Darmowa dostawa od 199,00 zł

Labrador retriever. Opis rasy

2023-08-14
Labrador retriever. Opis rasy

Szukasz przyjacielskiego psa, z którym możesz aktywnie spędzać czas? Poznaj labradora retrievera! W tym artykule dowiesz się wszystkiego o tej rasie psów. Powiemy o tym, jakim psem jest labrador, jak o niego dbać i jak z nim postępować. Znajdziesz tutaj także różne ciekawostki o labradorach. Dowiedz się, czy labrador to pies dla Ciebie!

Historia rasy labrador retriver

Labradory retrievery to psy myśliwskie. Należące do grupy psów aportujących, wodnych oraz płochaczy, w typie wyżłowatym. Rasa ta wywodzi się z Nowej Fundlandii, a nie z Labradoru jak sugerowałby pierwszy człon nazwy ras, który został błędnie nadany. Drugi człon pochodzi od angielskiego czasownika to retrieve, czyli przynosić. Odnosi się do głównej roli labradora w myślistwie, czyli przynoszenia upolowanej zdobyczy.

W XVIII wieku w Nowej Fundlandii przodkowie współczesnych labradorów pracowali na rybackich kutrach. Psy te pomagały strudzonym rybakom w wyciąganiu ciężkich sieci czy ratowaniu tonących. Nazywane były wodnymi psami świętego Jana.

Do Europy psy te zostały sprawdzone przez lorda Earla Malmesbury’ego w 1870 roku. Krzyżowanie ich z brytyjskimi psami myśliwskimi ukształtowało znaną nam obecnie rasę labradora retrievera. Psy świętego Jana z Nowej Fundlandii od 1980 roku uznaje się za rasę wymarłą. 

Labrador retriever hodowla

Europejska hodowla rasy labrador retriever rozpoczęła się we wspomnianym już 1870 roku. Lord Malmesbury cenił psy świętego Jana głównie ze względu na cechy łowieckie.  Dlatego na nie kładł szczególny nacisk kształtując rasę.  W połączeniu z przyjacielskim charakterem i oddaniem wobec stawianych im zadań labradory zyskały uznanie wśród angielskiej szlachty. Labrador był idealnym kompanem na polowaniach, które dla zamożnych szlachciców były pieczołowicie pielęgnowaną tradycją. Rasa została uznana za samodzielną przez angielski klub kynologiczny 7 lipca 1903 roku. 

Labrador senior w lesie

Fizyczna budowa labradora retrievera

Według wzorca rasy samce labradora osiągają od 56 do 57 cm wysokości i ważą między 29,5 kg a 36 kg. Suczki labradora są niewiele mniejsze i mierzą 54 do 56 cm, ważąc przy tym 25 do 32 kg. Jest więc to rasa psów średnich.

Według wzorca rasy, labradory to psy o mocnej i stabilnej budowie ciała. Jednak ich sylwetka nie jest ociężała, a aktywna i zwarta. Psy te charakteryzują się kończynami o mocnym kośćcu. Ich tułów odznacza się prostą linią górną. Z szeroką i głęboką klatką piersiową, dobrze wysklepioną. Labradory posiadają szerokie i muskularne lędźwie.

Szyja labradora jest mocna i stabilnie osadzona pomiędzy łopatkami. Głowa jest szeroka, ale proporcjonalna do reszty ciała. Kufa jest mocna, łagodnie zaokrąglona. Nos szeroki o dużych nozdrzach, w kolorze zgodnym z umaszczeniem psa. Oczy labradora są brązowe lub delikatnie orzechowe. Cechują się ciepłym, przyjaznym i inteligentnym spojrzeniem. Uszy labradora opadają i przylegają do głowy. Zęby są białe, mocne o idealnym, regularnym zgryzie.

Cechą charakterystyczną labradorów jest ich szeroki u nasady i zwężający się ku końcowi ogon. Jest on średniej długości o grubym, gęstym włosiu. Zwarty, bez piór. 

Sierść i umaszczenie labradora retrievera 

Sierść labradora jest krótka i przylegająca do ciała. Nie faluje się, jest twarda w dotyku, niezwykle gęsta, ale jednocześnie nieszorstka. Labrador posiada gęsty, nieprzepuszczający wilgoci podszerstek. W związku z tym labrador obficie linieje.

Psy tej rasy występują w trzech rodzajach umaszczenia:

  • labrador o umaszczeniu czarnym
  • labrador o umaszczeniu biszkoptowym (jasnokremowe do intensywnie rudego)
  • labrador o umaszczeniu czekoladowym, inaczej zwanym wątrobianym 

Ostatni rodzaj umaszczenia, czekoladowy, występuje najrzadziej. Najczęściej spotkasz labradora o jasnym, biszkoptowym umaszczeniu. Ciekawostką jest to, że w jednym miocie suczka może urodzić szczenięta we wszystkich kolorach.

