Kanarek. Jak o niego zadbać w domu?

Poznaj kanarka! To uroczy, mały ptaszek o czarującym charakterze. Najsłynniejszym przedstawicielem tego gatunku jest z pewnością kreskówkowy Tweety, na którego ciągle polował kot Sylwester. Czy wiesz, jednak że ptaki te (ironicznie) nie występują tylko w kanarkowym kolorze? Chcesz się dowiedzieć, jak opiekować się tym ptaszkiem i jak zapewnić mu dobre warunki do życia? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najważniejsze informacje oraz frapujące ciekawostki na temat tych zwierząt. Zapraszamy do lektury!
Podstawowe informacje
Kanarek (Serinus canaria) to gatunek niewielkiego ptaszka, przedstawiciela rodziny łuszczakowatych, do której zaliczamy także np. zięby.
W naturze można go spotkać na Azorach, Wyspach Kanaryjskich (jest ich oficjalnym symbolem) i Maderze. Żyją one w lasach nizinnych i podgórskich.
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody traktuje serinus canaria za gatunek najmniejszej troski, ponieważ jego populacja jest liczna i stabilna.
Pierwsze europejskie hodowle tych ptaków powstały już w XV wieku. W XIX i XX wieku były wykorzystywane do pracy w kopalniach, do wykrywania toksycznych gazów. W momencie ulatniania się np. metanu ptaki wykazywały duży niepokój i tym samym alarmowały górników o możliwej katastrofie.
Obecnie są jednymi z najpopularniejszych ptaków hodowanych w domowych warunkach.

Ptak serinus canaria w naturze
Wyłączając okres lęgowy, kanarki żyją w licznych stadach. Potrafią także tworzyć grupy z innymi gatunkami np. makolągwami czy szczygłami.
Okres lęgowy trwa najczęściej od stycznia do czerwca. Samce intensywnie śpiewają, by zwabić partnerki. Samiczki organizują gniazda w gęstwinie drzew i krzewów, których pilnują ich wybrankowie. Gniazdo ma kształt dysku i wykonane jest z mieszanki traw, korzeni czy mchu. Za miękką i przytulną wyściółkę służą piórka oraz sierść leśnych zwierząt.
Parka przechodzi od 2 do 3 lęgów w roku. Za jednym razem samiczka znosi 3-4 jaja. Młode wykluwają się po 2 tygodniach. Po kolejnych 15-17 dniach są już opierzone, a gdy mają już ponad miesiąc są gotowe rozpocząć samodzielne życie.
Wygląd
Kanarki są małymi ptakami. Osiągają od 12,5 do 13,5 centymetrów długości ciała oraz ważą od około 15 do 20 gramów.
Dzikie serinus canaria występują najczęściej w ubarwieniu żółto-zielonym, z dodatkiem brązowych smug na grzbiecie. Samce posiadają matowe piórka w strefie brzuszka, w kolorze złoto-żółtym. Od podbródka, po gardło i klatkę piersiową ubarwienie szaty jest oliwkowe. Grzbiet posiada szary odcień z ciemnymi paskami. Przód głowy jest jasnożółty, a dzióbek jasnoróżowy. Sterówki są w ciemnym brązie. Rozwidlony ogonek jest jasnozielony. Nóżki mają kolor brązowy.
Samiczka jest bardzo podobna do samczyka. Odróżnia się jedynie mniej połyskującym pierzem oraz bardziej szarą główką i grzbietem. Co więcej, na grzbiecie i główce posiada bardziej widoczne, czarne paskowanie.
Domowe rasy, za sprawą selektywnej hodowli, występują w wielu różnych odmianach kolorystycznych.
Kanarek domowy
Obecnie wyróżnia się 3 grupy kanarków domowych:
- śpiewające — odmiany charakteryzujące się wspaniałymi barwami głosu i specyficznymi pieśniami, np. Timbrado, Roller.
- kolorowe (barwne) - to odmiany o wyjątkowych ubarwieniach np.: Ino, Bronze, Eumo, Satinette, Ivory czy Onyx.
- kształtne (posturalne) - o ciekawym wyglądzie, np. Border, Berner, Fife.

Kanarek czerwony
Jedną popularnych ras grupy barwnej są kanarki czerwone. Uzyskano je na początku ubiegłego wieku, w Konigsbergu oraz (niezależnie) w Królewcu. Najprawdopodobniej czerwoną barwę pozyskano poprzez skrzyżowanie z czyżykiem kapucynkiem.
Rasa czerwona jest nieznacznie większa od pozostałych ras barwnych. Intensywność ubarwienia zależna jest przede wszystkim od stosowanej diety.
Rasa czerwona występuje w odcieniach:
- czerwonym intensywnym
- czerwonym nieintensywnym
- czerwonym intensywne białoskrzydłym
- czerwonym nieintensywne białoskrzydłym
Kanarek harceński
Kanarek harceński to ptak rasy śpiewającej. Wyróżnia się przede wszystkim bardzo melodyjnym głosem. Warto zaznaczyć, że śpiewają jedynie samce, a samiczki tylko poćwierkują.
Ptak ten osiąga 14 cm wysokości i występuje w 3 barwach:
- ciemnej zielono-żółtej
- żółtej
- z szelkami żółto-czarnymi, żółto-zielonymi, żółto-zielono-czarnymi lub żółto-zielono-brunatnymi.
Kanarek gloster
Kanarek gloster to miniaturowa rasa kształtna, która występuje w dwóch ciekawych odmianach.
Pierwszą z nich jest gloster gładkogłowy. Wyróżnia się on specyficznym upierzeniem dookoła głowy, “koroną”, przypominającą zbyt długą grzywkę, która skrywa oczy ptaszka. Z kolei odmiana gloster consort posiada wyjątkowo długie i gęste rzęsy.
Nazwa rasy pochodzi od miasta, w którym po raz pierwszy wystawiono te ptaki, czyli w angielskim Gloucestershire.
Klatki dla kanarków
Klatka powinna być przede wszystkim na tyle duża, aby ptak mógł swobodnie się po niej poruszać. Minimalne wymiary klatki to 60 cm x 50 cm x 40 cm, jednak im większa, tym lepsza. Jeśli masz taką możliwość, zachęcamy Cię do stworzenia prawdziwej, przestronnej woliery dla pierzastego przyjaciela.
Pręty powinny być na tyle gęsto rozstawione, by pupil nie mógł przełożyć przez nie główki.
Ptaki te nie wspinają się, ale lubią skakać. Dlatego zapewnij swojemu podopiecznemu różnego rodzaju żerdki i pięterka.
Klatka powinna mieć kąty, w których ptak może się schować. Najlepiej, jeśli jej powierzchnia jest matowa, by nie odbijać oślepiających promieni słonecznych.

