Kameleon — ciekawostki oraz podstawowe informacje

Poznaj kameleony, jedne z najbardziej fascynujących zwierząt, cieszących się dużym zainteresowaniem. Rozbudzają ciekawość wśród ludzi, dzięki swojej zdolności do przybierania różnorakich kolorów. W jaki sposób ich skóra potrafi zmieniać barwy jak w kalejdoskopie? Jakie kluczowe informacje musisz znać na temat hodowli tego gada? Przeczytaj nasz artykuł, który porusza wszystkie wymienione kwestie. Są to podstawy oraz ciekawostki, które nie mogą Ci umknąć.
Skąd pochodzą kameleony?
Należą do jaszczurek, ale z wyglądu mogą Ci ich nie przypominać. Zamieszkują tereny Afryki, Madagaskaru i Arabii Saudyjskiej. Preferują życie w tropikalnych, wilgotnych lasach lub na terenach pustynnych i skalistych. W zależności od gatunku prowadzą nadrzewny (w większości) albo lądowy tryb życia.
Ich nazwa z greckiego oznacza lew na ziemi.
Wygląd kameleona
Istnieje wiele gatunków kameleonów, ale jak się domyślasz różnią się one między sobą wyglądem. Niektóre przypominają małe dinozaury, inne mają hełmy lub rogi wystające z rozmaitych miejsc. Oczywiście istnieją cechy, które łączą wszystkich przedstawicieli.
Każdy osobnik posiada bocznie spłaszczoną budowę ciała. W sytuacji zagrożenia potrafi się nadymać, by wyglądać na większego, niż jest w rzeczywistości. To skuteczny sposób odstraszania drapieżników. Ich smukłe ciało także umożliwia im schowanie się przed zwierzętami za np. wąską gałęzią.
Kameleony mają wielkie, wyłupiaste oczy. Potrafią każdym z nich poruszać w inną stronę. Z tego powodu dostrzegają wszystko dookoła, bez obracania swojej głowy! Natura obdarzyła je niezawodnym i ostrym wzrokiem. Ponadto widzą światło ultrafioletowe, co jest rzadkie w świecie zwierząt.
Te jaszczurki nie posiadają uszu. Dźwięki odbierają poprzez mikrodrgania, które powstają w ich otoczeniu. Charakterystyczny dla nich jest również zwinięty ogon, który pełni funkcje chwytne. Z jego pomocą gad może chwycić się gałęzi. Język jest tak samo długi, co ciało kameleona lub przybiera większe wartości.
W chodzeniu szczególnie po drzewach pomaga im unikatowa budowa kończyn. Łapki dzięki przeciwstawnym placom swoi kształtem przypominają cążki i zapewniają mocny chwyt.
Jak kameleon zmienia kolor?
Kameleony zmieniają swój kolor, ale nie po to, by dostosować się do otoczenia, jak zazwyczaj pokazują Ci bajki. Nie zawsze ich barwa pasuje do środowiska, w którym przebywają. Ubarwienie tych gadów zależy od ich emocji, zdrowia oraz samopoczucia. Jest to także ich sposób komunikacji.
Zmiana koloru następuje w nanokryształkach, a dokładniej w irydoforach. Znajdują się one pod warstwą pigmentacyjną skóry kameleona. Udział w tym procesie ma także zjawisko fizyczne, zwane interferencją. Występuje ono wtedy, gdy różne fale światła nachodzą na siebie. Z tego połączenia powstają odmienne barwy na ciele gada.
Pod wpływem stanu skóry jaszczurki, jej napięcia bądź rozluźnienia, dochodzi do ruchu kryształków. Związki chemiczne również działają na zmianę ich położenia. To z kolei przekłada się na kolor światła, jaki odbijają. Gdy kryształki oddalają się od siebie, barwa przechodzi z czerwonej na niebieską, a potem w zieloną. To złożony proces, ale jednocześnie jakże fascynujący pokaz!
Hodowla kameleona w domu
Decydujesz się na hodowlę kameleona w domu? W Polsce najbardziej popularne są te dwa gatunki:
- lamparci
- jemeński (bardziej agresywny)
Mają podobne wymagania hodowlane. Co ważne, prowadzą samotny tryb życia. Dlatego najlepiej w lokum trzymać jednego osobnika.
