Gryfonik brukselski, belgijski i brabantczyk - wygląd, charakter, pielęgnacja
Szukasz małego psa o wielkim sercu? Gryfonik brukselski, belgijski i brabancki to 3 niewielkie rozmiarem odmiany jednej rasy, które posiadają ogromny temperament. Dowiedz się, czym się od siebie różnią, skąd pupile pochodzą, jak wyglądają i jakie mają wymagania. Czy gryfonik to pies dla Ciebie? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
Historia rasy psów gryfonik brukselki, belgijski i brabantczyk
Gryfonik brukselski, belgijski i brabantczyk w Europie są 3 oddzielnymi rasami, które mają jeden wzorzec. W Ameryce i Anglii zaś są uznawane za jedną rasę. Psiaki różnią się od siebie jedynie sierścią i umaszczeniem. Gryfonik brukselski ma rude ubarwienie, a belgijski czarne, lecz oba posiadają szorstki włos. Brabantczyk ma sierść gładką.
Przodkiem tych ras jest pies zwany Smousje. Do stworzenia ostatecznego wyglądu gryfoników przyczyniły się także cavalier King Charles spaniel i mops.
Dawniej głównym zadaniem tych psów było pilnowanie powozów i towarzyszenie dorożkarzom za dnia. W nocy tępiły szczury oraz myszy. Pomagały również chronić sklepy, warsztaty i domy. Spopularyzowane zostały dzięki belgijskiej królowej Marie Henriette.
Rasa wywodzi się z Belgii. W 1880 roku w Brukseli odbyła się pierwsza wystawa gryfoników.
Jak wygląda i ile waży gryfonik?
Gryfonik to mały pies, którego osiąga 17-20 cm w kłębie i waży 3,5-6 kg.
Ma on kwadratową sylwetkę zwieńczoną wysoko osadzonym i noszonym w górze ogonem. Na charakterystycznej dużej, okrągłej głowie znajdują się małe uszy, które w połowie są złamane. Uroczy pyszczek zdobi krótka kufa ze znajdującą się nad nią bruzdą nosową oraz szeroko rozstawione czarne, wypukłe oczka. Zawsze ciemny nosek mieści się na poziomie oczu.
Sierść i umaszczenie gryfonika brukselskiego, belgijskiego i brabantczyka
Gryfonik brukselski oraz belgijski mają szorstką twardą, potarganą szatę z gęstym podszerstkiem. Włos na całym ciele jest półdługi, lecz na głowie jest dłuższy i tworzy wyjątkową brodę. Umaszczenie gryfonika belgijskiego jest czarne, czarne podpalane lub czarno-brązowe. Gryfoniki brukselskie mają szatę rudą.
Brabantczyk w odróżnieniu od dwóch poprzednich odmian posiada gładką sierść, która przybiera barwę rudą z maską i czarnymi elementami.
Charakter gryfonika
Gryfonik jest psem wiernym, stworzonym do towarzystwa. To wesoły pupil, który bardzo przywiązuje się do swoich opiekunów i najchętniej nie odstępowałby ich na krok. Nie lubi zostawać sam, co nie zmienia faktu, że musisz go tego nauczyć. Jest czworonogiem żywym, który nigdy nie odmówi zabawy ze swoim człowiekiem. Ponadto z chęcią potrenuje agility czy obedience. Jednakże nie jest psem bardzo aktywnym. Lubi zwykłe spacerki oraz harce z opiekunem.
Rasa jest czujna i zawsze zaalarmuje Cię, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie oznacza to, że gryfoniki często szczekają! Właściwie robią to rzadko i tylko, kiedy muszą. Nie wykazują chęci do dominacji, cenią sobie towarzystwo innych zwierząt oraz uwielbiają bawić się z dziećmi.
Psy te są inteligentne i chętnie się uczą.
Wychowanie gryfonika
Od pierwszych dni szczeniaka w domu przeprowadź go przez proces socjalizacji. Zapoznawaj go ze światem, w którym będzie żyć. Pokazuj mu nowe miejsca, zaznajamiaj z nowymi ludźmi i zwierzętami, ale także dźwiękami. Ustal jasne zasady panujące w domu, których Ty i członkowie Twojej rodziny będziecie konsekwentnie przestrzegać. Ucz psa podstawowym komend oraz zostawania samemu na czas, gdy musisz wyjść np. do pracy. Jest to niezbędna umiejętność dla gryfoników, ponieważ bardzo przywiązują się do swoich właścicieli, co może skutkować lękiem separacyjnym. Następuje on wtedy, gdy pupil czuje strach podczas rozłąki z człowiekiem. Przez to mogą pojawić się niepożądane zachowania typu nadmierne szczekanie oraz gryzienie mebli czy demolowanie mieszkania.
Pielęgnacja gryfonika brukselskiego, belgijskiego i brabantczyka
Gryfonik brukselski i belgijski wymagają regularnego trymowania, najlepiej u profesjonalnego groomera, który się na tym zna. Pielęgnacja brabantczyka jest mniej czasochłonna. Wszystkie 3 pieski wymagają częstego szczotkowania minimum 2 razy w tygodniu. Do tego zabiegu przyda Ci się pudlówka oraz średnio gęsty grzebień. Czesanie pomaga usunąć martwy włos i pozbyć się nadmiaru sierści.
