Darmowa dostawa od 199,00 zł

Jeż pigmejski - charakterystyka i hodowla

2023-07-03
Jeż pigmejski - charakterystyka i hodowla

Jeże to urocze zwierzątka, które skradły serca wielu z nas. Zastanawiasz się nad tym, czy kupić jeża pigmejskiego i stać się jego opiekunem? Zanim się na to zdecydujesz, musisz zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tego gatunku. Dowiedz się jak opiekować się jeżem pigmejskim oraz ile kosztuje to zwierzątko. Odpowiemy też na ważne pytanie, czy jeż domowy nadaje się dla każdego? Zapraszamy do lektury.

Jak wygląda afrykański jeż pigmejski

Atelerix albiventris, czyli pigmejski jeż afrykański lub też uroczo brzmiący: jeż białobrzuchy. To gatunek jeża naturalnie żyjącego na sawannach i stepach Afryki. Jest nieco mniejszy niż jeż europejski.

Jeż pigmejski mierzy 15-25cm i waży około 350-700g. Samice jeża pigmejskiego są znacznie większe niż samce. Ta mała kuleczka pokryta jest prawdziwą zbroją. Tworzy ją od 5 do 7 tysięcy kolców gęsto rosnących na jego grzbiecie.

To, co wyróżnia jeże pigmejskie od znanych jeży z naszych ogrodów i parków, to jego ubarwienie. Ciało jeża pigmejskiego pokryte jest białym futerkiem - oprócz okolicy nosa i oczu. W tych miejscach futerko jest zdecydowanie ciemniejsze, przez co tworzy charakterystyczną maskę.

Istnieją jednak hodowlane odmiany jeży pigmejskich, które mogą pochwalić się niezwykłym ubarwieniem. Możecie spotkać się z odmianami całkowicie białymi po biszkoptowe czy tzw. pinto, czyli posiadające specyficzne plamki.

Aktywności jeża pigmejskiego – bieganie w kołowrotku

Jeż pigmejski to zwierzątko niezwykle terytorialne, które lubi samotność. Dlatego w klatce powinien być hodowany oddzielnie. Jeże łączą się w pary jedynie na czas okresu godowego. Jeżowa przyjaźń nie jest powszechnym zjawiskiem, szczególnie pomiędzy dwoma samcami.

Jeż domowy to zwierzę nocne, choć zdarza się, że jeż preferuje życie w ciągu dnia. Jeż rozbudza się mniej więcej w okolicach godziny 20, a swoją aktywność kończy ze wschodem słońca. Oczywiście swoją aktywną noc przerywa na słodkie drzemki.

Musisz o tym pamiętać, gdyż jeż o 3 w nocy może zapragnąć małego maratonu w swoim kołowrotku. Może po prostu hałasować i trzeba być na to przygotowanym. 

Wspominając o kołowrotku, jest on niezbędnym akcesorium dla jeża pigmejskiego. Zwierzątka te uwielbiają ruch, a kołowrotek jest idealnym sposobem, by zapewnić jeżowi pigmejskiemu taką możliwość. Oczywiście zwierzak z przyjemnością obwącha każdy kącik w Twoim mieszkaniu. Pamiętaj jednak, że zanim wypuścisz jeża z terrarium, musisz zabezpieczyć odpowiednio mieszkanie, tak by pupil był w nim bezpieczny.

jeż pigmejski w trawie

Charakter jeża pigmejskiego 

Ciężko określić w kilku zdaniach charakter całej rasy jeża afrykańskiego. Osobowość tych małych zwierzątek jest złożona i różnią się one między sobą. Jednak możemy powiedzieć o dwóch cechach, które najczęściej spotyka się u jeża pigmejskiego:

  • odwaga
  • ciekawskość

Jeśli chodzi o stopień otwartości na człowieka, zależy ona głównie od procesu socjalizacji. A ten jest w rękach samego hodowcy. Im wcześniej i częściej jeż jest uczony kontaktu z człowiekiem, tym łatwiej będzie mu to przychodzić w dorosłym życiu. Dlatego można spotkać jeże naprawdę przytulaśne i przyjazne, a inne zdecydowanie można określić jako typ outsidera, zajętego własnymi sprawami. 

