Lagotto romagnolo. Opis rasy psa

2024-01-01
Lagotto romagnolo. Opis rasy psa

Lagotto romagnolo to niezwykła rasa, która urzeknie Cię swoim przyjaznym charakterem i niezwykłą inteligencją. Przy tym lagotto to psy o niezwykłej aparycji. Ich kręcone futerko sprawia, że wyglądają jak słodkie psie baranki. Zapraszamy do artykuły, w którym poznasz najważniejsze informacje oraz interesujące ciekawostki o tych zwierzakach. Dzięki tej lekturze dowiesz się, czy lagotto to pies dla Ciebie. Poznaj romańskiego psa dowodnego!

Pochodzenie i historia rasy lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo pochodzą z podregionu Romagna we Włoszech. Najprawdopodobniej są potomkami zwierząt hodowanych przez Etrusków jeszcze w starożytności.

Psy te wykorzystywano w myślistwie do aportowania zdobyczy na wodzie. Z czasem okazało się, są idealne do poszukiwania cennych trufli. Obecnie to jedyna rasa specjalizująca się w tym zadaniu.

Nazwa lagotto romagnolo oznacza “psa wodnego” lub też może wywodzić się od słowa “lagotto”, określającego mieszkańców miasteczka Lagosanto. 

W polskiej klasyfikacji stosuje się nazwę “romański pies dowodny”, jednak jest ona mało popularna.

Pierwszy klub miłośników tych psów, Italian Lagotto Club, założono w 1988 roku. W 1991 roku Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) wstępnie uznała rasę za odrębną. Oficjalnie zarejestrowano ją jako Lagotto Romagnolo dopiero 14 lat później,  6 lipca 2005 roku.

Rasa w Polsce pojawiła się po raz pierwszy w 2005 roku, w hodowli Górska Fantazja Beaty Radomskiej. 

Wygląd lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo to pies małej lub średniej wielkości. Samce osiągają od 43 do 48 centymetrów w kłębie i ważą od 13 do 16 kilogramów. Suczki są nieco mniejsze. Mierzą od 41 do 46 centymetrów, a ich waga waha się od 11 do 14 kilogramów.

Sylwetka lagotto jest muskularna, ale jednocześnie niezbyt ciężka i proporcjonalna. Przystosowana do pogoni za zwierzyną. Charakteryzuje się prostą linią od kłębu do zadu. Lagotto ma kończyny proste, umięśnione, zakończone lekko okrągłymi łapami ze zwartymi palcami. Jak na psa wodnego przystało, lagotto posiada błony międzypalcowe, które usprawniają pływanie.

Głęboka klatka piersiowa sięga poziomu łokci. Umięśniony grzbiet podtrzymuje mocną, ale smukłą szyję. Głowę lagotto ma średniej wielkości, o płaskich policzkach i szerokiej kufie. Oczy ma duże, okrągłe o bystrym i ciepłym spojrzeniu w barwie orzechowej. Łuki brwiowe wyraźnie zaznaczone. Nos duży, w kolorze brązu — ciemnym lub jasnym zależnie od ogólnego umaszczenia. Szczęki mocne o zgryzie nożycowym lub cęgowym. Uszy średniej wielkości w kształcie trójkątnym. W spoczynku opadają swobodnie na skronie.

pies lagotto romagnolo na spacerze w szelkach

Sierść i umaszczenie lagotto romagnolo

Cechą charakterystyczną lagotto jest ich okrywa włosowa, która sprawia, że przywodzą na myśl baranki. Sierść mają wełnistą, lokowaną, delikatnie szorstką w dotyku. Posiadają gęsty podszerstek, który zapewnia im ochronę przed zimnem. 

Lagotto romagnolo występują w sześciu odmianach kolorystycznych:

  • bianco: brudny biały
  • marron: brązowym
  • bianco-marrone: biało-brązowym
  • arancio: pomarańczowym
  • bianco-arancio: biało-pomarańczowym
  • roano-marrone: siwo-brązowym

Niektóre okazy mają brązowe maski na pyskach. Według standardów FCI dopuszczalne są także podpalania w różnych odcieniach.

Pielęgnacja lagotto romagnolo

W pielęgnacji lagotto romagnolo wiele uwagi musisz poświęcić jego sierści. Ma ona tendencję do filcowania się wraz ze wzrostem. Pamiętaj o regularnym wyczesywaniu pieska 1-2 razy w tygodniu. Bardzo ważne jest także strzyżenie, które również należy poprzedzić dokładnym rozczesaniem szaty. Cięcie wykonuje się specjalnymi nożyczkami groomerskimi o zakrzywionym ostrzu. Zdecydowanie polecamy Ci wizyty w profesjonalnym salonie groomera, który dokładnie będzie wiedział, jak uformować niesforną sierść Twojego pupila, adekwatnie do standardów rasy. W przypadku lagotto ważne jest pozostawienie odpowiedniej długość wąsów, bródki i brwi. A także zachowanie rustykalnego sznytu, bez nadmiernej stylizacji. Strzyżenie można wykonywać raz na miesiąc lub dwa. Raz do roku zaleca się, by zastosować pełne cięcie na krótko.

