Kot perski. Opis rasy

Zastanawiasz się nad zakupem lub adopcją kota, ale nie wiesz, na którą rasę się zdecydować? Piękne, łagodne i towarzyskie — takie właśnie są kotki perskie. Zachwycają swoim bujnym futerkiem i słodkim spojrzeniem. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym poznasz bliżej te wspaniałe domowe zwierzaki. Dowiesz się jak o nie dbać, pielęgnować i jakie są ich potrzeby. Być może pers to pupil dla Ciebie?
Pers historia rasy
Pers to starożytna rasa kotów, której historia jest długa a pochodzenie nie jest do końca poznane. Najprawdopodobniej przodkowie współczesnych kotów perskich wywodzili się z Półwyspu Apenińskiego, wschodniego Iranu, zachodniej części Afganistanu lub z Syrii. Przedstawiciele tej rasy zostali sprowadzeni do Europy przez Pietro Della Valle oraz Nicolas-Claude Fabri de Peiresca (niezależnie, w równoległym czasie, około 1620 roku).
Badania genetyczne nie dowodzą jednak spokrewnienia persów z kotami Bliskiego Wschodu. Najprawdopodobniej w toku hodowli, geny te zostały zatracone. Współcześni przedstawiciele tej rasy najbardziej spokrewnieni są z krótkowłosymi kotami brytyjskimi, chartreux i amerykańskimi krótkowłosymi.
Pierwsza wystawa persów odbyła się w 1871 roku w Londynie. Standard rasy ustalono dopiero 18 lat później, w 1889 roku. Jego autorem był Harrison Weira.
Pers — grupa kotów długowłosych
Krzyżowanie starożytnych persów z innymi rasami doprowadziło do powstania kilku grup, które wspólnie określa się jako koty perskie. Różnią się one przede wszystkim wyglądem:
- tradycyjny kot perski: zwany także m.in. jako doll face, classic persian czy original longhair. Najbardziej zbliżony wyglądem do swoich starożytnych przodków, bez skrajnych zmian. Jego kufa nie jest wklęsła.
- pers brachycefaliczny: określany jako peke-face lub też ultra-type. Posiada spłaszczoną kufę, przez co przypomina psa pekińczyka (stąd nazwa peke-face). Przez niektóre stowarzyszenia uznawana za nowoczesny standard rasy. Bardziej preferowany na wystawach kotów.
- pers szynszylowy: w tej grupie dokonała się mutacja genu koloru sierści — przypomina wyglądem futerko szynszyli.
Standard tej rasy jest dość otwarty i skupia się na cechach wspólnych wszystkich rodzai, o czym dokładnie dowiesz się w dalszej części naszego artykułu.
Odmiany kota perskiego
Współcześnie wyróżnia się kilka ras wywodzących się od persów:
- pers himalajski: krzyżówka persa i kota syjamskiego
- egzotyczny krótkowłosy: wyglądem przypomina persa peke-face, jednak jego futerko jest krótkie
- szynszyla długowłosa: wywodzi się z grupy o pięknej, szynszylowej sierści. Z mniej płaskim noskiem niż u peke-face, przez co nie ma problemów z oddychaniem.
W zależności od stowarzyszenia (i standardów, którymi się posługuje), powyższe odmiany określa się jako rasy, podrasy lub jako odmiany kolorystyczne. Systematyka presów jest więc naprawdę zawiła i skomplikowana.

Koty perskie wygląd
Jak już wspominaliśmy, wzorzec tej rasy skupia się na cechach wspólnych dla wszystkich odmian (lub podras) persów. Są to:
- okrągły pyszczek
- szeroko rozstawione oczy
- dość krótkie łapy
- masywna i krępa sylwetka
Długość sierści również zależna jest od typu kotka perskiego. Występują wersje krótko (krótkowłosy egzotyczny) i długowłose. Każda z nich posiada futro dwuwarstwowe, które składa się z gęstego podszerstka i włosa okrywowego.