Jeż pigmejski - ile żyje

Jeż pigmejski w naturze żyje około 2 do 3 lat. W warunkach hodowlanych długość życia tego zwierzaka wydłuża się ze względu na względnie stałe warunki bytowania oraz brak drapieżników. Trwa mniej więcej od 5 do 6 lat.

Rozważając hodowlę jeża domowego pamiętaj więc o tym, że jest to zobowiązanie na kilka lat. Decyzję tę, należy podjąć biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw. To wrażliwe i żywotne zwierzę musi znaleźć odpowiedzialnego i wyrozumiałego opiekuna.

Ile trwa ciąża jeża pigmejskiego? Ile młodych rodzi jeż pigmejski?

Jak już wspomnieliśmy, jeże łączą się w pary w momencie okresu godowego. Przypada on mniej więcej po 4-5 miesiącu życia, gdy zwierzę osiągnie dojrzałość płciową. Gdy nadarzą się odpowiednie warunki, a samiec jest w pobliżu, samiczka dostaję rui. Ciąża jeża pigmejskiego trwa około 1,5 miesiąca, czyli 30-45 dni.

W jednym miocie może urodzić się od 3 do 6 młodych. Są one ze swoją mamą do około siódmego tygodnia życia. Musi się nimi przykładnie opiekować, ponieważ rodzą się głuche, ślepe i nieporadne. Do tego, jak wszystkie małe ssaki, malutkie jeżyki pigmejskie żywią się początkowo jedynie mlekiem matki.

mały jeż pigmejski baby hedgehog

Czy pigmejski jeż rodzi się z kolcami?

Tak, jeżyk pigmejski rodzi się w pełni wyposażony w swoją kolcową zbroję. Zastanawiasz się pewnie, jak to jest, że jeż rodzi się z kolcami? Czy kolce nie ranią matki w czasie ciąży i porodu? Początkowo są one mięciutkie i stają się sztywne dopiero po pewnym czasie od urodzenia. W macicy mamy zabezpieczone są one dodatkową błoną, więc samica nie jest w żaden sposób zagrożona.

Co je jeż pigmejski?

Jeże pigmejskie, podobnie jak europejscy kuzyni, są zwierzętami wszystkożernymi. O jeżu europejskim przeczytasz więcej w tym artykule: JEŻE W POLSCE — CO JEDZĄ JEŻE, CO IM SZKODZI, JAK O NIE ZADBAĆ? 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, początkowo jeżyki pigmejskie odżywiają się jedynie mlekiem matki. Po czasie wprowadzają do swojej diety stałe pokarmy, a mleko przestaje być przez nie tolerowane.

Co więc jedzą dorosłe jeże domowe? To drapieżniki dlatego przede wszystkim żywią się białkiem zwierzęcym, które pozyskują z larw, owadów, czy drobnych bezkręgowców. Chętnie podjadają także owoce i warzywa. Te jednak powinny stanowić jedynie dodatek do jeżowej diety, a nie jej podstawę.

Pamiętaj, ab dbać odpowiednio o zbilansowanie żywienie jeża pigmejskiego. Dieta białkowa powinna być stosowana rozsądnie w stosunku do aktywności zwierzaka. Więcej kalorii może przyjąć bardziej aktywny jeż, niż okrąglutki leniuszek, który z aktywności głównie lubi drzemki. Białko powinno stanowić w diecie jeża pigmejskiego około 35% diety, tłuszcze 15%, a włókno to jedynie 2%.

Czego nie może jeść jeż pigmejski?

Należy pamiętać o absolutnym zakazie podawania pupilowi niektórych produktów. To lista, którą każdy opiekun powinien znać na pamięć:

  • produkty mleczne - nietolerancja laktozy może prowadzić do biegunek, a nawet śmierci zwierzęcia,
  • słodycze - zawierają dużo tuczącego cukru!
  • suszone owoce, orzechy, ziarna - mogą prowadzić do niestrawności,
  • mięso wołowe i wieprzowe - jest gorzej przyswajane niż na przykład drób,
  • przyprawy - drażnią przewód pokarmowy,
  • surowy drób i jajka - mogą zawierać salmonellę.

