Darmowa dostawa od 199,00 zł

Jak bezpiecznie obciąć psu pazury? Poradnik dla opiekuna psa krok po kroku

2023-11-17
Jak bezpiecznie obciąć psu pazury? Poradnik dla opiekuna psa krok po kroku

Pazury czworonoga skrócisz u groomera lub weterynarza. Jednak to dodatkowy koszt obciążający Twoją kieszeń? Chciałbyś samodzielnie zacząć obcinać psu pazury? Prawdę mówiąc, kupienie narzędzi do wykonania zabiegu jest tańszym i jednorazowym wydatkiem. Racja, ale pewnie nie wiesz, od czego zacząć? Nie chcesz przecież zrobić swojemu pupilowi krzywdy. Dlatego powstał ten artykuł! Pomożemy Ci, odpowiadając na nurtujące pytanie, jak obciąć psu pazury bezpiecznie w zaciszu domowym. Zapraszamy do lektury.

Po co obcinać psu pazury?

Psie pazurki rosną tak samo, jak Twoje paznokcie. Gdy są one za długie, sprawiają pieskowi ból, pękają i się łamią. To tylko przysparza zwierzakowi zbędnego cierpienia.

Za długa płytka rogowa (część zewnętrzna) powoduje wyginanie się palców psa. W konsekwencji doprowadza to do przeciążenia stawów, a co gorsza ich zwyrodnienia. Długie pazurki również łatwiej ulegają złamaniu. Gdy stanie się to na wysokości unerwionej tkanki, spowoduje ból i dyskomfort Twojemu czworonogowi. Dlatego należy regularnie przycinać pazury u psa, by zapewnić mu zdrowie oraz komfort chodzenia. 

Jak zbudowany jest pazur u psa?

Aby bezpiecznie obcinać pazurki psa w swoich czterech ścianach, musisz najpierw zapoznać się z budową paznokcia pupila.

Najbardziej zewnętrzna część to płytka rogowa, czyli martwa część pazura. Wewnątrz znajdują się żywe elementy. Żywe, to znaczy, że posiadają naczynia krwionośne oraz nerwy. Należy do nich łożysko, które wypełnia wnętrze pazurka, a w nim mieści się macierz. To na nią szczególnie musisz uważać podczas zabiegu. Uszkodzenie macierzy powoduje ból oraz duże krwawienie, gdyż jest ona dobrze ukrwiona. 

Anatomia psiego pazurka, by wiedzieć jak obciąć pazur psa

Jak obciąć psu pazury w domu? Poznaj 7 kroków do idealnych psich paznokci

Rytuał przycinania psich paznokci zacznij już na etapie szczenięcym. Dzięki temu Twój pies przyzwyczai się do zabiegu i będzie chętniej się mu poddawał w przyszłości. 

 1. Zmocz łapcie pieska, szczególnie gdy jego pazury są twarde. Woda zmiękcza paznokcie pupila, zmniejszając ryzyko pęknięcia płytki oraz ułatwiając opiekunowi zabieg. 
 2. Usiądź wygodnie z czworonogiem. Pies wyczuwa Twój nastrój. Dlatego do zadania podejdź z pozytywnym nastawieniem i mów do futrzaka spokojnym głosem.
 3. Złap łapkę psa tak, by była ona stabilna. Skup się tylko na jednym pazurku na raz.
 4. Na jasnych paznokciach dokładnie możesz zobaczyć przebieg macierzy. U psów z czarnym pazurem użyj latarki, by ją znaleźć. To pomoże Ci ustalić, dokąd możesz obciąć paznokieć. 
 5. Stanowczym ruchem przytnij pazurek pod kątem 45 stopni. Obcinaj paznokcie jak najbliżej rdzenia, by nie doszło do jego przerośnięcia. Pamiętaj, by jednocześnie nie naruszyć macierzy i zachować od niej odstęp minimum 1 mm. 
 6. Nagródź pieska smaczkiem po każdym przycięciu, by pokazać mu, że nie ma się czego bać. 
 7. Podczas całego procesu zachowaj ostrożność i skupienie. Obcięcie pazurka o milimetr za dużo może skończyć się plamą krwi i skowytem pieska.

Co robić, gdy naruszysz macierz psiego pazurka?

Oczywiście, możesz się pomylić lub czworonóg się przestraszy, rozkojarzy i zabierze gwałtownie łapkę. Dlatego jak otrzesz o macierz paznokcia, odkaź krwawiące miejsce. Następnie załóż opatrunek lub użyj pudru albo nadmanganianu potasu. Pomogą natychmiast zatrzymać krwawienie. Teraz pozostaje czekać, aż uszkodzony pazurek odrośnie. 

Pazurki psa nie powinny dotykać podłoża

Do jakiej długości obcinać psu pazury?

Do momentu, gdy pies stoi, a jego pazury nie dotykają podłoża. Nie musi być to wielki odstęp. Wystarczy, że dasz radę wsunąć swobodnie kartkę papieru pomiędzy pazurki a podłogę.

Jak obciąć psu pazury, gdy się boi?