Badania naukowców z Royal Veterinary College wykazały, że labradory o umaszczeniu czekoladowym żyją krócej niż labradory pozostałych umaszczeniem. Czekoladowa odmiana jest również bardziej narażona na problemy zdrowotne.

Czekoladowy labrador retriever brązowe umaszczenie

Pielęgnacja labradora retrievera

Labradory retrievery nie wymagają specjalnej i czasochłonnej pielęgnacji. Futro należy wyczesywać regularnie przynajmniej raz w tygodniu. W okresie linienia (wiosną i jesienią) należy wyczesywać futerko codziennie. Pies ten nie wymaga częstych kąpieli. Drobne zabrudzenia można czyścić przy pomocy zwilżonego ręcznika bądź chusteczek nawilżanych. Kąpiel wymagana jest, gdy zabrudzenie jest znaczne i nie da się go usunąć samą wodą. Do kąpieli labradora używaj delikatnych szamponów dla psów

Regularnie kontroluj uszy i oczy swojego psa. Nie zapominaj również o zębach, które należy czyścić u psa codziennie. Ważne jest także niekiedy udrożnienie gruczołów okołoodbytowych.

Labrador retriever charakter

Labradory są znane ze swojego przyjacielskiego usposobienia. Żartobliwie mówi się o nich blabladory, co ma oddawać ich łagodność, wesołość i spokój. Są skore do zabaw, wrażliwe i cierpliwe. Znoszą ze stoickim spokojem hałaśliwe zabawy dzieci i lubią z nimi przebywać. Mimo to nie pozostawiaj nigdy psa samego z małymi dziećmi, ponieważ może nieumyślnie zrobić im krzywdę, na przykład przypadkowo przewracając dziecko.

To świetne psy rodzinne, które uwielbiają towarzystwo ludzi. Mocno przywiązuje się do swojego głównego opiekuna, jaki i rodziny, w której żyją. Dlatego też trzeba pamiętać o tym, że psy te źle znoszą samotność. 

Labrador zaprzyjaźni się także z innymi zwierzętami. Nawet tymi znacznie mniejszymi od siebie jak choćby świnki morskie. Jego łagodne usposobienie ma swoje plusy i minusy. To zaleta, jeśli chodzi o kontakt z dziećmi i obcymi w czasie spacerów. Jednak pies ten nie sprawdzi się jako stróż.

Czy labrador jest agresywny? Agresja zdarza się zdecydowanie bardzo rzadko u tej rasy. A jeśli już się pojawia, najczęściej jest to wina nieprawidłowego prowadzenia psa już od szczeniaka.

Labrador retriever pies myśliwski

Jako pies myśliwski, labrador retriever ma cechy specyficzne cechy, które wynikają z dostosowania rasy do polowań. Przede wszystkim psy te są ciche i rzadko szczekają. Cierpliwie czekają na polecenia, aby przynieść upolowaną zdobycz. Odznaczają się świetną pamięcią, ponieważ aportują dopiero po zakończeniu strzelania i wiedzą bezbłędnie gdzie leży zwierzyna. Ich węch jest doskonały, dzięki czemu z powodzeniem tropią i płoszą zwierzynę, by myśliwy mógł ją upolować.

Charakteryzują się bardzo mocnym uściskiem szczęk. Jednak labrador potrafi operować nią niezwykle precyzyjnie i delikatnie. To psy o tak zwanym miękkim pysku, które potrafią hamować odruch gryzienia ofiary. Labrador bez problemu więc uniesie zdobycz, bez naruszenia jej. Nawet jeśli zdobycz jest wyjątkowo mała i delikatna.

Użytkowość labradora retrievera

Labradory posiadają wiele cennych umiejętności i są oddane swojej pracy. Dlatego znajdują swoje zastosowanie jako psy użytkowe, które mogą pełnić wiele ważnych ról w naszym społeczeństwie.

Labradory pracują najczęściej jako:

  • psy asystujące - to jedna z najlepszych ras psów przewodników!
  • psy terapeutyczne, w tzw. dogoterapii,
  • psy ratownicze,
  • psy tropiące narkotyki czy tytoń na przykład na lotniskach, czy przejściach granicznych,
  • psy policyjne,
  • psy bojowe - jako psy zwiadowcze na misjach wojennych,
Labrador w obroży

Szkolenie labradora retrievera

Szkolenie labradora, jak w przypadku psa każdej rasy, należy rozpocząć jak najwcześniej. Pomimo swej łagodności, labradory są temperamentne i mają silne charaktery. Jasne określenie granic musi więc być wdrażane od samego początku. Labradory wymagają opiekuna łagodnego i konsekwentnego. Bywają uparte i mają dużo energii, którą należy odpowiednio ukierunkować. Są to psy niezwykle inteligentne i szybko uczące się. Uwielbiają wykonywać różne zadania, jednak odmówią współpracy, gdy są do nich przymuszane fizycznie. Stosuj różnorodne ćwiczenia w trakcie treningów, ponieważ labrador może się szybko nudzić. Pies ten musi być stymulowany fizycznie, jak i poznawczo.

