Jak dbać o psie łapy zimą? Poradnik dla właścicieli psów

Śnieg dla wielu z nas jest powodem do szczęścia, co roku marzymy o białych świętach! A co na to nasze pupile? Jak polskie mrozy wpływają na łapy psa zimą? Niestety wiele czworonogów w tym okresie ma wysuszone opuszki, które podczas chodzenia po chodnikach są dodatkowo podrażniane przez sól i piasek. Jak w takim razie chronić psie paputki? O tym przeczytasz w naszym artykule! Podpowiemy, jakie składniki i produkty warto stosować w tym pięknym, zimnym czasie.
Jak zabezpieczyć łapy psa zimą?
Podpowiemy Ci, jakie kroki należy podjąć, by zadbać o psie opuszki w trakcie zimowych spacerków.
Jak chronić psie łapy przed spacerem?
Przed każdym spacerem postaraj się posmarować łapy psa szybko wchłaniającą się maścią lub kremem (bez wazeliny i wody w składzie), dzięki czemu zyskają dodatkową ochronę. Nie zalecamy nakładać tłustych produktów, jeśli na chodnikach, po których chodzicie,rozsypana jest sól. Wtedy będzie się szybciej i łatwiej przyczepiać do paput, powodując podrażnienia. W takim wypadku polecamy buty dla psa, które skutecznie ochronią nie tylko przed solą, ale także piaskiem, śniegiem i mrozem.
Jak chronić łapy psa zimą na spacerze?
Na spacerze staraj się nie chodzić po chodnikach i ulicach. Wybieraj lasy, pola lub nawet trawniki. W ten sposób unikniesz przechadzek po soli czy piasku. Skróć również zimowe spacery. O ile pieskom w ubrankach lub z podszerstkiem jest ciepło, to nie oznacza, że nie są narażone na odmrożenia i hipotermie.
Jak zadbać o psie łapy po spacerze?
Po każdej wyprawie od razu umyj łapki psa letnią wodą, by pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Następnie dokładnie je osusz, obejrzyj, czy nie ma zranień i podrażnień, a potem posmaruj nawilżającym kremem. Taka rutyna pozwoli Ci zachować opuszki psa w idealnym stanie przez całą zimę!
Dodatkowo pamiętaj o nawadnianiu pupila i zawsze zapewnij mu stały dostęp do miski z czystą i świeżą wodą.
Dlaczego warto chronić łapy psa w zimę?
Delikatne łapy psa chroń zimą głównie przed śniegiem, mrozem, piaskiem i solą. Łapki zwierząt są bardzo dobrze ukrwione, więc każde drobne skaleczenie naprawdę boli oraz powoduje szybkie i mocne krwawienie.
Rozsypywane na chodnikach substancje kaleczą opuszki. Pupil próbuje oczyścić łapki liżąc je, a w ten sposób pogarsza ich stan. To prowadzi do jeszcze większego bólu. Mróz wysusza skórę na opuszkach, zwiększając ryzyko pęknięć. Śnieg podrażnia wrażliwą skórę pomiędzy psimi palcami. Dodatkowo wilgoć sprzyja odmrożeniom, które są bardzo bolesne i trudne do wyleczenia.
Dlatego, jeśli nie chcesz dopuścić do wysuszenia i pękania opuszków, tym samym zniechęcając swojego czworonoga do zimowych spacerków, pielęgnuj łapy swojego psa!
Czym smarować łapy psa zimą?
Jedną z najlepszych baz kremów i maści do łapek jest masło shea. To substancja bezpieczna, niewiążąca wody, a co za tym idzie nie zamarza. Nawilża, ochrania i zapobiega podrażnieniom. Fajnie sprawdzi się również lanolina, czyli naturalny wosk zwierzęcy lub tłuszczopot, ponieważ pochodzi z gruczołów łojowych zwierząt z wełnianą np. owiec. Również nawilża, natłuszcza oraz chroni psie paputy. Parafina, czyli kolejna substancja, nie nawilża, ale tworzy świetną warstwę ochronną przed mrozem czy piaskiem i solą. Możesz stosować ją przed spacerem, ale uwaga, bo pupil może się po niej trochę ślizgać. Dodatki w postaci oleju kokosowego lub jojoba oraz wosku pszczelego i aloesu są mile widziane w produktach do łap.
Kolejnym protipem jest wycięcie włosków spomiędzy opuszek psich łap. W ten sposób ograniczysz przyczepianie się śniegu oraz łapaniu większych ilości soli i piachu z dróg.
Jaka maść na łapy dla psa na zimę?
W naszym sklepie TuZwierzaki.pl znajdziesz maści oraz kremy ochronne na łapy dla psa na zimę. Skutecznie zabezpieczą paputy Twojego pupila przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Szczególnie rekomendujemy produkty zawierające naturalne składniki, takie jak:
- Green Paw Can't Touch This
- Pets Nose&Paw Balm
- Dr Seidel Paw Wax
Czego nie używać na łapy psa zimą?
Na psie łapy nie używaj:
- produktów z wazeliną - to pochodna ropy naftowej. Choć ma właściwości nawilżające, nie nadaje się do stosowania zimą przed spacerem. Zmiękcza opuszki łap, co sprzyja lepszemu wchłanianiu soli i innych substancji z chodników, powodując pęknięcia, a co za tym idzie - ból. Dodatkowo wiąże wodę, co w niskich temperaturach prowadzi do zamarzania i powstawania odmrożeń. Jednak po spacerkach, na noc, możesz nałożyć warstwę wazeliny dla lepszej regeneracji łap.
- kosmetyków dla ludzi – zazwyczaj zawierają substancje, które są toksyczne dla psów. Zwróć na to uwagę, zwłaszcza że pupile często wylizują swoje łapy. Produkty te nie są przystosowane do delikatnej skóry na opuszkach i powodują ich podrażnienia.
Czy psu zimno w łapy?
Psie łapki są przystosowane do radzenia sobie z zimnem dzięki grubej warstwie tłuszczu i specjalnemu układowi naczyń krwionośnych. Tłuszczyk gwarantuje dobrą izolację termiczną. Tętnica zaś opleciona jest żyłami. Prowadzi krew cieplejszą, ogrzewając krew znajdująca się w żyłach, dlatego paputki są cieplutkie.
Jednak ochrona łapek to kwestia indywidualna dla każdego psa. Niektóre pupile są bardziej wrażliwe na śnieg czy mróz. Gdy sól na chodnikach powoduje ból lub podrażnienia, warto założyć pieskowi buty ochronne. W mniej ekstremalnych warunkach wystarczy stosować szybko wchłaniający się krem (bez wody i wazeliny) przed spacerem oraz regenerujący balsam po spacerze. Dostosowanie pielęgnacji do potrzeb swojego czworonoga jest kluczowe, aby zapewnić mu komfort podczas zimowych spacerów.