to pies duży i silny. Wymaga krzepickiego człowieka, który poradzi sobie z utrzymaniem go na smyczy w nieprzewidzianych sytuacjach. A także mającego siłę unieść psa, by na przykład zanieść go chorego do samochodu, w drodze do weterynarza.

Mastif tybetański do bloku?

Zdecydowanie nie. Pies ten wymaga przestrzeni i może nie poradzić sobie w małym mieszkaniu. Polecamy tego psa do domów z dużymi ogrodami, choć trzeba pamiętać, że nie przesądza to o szczęściu psa. Najważniejsza jest organizacja czasu psa i zapewnianie mu towarzystwa i aktywności. Jednak mastif będzie sobie cenił możliwość swobodnego poruszania się pomiędzy domem a ogrodem. W ogrodzie będzie mógł realizować swój instynkt stróża, patrolując teren.

Mastif tybetański cena

Mastify tybetańskie to zdecydowanie droga rasa psa. Ceny za mastifa z hodowli wahają się w granicach 6 do 10 tysięcy złotych.

Pamiętaj, że tylko zakup szczeniaka ze sprawdzonej hodowli daje Ci wgląd w historię zdrowia jego rodziców. Profesjonalni hodowcy prowadzą małego mastifa od pierwszych chwil życia w odpowiedni dla rasy sposób. Zakup z niezweryfikowanego źródła, może być ryzykowny. Często psy z pseudohodowli są obarczone wieloma groźnymi chorobami genetycznymi, do czego profesjonalni hodowcy nigdy by nie dopuścili.

Mastif tybetański szczeniaki

Szczenięta mastifa tybetańskiego rodzą się między grudniem a styczniem. Wynika to z faktu, iż mastify jako jedna z nielicznych ras ma ruję tylko raz, a nie dwa razy do roku. Związane jest to z ukształtowaniem tej rasy w ciężkich warunkach klimatycznych. Ruja więc występuje późną jesienią. Mastify późno dojrzewają, suczki około 2-3 roku życia, a samce dopiero około 4 roku życia. Dlatego nawet kilkuletni mastif może reagować niepohamowaną chęcią do zabaw niczym mały szczeniak.

Najczęstsze pytania dotyczące rasy mastif tybetański

Czy mastif tybetański szczeka?

Tak, jest to rasa, która szczekaniem alarmuje o intruzach. Jeśli więc zostawisz go bez opieki na noc w ogrodzie, cóż. Może obudzić Twoich sąsiadów. Z tego powodu pracuj nad niepożądanym szczekaniem w trakcie treningów już ze szczeniakiem.

Ile żyje mastif tybetański?

Psy tej rasy żyją około 11 lat. Oczywiście ostateczna długość życia psa zależy od stanu jego zdrowia i kondycji.

Czy występuje mastif tybetański biały?

Od roku 2014 hodowcy zaczęli sprzedawać mastify tybetańskie w białym umaszczeniu. Jednak nie jest to czysta biel, a jedynie blade złoto.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Tibetan_Mastiff

https://www.zkwp.pl/wzorce/230.pdf

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 689 opinii
pixel