Dog kanaryjski — najważniejsze informacje o rasie
Szukasz dużego psa, który będzie lojalnym stróżem i inteligentnym towarzyszem? Poznaj rasę dog kanaryjski! To pupil, który swoją posturą wzbudza szacunek. Czy jest niebezpieczny i agresywny? Nadaje się dla rodzin z dziećmi? Czy w Polsce posiadanie psa tej rasy jest legalne? Na te i inne pytania mamy odpowiedzi, które znajdziesz w naszym artykule!
Skąd pochodzi dog kanaryjski? Historia rasy psa
Dog kanaryjski pochodzi z Hiszpanii, a dokładniej z Wysp Kanaryjskich – Teneryfy i Gran Canarii. Do 2001 roku oficjalna nazwa rasy to perro de presa canario, obecnie znany jako dogo canario lub presa canario. Pies ten powstał w wyniku skrzyżowania lokalnych psów pasterskich bardino majorero z molosami, buldogami i mastifami.
Pierwotnie używany jako stróż, pilnował stad bydła i odganiał inne zwierzęta. Mimo swojej masywnej postury jest szybki, dlatego był wykorzystywany do popularnych w tamtym okresie walk psów. Czworonóg ten z łatwością łamał karki bydła w rzeźniach – presa oznacza łamacz.
W 1989 roku opracowano oficjalny wzorzec rasy. W 2001 roku została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI).
Czy presa canario to dogo canario?
Tak, presa canario i dogo canario to ten sam pies. W 2001 roku zatwierdzono zmianę pierwotnej nazwy rasy perro de presa canario na dogo canario. Decyzja ta nie spotkała się z entuzjazmem wszystkich miłośników i hodowców, więc doszło do podziału. W rezultacie zarówno dogo canario, jak i presa canario odnoszą się do tej samej rasy psa.
Jak wygląda dog kanaryjski?
Dog kanaryjski należy do ras dużych. Psy osiągają wysokość od 60 do 66 cm, natomiast suki są mniejsze i mierzą od 56 do 62 cm. Masa ciała oscyluje od 40 do 50 kg, w zależności od płci.
Sylwetka czworonoga posiada głęboką klatkę piersiową i podciągnięty brzuch. Ciało podpierają umięśnione, mocne kończyny. Wysoko osadzony ogon jest gruby u nasady i zwęża się ku końcowi.
Głowa dogo canario jest masywna, z wyraźnym stopem i lekko obwisłymi wargami. Średniej wielkości, owalne oczy przybierają kasztanową barwę. Uszy naturalnie zwisają lub przybierają kształt płatka róży. Tam, gdzie prawo zezwala na kopiowanie, uszy zazwyczaj są cięte i postawione na sztorc.
Jakie umaszczenie ma dog kanaryjski?
Dog kanaryjski występuje w kolorze płowym lub pręgowanym w różnych odcieniach. Charakterystyczną cechą tego psa jest czarna maska, która pokrywa pysk i sięga nie dalej niż na wysokość oczu. Dopuszczalne są białe znaczenia występujące na klatce piersiowej, podgardlu i łapach.
Rasa ma krótką, szorstką sierść, pozbawioną podszerstka.
Jaki jest dog kanaryjski?
Dog kanaryjski to pies o silnym instynkcie terytorialnym. Czujny, doskonale sprawdzający się w roli stróża. Jest nieufny wobec obcych, za to lojalny i oddany swojej rodzinie. W zależności od linii i hodowli może być czworonogiem z tendencją do agresji, typowo pod obronę lub pasywnym i spokojnym, dopasowanym do rodziny.
To pewny siebie, energiczny oraz inteligentny czworonóg. Jednakże wymaga konsekwentnego prowadzenia od szczeniaka, gdyż jest uparty i niezależny. Musisz wykazać się doświadczeniem i odpowiedzialnością w wychowaniu tej rasy. Wczesna socjalizacja umożliwi pupilowi zapoznanie się z otaczającym go światem. Rozpocznij ją już od najmłodszych lat, eksponując pupila na ludzi, zwierzęta, szczególnie inne psy, obce miejsca oraz różne dźwięki.
Dodatkową aktywnością oprócz codziennych spacerów będą treningi z czworonogiem np. agility, obedience czy rally. Wędrówki również nie są dla niego straszne, ale dopiero jak dorośnie.
Jak dbać o doga kanaryjskiego?
Dog kanaryjski wymaga regularnego szczotkowania. Czynność ta pozwoli Ci usunąć martwą sierść, robiąc miejsce na nową i ograniczyć ilość wolnych włosów latających po domu. Dla tego psa najlepiej sprawdzi się szczotka z gęstym włosiem lub gumowa rękawica. Przed czesaniem możesz zastosować odżywkę nawilżającą w sprayu, która zapobiegnie mechanicznemu uszkodzeniu włosa.