Choć pielęgnacja futra lagotto romagnolo jest czasochłonna, rasa ta nie linieje. Jest to zdecydowanie duży atut dla osób, które cenią sobie porządek. 

Kąpiel stosuj, gdy pies brzydko pachnie i jest mocno brudny. Używaj do tego tylko specjalnych szamponów dla psów, dostosowanych do szorstkiej sierści pupila. 

Twojej uwadze nie mogą umknąć uszy lagotto. Zarastają one gęstym futrem, które zdecydowanie utrudnia prawidłową wentylację kanału słuchowego. To prosta droga do infekcji i stanów zapalnych. Usuwanie włosów z ucha psa może nie będzie najprzyjemniejszym zadaniem ani dla Ciebie, ani dla zwierzaka. Taki zabieg będzie potrzebny najprawdopodobniej raz w miesiącu, ale dokładnie zależy to od tempa wzrostu sierści Twojego pupila. Do wyrywania włosków przyzwyczajaj psiaka już od maleńkości. 

Regularnie czyść zęby swojego psa przy pomocy szczoteczki i specjalnej pasty dla zwierząt. Pomoże to zredukować ryzyko utworzenia się kamienia nazębnego. Gdy ten się pojawi, może być ściągnięty jedynie przez lekarza weterynarii, pod narkozą.

Na koniec — pazurki. Przycinaj je, gdy zauważysz, że są zbyt długie. Mogą utrudniać poruszanie się zwierzakowi. W tym celu zaopatrz się w cążki lub nożyczki dla psów.

lagotto leży na kocu dla psa

Zdrowie lagotto romagnolo

Psy tej rasy cieszą się na ogół bardzo dobrym zdrowiem. Jednak zdarza się, że lagotto chorują na:

  • młodzieńczą padaczkę — to neurologiczna przypadłość dotykająca obszar móżdżku, objawiająca się drżeniem mięśni, zaburzeniami równowagi i nieskoordynowanymi ruchami. Występuje u szczeniąt w wieku od 5 do 13 tygodni.
  • chorobę spichrzeniową lagotto (LSD) - objawami są: oczopląs, zmiany w zachowaniu, zaburzenia koordynacji ruchowej. Pojawia się u psów w wieku od 4 miesięcy do 4 lat.
  • dysplazję stawów biodrowych
  • zaćmę

Co ciekawe, niektóre psiaki obarczone są genem krótkiego włosa. Nie mają typowo wełnistej sierści charakterystycznej dla lagotto, a przypominającą raczej tą u długowłosych wyżłów. Nie jest to choroba, a jedynie wada genetyczna.

Charakter lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo to psy towarzyskie o wesołym usposobieniu. Uwielbiają przebywać ze swoją rodziną, której są wierne i oddane. Nie są “psami jednego pana”. Zaakceptują dzieci oraz innych pupili. To zwierzęta również bardzo wrażliwe na krytykę czy trudne nastroje opiekuna i łatwo je urazić. 

Lagotto świetnie nadają się do pracy z człowiekiem. Mają wybitny węch, który sprawdza się w zadaniach polegających na tropieniu: w ratownictwie czy w poszukiwaniu narkotyków. Instynkt łowiecki w procesie kreowania rasy został wygaszony. Dzięki czemu w czasie pracy nie rozpraszają go zapachy zwierzyny, za którymi naturalnie już by pogonił.  

Lagotto odnajdą się w różnych psich sportach, szczególnie tych związanych z pływaniem. Jako psy dowodne uwielbiają kąpiele, szczególnie błotne. Potrzebują dużo ruchu, dlatego, jeśli nie przepadasz za długimi spacerami, to nie są pupilami dla Ciebie.

Psy tej rasy są niezwykle inteligentne i bardzo chętnie oraz szybko się uczą. Jednak nie oznacza to, że nie wymagają szkolenia. Wychowanie i socjalizowanie swojego pupila zacznij już w wieku szczenięcym. 

