Darmowa dostawa od 199,00 zł

Jack Russell terrier- opis rasy, charakter, pielęgnacja, szkolenie

2024-09-13
Jack Russell terrier- opis rasy, charakter, pielęgnacja, szkolenie

Szukasz psa, która potowarzyszy Ci przez długie lata, jest aktywna i obdarzy Cię wielką miłością i zaufaniem? Zapoznaj się z rasą Jack Russel terrier. Jacki należą do psów z instynktem myśliwskim. Dlatego cechuje je odwaga oraz wysokie zapotrzebowanie na aktywność fizyczną. Z tym pupilem nigdy nie będziesz się nudzić! Ponadto jest to pies rodzinny, dobrze dogadujący się z dziećmi i zwierzętami domowymi. Przeczytaj nasz artykuł, zapoznaj się z wadami i zaletami psa. 

Sprawdź, czy właśnie znalazłeś rasę dopasowaną do Ciebie!

Historia rasy Jack Russel terrier

Historia rasy rozpoczyna się w 1980 roku od suczki angielskiego pastora Johna Russella imieniem Trump. Pan John Russell chciał stworzyć psa, który będzie towarzyszył mu w polowaniach na lisy. Potrzebował pupila, który zwinnie wciśnie się w norki zwierzyny, by ją stamtąd wypłoszyć. Ważną cechą, którą pastor Russell chciał uzyskać, był brak zmęczenia u psa przy bieganiu na długie dystanse. Po wielu rozmaitych krzyżowaniach powstała rasa Jack Russell terrier, a Trump została matką wszystkich Jack Russellów.

W 1990 roku Kennel Club oficjalnie uznał rasę. Jednak pojawił się pewien problem. Na wystawach nie wszystkie psy były takich samych rozmiarów. Niektóre miały krótsze lub dłuższe nóżki. Gdy Jack Russelle trafiły do Australii, zaczęto je rozdzielać ze względu na wysokość. Dzięki temu Australijczycy opracowali standard, na podstawie którego wyodrębnione dwie odmiany:

  • Jack Russell terrier z krótkimi nóżkami
  • Parson Russel terrier z dłuższymi nóżkami

FCI uznało ten podział, tworząc dwie odrębne rasy, których nie można ze sobą krzyżować. Dopiero w 2000 roku FCI opracowało wzorzec dla Jack Russella, który został opublikowany w 2001 roku. 

W klasyfikacji FCI Jack Russell terriery należą do grupy 3 teriery, sekcji 2 teriery małe.

Dwa Jack Russell terriery leżące na łóżku

Wygląd Jack Russell terriera

Jack Russell terrier jest małym psem osiągającym wysokość 25-30 cm w kłębie. Waga psa mieści się między 5, a 6 kg. JRT posiada prostokątną sylwetkę o krępym tułowiu i klatce piersiowej o obwodzie 40-43 cm. Zasada przy Jack Russellach jest prosta. Pies powinien być dłuższy niż wyższy. Krótkie nóżki, szczególnie tylne są mocno umięśnione. Ich wygląd zwieńczają małe, złamane do przodu, opadające uszka oraz ciemne oczy w kształcie migdała. Trufla nosowa psa zawsze jest czarna. 

Sierść Jack Russell terriera

Sierść może być gładka, szorstka lub załamana. Jedną wspólną cechą wszystkich rodzajów sierści jest to, że zawsze musi być gęsta i twarda. Psy tej rasy posiadają włos okrywowy z podszerstkiem.

Biały musi być kolorem dominującym w umaszczeniu psa. Dopuszczalne są czarne lub płowe (rude) znaczenia w kształcie łat. Mogą przybierać odcienie od kasztanowych po jasnopłowe.

Charakter Jack Russell terriera

JRT są inteligentnymi psami, które są bardzo pojętne i szybko się uczą. Dzięki swym myśliwskim korzeniom są zwinne i czujne. To wesołe wulkany energii o wielkim sercu! Uwielbiają spędzać czas z ludźmi. Bardzo przywiązują się do swoich opiekunów i nie odstępują ich na krok.

Ze względu na swoją aktywność i miłość do zabawy świetnie będą dogadywały się z dziećmi. Niestety, nie posiadają ogromnych pokładów cierpliwości i nie będą tolerowały ciągania za ogon, uszy czy sierść. Dlatego należy nauczyć dzieci, by nie przekraczał granic psa. Jack Russelle łatwo popadają w euforie, gdy przychodzi opiekun lub pojawiają się goście. 

Rasa dobrze dogaduje się z innymi zwierzęcymi domownikami. Jednakże może mieć problem z obcymi psami, wobec których potrafi być zadziorna. Odwaga Jack Russell terriera nie pozwoli mu przejść obojętnie bez obszczekania większego od nich psa, lecz nie przejawiają agresji wobec zwierząt. Mimo swojej śmiałości, psy tej rasy mogą bać się odgłosów burzy czy fajerwerków.