Aktywność labradora retrievera

Labradory to psy stworzone do aktywności. Mają dużo energii i uwielbiają ruch. Nawet labrador senior, choć staje się mniej aktywny, nadal wymaga sporej dawki ruchu w ciągu dnia. Mimo to, labradory retrievery nie są długodystansowymi biegaczami. Od długiego biegu wolą zabawę w aport, pływanie czy długie, kilkugodzinne spacery. 

Jeśli nie zapewnisz swojemu psu odpowiedniej dawki ruchu i stymulujących umysłowo zadań, może on zacząć sprawiać kłopoty. Nadmiar energii pies będzie musiał jakoś spożytkować, np. rozrabiając w domu gryząc meble czy buty. Będzie też szukać Twojej uwagi i może być wręcz nachalny. Musisz więc poświęcić labradorowi swój czas i uwagę oraz wyposażyć go w odpowiednie zabawki.

Jakie zabawki dla labradora retrievera?

Labrador jako pies aktywny wymaga odpowiednich zabawek dla psa. Jako prawdziwy retriever labrador uwielbia aporty, frisbee czy piłki. Wspólna zabawa w aport będzie dla Was świetnym rozwiązaniem. Nie tylko pozwoli psu się wybiegać i zaspokoić jego instynkty, ale także pogłębi Waszą więź dzięki wspólnie spędzonym chwilom.

Jako pies wodny, labrador z wielkim entuzjazmem skorzysta ze wszelkiego rodzaju zabawek wodnych dla psa. Zabawki pływające sprawdzą się w trakcie spacerów nad rzekę czy na wakacjach na plaży. Przypominamy, że labrador ma nieprzemakalny podszerstek. Woda niestraszna mu nawet w niskich temperaturach, praktycznie cały rok.

Oczywiście zainwestuj w gryzaki dla psa. W formie zabawek czy naturalnych przekąsek, takich jak kości wieprzowe czy skóra jelenia. Pozwolą psu się zrelaksować, a przy tym pomogą zadbać o higienę jamy ustnej.

Labradory uwielbiają również zabawy związane z węszeniem. Wykorzystaj świetny węch swojego psa i zapędy do tropienia. Kup matę węchową dla psa, zabawki interaktywne lub stosuj zabawy węchowe. To sposób na poznawczą stymulację psa, która rozwinie jego zdolności.

Labrador z zabawkami

Akcesoria dla labradora

Jeśli decydujesz się na zakup labradora, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria dla tego psa. 

Po pierwsze, spraw swojemu psu wygodne legowisko, gdzie będzie mógł odpoczywać. Niezbędne będą również miski. Dla labradora polecamy miski na stojaku, gdzie możesz regulować wysokość, na której znajduje się miska. Dzięki podwyższeniu miski, pies będzie mógł swobodnie pobierać pokarm i wodę, bez nadmiernego przeciążania karku.

Po drugie, koniecznie musisz zadbać o akcesoria spacerowe dla labradora. Smycz powinna być długa i solidna, by pies mógł swobodnie eksplorować teren w trakcie spaceru. Dobierz do niej szelki lub obrożę. Obroża dla labradora powinna być odpowiednio szeroka i mocna, by nie wbijała się psu w szyję, a jednocześnie pewnie go trzymała. Na dłuższe wycieczki polecamy jednak szelki typu guard. Zapewniają one komfort psu w trakcie ruchu oraz bezpieczeństwo. Specjalna budowa szelek guard pewnie trzyma psa, tak by ten sam się z nich nie wydostał. Niezależnie od typu, szelki zawsze powinny być odpowiednio dopasowane do gabarytów psa. [LINK]

Zdrowie i najczęstsze choroby labradorów

Labrador retriever to zdrowa rasa, z niewieloma problemami zdrowotnymi. 

Labradory najczęściej dotyka:

  • dysplazja stawu biodrowego i łokciowego,
  • zanik siatkówki,
  • zaćma, 
  • dystrofia rogówki,
  • zapaść,
  • skręt żołądka,
  • otyłość (w niektórych przypadkach genetyczna).

