Darmowa dostawa od 199,00 zł

Kot syjamski - wygląd, charakter, pielęgnacja

2024-06-07
Kot syjamski - wygląd, charakter, pielęgnacja

Poznaj gadatliwego mruczka, który urzeknie Cię swoim wdziękiem i inteligencją. Kot syjamski to nie tylko piękne zwierzę o charakterystycznej, orientalnej urodzie, ale i silnym charakterze. Jeśli szukasz pupila, który stanie się Twoim wiernym towarzyszem, ta rasa będzie idealnym wyborem. Syjamy uwielbiają spędzać czas z ludźmi i chętnie uczestniczą w codziennych aktywnościach. Darzą swoich właścicieli ogromnym uczuciem oraz potrafią być niezwykle czułe i opiekuńcze.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kotach syjamskich? Przeczytaj nasz artykuł, by poznać ich historię, cechy charakteru, pielęgnację i dowiedzieć się interesujących ciekawostek! 

Historia rasy kotów syjamskich

Koty syjamskie, po angielsku siamese cat, pochodzą z Tajlandii, czyli dawnego Syjamu. Stąd też ich nazwa. To jedna z najstarszych ras kotów. Wiemy to ze średniowiecznych ksiąg powstałych w XIV wieku. Syjamy towarzyszyły buddystom, arystokratom i królom. Do Europy trafiły dopiero w XIX wieku. Zostały przywiezione przez niemieckiego podróżnika Petera Simona Pallasa. Ich pierwsza wystawa odbyła się w 1871 roku w Londynie. 

Po wojnie opracowano nowy wygląd tych mruczków, znany nam dzisiaj. Jednakże nie wszyscy hodowcy pałają do niego takim samym zamiłowaniem. Dlatego na rynku znajdziesz koty tajskie, które wyglądają jak pierwotne syjamy. 

Jak wygląda kot syjamski?

Kot syjamski jest pełen gracji. Nic dziwnego! W końcu przebywał wśród elit. Ma smukłe, umięśnione ciało z długim, prostym i cienkim ogonem. Na głowie w kształcie klina znajdują się duże, ostro zakończone uszy. Charakterystyczne dla rasy są oczy w kształcie migdała o niebieskiej barwie.

Waga kotek to 2,5-3,5 kg, a kotów 3,5-4,5 kg, co klasyfikuje je do mruczków średniej wielkości. 

Sierść kotów syjamskich

Koty syjamskie mają sierść krótką i gładką bez podszerstka. Ich znaczenia występują w wielu kolorach:

  • ciemnobrązowych
  • niebieskich
  • czekoladowych
  • rudych
  • liliowych
  • kremowych
  • cynamonowych
  • pręgowych
  • szylkretowych

Lub mogą być całe białe, czyli takie, jakie się rodzą. 

Kotka syjamska wraz z kociętami syjamskimi

Jaki charakter mają koty syjamskie?

To koty, które bardzo przywiązują się do swojego opiekuna i są wobec niego lojalne. To może niektórych dziwić, gdyż mruczki są uważane za zwierzęta, które nie okazują miłości właścicielom. Nie lubią być same, są bardzo społeczne i cenią obecność innego kota lub psa. Towarzyszą swojemu człowiekowi w każdej czynności. Syjam cały czas będzie obok Ciebie, by o sobie przypomnieć. Pamiętaj, że zawsze jest czas na mizianie, nawet jak czytasz, pracujesz czy gotujesz. Jak każdy mruczek, kot syjamski to indywidualista, który ma własne zdanie. Wiele opiekunów nie omieszka wspomnieć, że to bardzo gadatliwy towarzysz, który chętnie z Tobą podyskutuje. Na szczęście miauczenie syjama jest bardzo przyjemne dla ucha. 

To koty inteligentne, energiczne i chętne do zabawy. Lubią aportować, bawić się zabawkami edukacyjnymi i chodzić na spacerki w szelkach. Jeśli zaczniesz podróżować ze swoim mruczkiem, gdy jest małym kociakiem, to z chęcią będzie odbywał z Tobą podróże, gdy dorośnie. Dla syjama nieważne gdzie, ale ważne, by być blisko swojego opiekuna. 

Jak pielęgnować kota syjamskiego?

