Kot rosyjski niebieski - charakter, wygląd, pielęgnacja
Szukasz aktywnego mruczka, który jednocześnie jest bardzo czuły i przywiązuje się do swoich właścicieli oraz lubi dzieci? Kot rosyjski niebieski to rasa, której szukasz! Niezwykłe szare umaszczenie oraz pluszowa sierść w połączeniu z kontrastującymi szmaragdowymi oczami skradła nie jedno serce. Dodatkowo samo usposobienie pupila jest wyjątkowe. Przekonaj się sam i przeczytaj nasz artykuł, w którym przybliżymy Ci przedstawiciela tej rasy.
Pochodzenie i historia rasy kota rosyjski niebieski
Historia kota rosyjskiego niebieskiego zaczyna się, jak sama nazwa wskazuje, w Rosji. Dokładnie w miejscowości Archangielsk położonej nad Morzem Białym. Jest to rasa naturalna, która ukształtowała się sama, bez wpływu człowieka. Surowe warunki z długo trwającą zimą sprawiły, że mruczki te wytworzyły niezwykłą, dwuwarstwową sierść, chroniącą je od chłodu. Ich urok został doceniony przez rosyjskich carów. Zagraniczni marynarze sądzili, że pupil ten przynosi szczęście na morzu i zabierali go ze sobą. Tak oto przyżeglował do Anglii, rozprzestrzeniając się później na całą Europę.
Podczas II Wojny Światowej kot rosyjski niebieski omal nie wyginął. Aby go uratować, hodowcy skrzyżowali tego pupila z innymi rasami orientalnymi. W ten sposób powstały 3 linie hodowlane: angielska (najbardziej przybliżona do pierwotnej), skandynawska i amerykańska. W 1937 oficjalnie uznano rasę.
Jak wygląd niebieski kot rosyjski?
Kot rosyjski to średniej wielkości pupil, który w zależności od płci przybiera wagę od 3,6 do 5,5 kg. Jego postura jest elegancka, chód dumny, a ciało muskularne i smukłe. Podtrzymywane przez długie kończyny zakończone owalnymi, wąskimi paputami.
Charakterystyczna dla rasy jest płaska głowa z wyraźną, spiczastą brodą i wydatnymi poduszeczkami, z których wyrastają wyraźne wąsy. Całość tworzy trójkąt równoległoboczny. Na szczycie czaszki znajdują się szeroko rozstawione, duże uszy. Uroku dodają intensywnie zielone oczy w kształcie migdała, idealnie kontrastujące z szarą sierścią. Zakochać się można również w wyrazie jego pyszczka, ponieważ kot zawsze wygląda, jakby się uśmiechał.
Całość dopełnia długi ogon z zaokrągloną końcówką.
Sierść i umaszczenie kota rosyjskiego niebieskiego
Nietypowa niebieska skóra kota rosyjskiego pokryta jest dwuwarstwową sierścią, składającą się z włosa okrywowego i miękkiego podszerstka. Fenomenem jest fakt, iż obie warstwy mają taką sama długość i tworzą iluzję gęstej szaty. Futro jest miękkie, jedwabiste, wręcz pluszowe w dotyku. Odstaje od ciała. Ogon może mieć lekko widoczne pręgowania.
Kot rosyjski niebieski występuje w umaszczeniu:
- niebiesko-szarym ze srebrnym wykończeniem włosa, które daje blask; występują tu: szary nosek i lawendowe poduszki
- czarnym z czarnym nosem i poduszkami
- białym z różowym nosem i poduszkami łap, niedozwolone żółte zabarwienia
Niestety, umaszczenie białe i czarne nie są uznawane przez wiele federacji kynologicznych i na wystawach króluje szara barwa sierści.
Jaki charakter ma kot rosyjski?
Kot rosyjski niebieski jest cichy, nie miauczy natarczywie często. To bardzo towarzyski, lojalny i czuły mruczek. Przywiązuje się do swojego właściciela i towarzyszy mu w czynnościach dnia codziennego. Gdy pracujesz przy komputerze, kotek na pewno Cię odwiedzi, rozłoży się na biurku przed Tobą prosząc o mizianki. To bardzo atencyjne zwierzę, które potrzebuje uwagi swojego opiekuna.
Na początku rasa może być wycofana w stosunku do obcych osób, ale nigdy nie odmówi zabawy. Uwielbia się bawić, dlatego przygotuj dla swojego pupila mnóstwo zabawek: wędek, myszek czy piłeczek z dzwonkami i piórkami. To mruczki inteligentne, które potrafią wykonywać sztuczki i reagują na własne imię. Są bardzo aktywne, szczególnie kocięta, lecz dorosłym kotom nie przechodzi ochota na harce.
Kot rosyjski jest zwinnym łowcą, który z zapałem poluje m.in. na myszy i ptaszki. Poza tym jest bardzo ciekawski, lubi obserwować otoczenie i zwiedzi każdy kąt w Twoim domu. Przyda się wysoki drapak czy ścieżki pod sufitem, które umożliwią mu spełnienie jego ulubionych aktywności.
