Dog argentyński. Historia, charakter, pielęgnacja rasy psa

2024-09-24
Dog argentyński. Historia, charakter, pielęgnacja rasy psa

Jesteś doświadczonym psiarzem, który marzy o dużym pupilu pełnym energii? Przedstawiamy Ci doga argentyńskiego! To czworonóg mocno przywiązujący się do swojego opiekuna. Zachwyci Cię swoją atletyczną sylwetką oraz opanowanym i przyjaznym charakterem. Przeczytaj nasz artykuł o dogo argentino, w którym poznasz bliżej historię, zasady pielęgnacji czy charakter tej rasy. 

Pochodzenie i historia rasy doga argentyńskiego

Dogo argentino to rasa wywodząca się z Argentyny. Do jej powstania przyczynili się bracia Martinez, Antonio oraz Augustin. Zależało im na wyhodowaniu psa myśliwskiego, który sprostałby dużej zwierzynie takiej jak pumy czy dzikie świnie. Bazowali na lokalnym psie bojowym z Cordoby, którego krzyżowali z m.in. buldogiem, bulterierem czy dogiem de Bordeaux. 

Ostateczną formę feno- i genotypową uzyskano w 1947 roku. Wtedy też sporządzono pierwszy wzorzec rasy i zaprezentowano jej przedstawicieli na zjeździe Stowarzyszenia Myśliwych w Buenos Aires. 

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uznała oficjalnie dogo argentino w 1973 roku.

Wygląd doga argentyńskiego

Dog argentyński to duża rasa psów o atletycznej budowie ciała. Samiec mierzy w kłębie 60-68 cm, przy wadze 40-45 kg. Nieco mniejsze suczki osiągają wysokość 60-65 cm oraz wagę 40-43 kg.

Sylwetka doga argentyńskiego jest prostokątna, z wysoko zaznaczonym kłębem. Dobrze wysklepiona, pojemna klatka piersiowa sięga do stawu łokciowego. Przyczynia się do świetnej wydolności oddechowej zwierzaka.

Szeroki i mocny grzbiet przechodzi w krótkie, masywne lędźwie oraz równie silny, lekko opadający zad. Długi ogon dotyka stawu skokowego. Pies w spoczynku nosi go w swobodnym zwisie, a przy pobudzeniu unosi ponad linię grzbietu.

Całość wspiera się na umięśnionych, prostych kończynach, które zakończone są niedużymi, zwartymi łapkami o twardych opuszkach. Dzięki takiej budowie porusza się zwinnie, pewnie i harmonijnie.

Dogo argentino wyróżnia głowa w typie mezocefalicznym, co oznacza, że kufa jak i mózgoczaszka są jednakowej długości. Policzki są duże i wyraźne. Nos o prostym grzbiecie zakończony jest czarną truflą. Mocne szczęki o zgryzie nożycowym skrywają się pod dobrze przylegającymi, czarnymi wargami (choć mają one lekko luźne kąciki). Średniej wielkości oczy w kształcie migdała, mają barwę ciemnego orzecha. 

Na szczycie głowy znajdują się grube, uszy w kształcie trójkąta, o zaokrąglonych wierzchołkach. W spoczynku zwisają swobodnie, a w emocjonalnym pobudzeniu są półsterczące. Niegdyś były skracane, jednak obecnie jest to praktyka niedozwolona w wielu krajach.

Sierść i umaszczenie doga argentyńskiego

Pies rasy dog argentyński ma sierść gładką, miękką o średniej długości, gdzie włos nie przekracza 2 cm. Jej gęstość uzależniona jest od klimatu, w którym psiak żyje.

Rasa ta występuje jedynie w umaszczeniu jednolicie białym. Akceptowane są pojedyncze plamy w kolorze czarnym na oku, uszach i pysku. Jednak nie mogą one przekraczać 10% powierzchni czaszki.

dog argentyński na spacerze

Pielęgnacja doga argentyńskiego

Pielęgnacja doga argentyńskiego nie jest skomplikowana. Pamiętaj jedynie o regularności. O co musisz zadbać?