Koty syjamskie są bardzo łatwe w pielęgnacji. Ich futro nie posiada podszerstka, więc wystarczy, że przeczeszesz swojego syjama raz w tygodniu grzebieniem i miękką szczotką. Niektórzy polecają głaskanie sierści wilgotną dłonią lub ścierką z irchy. Nie pomijaj pielęgnacji uszu i oczu specjalnymi płynami przeznaczonymi do tych okolic. Podcinaj pazurki swojego mruczka. Pamiętaj również o czyszczeniu zębów pastą i szczoteczką dla zwierząt. Dzięki temu zapobiegniesz nadmiernemu odkładaniu się kamienia nazębnego. 

Kot syjamski leży na łóżku

Na co chorują koty syjamskie?

Koty syjamskie są bardzo zdrowe i odporne na choroby. Niestety mogą mieć predyspozycje do:

  • chorób oczu (zez, oczopląs, jaskra, zanik siatkówki)
  • problemów z zębami i dziąsłami (odontoklastyczne nadżerki zębów, młodzieńcze zapalenie dziąseł)
  • nowotworów (jelita, chłoniak)
  • przepukliny
  • rozszczepienia podniebienia

Ile żyją koty syjamskie?

Koty syjamskie żyją 15-20 lat. Oczywiście masz wpływ na długość życia swojego pupila! Na kluczowe czynniki wpływające na dobrostan Twojego mruczącego czworonoga składają się:

  • odpowiednia dieta
  • opieka weterynaryjna
  • aktywność fizyczna 
  • Twoja miłość i czas poświęcony zwierzakowi

Koty syjamskie

Jaka karma dla kota syjamskiego?

Dieta jest jednym z najważniejszych filarów, który przyczynia się do dobrego zdrowia i szczęścia Twojego mruczka. Co powinna zawierać karma dla kota syjamskiego? Najwyżej w składzie musi znajdować się mięso, które jest źródłem białka i tłuszczy zwierzęcych. Nie może zabraknąć kwasów tłuszczowych Omega 3 i 6 oraz tauryny, która odpowiada m.in. za prawidłową pracę serca i ostrość wzorku pupila. Definitywnie unikaj w menu czworonoga zbóż, konserwantów oraz barwników. Smaczki dobieraj na podobnej zasadzie. Jednak pamiętaj, by również wliczać je w zapotrzebowanie kaloryczne kota! 

Dla kogo kot syjamski?

Kot syjamski jest dla osób, które są w stanie poświęcić mu masę uwagi i swojego czasu. Ponadto musisz szanować jego potrzeby oraz charakter. W zamian mruczek obdaruje Cię dozgonną miłością i będzie towarzyszył Ci w każdej czynności dnia codziennego.  

Czy kot syjamski uczula?

Koty syjamskie są uważane za hipoalergiczne, lecz nie ma pupili, które nie uczulają w 100%. Za reakcję alergiczną odpowiada nie sierść mruczka, lecz białko Fel D1. Znajduje się ono w wydzielinach czworonoga, czyli w ślinie czy gruczołach wydzielniczych. Futro jest jedynie nośnikiem, gdyż kot liżąc się, przenosi ze śliną białko na swoją sierść. 

Kot syjamski patrzący w dal swoimi niebieskimi oczami

Kot syjamski ciekawostki

  • Kot syjamski długowłosy to już inna rasa. Nazywa się kotem balijskim.
  • Za kolor znaczeń i oczu odpowiada zmutowany allel genu typu C, który hamuje produkcję melaniny. Uwalnia ją w niskich temperaturach, czyli w skrajnych partiach ciała mruczka: na ogonie, łapkach, głowie oraz uszach, stąd pojawiają się znaczenia. Z tego też powodu kocięta rodzą się białe, iż w łonie matki panuje ciepełko.
  • Koty syjamskie są pozbawione błony odblaskowej w oczach, dlatego widzą gorzej w słabym świetle i w ciemności. 
  • Kot syjamski żył w Białym Domu! Miał na imię Siam, a jego właścicielką była żona Prezydenta Stanów Zjednoczonych Rutherforda Hayes'a - Lucy.
  • Koty syjamskie wystąpiły m.in. w bajce "Zakochany kundel".

 

Bibliografia:

https://rusori.house/wp-content/uploads/2019/09/kot_syjamski_magazyn_trzy_koty_o_rasie.pdf

https://rusori.house/poznaj-kota-syjamskiego-orientalnego/

https://strefaalergii.pl/molekuly/sekretoglobina-czyli-kocia-specjalnosc/

https://www.thesprucepets.com/facts-about-siamese-cats-4173491

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 632 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-24
Wszystko super, Enzio dziękuje
2024-09-17
Jestem bardzo zadowolona z obslugi
pixel