Nie wiesz, jak obciąć pazury psu, który się boi? Do powyższych 7 wskazówek dodaj ogrom cierpliwości. Musisz dać pieskowi więcej czasu na przyzwyczajenie się do procesu. Rób wszystko stopniowo i powoli.

Zacznij od dotykania łapek i zapoznawania psa z narzędziem. Zachowaj spokój oraz pewność siebie. Nagradzaj pupila za każde dobre zachowanie, czyli po obcięciu pazurka oraz za brak próby wyrwania łapki. Za pierwszym razem możliwe, że nie obetniesz wszystkich pazurków, ale wystarczy, że skrócisz jeden. Następnego dnia zrób kolejne podejście i skrócić drugi. Krok po kroku. Jeśli potrzebujesz, rozłóż to na kilka sesji. Spróbuj także obciąć psu pazury, gdy jest on zmęczony lub zrelaksowany.

Napotykasz ogromne trudności związane z zabiegiem? Skonsultuj się z behawiorystą lub skorzystaj z usług groomera albo weterynarza. 

Jak oswoić psa z przycinaniem pazurków?

Najlepiej robić to od szczeniaka. Unikniesz wtedy problemów z tym związanych w przyszłości. Jeśli nie masz takiej możliwości, skorzystaj z metod pozytywnego wzmocnienia. Podczas zabiegu sięgnij po ulubione przysmaki dla psa, które będą nagrodą za spokój, jakim wykazuje się Twój pupil. Stosuj również pochwały słowne oraz głaskanie. Skracanie pazurków skojarz czworonogowi z przyjemnym doświadczeniem. 

Jak obciąć psu czarne pazurki?

Jak obciąć psu czarne pazury?

Nie wiesz, jak obciąć psu pazury, które są czarne lub mają ciemny kolor? Wtedy trudniej jest znaleźć macierz, która przy dobrym świetle w jasnych pazurkach jest widoczna.

Zacznij od obcinania pazurów u psa tak, by widzieć je od frontu. Będziesz mieć dobry widok, łapiąc łapkę pieska i zginając ją do tyłu. Ścinaj paznokieć małymi kawałkami. Zauważysz wtedy powiększającą się w środku dziurkę. Im większa dziurka, tym bliżej macierzy się znajdujesz. 
Drugim sposobem jest wzięcie latarki i podświetlenie pazurka. Gdy dobrze mu się przyjrzysz, zobaczysz, ile jeszcze możesz go obciąć.

Czym obcinać psu pazurki?

W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl znajdziesz profesjonalne narzędzia do pielęgnacji łap. Są one specjalnie przystosowane do obcinania pazurów u psów. 

Obcinaczka do pazurów

 • Cążki to popularne narzędzie do obcinania pazurów u zwierząt. Przydadzą się szczególnie przy twardych paznokciach.
 • Obcinaczka powinna być ostra.

Nożyczki do pazurów

 • Nożyczki dla psów różnią się od tych przeznaczonych dla ludzi. Są one dostosowane do specyficznej struktury psich pazurów.

Nożyce guillotine 

 • To narzędzie przypomina nożyczki, ale posiada jedną prostą krawędź tnącą.
 • Są wygodne w użyciu, zwłaszcza przy mniejszych rasach psiaków.

Frezarka, elektryczna pilarka do pazurów

 • Szczególnie przydatna dla opiekunów, których psiaki mają czarne lub grube pazury.
 • Zamiast ciąć, skraca paznokcie poprzez ścieranie.
 • Istnieją modele, w których możesz regulować prędkość.
 • Należy uważać na przegrzanie, ponieważ frezarka podczas ścierania wytwarza ciepło.

Jak często obcinać pazury u psa?

To zależy jak szybko rosną Twojemu psu pazurki. Musisz też wziąć pod uwagę, czy Twój pupil ściera paznokcie naturalnie. Robi to podczas spacerów na szorstkim lub twardym podłożu. Niektóre pieski potrzebują skracania co 3-4 tygodnie. Inne biegają codziennie po asfalcie i tym samym skracają sobie pazury. 

Przynajmniej raz w tygodniu skontroluj długość pazurków swojego czworonoga. Jeśli są za długie, skróć je. Czasem lepiej obciąć mniej a częściej, niż skazać pieska na dyskomfort związany z chodzeniem. 

 

Teraz wiesz, jak obciąć psu pazury w domu. Z naszym poradnikiem ten zabieg nie będzie już dla Ciebie taki straszny! Jeśli jednak chciałbyś zadać pytanie, skontaktuj się z nami! Nasza TuZwierzakowa Ekipa chętnie Ci pomoże i rozwieje wszelkie wątpliwości. Skompletuj swój zestaw narzędzi do skracania pazurków razem ze sklepem zoologicznym TuZwierzaki.pl. 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 590 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-21
Dobry sprzedawca, dobry produkt. Dziękuję
2024-07-11
Zamówienie zostało zeealizowane zgodnie z przewidywaniami. Wszystko ok, super spakowane! Dzięki :)
pixel