JRT nadają się zarówno do domu z ogrodem, jak i do małego mieszkania, o ile zapewnisz psu odpowiednią dawkę ruchu.

Pielęgnacja Jack Russell terriera

Czesanie psa powinno odbywać się przynajmniej raz w tygodniu. W okresie linienia, czyli na wiosnę i jesień, użycie szczotki jest wskazane 2-3 razy w tygodniu. Do czesania użyj twardej szczotki z włosia lub gumowej rękawicy. Jeśli Twój Jack ma włos szorstki i drutowaty, będzie mu potrzebne trymowanie u groomera co 2-3 miesiące. Przy tego typu szacie zaopatrz się w szczotkę i metalowy grzebień. 

Kąp Jack Russella, wtedy gdy nieprzyjemnie pachnie lub jest bardzo brudny. Ze względu na krótkie nóżki i niskie podwozie, szybkie przemycie łapek i brzuszka jest obowiązkowe po każdym spacerku. 

Przez nieodpowiedni przepływ powietrza w opadających uszkach u przedstawicieli psów tej rasy mogą pojawiać się infekcje. Dlatego regularnie sprawdzaj i czyść uszy psa. 

Ponadto rasa ma tendencje do osadzania się kamienia nazębnego. Z tego powodu już od szczeniaka pies powinien być przyzwyczajany do pasty oraz szczoteczki do zębów. 

Nie zapomnij o pazurkach i łapkach psa. Pazurki, jeśli nie są ścierane naturalnie przez psa na spacerze, powinny być skracane cążkami przeznaczonymi specjalnie dla czworonogów. Na opuszki łapek polecamy używanie kremików lub balsamów. 

Jack Russell terriery leżą na łóżeczku

Szkolenie i treningi Jack Russell terriera

Już od szczeniaka JRT powinien być socjalizowany. Zapoznawaj go ze zwierzętami, ludźmi, nowymi dźwiękami czy miejscami. Skup się również na nauce komend. Jack Russelle są inteligentne, ale należy im wyznaczyć jasne granice, których trzeba się stanowczo trzymać. Psy te mają silny temperament. Dlatego nauka posłuszeństwa i określone zasady są kluczowe, by pies w przyszłości nie wszedł Ci na głowę. 

Ważna jest nauka chodzenia na smyczy. Energia rozpiera Jack Russella szczególnie na spacerkach. Wiąże się to z tym, że mogą ciągnąć smycz, co nie jest komfortowe ani dla psa, ani dla opiekuna. Pracuj również nad szczekaniem u psa. Rasa należy do głośnych i szczekliwych. 

Przy szkoleniu psa tej rasy stosuj pozytywne metody, takie jak pochwały i nagradzanie smaczkami. Szkolenia powinny być urozmaicone, gdyż JRT mają tendencję do szybkiego znudzenia się wykonywaną czynnością. 

Jako że rasa jest wulkanem energii, potrzebuje długich spacerków oraz zabaw na świeżym powietrzu. Ich myśliwska natura zostanie zaspokojona podczas zabawy w aport czy frisbee. Niektóre psy nie pogardzą również pływaniem w jeziorku wraz z zabawkami wodnymi. Ponadto Jack Russelle potrzebują stymulacji psychicznej. Ich znakomity węch sprawdzi się przy szukaniu smaczków w matach czy kulach węchowych. Polecamy również sprawdzić gry edukacyjne od Outward Hound. Są to zabawy potrzebne, by uspokoić i wyciszyć psa. 

JRT poradzą sobie również świetnie w agility, obedience czy innych psich sportach. 

Choroby Jack Russell terrierów

Rasa jest zdrowa. Najczęściej mogą się zdarzyć urazy, związane z wysoką aktywnością psa jak zwichnięcie rzepki. Inne choroby, które dotykają rasę to:

  • choroby przyzębia
  • nadmierne osadzanie kamienia nazębnego
  • zaćma
  • jaskra
  • głuchota
  • ataksja
  • alergie skórne i pokarmowe (wbrew pozorom są to bardzo częste przypadłości, na które cierpią JRT)

Pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza weterynarii. 

Ile żyje Jack Russell terrier?

Dobrze zaopiekowany Jack Russell terrier potrafi towarzyszyć swojemu opiekunowi przez 13, a nawet 16 lat. Rasa należy do długowiecznych. 