Kąp pupila tylko wtedy, gdy rzeczywiście tego potrzebuje, ale nie rzadziej niż 4 razy w roku. Do mycia użyj kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla psów, które są dostosowane do pH ich skóry i potrzeb sierści.
Czyść uszy i oczy specjalnymi preparatami do tego przeznaczonymi. Kontroluj długość pazurków i stan opuszek łap. Zadbaj także o higienę jamy ustnej swojego pupila. Codziennie myj jego zęby pastą i szczoteczką dla zwierząt, dzięki czemu ograniczysz osadzanie kamienia nazębnego i zadbasz o dziąsła. W walce o zdrowe ząbki wsparciem będą także gryzaki dentystyczne.
Jaka karma dla doga kanaryjskiego?
Dog kanaryjski powinien otrzymywać karmę przeznaczoną dla psów ras dużych, oznaczaną jako L, large lub large breed. Dostosuj karmę do wieku pupila. Szczenięta dużych ras rosną dłużej i wymagają odpowiedniego stosunku wapnia do fosforu, który wspiera prawidłowy wzrost i rozwój.
Dorosłym psom wprowadź suplementację na zdrowe stawy. Kolagen, chondroityna i glukozamina to składniki, które pomagają w utrzymaniu sprawności układu ruchu.
Wybierając karmę, przede wszystkim zwróć uwagę na jej skład. Powinna zawierać jak najwięcej mięsa i podrobów oraz zero zbóż. Pamiętaj, aby nie przesadzać ze smaczkami, one również mają kalorie! Traktuj je jako nagrodę, motywację do treningu lub przekąskę między posiłkami.
Na co choruje dog kanaryjski?
Dog kanaryjski to pies zdrowy, lecz narażony jest na pewne problemy zdrowotne. Oto najczęstsze z nich:
- dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
- skręt żołądka
- choroby oczu
- entropium – podwinięcie powieki do wewnątrz
- ektropium – wywinięcie powieki na zewnątrz
- stany zapalne spojówek
Miej na uwadze, że posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale również wielka odpowiedzialność. Podejmując decyzję o pupilu, weź pod uwagę ewentualne koszty leczenia weterynaryjnego.
Ile lat żyje dog kanaryjski?
Dog kanaryjski żyje 9-11 lat.
Czy dog kanaryjski jest zakazany w Polsce?
Nie, ale dog kanaryjski znajduje się na liście ras psów uznanych za agresywne w Polsce. Posiadanie tej rasy wymaga specjalnego pozwolenia. Aby uzyskać zgodę na dogo canario, musisz zwrócić się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który wyda stosowne pozwolenie.
Dla kogo dog kanaryjski?
Jest to rasa przeznaczona przede wszystkim dla doświadczonych psiarzy. Potrzebuje konsekwentnego prowadzenia i cierpliwego opiekuna. Mimo swojego groźnego wyglądu, dog kanaryjski to pies lojalny i przywiązany do swojej rodziny. Dobrze odnajduje się w obecności dzieci. Jednak nie należy zostawiać go z pociechami bez żadnego nadzoru.
Może być niebezpieczny, jeśli zostanie zaczepiony przez inne psy lub obcych ludzi. Dlatego tak ważna jest odpowiednia socjalizacja i właściwe wychowanie już od szczeniaka.
Ponadto nie wszystkie linie hodowlane prowadzą te psy w ten sam sposób. Niektóre mogą skupić się na liniach bardziej agresywnych, podczas gdy inne na bardziej pasywnych. Zanim zdecydujesz się na zakup doga kanaryjskiego, poznaj charakter psa i dopasuj go do swojego stylu życia oraz doświadczenia.
Najczęściej zadawane pytania
Czy dog kanaryjski to cane corso?
Nie, są to dwie różne rasy psów. Obydwa molosy są godne podziwu, lecz lekko różnią się charakterem. Podobno dogo canario jest bardziej niezależny od cane corso, przez co trudniej go ułożyć.
Czy presa canario jest dobry dla właścicieli po raz pierwszy?
Niestety, nie. Jest to rasa dla doświadczonych osób, które poradzą sobie z bardzo niezależnym, upartym i samodzielnym psem.
Jaką siłę zgryzu ma presa canario?
Dogo canario ma siłę zgryzu równą 556 funtów na cal kwadratowy (PSI).
Bibliografia:
http://www.piesporadnik.pl/title,pid,45,oid,47,cid,68.html#details
https://www.zkwp.pl/wzorce/346.pdf
https://www.akc.org/dog-breeds/presa-canario/
https://www-ricekendig-com.translate.goog/what-dog-has-the-strongest-bite/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=rq