Terrarium dla kameleona oraz jego wystrój
Dla tego gada zaopatrz się w duże terrarium. Rozważ terrarium siatkowe, które jest lekkie do przenoszenia. Po siatce jaszczurka może się swobodnie wspinać. Dodatkowo takie lokum zapewnia dobrą wentylację, która jest kluczowa w hodowli tego gada.
Oczywiście terrarium dobierz do potrzeb swojego zwierzaka. Jeśli jest to gatunek nadrzewny, który uwielbia wchodzić po gałęziach, wybierz lokum wyższe niż szersze. Gatunki lądowe zaś potrzebują więcej miejsca na dnie.
Nie zapomnij o dekoracjach w postaci lian i bujnej roślinności, najlepiej żywej. Zapewnią one powierzchnię do wspinaczki, która jest czynnością nieodzowną w życiu osobników nadrzewnych.
Na dno, jako podłoże, wysyp włókno kokosowe. Możesz również pokryć je liśćmi.
Możliwe, że będziesz potrzebował jeszcze drugiego terrarium na pożywienie dla swojego pupila.
Światło, temperatura i wilgotność powietrza w terrarium
Kameleony żyją w ciepłych krajach, gdzie panują wysokie temperatury. Z tego powodu musisz swojemu zwierzęciu zapewnić warunki w terrarium przybliżone do naturalnego środowiska.
Użyj żarówek lub świetlówek, które dadzą sztuczne, mocne światło z promieniami UVB. Dzięki temu gad będzie mógł wytwarzać witaminę D3. Musisz przyłożyć się do wybrania odpowiedniej żarówki, gdyż zbyt intensywne oświetlenie może powodować prześwietlenie oczu.
W terrarium powinna się również znaleźć wyspa grzewcza. To najcieplejsze miejsce, w którym jaszczurka może się wygrzewać. Użyj żarówek grzewczych, które dodatkowo emitują promieniowanie UVA, przyspieszające metabolizm. Temperatura na wyspie za dnia powinna wynosić ok. 30 st., ale w nocy poniżej 15 st.
Wilgotność powinna przybierać wartość do 100% w nocy, a za dnia 50%. Higrometr pozwoli Ci kontrolować ten parametr. Spryskuj terrarium 2-3 razy dziennie wodą, by uzyskać pożądaną wilgotność na poziomie 50%. Możesz również skorzystać z urządzeń jak fogger, dripper, skraplacz lub zraszacz. Pomogą one zapewnić odpowiednie warunki w lokum gada.
Kameleon jemeński
Kameleon lamparci
Co je kameleon? Jak pije?
Ich główne pożywienie stanowią owady jak świerszcze, karaczany, muszki owocówki oraz pająki. Większe osobniki żywią się nawet małymi ptakami oraz myszkami. Gady powinny jeść co 2-3 dni, chyba że są młode, wtedy należy je karmić codziennie. Oczywiście w ich menu dobrze, żeby panowała różnorodność. Podawaj kilka gatunków owadów, by urozmaicić im pokarm.
Jeśli chodzi o nawodnienie, to wodę spijają głównie z liści. Nie piją dużo.
Suplementy, które możesz zawrzeć w diecie swojego zwierzaka to wapń, dostarczany 6 razy w tygodniu oraz witaminę D3, dawkowaną raz w tygodniu. Oprósz owada suplementami i w taki sposób podawaj gadowi.
Ile żyje kameleon?
Dobrze zadbany i zaopiekowany gad potrafi dożyć 5 lat, a niektóre gatunki żyją nawet 10 lat.
Jeśli szukasz kameleona dla siebie, konieczne sprawdź hodowców, którzy mają stosowną wiedzę o danym zwierzęciu. Podpowiedzą, jak prawidłowo opiekować się pupilem i odpowiedzą na Twoje pytania rozwiewając wszelkie wątpliwości. A po akcesoria do terrarium zapraszamy do naszego sklepu zoologicznego TuZwierzaki.pl.