Poniżej rozszerzona lista zakazanych produktów w diecie jeża pigmejskiego.

czego nie może jeść jeż pigmejski

Jak karmić jeża domowego?

Czym więc karmić jeża domowego w naszym domu? Znając powyższe wskazówki, kieruj się najlepiej naturalnymi potrzebami pupila. Postaw na karmy mięsne, bez dodatku cukru i zbóż. Sprawdzą się dobrej jakości karmy mokre dla kotów, a także karmy suche dla kociąt, których granulki są odpowiednio małe.

W naszym sklepie zoologicznym znajdziesz także karmę dedykowaną jeżom na przykład od Tropifit.

Dla urozmaicenia diety polecamy niezwykle zdrowy przysmak - suszony mącznik, który zawiera lekkostrawne białko i wiele cennych witamin.

Podawaj jeżykowi owoce i warzywa, ale rzadko i z umiarem. Będą dobrym uzupełnieniem witamin, jednak ich nadmiar może powodować niestrawności.

Zawsze zadbaj o to, by pupil miał dostęp do świeżej wody! Jedzenie podawaj jeżowi pigmejskiemu raz dziennie. Zgaś przy tym światło w jego terrarium. Stały dostęp do jedzenia mogą mieć jedynie jeżynki ciężarne i karmiące.

Czy jeża domowego trzeba kąpać? 

Niezwykle istotnym aspektem opieki nad zwierzakiem jest jego pielęgnacja. Jednym z zabiegów jest kąpiel jeżyka. Jest ona bardzo ważna dla prawidłowego zachowania higieny. Niestety większość jeży za kąpielą w wodzie zupełnie nie przepada. Stosuj ją tylko wtedy, gdy jest konieczna. Do kąpieli jeża wystarczy sama woda oraz delikatna szczotka, która pomoże w oczyszczaniu kolców z zabrudzeń.

Zdecydowanie wygodniejszą formą kąpieli dla jeżyków pigmejskich jest kąpiel piaskowa. Do tego polecamy piasek do kąpieli Vitapol lub Versele-Laga, postaw na ten o większej gramaturze. Wystarczy nasypać go do pojemnika i poczekać, aż jeż sam się obsłuży. Kąpiel piaskowa z powodzeniem pomaga pozbyć się zanieczyszczeń ze skóry i futerka.

Poza kąpielą zwierzaka warto zadbać o stan pazurków. Jeśli są długie, warto je przyciąć, przy pomocy specjalnych cążek do pazurków dla gryzoni Trixie. Zdecydowanie łatwiej je skrócić, gdy są namoczone w wodzie, zaraz po kąpieli. Uważaj jednak, aby nie naruszyć wrażliwych nerwów! Obcinaj pazurki zawsze powyżej zaróżowionej części paznokcia, żeby nie skaleczyć jeża.

Jeż pigmejski – terrarium czy klatka?

Czy terrarium dla jeżyka pigmejskiego jest obowiązkowe? A może wystarczy jedynie klatka?

Zdecydowanie odpowiadamy: hodowla jeża pigmejskiego wymaga posiadania terrarium. Zwierzę to jest bardzo wrażliwe na wahania temperatury, przeciągi i chłód. Może być to dla niego niebezpieczne. Musi mieć miejsce ze stałą temperaturą, w którym może się wygrzać. Przypominamy, że ten gatunek pochodzi z Afryki, gdzie panują wysokie temperatury.

Dobre terrarium dla jeża domowego to takie, które odzwierciedla jego naturalne warunki bytowania. Idealna temperatura dla jeżyka pigmejskiego to około 25 stopni Celsjusza. Jedzenie i wodę podawaj pupilowi w miseczkach ceramicznych, które są ciężkie i jeżyk nie przewróci takiej miski w trakcie jedzenia czy picia. Nie zapominaj także o odpowiednim podłożu do terrarium powinno być one przede wszystkim niepylące!

Zabawki dla jeżyka pigmejskiego

Jeżyk pigmejski jest niezwykle aktywny i ma wiele energii. Zapewnij mu przestrzeń, która pozwoli mu ją dobrze spożytkować.