Sierść i skóra

Sierść nie wymaga szczególnych zabiegów. Pies ten linieje mało, włos jest miękki, więc nie wbija się mocno w tkaniny. Od czasu do czasu przeczesz pupila gumową rękawicą gumowej rękawicy, by pozbyć się martwej sierści. 

Kąpiele 1-2 razy w miesiącu będą wystarczające, chyba że psiak mocno się zabrudził i nie można oczyścić go zwilżonym ręcznikiem. Pamiętaj, aby do mycia używać jedynie specjalnych szamponów i odżywek dla psów. Są one dostosowane do pH skóry zwierzaka, dzięki czemu unikniesz podrażnień czy alergii. Dopasuj produkty do typu sierści czworonoga oraz specjalnych, dermatologicznych potrzeb. W przypadku białej rasy warto sięgnąć po produkty dedykowane psom z jasną sierścią. Są one pozbawione olei, które zażółcają włosy. Dodatkowo pomagają podkreślić śnieżnobiały odcień futerka.

Skóra tej rasy jest dość odporna na choroby. Jednak niektóre dogi argentyńskie mogą być wrażliwe na poparzenia słoneczne. Dlatego koniecznie zadbaj o ochronę pupila przed nadmierną ekspozycją na promienie UV. W upalne dni zapewnij mu zacienione miejsce do odpoczynku.

Oczy 

Z racji białego umaszczenia, często u doga argentyńskiego pojawia się problem plam łzowych. To wycieki, które nieestetycznie wybarwiają futerko wokół oczu. Jeśli plamki pojawiają się sporadycznie i możesz je łatwo usunąć przy pomocy płynu na plamy łzowe dla psa - nie ma powodu do obaw. Jednak przy nadmiernym łzawieniu dobrze zgłosić się z pupilem na konsultacje do lekarza weterynarii. Na szczęście ta przypadłość rzadko pojawia się u tej rasy.

Uszy

Dogi argentyńskie nie mają tendencji do infekcji uszu. Jednak warto regularnie sprawdzać ich stan. W razie potrzeby przemyj te okolice specjalnym płynem do uszu dla psów.

Zęby

Codziennie czyść jamę ustną pupila szczoteczką i pastą do zębów dla psów. W ten sposób minimalizujesz ryzyko pojawienia się kamienia nazębnego czy chorób przyzębia.

Pazury

Zbyt długie utrudniają poruszanie się i powodują ból czy nawet deformacje kości! Regularnie skracaj je przy użyciu cążek lub nożyczek do pazurków dla psów.

Zdrowie doga argentyńskiego

Dog argentyński to rasa zdrowa. Jednak nie jest ona w 100% wolna od wszelkich chorób. Zdarza się, że psy te borykają się z:

  • dysplazją stawu biodrowego
  • chorobami przyzębia
  • rozszerzeniem i skrętem żołądka (GDV)
  • głuchotą - często związana z genem białej sierści
  • porażeniem krtani
  • niedoczynnością tarczycy

Ile żyje dog argentyński?

Dogi argentyńskie żyją średnio 10-15 lat.

dogo argentino zimą na śniegu

Charakter doga argentyńskiego

Dog argentyński to lojalny pupil, który bezgranicznie kocha swojego opiekuna. Wobec obcych może być nieufny. 

Szczeka, tylko gdy musi zakomunikować coś naprawdę istotnego. Odznacza się odwagą i opanowaniem.

Pamiętaj, że to pies myśliwski, który ma we krwi nuty bojowe po swoich przodkach. Naturalnie ma tendencję do dominacji. Z tego powodu nie jest polecany dla rodzin z dziećmi czy innymi pupilami. Będzie z nimi rywalizował o uwagę, co może być źródłem wielu problemów. Tym samym nie jest to dobra opcja na pierwszego psa dla zupełnego laika. Dog potrzebuje człowieka doświadczonego, który będzie w stanie jasno wyznaczać mu granice.