Ubarwienie może być dowolne, a lista rodzai umaszczenia persów jest naprawdę bardzo długa. Najczęściej jest to:
- złoto
- srebro
- pręgowanie
Charakter kotów perskich
Koty perskie są spokojnymi zwierzakami, które dobrze odnajdują się w mieszkaniach. Lubią własne towarzystwo, ale też chętnie poddają się pieszczotom oraz bawią się z opiekunem. Szybko również oswajają się z gośćmi Twojego domu. Są więc idealnymi towarzyszami dla singli czy seniorów.
Sprawdzą się jako koty dla rodzin z dziećmi, ponieważ są cierpliwe i niemal zupełnie pozbawione agresji. Oczywiście nie zwalnia to Ciebie jako opiekuna ze sprawowania nadzoru nad kontaktami dzieci ze zwierzęciem. Wyjaśnij pociechom jak prawidłowo obchodzić się z kotem i jak szanować jego granice.
Kotki perskie są raczej mało aktywne, a ze sportów najbardziej preferują spanko na czas. Jednak to bardzo inteligentne zwierzaki i z pewnością dobrze zrobią im łamigłówki w postaci zabawek interaktywnych.
Pomimo ugodowego charakteru, nie lekceważ socjalizacji i prawidłowego wychowania swojego kota. Proces ten należy rozpocząć jak najwcześniej. Zapoznawaj mruczka z różnymi zwierzakami, ludźmi czy miejscami. Dzięki temu, jako dorosły kot, Twój pers będzie miał zasoby na to, aby radzić sobie nawet z trudnymi emocjami. Łatwiej będzie znosić również rozmaite sytuacje życiowe jak pojawienie się dziecka, nowego pupila czy przeprowadzkę. Są to potencjalne stresory dla ludzi, a tym bardziej dla niczego nieświadomych zwierzaków.

Pielęgnacja persa
Persy długowłose wymagają regularnego, codziennego wyczesywania futerka. Ma ono tendencję do plątania się i kołtunienia. Wiosną i jesienią intensywnie linieje. Czesanie sierści pozwoli na utrzymanie szaty kota w dobrej kondycji, ale także ograniczy skalę zaścierścienia Twojego domu. Uchroni również zwierzaka przed nadmiernym połykaniem martwych włosów w czasie codziennego wylizywania się. Może to prowadzić do zbijania się ich w układzie pokarmowych, czyli do tworzenia się niebezpiecznych kul włosowych.
Raz w miesiącu persowi należy zafundować prawdziwe kocie spa. Kąpiele pozwolą oczyścić futerko z zanieczyszczeń czy nadmiaru sebum. W tym celu stosuj jedynie delikatne szampony i odżywki dla kotów długowłosych. Pamiętaj, aby dokładnie rozczesać futerko przed i po kąpieli. Z racji gęstego podszerstka, koniecznie, po myciu dokładnie osuszaj swego przyjaciela. Wilgotne włosy to pożywka dla bakterii i prosta droga do przeziębienia mruczka.
Codziennie oczyszczaj zęby swojego kotka perskiego z gromadzącego się na nich osadu. Szczoteczka i pasta dla kota będą więc Waszymi najlepszymi przyjaciółmi.
Warto regularnie kontrolować stan oczu i uszu pupila. Jeśli widzisz, że są zanieczyszczone, przetrzyj je delikatnie przy pomocy zwilżonego wodą ręcznika. Możesz użyć także specjalnych płynów dla kota przeznaczonych właśnie do tych okolic.
Nie możesz zapomnieć o mani i pedi! Pazurki Twojego mruczka powinny być zawsze w idealnym stanie, przecież to prawdziwa kocia wizytówka. Jeśli zauważysz, że są za długie skróć je przy użyciu cążek lub nożyczek do pazurów dla kota.
Do wszystkich zabiegów przyzwyczajaj kotka perskiego już od maleńkości. Oswojenie ze szczotkami czy szamponem, a także stworzenie pielęgnacyjnych rytuałów z pewnością uprości dbanie o zwierzaka, gdy będzie już dorosły.
