Darmowa dostawa od 199,00 zł

Kakadu — najważniejsze informacje na temat tych papug

2024-02-03
Kakadu — najważniejsze informacje na temat tych papug

Interesujesz się papugami i chciałbyś przygarnąć jedną do swojego domu? W tym artykule przedstawimy Ci wszystkie niezbędne informacje na temat kakadu! Jeśli masz już doświadczenie w wychowywaniu ptaków, to będzie papuga idealna dla Ciebie. Zapoznaj się z jej wymaganiami hodowlanymi oraz zadziornym charakterem. Musisz być świadomy, że zwierzęta te żyją nawet 60 lat!

Pochodzenie papugi kakadu

Papuga kakadu wraz z 21 innymi gatunkami ptaków należy do rodziny kakaduowatych. Jej naturalnym środowiskiem do życia są tereny Australii oraz Azji. Są to zwierzęta stadne, dlatego na wolności żyją w licznych gromadach. 

Charakter papugi kakadu. Czy papuga mówi?

Fascynują przede wszystkim swoim wyglądem i ubarwieniem. Ponadto są bardzo inteligentnymi ptakami. Kakadu potrafią naśladować różne dźwięki, ruchy oraz ludzkie głosy! Wydobywają je z siebie bardzo głośno, co dla niektórych może być problematyczne. 

Papugi te mocno przywiązują się do człowieka. Oczekują od niego pieszczot, czułości oraz przede wszystkim poświęcenia im mnóstwa czasu. Jednocześnie źle znoszą samotność. Podczas Twojej nieobecności możliwe, że ptak zdemoluje z frustracji całe mieszkanie. Ponadto kakadu nie mogą się nudzić! Nuda jest ich najgorszym wrogiem, gdyż doprowadza do powstania traumy psychicznej. 

Od samego początku wychowuj ptaka tak, by wiedział, że to Ty jesteś liderem. Papugi kakadu mają tendencję do okazywania dominacji,  więc nie pozwól im wchodzić na głowę. W ich wychowaniu potrzebna jest stanowczość, dlatego nie polecamy tego ptaka na pierwszego, latającego towarzysza. 

Papuga Kakadu na drzewie

Wygląd papugi kakadu

Kakadu należy do dużych papug, które osiągają wysokość od 30 do 70 cm. Charakterystyczny dla ich wyglądu jest pokaźny irokez z piór. Zazwyczaj różni się on kolorem od upierzenia ciała. Czub może być uniesiony lub opuszczony. Po nim rozpoznasz samopoczucie Twojego pupila. 

Dodatkowo wśród innych ptaków wyróżnia je haczykowaty, duży dziób. 

Gatunek tych papug zazwyczaj występuje w białym, czarnym lub szarym kolorze. Na niektórych z nich znajdziesz dodatek barwy: czerwonej, żółtej lub różowej.

Hodowla kakadu w domu

Najważniejszym elementem wyposażenia dla tego gatunku ptaka jest woliera. Zapewni mu więcej swobody i przestrzeni niż zwykła klatka. Wewnątrz powinny się znaleźć żerdź oraz mnóstwo zabawek, które będą chroniły papugę przed nudą. Koniecznie zainwestuj w akcesoria do dziobania lub gałązki. Te papugi lubią kuć wszystko, co znajdzie się pod ich dziobem. Ponadto wolierę wyposaż w drabinki do wspinaczki, budkę lęgówkę i miseczki. Stwórz również swojemu kompanowi przestrzeń do latania po mieszkaniu. Oczywiście zabezpiecz dom przed ewentualnym wyfrunięciem ptaka oraz usuń niebezpieczne przedmioty w wyższych sferach. 

Zabawki umieść maksymalnie na linii swoich barków. Lepiej nie zachęcaj kakadu do latania ponad głowę, gdyż lubi on dominować i dosłownie wchodzić na głowę. Papuga musi wiedzieć, że to Ty jesteś jej właścicielem, a nie ona rządzi Tobą. Dlatego bezpieczną granicą są barki. W ten sposób pokazujesz pupilowi, iż jest on ważny, ale nie jest dominatorem. 

Głaszcz papugę jedynie po głowie i szyi. Ptak głaskany pod piórami czy przy ogonie, jako że ma bliską relację z właścicielem, może źle zinterpretować Twoje zamiary i oczekiwać od Ciebie czegoś więcej. Jeśli tego nie otrzyma, stanie się agresywny wobec opiekuna. 

