Komondor: charakter, wygląd, choroby

2024-10-18
Komondor: charakter, wygląd, choroby

Wyobrażasz sobie psa, który wygląda jak żywy mop? One istnieją naprawdę! Poznaj fascynującą rasę komondor. To pupile o niezwykłym, niezmiennym przez setki lat wyglądzie i bogatej historii. Te węgierskie psy pasterskie, znane ze swoich charakterystycznych długich, sznurkowych włosów, przyciągają uwagę wszędzie, gdzie się pojawią. Ale... Owczarki węgierskie komondor mają do zaoferowania znacznie więcej niż tylko niezwykłą fryzurę! Są to inteligentne, lojalne i niezwykle opiekuńcze zwierzęta. Odkryj, dlaczego ta wyjątkowa rasa zyskała miano "króla psów pasterskich" i jak radzi sobie we współczesnym świecie.

Historia rasy komondor

Znany jest również pod nazwą owczarek węgierski komondor lub bardziej potocznie mop. To pies pasterski z Węgier. Jego głównym zadaniem było strzeżenie stada owiec oraz bydła przed złodziejami i drapieżnikami. Dzięki swojej unikatowej sierści w postaci jasnych dredów, perfekcyjnie dopasowały się wyglądem do puszystych owieczek, a także nasiąkały ich zapachem. Grube sznury zapewniały ochronę termiczną zarówno przed upałem, jak i zimnem. Zabezpieczały także czworonoga przed kłami wilków. Żaden drapieżnik nie mógł przebić się przez taką tarczę.

Andre Rajsist, uważany za ojca rasy, opracował jej pierwszy wzorzec w 1921 roku. Cztery lata później została oficjalnie uznana przez FCI. Najbardziej zadziwiający jest fakt, że wygląd komondorów pozostał niezmienny przez setki lat, co jest rzadko spotykane wśród psów rasowych. 

Jak wygląda pies rasy komondor?

To potężny pies osiągający od 65 cm do 80 cm w kłębie. Przybiera przy tym wagę 50-60 kg u psów, a u suczek 40-50 kg. 

Masywna sylwetka podtrzymywana jest przez mocne, umięśnione kończyny. Na szerokiej głowie znajdują się obwisłe uszy w kształcie V lub U. Ciemnobrązowe oczy trudno dostrzec spod gęstej grzywki. Pyszczek zakończony jest kontrastującym czarnym noskiem, wystającym spod jasnego futerka. 

Ciało zwieńcza długi, nisko osadzony i wiszący ogon, którego końcówka jest uniesiona. 

Pomimo masywnego wyglądu pies ten porusza się swobodnie i lekko. 

Kilka słów o sierści owczarka węgierskiego komondora

Szczeniaki owczarka węgierskiego komondora rodzą się puszystymi, białymi kuleczkami. Ich sierść zaczyna się zbijać dopiero w 8-9 miesiącu. Naturalnie skręca się tworząc sfilcowane sznury o jednakowej długości, przypominające dredy. Ostatecznie formują się one w wieku 2-3 lat. Pies tej rasy posiada dwuwarstwową sierść, z czego pierwszą warstwę tworzy delikatny podszerstek, a drugą szorstki włos. Najdłuższe dredy znajdują się na lędźwiach oraz udach i osiągają nawet 27 cm. Najkrótsze włosy zaś pokrywają pysk oraz łapki i mierzą do 11 cm. 

Psy przybierają umaszczenie kości słoniowej.

Komondor wygląd

Jak pielęgnować owczarka węgierskiego komondor?

Podstawową zasadą w pielęgnacji komondora jest nie czesać i nie kąpać psa.

Szczotkowanie sierści wpływa niefortunnie na proces tworzenia sznurów. Raz rozprostowany włos nie skręci się ponownie. Szczeniąt również pod żadnym pozorem nie poddawaj temu zabiegowi. Przeczesuj sierść palcami złożonymi w grabie. W ten sposób rozdzielisz włosy i ułatwisz im proces łączenia się w zwartą masę, dzięki czemu powstaną zgrabne, cienkie sznury. Dodatkowym atutem dredów jest brak linienia, czyli rasa nie gubi futra. 

Sierść komondorów jest naturalnie oleista. Chroni pupile przed deszczem i dzięki temu nie przemaka oraz nie brudzi się. Kąpiele zaburzają naturalną strukturę włosa wypłukując oleistą warstwę. Poza tym przesiąknięte wilgocią dredy są ogromnie ciężkie i sam pies ich nie uniesie. Dodatkowo suszenie sznurów zajmuje mnóstwo czasu i potrzeba nawet kilku dni, by porządnie wyschły, a w tym czasie mogą nawet spleśnieć. Z tego powodu owczarka węgierskiego komondor czyści się jedynie fragmenty pieska mokrym ręcznikiem lub nawilżanymi chusteczkami. Oczywiście po każdym spacerku usuwaj również liście, gałęzie i inne skarby zebrane z ziemi. 

