Darmowa dostawa od 199,00 zł

Karakal. Czy to zwierzę można trzymać w domu?

2025-01-29
Karakal. Czy to zwierzę można trzymać w domu?

Poznaj karakala - przedstawiciela kotowatych, który zachwyci Cię swoim niezwykłym uosobieniem i wyglądem. To zwierzak inteligentny i bardzo towarzyski. Być może zastanawiasz się nad tym, czy możesz stać się jego opiekunem? Przeczytaj nasz artykuł poświęcony tym dużym kotom. Dzięki niemu dowiesz się, czy można trzymać karakala w domu, co je i jaki jest jego charakter. Zapraszamy do lektury!

Podstawowe informacje o karakalach - systematyka, występowanie

Karakal (Caracal) to ssak będący niedalekim krewnym naszych domowych mruczków. Oba te rodzaje zwierząt przynależą do rodziny kotowatych i podrodziny kotów. 

Karakale pochodzą z Afryki oraz Azji. Po raz pierwszy zostały opisane przez zoologa John Edward Gray w pierwszej połowie XIX wieku.

Nazwa karakal wywodzi się z języka tureckiego “kara kulak”, czyli czarnouchy. Zamiennie stosuje się również nazwę złotokot (gr. chrysailurus).

Gatunki karakali

Współcześnie wyróżniamy dwa gatunki karakali:

  • złotokot afrykański (Caracal auratus) - obejmuje 2 podgatunki
  • karakal stepowy (Caracal caracal) - obejmuje 3 podgatunki, podawany jako typowy dla rodzaju Caracal i to na jego przykładzie przedstawimy dalszą charakterystykę karakalli. 

Caracal w naturze

Te duże koty zamieszkują suche i gorące sawanny, pustynie i stepy. Są doskonale przystosowane do życia w trudnych warunkach. Ich dieta jest bardzo urozmaicona i obejmuje zarówno małe ssaki, jak i większe zwierzęta, a nawet gady.

Samice rodzą zazwyczaj od jednego do czterech młodych. Ciąża trwa około 2,5 miesiąca, a młode spożywają mleko matki przez około 4 miesiące. Choć dojrzałość płciową osiągają po 15 miesiącach, to już około 10. miesiąca stają się samodzielne.

Te kotowate są zwierzętami aktywnymi zarówno w dzień, jak i w nocy - jest to zależne przede wszystkim od temperatury otoczenia. W gorące dni wolą odpoczywać w cieniu. Są samotnikami, które bronią swojego terytorium przed innymi osobnikami. Samce zazwyczaj zajmują większe tereny niż samice.

Niestety, te koty są często prześladowane przez ludzi, którzy traktują je za szkodniki. Choć ich futro nie jest cenione, są zabijane, ponieważ polują na zwierzęta hodowlane. Intensywne polowania na karakale stanowią poważne zagrożenie dla przetrwania tego gatunku.

Ile żyje karakal?

Średnia życia karakala na wolności to 12 lat, natomiast koty w hodowli mogą dożyć nawet 20 lat.

Wygląd karakala stepowego

Karakal stepowy to zwierzę średniej wielkości. Długość jego ciała, bez uwzględnienia ogona, waha się od 61 do 105,7 cm. Ogon dorasta do 19,5-34 cm. Samice są nieco mniejsze od samców i ważą zazwyczaj od 6,2 do 15,9 kg, podczas gdy samce osiągają masę od 8 do 20 kg.

Sylwetka karakala jest smukła i jednocześnie muskularna. Opiera się na długich i mocnych kończynach, które są stworzone do szybkiego i zwinnego biegu. Całość wieńczy długi ogon, który zwierzak nosi luźno zwieszonego.

Najbardziej charakterystyczną cechą karakala są długie uszy. Na ich czubkach znajdują się czarne pędzelki. Prawdopodobnie te dodatkowe włoski ułatwiają wykrywanie drobnych ruchów potencjalnej zdobyczy.

Umaszczenie

Barwa sierści karakala jest dość zmienna i może się różnić w zależności od środowiska, w którym dany podgatunek żyje. Najczęściej spotykane są osobniki o umaszczeniu od jasnobrązowego do ciemnobrązowego. Zdarza się także umaszczenie czarne. Spód ciała jest zwykle jaśniejszy, ma odcień izabelowy (złotokremowy po czekoladowy) lub biały.

dorosły kot karakal odpoczywa pod drzewem

Charakter karakala

Karakale to niezwykłe zwierzęta, które pomimo swojej budzącej respekt postury, są niezwykle towarzyskie i lojalne. Charakteryzują się dużą inteligencją, bardzo szybko się uczą i uwielbiają aktywności. Szczególnie, te,które mają okazję wykonywać w asyście swojego opiekuna - zabawa z piłeczką, pływanie czy po prostu długie spacery.

Można powiedzieć, że mają bardzo psie usposobienie.

Karakal jako pupil domowy - czy to możliwe?

Karakale jako pupile domowe zdobywają popularność na całym świecie. Zastanawiasz się, czy to możliwe, aby hodować ten gatunek kota w Polsce?

Karakale w Polsce

Według prawa polskiego, karakale uważane są za zwierzęta niebezpieczne. Jeśli jesteś wyjątkowo zdeterminowany, aby stać się opiekunem tego kotowatego, musisz uzyskać specjalne pozwolenie w urzędzie gminy, w której mieszkasz.

Dodatkowo powinieneś spełnić prawne wymogi:

  • Zachipować zwierze
  • Zapewnić pupilowi odpowiednio dużą, dwudzielną klatkę lub wolierę wykonaną z solidnych materiałów. Obiekt ten powinien być zabezpieczony zarówno na dole, jak i na górze, aby zwierzak nie wydostał się na zewnątrz.
  • Dodatkowo jesteś zobowiązany do zaopatrzenia się w klatkę transportową, rękawice ochronne i siatkę.

Jak widać posiadanie karakala w polskim domu jest możliwe, ale sama procedura i warunki, z których musisz się wywiązać nie są łatwe do spełnienia.

Ile kosztuje karakal?

Kolejnym ważnym aspektem, który może stać na Twojej drodze do spełniania marzenia o karakalu jest jego cena. A jest to kwota niemała, ponieważ za młodego osobnika z hodowli zapłacisz od 15 do 30 tysięcy euro.

Dieta karakala

Karakal to mięsożerca, którego dieta musi opierać się na surowym, chudym mięsie (drób, dziczyzna, wołowina). Dobrym dodatkiem są surowe jaja. Absolutnie unikaj podawania pupilowi surowej wieprzowiny, która może źródłem niebezpiecznej dla karakali choroby Aujeszkiego.

Dorosły karakal zjada średnio około 500 gramów mięsa dziennie. Chociaż dieta oparta wyłącznie na surowym mięsie jest najbardziej naturalna dla karakali, niektórzy hodowcy uzupełniają ją wysokiej jakości karmami mokrymi lub suchymi przeznaczonymi dla kotów domowych. Dlatego polecamy Ci sprawdzenie wysokiej jakości karm dla kotów ras dużych, które znajdziesz w naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl!

Bardzo ważne jest regularne uzupełnianie diety karakala o wapń i witaminy dla kotów, aby zapobiec niedoborom i związanym z nimi problemom zdrowotnym.

 

Bibliografia

https://pl.wikipedia.org/wiki/Karakal

https://en.wikipedia.org/wiki/Caracal_(genus)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Karakal_stepowy

https://zoobranza.com.pl/p5166/

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2025

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 688 opinii
pixel