Kluczem do wychowania doga jest konsekwencja oraz wrażliwość. Postaw na treningi oparte na wzmocnieniu pozytywnym, czyli nagrodach, pochwałach i głaskach. Metody negatywne, dążące do podporządkowania psa za wszelką cenę mogą przynieść wręcz odwrotny skutek.

Zadbaj o to, aby Twój pupil rozpoczął szkolenie oraz socjalizację już w wieku szczenięcym. To zdecydowanie ułatwi Ci komunikację z już dorosłym osobnikiem. W trakcie tego procesu masz szansę wyeliminować niepożądane zachowania i wypracować te, na których Ci zależy.

Jaka karma dla doga argentyńskiego?

Podstawą diety doga argentyńskiego powinno być wysokiej jakości mięso. Jest ono źródłem białka, które jest niezbędne do budowy i regeneracji mięśni, a także dostarcza wielu ważnych aminokwasów. Mięso powinno stanowić znaczną część każdego posiłku, zapewniając psu odpowiednią ilość energii.

Do diety Twojego pupila włącz również zdrowe tłuszcze. Znajdują się one m.in. w mięsie ryb, takich jak łosoś czy tuńczyk. Kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 zawarte w tych produktach są niezbędne dla zdrowia skóry i sierści, a także wspierają układ odpornościowy.

Glukozamina i chondroityna to substancje, które warto suplementować w diecie doga argentyńskiego. Duże psy są bardziej narażone na problemy ze stawami, a te składniki pomagają w utrzymaniu ich w dobrej kondycji.

Unikaj karm zawierających nadmierne ilości zbóż i cukrów. Mogą prowadzić do otyłości i innych problemów zdrowotnych.

Przy wyborze karmy dla doga argentyńskiego zwróć uwagę na produkty oznaczone jako L, Large lub Large Breed. Są one specjalnie dostosowane do potrzeb dużych ras psów, zarówno pod względem kaloryczności, jak i wielkości granulek.

Szeroki wybór karm dla psów dużych znajdziesz w naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl. Wśród nich czekają na Ciebie i Twojego pupila produkty dostosowane do:

  • wieku
  • wielkości
  • specyficznych wymagań zdrowotnych
  • poziomu aktywności Twojego pupila

Ile kosztuje dog argentyński?

Koszt zakupu doga argentyńskiego może wynosić od 3000 do 6000 złotych. Polecamy Ci zakup szczeniaka z profesjonalnej hodowli, która, które znajduje się w rejestrze Związku Kynologicznego w Polsce. W taki sposób masz pewność, że nabywasz psa rasowego, o odpowiednich badaniach i prawidłowo traktowanego od pierwszych chwil życia.

Jeśli nie zależy Ci na rodowodzie, pamiętaj, że wiele zwierzaków czeka na swój ciepły dom w licznych schroniskach w całej Polsce.

Najczęstsze pytania dotyczące rasy

Czy dog argentyński jest groźny?

Nieprawidłowo prowadzony lub zaniedbany pies może wykazywać agresje i stwarzać realne zagrożenie.

Czy dog argentyński jest legalny w Polsce?

Tak, jednak znajduje się w wykazie psów uznawanych za agresywne. Aby zostać właścicielem doga argentyńskiego, musisz uzyskać odpowiednią zgodę w urzędzie swojej gminy.

Czy dog argentyński lubi dzieci?

Prawidłowo socjalizowany dog argentyński będzie bardzo opiekuńczy wobec pociech.

 

Bibliografia:

https://zkwp.pl/wzorce/292.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Dogo_Argentino

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dog_argenty%C5%84ski

https://www.petmd.com/dog/breeds/dogo-argentino

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-12
Zamówione produkty otrzymałem bardzo szybko, Paczka zapakowana bardzo ładnie. Dziękuję za sprawną realizację mojego zamówienia. Polecam sklep.
2024-10-12
Wszystko okej.
pixel