Kotek perski zdrowie
Koty perskie najczęściej borykają się między innymi z:
- wielotorbielowatością nerek: występowanie cyst na nerkach. Schorzenie to prowadzi do niewydolności tego narządu u kotów dorosłych.
- kardiomiopatią przerostową: niewłaściwa budowa ścian mięśnia sercowego.
- postępującym zanikiem siatkówki: zwyrodnieniowa choroba oczu
- głuchotę: w odmian białych
- rakiem skóry: najczęściej jest narośl na głowie lub klatce piersiowej, która ma charakter nowotworu łagodnego. Chociaż zdarzają się przypadki śmiertelne.
- dysplazją stawów biodrowych
- kamicą dolnych dróg moczowych
Ile żyje pers?
Średnio kotki perskie żyją około 12,5 roku. Na długość życia ma wpływ uwarunkowanie genetyczne, ale także takie czynniki jak:
- prawidłowo zbilansowana dieta
- regularnych ruch
- zapewnienie opieki medycznej (w tym regularne badania)
- miłość!
Pamiętaj, że dbając o swojego kota w prawidłowy sposób, masz realny wpływ na jego kondycję, a tym samym na długość życia!
Jaka karma dla persa?
Persy, jak każde koty są mięsożercami. Podstawą ich diety powinno być białko oraz tłuszcze zwierzęce. To one stanowią źródło energii potrzebnej do codziennych harców Twojego czworonoga. W żywieniu pupila możesz więc stosować popularną dietę BARF, która opiera się na surowym mięsie. Jednak zanim podejmiesz się tego wyzwania, skonsultuj się z zoodietetykiem, który pomoże Ci odpowiednio zbilansować posiłki Twojego mruczka.
W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl znajdziesz bogaty wybór gotowych karm mokrych i suchych dla kotów. W tym karmy dedykowane dla kotów długowłosych, oznaczonych jako Long Hair np. od Royal Canin, Nature’s Protection czy Canagan.
W kociej diecie nie może zabraknąć tauryny. Pamiętaj, aby karma, którą wybierasz na pewno ją zawierała. Jest to niezbędny aminokwas dla zdrowia Twojego mruczka. Zapewnia prawidłową pracę serca, wzroku czy mózgu. Jest kluczowa dla prawidłowego wzrostu kociąt czy zdrowia kotek ciężarnych i karmiących.
Kotki perskie zachwycają swoim pięknym futrem. Warto więc, aby menu Twojego mruczka było obfite w składniki, które zapewnią sierści zdrowy wygląd. Polecamy Ci olej z łososia, który jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i -6. Wspierają ogólną odporność organizmu, ale przede wszystkim poprawiają kondycję skóry oraz okrywy włosowej Twojego pupila. Dzięki nim pers może zachwycać gładkim i lśniącym futerkiem.
Zdecydowanie unikaj podawaniu swojemu kotu takich składników jak cukier czy konserwanty. Więcej o tym, jak odżywiać kota przeczytasz w naszym artykule: Jak karmić kota?

Jakie zabawki dla kotka perskiego?
Chociaż kot perski nie jest amatorem wysiłku fizycznego, warto go jednak zachęcić do ruchu. Nadwaga czy tendencja do schorzeń stawów to realne problemy, które mogą zagrażać zdrowiu Twojego podopiecznego. Umiarkowana aktywność pomoże utrzymać prawidłową wagę ciała i wzmocni stawy. W tym celu nieocenione będą różnego rodzaju zabawki dla kota.
W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl znajdziesz piłeczki, myszki czy gadżety z piórkami dla swojego mruczka. Dzięki nim rozbudzisz instynkt łowcy w swoim domowym drapieżniku. Polecamy szczególnie zabawki z kocimiętką, walerianą lub matatabi. Pozwolą się kotu zrelaksować i z pewnością będą dobrą zachętą nawet dla największych leniuszków.