Ważnym wyposażeniem terrarium powinien być odpowiednio duży kołowrotek, który zapewni odpowiednią dawkę aktywności Twojemu pupilowi. Sprawdź kołowrotki od Duvo+, które są dostępne w naszym sklepie zoologicznym.

Nie zapominajmy także o miejscach, w których zwierzak będzie mógł się skryć i odpocząć. W tym celu sprawdzą się jaskinie i domki dla gryzoni i królików.

Dla aktywnych jeżyków pigmejskich polecamy także tunele czy mostki, po których zwierzak będzie mógł biegać.

Sprawdzą się także zabawki na przysmaki, które pobudzą jeża domowego do zabawy w węszenie i polowanie. 

jeżyk pigmejski w donicy

Najczęstsze choroby jeża pigmejskiego

Na początku warto zaznaczyć, że często jeże nie wykazują żadnych objawów, które sygnalizowałyby rozwijającą się chorobę. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u weterynarza i kontrola stanu zdrowia zwierzęcia. Do najczęstszych problemów zdrowotnych jeżyków domowych należą:

  • pasożyty układu pokarmowego
  • wszy
  • pchły
  • roztocza
  • grzybice skórne
  • choroby zębów

To tylko niektóre z wymienionych przypadłości, jakie mogą dotknąć jeżyka pigmejskiego.

Uważać także należy na… włosy! Tak, włosy! Włosy i różnego rodzaju nitki mogą z łatwością owinąć się wokół łapki jeża i uniemożliwić dopływ krwi do kończyny. Dlatego tak ważne jest uprzątnięcie mieszkania przed wypuszczeniem jeża z terrarium.

Opieka weterynaryjna i pomoc dla jeża pigmejskiego

Jeż domowy nie wymaga częstych wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Standardowo wystarcza jedna wizyta u weterynarza ze zwierzakiem raz co pół roku lub co roku, w czasie której lekarz przeprowadzi ogólny przegląd stanu zdrowia naszego pupila.

Mimo to zawsze obserwuj swojego zwierzaka. Jeż nie okaże choroby w szczególny sposób. Tylko znając jego przyzwyczajenia i codzienną aktywność, będziesz mógł stwierdzić czy z pupilem dzieje się coś niedobrego. Wtedy nie czekaj, udaj się do weterynarza natychmiast.

Jeż pigmejski cena

Zastanawia Cię cena jeża domowego? Ten gatunek możesz kupić w przedziale cenowym od około 400 do 500 złotych. Oczywiście cena bardziej specyficznych odmian o wyjątkowym ubarwieniu może być zdecydowanie wyższa.

Pamiętaj, by zakupu zwierzaka dokonać w sprawdzonej hodowli.

Jeż pigmejski dla dziecka?

Tak jak w przypadku psa, kota czy kanarka, jeż domowy nie nadaje się dla każdego. Jest on dość tani w utrzymaniu, jednak trzeba pamiętać, że posiadanie zwierzaka wiąże się z obowiązkami. Należy go regularnie karmić, pielęgnować i dbać o porządek w jego terrarium. Dlatego, jeśli zastanawiasz się nad zakupem jeżyka dla swojego dziecka, pamiętaj, że to Ty ostatecznie musisz wciąż czuwać nad zwierzęciem.

Warto też, żeby sposób bycia jeżyka pigmejskiego odpowiadał Twojej osobowości. Wtedy na pewno się “dogadacie”.

wesoły jeż pigmejski

Zadbaj o pupila z TuZwierzaki.pl

Teraz już znasz podstawowe fakty o jeżu pigmejskim. Dokonanie decyzji o zakupie jeża afrykańskiego nie powinno być już dla Ciebie problemem. Jeśli zdecydujesz się na to urocze zwierzątko, wpadnij do naszego sklepu TuZwierzaki.pl! Zaopatrz się w niezbędne akcesoria i pyszną karmę, które umilą jeżykowi pobyt w Twoim domu.

Jeśli masz pytania i wątpliwości, napisz do nas

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 689 opinii
pixel