Darmowa dostawa od 199,00 zł

Konik morski w akwarium. Wymagania, cena, pielęgnacja

2024-12-16
Konik morski w akwarium. Wymagania, cena, pielęgnacja

Koniki morskie to niezwykłe i delikatne zwierzęta. Ich charakterystyczny kształt ciała, wolne ruchy i dziwne zwyczaje, sprawiają, że są jednymi z najbardziej intrygujących mieszkańców oceanów. Zastanawiasz się, czy możesz hodować je w akwarium? Co jedzą? Czy są rybami? Zapraszamy Cię do naszego artykułu, w którym znajdziesz odpowiedzi na te, i inne nurtujące Cię pytania dotyczące pławikoników.

Konik morski podstawowe informacje

Koniki morskie lub pławikoniki to gatunek niewielkiej ryby, należącej do rodzaju Hippocampus (starogrecki hippos - koń + kámpos - powtór morski). Nazwa nawiązuje do wyglądu zwierzaka, przywodzącego na myśl konia.

Pławikoniki żyją w strefie tropikalnej i umiarkowanej. Zamieszkują słone wody, na osłoniętych obszarach np. w rafach koralowych czy podwodnych lasach utworzonych z trawy morskiej.

Gatunki koników morskich

Na świecie występuje ponad 50 gatunków pławikoników, oto najpopularniejsze z nich:

  • karłowaty konik morski (Bahamy)
  • H. guttulatus - konik morski o długim pysku (Morze Śródziemne)
  • H. hippocampus - konik morski o krótkim pysku (Morze Śródziemne)

Ile żyją koniki morskie?

Długość życia pławikoników na wolności to maksymalnie 5 lat i jest zależna od gatunku.

Opis wyglądu konika morskiego

Pławikoniki to ryby o niezwykłym kształcie. Ich ciałko przypomina figurę konia szachowego. Zakończone jest długim, zagiętym do przodu ogonem. Ma on właściwości chwytne.

Ich ciało nie jest pokryte łuskami, a cienką skórą, która umieszczona jest na kostnych płytkach, tworzących pierścienie. Ten solidny pancerz chroni zwierzę przed drapieżnikami i zabezpiecza organy wewnętrzne - stąd brak żeber. 

Koniki, co nietypowe dla ryb, posiadają elastyczną, wyraźnie zaznaczoną szyję. Ich głowa ma wąski, rurkowaty, bezzębny pyszczek, za pomocą którego wysysają pokarm. Na czubku głowy/pow znajduje się róg, tzw. "koroneta". Jest on unikalny dla każdego osobnika niczym odciski palców dla ludzi. Oczy, umieszczone powyżej nasady pyszczka, poruszają się niezależnie od siebie. 

Pływają bardzo wolno w pozycji pionowej. Wprawiają się w ruch za sprawą płetwy grzbietowej. Płetwy piersiowe, znajdujące się za oczami służą konikowi do zmiany kierunku. Nie posiadają płetwy ogonowej.

Koniki morskie osiągają rozmiary od  1,5 do 35 cm w zależności od gatunku. 

koniki morskie

Jakie warunki w akwarium dla konika morskiego?

Zastanawiasz się, czy koniki morskie to zwierzęta, które można hodować w akwarium, w warunkach domowych? Jak możemy przeczytać na wielu forach miłośników akwarystyki, hodowla jest możliwa, jednak jest wyjątkowo trudna. Zdecydowanie nie są to zwierząt polecane dla laików, a wręcz jedynie dla najbardziej zaawansowanych hobbystów. Aby stworzyć odpowiednie warunki do życia dla tych ryb, trzeba wykazać się profesjonalną wiedzą i umiejętnościami. 

Konik morski cena

Konik morski kosztuje od 200 zł wzwyż. Cena uzależniona jest przede wszystkim od gatunku. Dodatkowo na wysokość tej kwoty ma wpływ fakt, że są to ryby niezwykle rzadkie i trudno je pozyskać.

Co je konik morski?

Koniki morskie są mięsożernymi drapieżnikami. Żywią się:

  • małymi skorupiakami
  • niewielkimi bezkręgowcami

Jedzą bardzo powoli i posiadają prosty układ trawienny, bez żołądka. To sprawia, że muszą pobierać pokarm niemal bez ustanku, aby utrzymać odpowiedni poziom energii.

Co ciekawe, koniki słabo pływają, ale jednak mogą niezauważone zbliżyć się do swojej ofiary na bardzo niewielką odległość. Jest to możliwe dzięki specyficznej budowie ciała, która generuje niewielkie drgania wody w trakcie ich poruszania się.

Ciąża u pławikoników

Jeśli chodzi o pławikoniki - nic nie jest oczywiste. Również to, w jaki sposób się rozmnażają! Otóż w przypadku tych zwierząt, to nie samica wydaje na świat młode.

Samce posiadają specjalną torbę lęgową, do której samica w czasie kopulacji składa jajeczka. Płody rozwijają się w ciele samca i rodzą się w pełni ukształtowane po 9-45 dniach (zależnie od gatunku). Sama faza zalotów jest bardzo skomplikowana i może trwać nawet kilka dni. Do zapłodnienia dochodzi w czasie 8-godzinnego tańca godowego.

Bibliografia

https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82awikoniki

https://en.wikipedia.org/wiki/Seahorse

https://littlescientists.org.au/resources/unique-identifiers-seahorses/

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2024
Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 689 opinii
pixel