Gryfonika brukselskiego i belgijskiego kąp raz na dwa, trzy miesiące, brabantczyka zaś tylko wtedy kiedy jest brudny lub nieprzyjemnie pachnie. Do mycia użyj szamponu dla zwierząt dopasowanego do rodzaju sierści pupila. Po spłukaniu szamponu wodą nawilż futerko czworonoga odżywką bez zawartości olejków, ponieważ zmiękczają one włos.
Twojej uwagi potrzebuje również bruzda nosowa. Przecieraj ją często, a po kąpieli wysusz jak najszybciej. Wilgotne środowisko jest idealne do rozwoju dla bakterii i grzybów.
Czyść oczka i uszka pupila preparatami lub chusteczkami przeznaczonymi do tych okolic. Codziennie myj zęby pastą i szczoteczką dla zwierząt. Kontroluj stan pazurków, gdy są za długie, przycinaj je obcążkami lub nożyczkami. Na łapki i nosek stosuj specjalne kremy lub maści, które je nawilżą.
Jaka karma dla gryfonika brukselskiego, belgijskiego i brabantczyka?
Gryfoniki to malutkie pieski. Dlatego szukaj karm dla psów z oznaczeniem XS/S lub small, lecz nie tylko! Najważniejsza w pożywieniu dla pupila jest zawartość mięsa, którego w posiłku powinno znajdować się jak najwięcej. W składzie mięso musi być na pierwszym miejscu. Najlepiej, by było to mięso mięśniowe pochodzące z mięśni szkieletowych. Dodatki w postaci owoców, warzyw i ziół są jak najbardziej pożądane w minimalnych ilościach. Dostarczają dodatkowych witamin i minerałów, które urozmaicają dietę czworonoga. W recepturze karm unikaj zbóż, cukrów, konserwantów czy barwników.
Smakołyki dla psów są niezwykłą motywacją do nauki. Dlatego zainwestuj również w dobre jakościowo, bogate w mięso przysmaki. Pamiętaj, że przekąski nie mogą przekroczyć 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego czworonoga.
Akcesoria dla gryfonika
Aby bez zbędnego stresu przyjąć psiaka pod swój dach, przygotuj wyprawkę dla pupila już wcześniej. Poniżej znajdziesz listę niezbędnych akcesoriów dla szczeniaka:
- przytulne legowisko dostosowane do rozmiaru psa oraz kocyk, który zawsze go ogrzeje
- miskę na karmę i wodę
- akcesoria spacerowe: obrożę albo szelki typu guard lub bezuciskowe, smycz o długości 1,5-2 m, woreczki na odchody oraz adresówkę
- zabawki: piłki, zabawki pluszowe, gryzaki, szarpaki, gry edukacyjne, maty węchowe
- szczotkę pudlówkę oraz grzebień o średnio gęstym rozstawie ząbków
- szampon i odżywkę dla psów do sierści szorstkiej lub gładkiej
- pastę i szczoteczkę do zębów dla psów
- preparaty do czyszczenia uszu i oczu
- maść na łapki i nosek
- cążki, nożyczki lub gilotynkę do pazurków
- ochronę przed pasożytami (tabletki, krople lub obrożę)
Na co choruje gryfonik?
Gryfoniki to psy zdrowe. Jednakże mogą je dotknąć następujące schorzenia:
- problemy z oczami (zaćma, jaskra)
- wypadnięcie rzepki
Przez skróconą kufę pupile te mają kłopoty z oddychaniem, dlatego są bardzo wrażliwe na upały. Latem unikaj więc spacerów od 10 do 19, zadbaj o stały dostęp do świeżej wody i przygotuj chłodne miejsce do odpoczywania.
Ile żyje gryfonik?
Gryfoniki żyją nawet do 15 lat! Oprócz genetyki zależy to również od diety, aktywności, pielęgnacji i zapewnionej opieki weterynaryjnej.
Dla kogo gryfonik bruksleksi, belgijski i brabantczyk?
Jest to pies bardzo uniwersalny, który nadaje się dla wszystkich. Uwielbia dzieci! Sprawdzi się więc dla rodzin z pociechami, które musisz najpierw nauczyć, jak traktować pupila oraz szanować jego granice. Nie wymaga dużo ruchu, dlatego będzie idealnym towarzyszem dla osób starszych. Jego inteligencja i chęć do nauki sprawiają, że nawet początkujący psiarz poradzi sobie z jego wychowaniem.
Niewielkie rozmiary psa tej rasy pozawalają mu wygodnie żyć w mieszkaniu, ale czworonóg nie pogardzi również domem z ogrodem. Szanuje i lubi inne zwierzęta, więc jeśli jesteś posiadaczem innego pupila, śmiało możesz zastanowić się nad gryfonikiem.
Najczęściej zadawane pytania
Czy Gryfonik ma sierść?
Tak, ma sierść szorstką lub gładka, zależy od odmiany.
Czy Gryfoniki linieją?
Tak, linieją dwa razy do roku, na wiosnę i jesień.
Bibliografia:
http://www.piesporadnik.pl/title,pid,45,oid,47,cid,100.html#details
https://www.akc.org/dog-breeds/brussels-griffon/