Lagotto romagnolo szczeniaki

Przyjmując do swojego domu małego lagotto musisz przygotować dla niego odpowiednią wyprawkę:

  • miseczkę na wodę i osobą na karmę,
  • wygodne legowisko, 
  • akcesoria spacerowe: smycz, obrożę lub szelki (najlepiej typu guard, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo nawet psiakom, które mają tendencję do ucieczek),
  • szczotkę do sierści — polecamy pudlówki, które świetnie rozczesują, a jednocześnie nie naruszają struktury włosa,
  • szczoteczkę i pastę dla psa — sprawdź np. Orozyme Gel od Versele Laga, jest naprawdę niezawodna!
  • transporter,
  • cążki lub nożyczki do pazurków,
  • woreczki na odchody,
  • adresówkę.

Nie możesz zapomnieć również o zabawkach dla psa! Szczenięta potrzebują dużo ruchu, są ciekawskie i uwielbiają wesołe harce. Pamiętaj, że inteligentne lagotto dość łatwo się nudzą monotonnymi zadaniami. Postaw na zabawki różnorodne: od zwykłych piłeczek po zabawki interaktywne, które pobudzą umysł Twojego pupila. 

Świetnie sprawdzą się także maty węchowe, które pozwolą na trening węszenia, co dla lagotto będzie wielką przyjemnością.

Nie zapominaj u umiłowaniu tych psów do pływania. Zabawki wodne dla lagotto to zawsze będzie strzał w dziesiątkę!

pies wodny lagotto romagnolo w wodzie bawi się

Jaka karma dla lagotto romagnolo?

Prawidłowo zbilansowana dieta psa jest niezwykle istotna dla jego kondycji i samopoczucia. Dlatego wybieraj dobrej jakości karmy dla psów, które będą prawdziwą inwestycją w zdrowie Twojego lagotto romagnolo. Postaw na posiłki bogate w białko i tłuszcze zwierzęce. Unikaj zbóż, i cukru. Możesz stosować domową dietę BARF opartą na surowym mięsie lub wybieraj produkty gotowe, o dobrych składach.

Z powodu tendencji lagotto do problemów ze stawami biodrowymi, zwróć uwagę na takie składniki karm jak glukozamina i chondroityna. Wspierają one działanie chrząstek stawowych, wzmacniają je i wspomagają ich odbudowę. 

Warto także, aby w menu Twojego psa znalazł się olej z łososia. Jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i 6, które zadbają o kondycję skóry oraz okrywy włosowej zwierzaka. Bujna czuprynka lagotto z pewnością będzie za nie wdzięczna.

W naszym sklepie zoologicznym oferujemy karmy dla psów ras małych lub średnich. Są oznaczone jako: S, M, Small lub Medium Breed. Znajdziesz pokarmy dostosowane do potrzeb zwierzaków na każdym etapie życia. Czekają na Ciebie również karmy specjalistyczne (np. Trovet lub PNF), które stworzone są dla psów borykających się z różnymi problemami zdrowotnymi. Od alergii pokarmowych po niewydolność wątroby czy trzustki.

Lagotto romagnolo cena

Cena za psa tej rasy waha się od 4 do nawet 7 tysięcy złotych. Zależna jest od wielu czynników takich jak wiek zwierzęcia, jego zdolności rozpłodowe oraz renomy samej hodowli.

Lagotto romagnolo hodowla

Jeśli pragniesz być opiekunem psa rasowego, unikaj kuszących cen i niesprawdzonych miejsc. Wybierz profesjonalną hodowlę, która w legalny sposób zajmuje się rozmnażaniem lagotto. Tylko w ten sposób, zyskujesz pewność, że kupujesz psa z rodowodem. Masz wgląd w historię medyczną jego rodziców. Dodatkowo wiesz, że piesek jest prawidłowo zaopiekowany od pierwszych chwil swojego życia.

Listę zarejestrowanych hodowli znajdziesz na stronie Związku Kynologicznego w Polsce.

Najczęstsze pytania dotyczące rasy lagotto romagnolo

Czy lagotto romagnolo szczeka?

Jako pies myśliwski, lagotto szczeka tylko wtedy gdy musi coś ważnego zakomunikować. 

Jak długo żyje lagotto romagnolo?

Przedstawiciele tej rasy żyją 15-17 lat.

Czy lagotto romagnolo to pies dla alergika?

Psy te nie linieją, co znacząco obniża ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Jednak alergie to sprawa indywidualna i zawsze powinieneś sprawdzić, czy jesteś uczulony na danego psa. Pamiętaj, że nie ma psów w 100% hipoalergicznych. Wiele alergenów znajduje się w ślinie, a nie w sierści zwierzaków.

Bibliografia:

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-11
Polecam, jak zwykle bez zastrzeżeń. Dziękuję
2024-11-05
Produkty zgodne z opisem. Realizacja zamówienia bardzo szybka.
pixel