Pamiętaj, by zadbać również o pielęgnację oczu i uszu specjalnymi preparatami do tych okolic. Ząbki myj regularnie szczoteczką i pastą dla zwierząt już od szczeniaka, by przeciwdziałać powstawaniu kamienia nazębnego. Kontroluj stan łapek oraz długość pazurków i przycinaj je, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Charakter komondorów

Jako prawdziwi stróże, komondory są czujne i spostrzegawcze. Stawiały czoła drapieżnikom, wykazywały się wielką odwagą, siłą oraz wytrzymałością. Dźwigały ciężar odpowiedzialności za stada, które w tamtych czasach utrzymywały całe rodziny. Dlatego psy tej rasy są indywidualistami i mają dominujący charakter.

Aby zapanować nad tym molosem, od lat szczenięcych socjalizuj go. Zapoznawaj z nowymi miejscami, sytuacjami, ludźmi oraz zwierzętami. Dołącz do tego treningi posłuszeństwa. Pupil jest inteligentny, lecz robi wszystko po swojemu lub wtedy, gdy mu się zechce. 

Pomimo swoich gabarytów jest to fantastyczny pies dla rodzin z dziećmi. Do pociech ma niezliczone pokłady cierpliwości i lubi spędzać z nimi czas, oczywiście najlepiej pod Twoja kontrolą. 

Choroby u komondora

Komondory są zdrową rasą, odporną na warunki atmosferyczne, dzięki swojej wyjątkowej sierści. Niestety schorzenia, z którymi musi się czasem mierzyć to:

  • dysplazja stawów biodrowych
  • skręt żołądka

Biorąc owczarka węgierskiego komondora z hodowli, poproś o dokumentację medyczną rodziców szczeniaka lub dopytaj hodowcę o występowanie dysplazji u jego przodków. W ten sposób niestety nie wyzerujesz, ale zmniejszysz ryzyko pojawienia się choroby u Twojego przyszłego czworonoga. 

Skręt żołądka jest to stan, w którym żołądek skręca się wokół własnej osi o 180 lub 360 stopni. Skutkiem tej przypadłości jest nawet śmierć zwierzaka. Aby temu zapobiec, pilnuj by pies odpoczywał po posiłku. Podawaj mu karmę w misce postawionej na ziemi i serwuj pożywienie 2-3 razy dziennie. Możesz również skorzystać z misek spowalniających jedzenie, które również pozytywnie wpływają na pracę układu pokarmowego czworonoga. 

Ile żyje komondor?

Komondor żyje 10-12 lat.

Jaka karma dla komondora?

Owczarek węgierski komondor to pies rasy dużej. Karma musi być dopasowana do jego wieku, aktywności oraz kondycji zdrowotnej. Karmy suche dostosowane do gabarytów tych psów oznaczone są XL, L lub large. Wartości odżywcze oraz granulki odpowiadają specyficznym potrzebom molosów. Szczególnie jeśli chodzi o stosunek wapnia do fosforu, co jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju i wzrostu szczeniąt. Zwróć uwagę, by zarówno karmy mokre, jak i suche nie posiadały w składzie zbóż, cukrów, sztucznych konserwantów ani barwników. Najwyższe miejsce w recepturze pożywienia dla komondora jest zarezerwowane dla mięsa i jego podrobów. Ta sama zasada dotyczy smakołyków, które stanowią niezbędną pomoc w trakcie nauki i szkolenia. 

Dla kogo komondor?

Jedno jest pewne, komondor jest psem dla osób doświadczonych. Jego niezależne, dominujące usposobienie i niewielka skłonność do posłuszeństwa stanowią wyzwanie. Dlatego pupil tej rasy potrzebuje opiekuna konsekwentnego i spokojnego, który wie, jak współpracować i szkolić psa bez utraty jego zaufania. 

Definitywnie nie jest to czworonóg do bloku i miasta. Jego serce jest oddane podmiastowym terenom oraz wsiom. Potrzebuje on wolności, swobody oraz pola do hulania. Przydomowy ogródek może być niewystarczający, zważając na uwielbienie psów tej rasy do kopania dołków. 

Jednakże pomimo ogromnych rozmiarów i silnego charakteru, jest to również pies rodzinny, który lubi być blisko swoich opiekunów. Sympatią darzy też dzieci. Niestety tego samego nie można powiedzieć o obcych ludziach i zwierzętach. Jeśli nie przeprowadzisz pupila przez proces socjalizacji, bywa w stosunku do nieznajomych nawet agresywny. Pamiętaj, mimo wszystko to pies, który z krwi i kości jest oddanym stróżem. 

 

 

Bibliografia:

http://www.piesporadnik.pl/title,pid,45,oid,47,cid,111.html#details

https://www.zkwp.pl/wzorce/53.pdf

https://www.akc.org/dog-breeds/komondor/

Pokaż więcej wpisów z Październik 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-25
Pełen asortyment, szybka wysyłka. Pełen profesjonalizm. Polecam!
2024-10-08
Wszystko ok
pixel