Jak dbać o kota rosyjskiego? Pielęgnacja rasy
Pielęgnacja kota rosyjskiego niebieskiego nie jest wymagająca. Mruczek ten nie gubi prawie sierści. Wystarczy przeczesać go regularnie, raz na jakiś czas gumową rękawicą z wypustkami. Kot tej rasy myje się sam, więc kąpiel jest zbędna.
Przycinaj pazurki swojego pupila obcążkami lub nożyczkami. Myj również systematycznie ząbki pastą i szczoteczką przeznaczoną dla zwierząt. Dbając o higienę jamy ustnej czworonoga, zapobiegasz chorobom zębów i dziąseł.
Zapewnij swojemu zwierzakowi opiekę weterynaryjną. Bacznie obserwuj zachowania mruczka i wszelkie odstępstwa od normy skonsultuj z weterynarzem.
Na co choruje kot rosyjski niebieski?
Kot rosyjski niebieski jest zwierzęciem zdrowym i odpornym. Czasem zdarzają się problemy z przyzębiem. Rasa ma tendencję do tycia, więc dostarczaj pupilowi odpowiednią ilość kalorii i zachęcaj ją do ruchu np. poprzez wspólną zabawę.
Ile lat żyje kot rosyjski niebieski?
Kot rosyjski niebieski żyje 15-20 lat.
Żywienie kota rosyjskiego niebieskiego
Koty rosyjskie potrzebują zbilansowanej diety bogatej w białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. Ich podstawą pożywienia są mięso lub ryby. Smak dostosuj do preferencji pupila. Wartościowym dodatkiem do pokarmu jest olej z łososia, który może być zawarty w składzie karmy lub możesz zakupić go samodzielnie. Dostarczy cennych kwasów tłuszczowych Omega 3 i 6, które nie tylko odpowiadają za lśniącą sierść i zdrową skórę, ale także wspierają układ odpornościowy, krwionośny i nerwowy. Karmę dostosuj do wieku oraz obecnych dolegliwości zdrowotnych swojego mruczka.
W pokarmie i przysmakach unikaj zbóż, cukrów, sztucznych barwników i konserwantów. Smaczki dla kotów stanowią nagrodę oraz zachętę do treningów, ale są one jedynie dodatkiem do menu.
Akcesoria dla kota rosyjskiego
Przygotowując się na przyjęcie kota, zrób wcześniej zakupy i zainwestuj w podstawową wyprawkę. Dzięki lepszej organizacji oszczędzisz sobie stresu! Będziesz mógł poświęcić czas małemu kociakowi, który na pewno zawróci Ci w głowie. Kompletując wyposażenie dla mruczka nie zapomnij o:
- legowisku lub budce, jego własnym miejscu do wypoczynku
- żwirku i kuwetce, w której kicia będzie załatwiać swoje potrzeby oraz łopatce, ułatwi ona oczyszczanie żwirku
- dwóch miskach: jednej na wodę, drugiej na pokarm
- zabawkach: wędkach, piłeczkach, myszkach; zaspokoją potrzebę zabawy i polowania oraz zapewnią ruch
- gumowej szczotce z wypustkami
- cążkach lub nożyczkach do pazurków
- drapaku, na który kotek będzie mógł się wspinać, obserwować z niego otoczenie i bawić się na nim
- szeleczek i smyczy, jeśli chcesz wyprowadzać swojego kota, musisz zacząć przyzwyczajać go do tego już od pierwszych chwil w domu
Dla kogo kot rosyjski niebieski?
Kot rosyjski niebieski to towarzysz odpowiedni dla każdego! Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, jedynie potrzebuje Twojej miłości i uwagi, to prawdziwy pieszczoch. Uwielbia bawić się z dziećmi, toleruje wszystkie zwierzęta, nawet psy, a drugi kot jest idealnym kompanem do przytulasków i zabaw. Osoby starsze również będą zadowolone z takiego kociego przyjaciela. Mruczek zawsze znajdzie się w pobliżu, a czasem nawet sam wskoczy na kolana swojego opiekuna.
Ciekawostki o kocie rosyjskim niebieskim
- Jest to kot, który rzadko wywołuje alergie, ponieważ posiada mniejszą ilość genu powodującego reakcje alergiczne.
- Rasa ta była inspiracją do powstania Nyan Cat czy postaci Toma z kreskówki "Tom i Jerry".
- Jan Paweł II posiadał dwa koty rosyjskie niebieskie w Watykanie.
Najczęściej zadawane pytania
Czy kot rosyjski lubi dzieci?
Tak, bardzo lubi bawić się z małymi pociechami. Nie zmienia to faktu, że każdy kontakt kota z dzieckiem należy nadzorować.
Czy kot rosyjski ma sierść, czy włosy? Czy uczula?
Bibliografia:
https://wcf.de/pdf-en/breed/Russian-Blue_2019-07-01_EN.pdf
http://www.blekitek.eu/index.php/rasa/
https://carskikot.pl/koty-rosyjskie-niebieskie/
https://zielonookie.pl/kot-rosyjski-slow-kilka/
https://www.bluebis.pl/standard/