Klatka kennelowa dla psa - do czego służy i jak wybrać odpowiednią?

2024-01-17
Klatka kennelowa dla psa - do czego służy i jak wybrać odpowiednią?

Zastanawiasz się nad wprowadzeniem klatki kennelowej? Dobrze, że do nas trafiłeś! Wytłumaczymy Ci, po co Twojemu psu klatka oraz jak z niej prawidłowo korzystać. Przełamiemy mit o tym, że klatka kennelowa jest tylko złym narzędziem. Zapraszamy Cię do zgłębienia tematu. 

Czym jest i do czego służy klatka kennelowa dla psa?

Klatka kennelowa odpowiada na naturalne pragnienia psów związane z potrzebą schronienia. Pies w klatce kennelowej czuje się bezpiecznie. Ma możliwość odseparowania się od stresujących dla niego miejsc, osób i sytuacji. To forma budy, którą można stosować w domu, ogrodzie czy samochodzie. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa i spokój. Klatki kennelowe zwykle budzą wiele negatywnych emocji, chociaż zupełnie niepotrzebnie. Odpowiednio wprowadzona do życia psa zagwarantuje mu wytchnienie, którego niewątpliwie potrzebuje po wizycie u weterynarza, podróży i w wielu innych sytuacjach.

Jak dobrać rozmiar klatki dla psa?

Rozmiar klatki kennelowej dla psa musi pozwolić jej na spełnianie podstawowej funkcji. Zbyt mała klatka będzie niewygodna. Pupil nie będzie mógł w niej bez skrępowania wypoczywać. Z kolei zbyt duża klatka kennelowa może stać się miejscem zabaw i toalety. A tych rzeczy pies nie powinien tam robić.

Jak zatem dobrać idealny rozmiar klatki? Po pierwsze pies musi się w niej swobodnie położyć. To jest przestrzeń do odpoczynku i relaksu. Dobrze, żeby klatka była wyższa 5-10 cm od kłębu psa. Niektórzy producenci od razu sugerują, dla których ras dana wielkość się sprawdzi. Uważaj z zakupem klatki na wyrost. Jeśli już chcesz nabyć klatkę na przyszłość, wybierz taką ze specjalnie przesuwalnymi przegródkami. Wtedy szczeniak nie będzie miał tyle przestrzeni, by urządzić sobie w niej toaletę.

Pies w klatce kennelowej

Jak przekonać psa do klatki kennelowej? Przyzwyczajanie do klatki krok po kroku

Etap 1

Pierwszym krokiem jest zapoznanie psa z klatką kennelową. Najlepiej, by pupil sam zainicjował wejście do niej. Aby wnętrze wyglądało bardziej przytulnie, na dno wyłóż kocyk lub poduszkę. Opcjonalnie na górę połóż narzutę, stwarzając przyciemniony i przytulny klimat. Możesz delikatnie zachęcić psa do odkrywania klatki poprzez rozrzucenie w środku smakołyków. Proces przyspieszy podanie czworonogowi karmy do zjedzenia wewnątrz nowego mebla. Zwierzę musi skojarzyć klatkę pozytywnie z miejscem, w którym spotykają go same dobre i miłe rzeczy. 

Na tym etapie nie zamykaj psa w klatce. 

Etap 2

To etap, w którym przyzwyczajasz pupila do przymykania drzwi klatki. Obserwuj zachowanie swojego czworonoga. Jeśli jest to zbyt duży stres, daj mu jeszcze trochę czasu na przyzwyczajenie się. Przymykając drzwiczki klatki nagradzaj psa smakołykiem za każdym razem. Nie rób niczego na siłę i nie zmuszaj swojego pupila do tej czynności. 

Etap 3

Gdy Twój pies wchodzi i kładzie się w klatce, przyszedł czas na naukę pozostawania w niej. Podaj pupilowi matę do lizania, kong lub inną zabawkę na przysmaki, która go zajmie i zapewni relaks. Następnie zamknij drzwi klatki najpierw na kilka minut, potem wydłużaj ten czas. W taki sposób oswoisz psa z zamkniętą klatką. Na początku nie znikaj mu z pola widzenia. Jeśli Twoim celem jest pozostawianie psa samego w domu, wychodzenie także wprowadzaj stopniowo. 