Sprawdź koniecznie także zabawki na przysmaki dla kota: maty węchowe, kocie łamigłówki czy proste kule smakule. Wypełniasz je ulubionym smaczkiem futrzaka i...obserwujesz! Kot musi wytężyć zmysły i umysł, aby uzyskać nagrodę. To dobry sposób na wyciszenie, ale też intensywny trening zdolności poznawczych!
Kocięta kota perskiego
Kociaki wymagają szczególnej troski ze strony swojego opiekuna. Przybycie do nowego domu i odłączenie od matki jest dla nich bardzo trudnym przeżyciem. Aby ułatwić proces adaptacji małemu kotu do nowej rzeczywistości, stwórz dla niego bezpieczną przestrzeń.
W wyprawce dla małego kotka perskiego nie może zabraknąć:
- wysokiej jakości karmy dla kociąt z tauryną,
- dwóch misek: jednej na wodę, drugiej na karmę
- wygodnego legowiska dla kota
- drapaka
- zabawek dla kotów
- szczoteczki i pasty do zębów
- cążek lub nożyczek do skracania pazurków
- szczotki i grzebienia do pielęgnacji sierści
- szamponu i odżywki dla kotów długowłosych
- kuwety
- żwirku dla kotów długowłosych
- zdrowych przysmaków
- smyczy i szelek typu guard na spacerki
- transportera
Ile kosztuje pers?
Koty rasy perskiej zakupisz w cenie od 2,5 do nawet 7 tysięcy złotych. Ostateczna kwota zależna jest od wielu czynników, takich jak: renoma hodowli, predyspozycje wystawowe czy odmiana persa.
Polecamy zakup kota z legalnej hodowli, którą możesz zweryfikować na stronie Polskiego Związku Felinologicznego lub w oddziałach stacjonarnych. Dokonując zakupu w certyfikowanym miejscu masz pewność, że:
- kot jest rasowy,
- zwierzak jest przebadany,
- możesz zawsze mieć wgląd w historię medyczną rodziców swojego przyszłego kociaka,
- hodowca sprawuje profesjonalną opiekę nad pupilem od momentu jego narodzin, zgodnie z wymaganiami rasy,
- w godnych warunkach żyją również kocury i kotki, których kocięta są oferowane w sprzedaży.
Nie daj się skusić wyjątkowo atrakcyjnymi cenami kotów z niesprawdzonych źródeł. To po prostu "kupowanie kota w worku". Nigdy nie możesz mieć pewności co do rasowości, stanu zdrowia czy warunków, w jakich zwierzaki są rozmnażane i wychowywane.
Wiele pięknych i wartościowych czworonożnych przyjaciół czeka na Ciebie także w schroniskach!
Najczęstsze pytania dotyczące rasy
Jakie są persy?
Są zwierzkami łagodnymi i spokojnymi.
Czy pers ma włosy?
Pers ma dwuwarstwową sierść.
Ile ważą Persy?
Od 4 do 7 kilogramów, w zależności od odmiany oraz płci.
Ile kosztuje utrzymanie persa?
Utrzymanie kota to około 200zł miesięcznie. Trzeba być jednak przygotowanym na większe wydatki, jeśli w grę wchodzi leczenie kota.
Czy Pers uczula?
Nie ma hypoalericznych kotów. Jeśli jesteś alergikiem, zawsze musisz sprawdzić indywidualną reakcję swojego organizmu na poszczególne rasy, zanim zdecydujesz się na zakup lub adopcję.
Czy kot perski lubi psy?
Persy są ugodowe i akceptują inne zwierzęta. Jednak bądź uważny na potrzeby swojego kota. Jeśli widzisz, że potrzebuje więcej czasu lub przestrzeni na oswojenie się z nowym pupilem, daj mu taką szansę.
Czy kot perski jest agresywny?
Nie, praktycznie w ogóle nie wykazuje agresji. Oczywiście w momencie zagrożenia lub z powodu złego traktowania, to naturalne, że kot może stać się agresywny.
Bibliografia:
https://en.wikipedia.org/wiki/Persian_cat
https://cfa.org/wp-content/uploads/2019/06/persian-standard.pdf
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kot_perski