Pamiętaj o regularnych wizytach ze swoim psem w gabinecie weterynaryjnym. Wykonywanie badań i niezbędnych szczepień pomoże Ci kontrolować stan zdrowia Twojego psa.

Jaka karma dla labradora?

Jak już wspomnieliśmy, psy tej rasy mają tendencję do nadwagi. Niekiedy jest to uwarunkowane genetyczne. Jednak w większości przypadków jest to wynik labradorowego łakomstwa połączonego ze źle dobraną dietą. Uległość wobec słodkiego, proszącego spojrzenia i brak konsekwencji opiekuna to prosta droga do nadprogramowych kilogramów u psa. A te nie pozostają obojętne dla jego zdrowia. 

Pamiętaj więc by dostosować dietę psa do jego aktywności w ciągu dnia oraz potrzeb wynikających z etapu życia. Młody pies pracujący powinien być odżywiany karmą dla psów aktywnych. Pies starszy i domowy, który porusza się zdecydowanie mniej powinien przyjmować pokarm o mniejszej wartości energetycznej. Unikaj w karmach zbóż czy takich dodatków jak cukier. Szukaj karm oznaczonych jako Medium Breed, czyli karm dla psów ras średnich.

Jeśli pomimo odpowiednio dobranej diety, Twój pies wydaje się osłabiony skontaktuj się z weterynarzem. Możliwe, że to wynik choroby lub niedoboru witamin czy minerałów. Wtedy warto uzupełnić dietę psa o produkty witaminowe. Zawsze warto dodać psu do karmy olej z łososia, który zawiera cenne kwasy Omega-3. Pozwolą zadbać o odporność psa, jego dobre samopoczucie oraz piękny wygląd.

Labrador retriever szczeniak

Labradory jako szczenięta są niezwykle ruchliwe i zajmujące. Wymagają wiele uwagi, uwielbiają atencję swojego opiekuna. Uwielbiają się bawić i psocić oraz oddawać pieszczotom. Warto więc zapewnić szczeniakowi swój czas i różnorodne zabawki.

Szczenięta powinny być od początku podawane szkoleniu i socjalizacji. Piesek powinien umieć odnaleźć się w każdej sytuacji, co labradorom na szczęście przychodzi dość łatwo. 

Aby Twój szczeniak odpowiednio się rozwijał musisz zakupić dla niego karmę przeznaczoną dla szczeniąt psów ras średnich. Karma ta będzie zawierała kompletny zestaw składników niezbędnych do prawidłowego wzrostu Twojego pieska.

Szczeniak labradora

Dla kogo labrador retriever?

Zastanawiasz się, czy labrador retriever to pies dla Ciebie? Jeśli jesteś osobą aktywną, gotową poświęcić mnóstwo czasu i uwagi swojemu pupilowi, to labrador będzie świetnym wyborem dla Ciebie. Aktywne spędzanie wspólnego czasu na zabawach i sporcie, pieszych wędrówkach czy pływaniu sprawi labradorowi wiele radości. To zdecydowanie pies dla rodzin z dziećmi, gdzie wiele się dzieje. Pies ten jest lojalny i przyjacielski. Dzieci pokochają labradora, a on pokocha je równie mocno.

Jeśli jednak rzadko bywasz w domu, jesteś zajęty pracą i nie lubisz spędzać czasu aktywnie. Cóż, musisz poszukać bardziej niezależnej i mniej wymagającej atencji rasy.

Najczęstsze pytania dotyczące rasy labrador retriever

Ile żyje labrador retriever?

Labrador żyje średnio od 10 do 12 lat.

Czy występuje labrador retriever długowłosy?

Nie ma labradorów długowłosych. 

Ile kosztuje labrador retriever?

Labrador z legalnej hodowli może kosztować od 2 do 4 tysięcy złotych. Rodzaj umaszczenia nie wpływa na cenę pieska.

Czy labrador lubi dzieci?

Tak, labrador świetnie odnajdzie się w rodzinie z dziećmi. Pamiętaj jednak by zawsze nadzorować zabawę dziecka z psem!

Czy labrador może ugryźć człowieka?

Labrador, który jest postawiony w sytuacji, którą odbiera jako zagrażającą może się bronić tak jak każdy inny zaatakowany pies. 

Czy labrador szczeka?

Oczywiście labrador szczeka, jednak nie jest zbyt hałaśliwym psem. Szczeka tylko, gdy ma ku temu ważny powód.

 

Bibliografia:
https://www.psy.pl/rasy/labrador-retriever

https://pl.wikipedia.org/wiki/Labrador_retriever#cite_ref-7

https://en.wikipedia.org/wiki/Labrador_Retriever

https://www.zkwp.pl/wzorce/122.pdf

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 632 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-24
Wszystko super, Enzio dziękuje
2024-08-26
Wszystko super
pixel