Zastosowanie klatki kennelowej

Klatka kennelowa dla psa ma wiele zastosowań zarówno w domu, jak i w transporcie czworonoga. Nie bój się jej wprowadzić! Spokój Twojego merdającego przyjaciela jest najważniejszy. Prawidłowo wcielona i dobrze wykorzystywana klatka kennelowa przynosi same korzyści. Sprawdź jakie!

Klatka kennelowa do samochodu

Wybierasz się w podróż z psem? Nieważne czy jest to wycieczka samochodem, samolotem czy innym środkiem transportu. Każdy wyjazd to stres dla pupila. Przewożenie czworonoga w klatce kennelowej w aucie zapewni mu bezpieczeństwo i spokój. Jako dodatkowy atut dla Ciebie — pozwoli cieszyć się czystym wnętrzem samochodu bez błota i piasku. Klatka może zarówno podróżować na tylnym siedzeniu, jak i w bagażniku. 

Pamiętaj jednak o regularnych postojach na psią toaletę i dostępie do miski z wodą. W transporcie psiaka dobrze sprawdzi się klatka miękka, wykonana z materiału. Jest one znacznie lżejsza niż klatka metalowa. Jednak wiąże się to również z jej dużo wyższą ceną. Z kolei metalowa klatka kennelowa zapewni psu większe bezpieczeństwo w podróży.

Klatka kennelowa do domu

Klatka kennelowa dla psa to doskonała forma schronienia w domu. Oaza i przestrzeń do odpoczynku, w której pupil poczuje się bezpiecznie. To także miejsce, w którym pies spokojnie prześpi wyjście właścicieli. Klatka kennelowa jest niezbędnym instrumentem w przypadku psów z lękiem separacyjnym. Czworonogi, które mają problem, aby samodzielnie zostać w domu, często popadają we frustrację. Wtedy wyrządzają duże szkody w mieszkaniu, a przy tym stanowią niebezpieczeństwo również dla siebie. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie klatki, jak najwcześniej. Naucz psa wyciszania się i spędzania w niej czasu podczas Twojej nieobecności w domu. Pamiętaj o tym, aby wychodząc, pozostawić psu w klatce miskę z wodą.

Piesek mops w klatce kennelowej

Kiedy nie używać klatki kennelowej?

W ramach kary nie wysyłaj swojego psa do klatki. Zamykanie w niej pupila na siłę tylko wywoła w nim negatywne emocje. Z tego samego powodu nie krzycz na zwierzę, które znajduje się wewnątrz klatki. Po takich sytuacjach czwórnóg na pewno sam do niej nie wejdzie. Nie zamykaj w jednej klatce dwóch psów, w celu ich zapoznania lub zakumplowania. Pupil, nawiązując nowe znajomości, musi mieć przestrzeń do ucieczki lub wycofania. 

Podsumowując: Czy klatka kennelowa dla psa to dobry pomysł?

Nie bój się klatki! Wprowadzając ją prawidłowo nie robisz psu żadnej krzywdy. Uczysz go odpoczywać, wyciszać się i uspokajać. Tworzysz mu miejsce, w którym poczuje się bezpiecznie. Stosowanie klatki ma szereg pozytywnych zastosowań. Jednak jeśli Twój psiak się do niej nie przekona w ciągu 2-3 tygodni, a nie wykazuje cech lęku separacyjnego, wówczas warto odpuścić i pomyśleć nad innym rozwiązaniem.

Pamiętaj także, że klatka nie rozwiąże problemów behawioralnych. Jest pokojem, własnym kątem psa, w którym może się zrelaksować. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy w wychowaniu czworonoga, zachęcamy do kontaktu z behawiorystą. 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-26
Wszystko super;)
2024-10-12
Wszystko okej.
pixel