Akcesoria dla Jack Russell Terriera

Koniecznie zaopatrz się w zabawki dla psa. Piłki do aportowania i frisbee przydadzą się do zabaw na zewnątrz. Zabawki węchowe, zabawki interaktywne oraz kongi i zabawki na przysmaki będą stymulować zmysły psa. Poprzez odpowiednie zabawki, wyciszysz psa oraz zmęczysz go psychicznie. Ważne, by zapewnić psu rozrywkę, gdy jesteś zajęty lub będziesz poza domem. Jack Russelle szybko się nudzą i same znajdą sobie zajęcie. Zapewne konsekwencje ich zabawy się Tobie nie spodobają.

Z akcesoriów spacerowych potrzebna Ci będzie szeroka obróżka lub szelki najlepiej guard, lub bezuciskowe. Zainwestuj w porządną smycz dla psa dopasowaną do wagi pupila oraz linkę treningową. Nie zapomnij o niezbędnych dodatkach jak adresówka i dyspenser z woreczkami na odchody. 

Ponadto zakup dwie miski dla psa, jedną na wodę, a drugą na karmę. 

Jaka karma dla Jack Russell terriera?

Jack Russell terriery są łakomczuszkami. Dlatego musisz dbać o ich wagę, podając odpowiednie porcje karmy dla psa. Dawkowanie karmy zależy od wagi, aktywności oraz wielkości psa. W zależności od podawanej karmy producent umieszcza na opakowaniu tabelę dawkowania, do której polecamy się stosować. 

Jeśli Twój Jack Russell jest aktywny i uprawia psie sporty, upewnij się, że karma, którą podajesz psu, jest bogata w białka oraz tłuszcze. Białko zapewni dobre odżywienie i regenerację mięśni, a tłuszcz dostarczy energii i siły do zabawy.

Przysmaki dla psa również wliczaj w zapotrzebowanie kaloryczne pupila. Smakołyki nie powinny przekraczać 10% dziennej diety psa. Szczególnie przysmaki treningowe dla psa są must have przy szkoleniu Jack Russell terriera.

Mały Jack Russell terrier o imieniu Porto

Dla kogo Jack Russell terrier?

Jack Russell terriera polecamy dla osób, które cechują się stanowczością i konsekwencją w wychowywaniu psa. Ponadto musisz oczywiście zapewnić psu dużo ruchu oraz zadań, które zaangażują jego inteligencję. Potrzebują dużo uwagi i miłości od swoich bliskich. Jeśli masz, chociażby minimalne pojęcie o szkoleniu psa lub duży zapał do nauki to Jack Russell terrier jest dla Ciebie. 

Nie polecamy Jack Russell terriera dla osób leniwych i mało aktywnych. Nie sprawdzi się także u osób, które często spędzają czas poza domem i będą zostawiać psa samego. 

Ile kosztuje rasowy Jack Russell terrier?

Szczeniak Jack Russell terriera to koszt od 2,5 do 5 tysięcy złotych. Pamiętaj, że pies bez rodowodu nie jest psem rasowym. Jeśli zależy Ci na rasowym Jack Russellu, to koniecznie przed zakupem szczeniaka sprawdź hodowle. Do tego polecamy skorzystać ze strony ZKwP lub odwiedzić ich najbliższy oddział stacjonarny.

Kupując szczeniaka z hodowli, masz wgląd w historię medyczną rodziców psa. Ponadto masz wsparcie hodowcy, który pomoże, odpowiadając na nurtujące Ciebie pytania. Dobrym znakiem jest, gdy hodowca zadaje pytania też Tobie. To znaczy, że zależy mu na tym, by pies trafił w dobre ręce. 

Imiona dla Jack Russell terriera

Dla psa: Max, Rico, Rocky, Charlie, Buster

Dla suczki: Daisy, Lucy, Bella, Zoe, Molly

Porto jako szczeniak rasy Jack Russell terrier

Najczęściej zadawane pytania dotyczące rasy

Czy Jack Russell terrier jest groźny?

Nie, psy rasy Jack Russell terrier nie są groźne ani agresywne. Jeśli się tak zdarzy, to znaczy, że zostały popełnione błędy w wychowaniu psa, w tym zabrakło socjalizacji czworonoga. 

Czy Jack Russell terrier jest mądry?

Tak, psy tej rasy są inteligentne, pojętne i szybko się uczą.

Czy Jack Russell terrier dużo szczeka?

Tak, rasa jest dość szczekliwa, ale można nad tym pracować od szczeniaka. 

Czy Jack Russell terrier nadaje się do bloku?

Tak, o ile jesteś w stanie zapewnić mu odpowiednią dawkę codziennego ruchu.

Czy Jack Russell niszczy?

Nie, jeśli zapewnisz psu rozrywkę i dostarczysz mu stymulacji psychicznej poprzez zabawki węchowe czy interaktywne. 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2024

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 685 opinii
pixel