Pielęgnacja
Pielęgnacja tych ptaszków nie jest skomplikowana, ponieważ kanarek samodzielnie dba o swoją higienę. Zapewnij mu jedynie drewienka czy specjalne ścierniwa dla ptaków w klatce, na których będzie mógł ścierać dziób i pazurki. Jeśli pazurki będą za długie, delikatnie przytnij je samodzielnie.
Warto zapewnić pupilowi także specjalną wanienkę do kąpieli.
Dbaj przede wszystkim o czystość klatki pupila. Regularnie wymieniaj wodę w poidełkach i basenie. Kontroluj czy nie zalega w miseczkach stara, niezjedzona karma, która szybko może się zepsuć. Dwa razy w tygodniu wymień w klatce wyściółkę na czystą.
Jeśli stosujesz środki chemiczne do czyszczenia klatki, pamiętaj, aby dokładnie je wypłukać. Odradzamy jednak używania tych intensywnie pachnących, ponieważ nawet po myciu zapach może nadal być drażniący dla zwierzaka.
Wymieniaj żerdki i drewienka, które są już mocno zużyte.
Wszystkie pręty klatki oczyszczaj raz na miesiąc.
Karma dla kanarków
W naturze kanarki żerują na ziemi lub pośród niskiej roślinności. Poszukują tam:
- smakowitych pączków kwiatowych
- traw
- roślin zielnych
- nasion
- fig
- małych owadów
Podstawę ich pożywienia stanowią przede wszystkim różnego rodzaju ziarna, ponieważ są to tak zwane ziarnojady.
Dieta Twojego kanarka w hodowli domowej powinna więc być zbliżona do naturalnego menu tych zwierząt. Wybieraj karmy stworzone specjalnie dla tego gatunku ptaków. Będą one odpowiadać fizjologicznym potrzebom Twojego pierzastego pupila. Dodatkowo podawaj swojemu pupilowi owoce i warzywa takie jak: jabłka lub szpinak. Twój ptak z radością poskubie także mniszka lekarskiego.
Niezbędne będzie także źródło wapnia i innych minerałów, które są kluczowe dla prawidłowego rozwoju pupila. W tym celu sprawdzi się przede wszystkim specjalny piasek oraz sepia dla ptaków.
W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl czeka na Ciebie szeroki wybór karm dla kanarka oraz przysmaków, dzięki którym urozmaicisz jego posiłki. Sprawdź produkty od Nestor, Katrinex lub Witte Molen!
Kanarek cena
W sklepach zoologicznych, gdzie sprzedawane są zwierzęta cena kanarka waha się od 80 do 120 zł. Koszt zakupu tego ptaszka od profesjonalnego hodowcy to kwota około 200 zł. Zdecydowanie polecamy Ci sprawdzoną hodowlę, w której zwierzęta są godnie zaopiekowane od wyklucia się z jajeczka po oddanie w dobre ręce opiekuna.
Ile żyje kanarek?
Kanarek potrafi przeżyć w niewoli nawet 10 i więcej lat! Warto wziąć ten fakt pod uwagę, decydując się na takiego pupila. Wiąże się to z długoterminową opieką nad zwierzakiem.
Oczywiście na długość życia Twojego pierzastego przyjaciela mają wpływ takie czynniki jak:
- ruch
- opieka weterynaryjna
- zbilansowana dieta
- miłość!

Ciekawostki
- Na całym świecie organizowane są konkursy kanarków. Ptaki mogą być prezentowane jedynie przez swoich opiekunów, którzy je wychowali.
- W języku angielskim funkcjonuje wyraźnie "canary in a coal mine” odnoszące się do pracy tych ptaków w kopalniach. Oznacza osobę lub rzecz, które najwcześniej ostrzega o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
- Kanarki przysłużyły się nauce. Były wykorzystywane m.in. w badaniach nad neurogenezą, czyli tworzeniem się nowych neuronów u dorosłych ludzi.
Bibliografia:
https://en.wikipedia.org/wiki/Domestic_canary
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kanarek
https://en.wikipedia.org/wiki/Atlantic_canary
https://kanarkizewschodu.pl/kanarki-kolorowe/
https://ranczopapug.pl/kanarek-czerwony/
https://www.kanarki.pl/strony/kanarki_rasy_harcenski.htm
https://www.kanarki.pl/strony/kanarki_pielegnacja-klatka.htm
https://www.kanarki.pl/strony/kanarki_pielegnacja-zywienie.htm