Te ptaki uwielbiają kąpiele! Zraszaj swojego pupila regularnie przez cały rok, a za każdym razem odwdzięczy się przepięknym tańcem. 

Czy papuga kakadu jest dla alergików?

Gruczoły pudrowe u papugi kakadu produkują więcej pyłu niż u innych gatunków. Puder ten jest wytwarzany przez pióra pudrowe i nadaje im odporność na wodę. Jednocześnie pył może nasilać objawy alergii u alergików. Dlatego, jeśli należysz do grupy osób uczulonych i chcesz zakupić tę papugę, koniecznie sprawdź, czy wywoła u Ciebie negatywne symptomy. 

Co lubi jeść papuga kakadu?

W naturalnym środowisku spożywają ziarna, świeże owoce i warzywa, rośliny strączkowe, nasiona oraz orzechy. Dlatego ich menu powinno być jak najbardziej przybliżone do codziennej, naturalnej diety na wolności. Uważaj na podaż orzechów. Są one bogate w tłuszcze i kaloryczne, a u tych ptaków nietrudno o nadwagę. Polecamy podawać pokarm dla papug, który zawiera zbilansowaną mieszankę ziaren i nasion. Karmę łącz ze świeżymi roślinami oraz innymi wymienionymi dodatkami. 

Pamiętaj o regularnym, najlepiej codziennym czyszczeniu klatki. Zgniłe, nieświeże owoce i warzywa zjedzone przez Twojego latającego towarzysza mogą mu poważnie zaszkodzić. Ponadto uzupełniaj i sprawdzaj codziennie stan wody. Wodę możesz wymieniać nawet dwa razy dziennie, gdyż te papugi nie należą do czyścioszków. 

Kakadu na świeżym powietrzu siedzi na żerdzi z miseczką

Jak długo żyją i na co chorują papugi kakadu?

Są one jednymi z najdłużej żyjących ptaków na świecie. Niektóre gatunki mogą żyć nawet ponad 60 lat. Niestety, może dotknąć je:

  • PBFD Psittacine Brak and Feather Diseuse, czyli choroba dzioba i piór wywoływana przez cirkowirusa. Zaburza ona poprawne wyrastanie piór i wywołuje negatywne zmiany na górnej części dzioba, powodując jego kruszenie. 
  • nadwaga, która występuje przy nadmiernym karmieniu tłuszczami np. orzechami połączonej z małą aktywnością

Dodatkowo z nudów ptaki te potrafią wyrywać sobie całe opierzenie, aby pobudzić się mentalnie. 

Gatunki papug kakadu

Istnieje kilka gatunków tych ptaków, a oto najpopularniejsze z nich:

  • różowa
  • żółtoczuba
  • palmowa
  • ognistoczuba

Z czego jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej występujących jest papuga różowa oraz żółtoczuba. 

Papuga kakadu różowa

Posiada 3 podgatunki i ma bardzo ciekawe ubarwienie. Należy do najliczniejszych papug na świecie. Zaklasyfikowana jest do ptaków średnich. Mierzy do 38 cm i waży 400 g. Ma różowe pióra na ciele oraz szaro-białe na skrzydłach i czubie. 

Kakadu różowa

Papuga kakadu żółtoczuba

Należy do dużych papug o białym upierzeniu i żółtym czubie. Dorasta do 50 cm wysokości i jej waga sięga do 900 g. 

Kakadu Żółoczuba

Co warto wiedzieć o papugach kakadu?

Z dniem nabycia papugi musisz ją zarejestrować! Jeśli tego nie zrobisz, grozi Ci kara więzienia albo grzywna. Przed jej zakupem przemyśl dokładnie swoją decyzję. To trudne dla laika do wychowania ptaki. Są one głośne, lubią dominować i potrzebują dużo uwagi oraz czasu od swojego opiekuna. Długo żyją, także wybierając papugę dla siebie, wybierasz ją również dla swoich bliskich, którzy będą musieli się nią zająć. 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 465 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-11
jestem pod wrażeniem. Świetni ludzie, komunikacja wzorowa i produkty też super! Szybka wysyłka. Wszystko ok
2024-02-05
Bardzo polecam sklep TUZWIERZAKI.PL - zamówienie przebiegło bardzo sprawnie pod każdym względem. Na pewno tu wrócę. Iga
pixel