Dlaczego pies nie chce jeść? Przyczyny, skutki, rozwiązania

2023-09-18
Dlaczego pies nie chce jeść? Przyczyny, skutki, rozwiązania

Niechęć do jedzenia nie jest u psa normalna. Jako opiekuna powinno Cię to zaniepokoić. Brak apetytu jest zazwyczaj związany z samopoczuciem psiaka albo z jedzeniem samym w sobie. W tym artykule poznasz potencjalne przyczyny braku apetytu u Twojego psa. Podamy Ci również 10 skutecznych sposobów na zachęcenie psa do jedzenia. Zdradzimy, kiedy Twój psiak próbuje wymusić od Ciebie lepsze jedzonko. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej!

Przyczyny braku apetytu u psa

Jeśli Twój pies nie chce jeść, przyczyna wynika prawdopodobnie z problemów:

  • medycznych
  • behawioralnych
  • z mokra lub suchą karmą

Problemy medyczne

Brak apetytu jest jednym z pierwszych objawów choroby. Jeśli Twój pies nie je od 24 godzin i w dodatku ma inne symptomy: biegunkę, osowienie, otępienie czy wymioty, koniecznie zgłoś się do lekarza weterynarii!

Do problemów medycznych zaliczają się:

  • złe samopoczucie psa
  • problemy z trawieniem, dolegliwości z układu pokarmowego
  • ból (po operacji, z powodu urazu)
  • zatrucie
  • niestrawność (objawem niestrawności jest także jedzenie trawy przez psa)
  • problemy z narządami (wątrobą, trzustką, nerkami)
  • problemy z zębami (szczególnie u psów seniorów)
  • infekcje, zarażenie wirusem
  • nowotwór
  • skutki uboczne podawania lekarstw (po wprowadzeniu nowego leku pies może stracić apetyt)
  • stan po operacjach, narkozie u psa (psy nie powinny jeść przez 12 godzin po operacji, często też nie mają po prostu apetytu)

Problemy behawioralne

Przyczyną braku apetytu mogą być również problemy behawioralne. Do nich zaliczamy:

  • stresujące sytuacje (podróż, wizyta u weterynarza)
  • wprowadzenie do rodziny nowego zwierzaka lub pojawienie się dziecka
  • zmiana otoczenia (przeprowadzka, nowe miejsce na wakacjach)
  • separacja (rozstanie z ukochanymi opiekunami, śmierć opiekuna)
  • lęk, depresja
  • trauma (u psów ze schroniska)

Stres wpływa na utratę węchu u psa. Pies nie czuje aromatu swojego jedzenia i ośrodek głodu nie jest pobudzony. Z tego powodu pies nie odczuwa apetytu.

Wychowanie psa przez opiekuna gra tutaj także kluczową rolę. Pies nie je swojej karmy, więc żeby go zachęcić, dajesz mu pyszną wędlinę lub kawałek kiełbaski. Znasz to? W ten sposób uczysz psa, że jeśli pokręci noskiem na swoją karmę to dostanie nie dość, że atencję od swojego kochanego opiekuna, to także lepsze jedzonko w postaci delikatnego mięska, resztek Twojego jedzenia lub przysmak. Musisz ustalić zasady i konsekwentnie się ich trzymać, nie pozwalaj psu na wybrzydzanie. Spróbuj zostawić miskę z karmą bez żadnych dodatków o regularnej porze rano. Jeśli pies nie zje jedzenia z miski po 15-20 minutach, zabierz miskę. Podaj psu jedzonko dopiero na drugą turę karmienia, czyli po południu. Psiaki bardzo sprytnie wykorzystują ludzką uległość wobec ich pięknych oczu. Niestety opiekunowie często poddają się temu urokowi, a piesek będzie chciał coraz to lepsze i lepsze jedzonko. Dlatego konieczna w tym czasie jest wytrwałość, brak smaczków i konsekwencja. 

W przypadku problemów behawioralnych możesz zwrócić się o pomoc do behawiorysty. 

Smutny buldog francuski leży przy misce, bo nie chce zjeść karmy

Problemy z karmą suchą lub mokrą

  • karma jest przeterminowana lub zwietrzała
  • karma zwyczajnie nie smakuje psu
  • karma, którą zazwyczaj dostaje Twój pies, zmieniła skład i ma ulepszoną formułę, która psu nie smakuje

Jeśli psu nie smakuje karma, którą je codziennie, może być ona przeterminowana lub źle przetrzymywana. Jeśli zmieniłeś w ostatnim czasie karmę na nową i pies nie chce jej jeść, to znaczy, że nie jest do niej przekonany. Chcesz zmienić swojemu psu karmę? Zrób to stopniowo. Najpierw do starej karmy dorzuć trochę nowej. Po tygodniu wymieszaj 50% starej karmy z 50% nowej karmy. Następnie podaj nową karmę z domieszką starej i ostatecznie podawaj tylko nową karmę dla psa.

Tutaj problemem może być również przekarmianie psa. Ciągły dostęp do jedzenia prowadzi do przejedzenia u psów. Pies nie jest po prostu głodny, bo ma nieograniczony dostęp do karmy. Przyczyną mogą być też za duże porcje karmy, które podajesz psu. Dorosłe psy powinny jeść 2 razy dziennie o stałej porze np. o 6 rano i o 18. Porcje karmy dostosuj do aktywności, wielkości i wagi psa zgodnie z tabelą dawkowania zamieszczoną na opakowaniu przez producenta. Gdy pies je zbyt dużo kalorii, prowadzi to do nadwagi, a z czasem do otyłości. Otyłość oraz nadwaga są niebezpieczne dla zdrowia psiaka. W następstwie prowadzą do rozwinięcia się innych chorób u pupila jak cukrzyca, problemy z sercem i zwyrodnienia stawów.

Warto wspomnieć tutaj także o smaczkach. Pies może przejawiać brak łaknienia, gdy podajesz mu za dużo smakołyków między posiłkami. Przysmaki dla psa powinny stanowić nie więcej niż 10% dziennej diety psa.

Kiedy pies traci apetyt? Inne przyczyny braku łaknienia u psa

Jeśli żadna z wymienionych przyczyn nie pasuje do stanu Twojego pieska, istnieją jeszcze inne powody, dlaczego Twój pies nie je. 

Innymi przyczynami braku apetytu u psa są upały. W gorące letnie dni pies pije dużo wody, która zapełnia jego żołądek. To sprawia, że pies nie odczuwa głodu i jest to normalne.

Cieczka również wpływa na obniżenie apetytu zarówno u suczek, jak i psów. Suczki podczas cieczki są spokojniejsze, dużo śpią i mniej jedzą. Na psy, szczególnie niekastrowane, także działają hormony, które powodują niechęć do jedzenia. Szczególnie dla właścicieli suczek polecamy spraye, które maskują zapachy, co pomoże w walce z adoratorami.

Mamy nadzieję, że regularnie myjesz miskę swojego psa, ponieważ ona też wpływa na smak karmy lub wody. Brudna, śmierdząca miska nie zachęci żadnego psa do spożywania posiłków. Jeśli problemem nie jest higiena miski, może stoi ona w niedogodnym dla psa miejscu? Pies powinien móc zjeść posiłek w ciszy i w spokoju, a nie w korytarzu, przez który co chwila ktoś przechodzi. Problem może stanowić kształt lub głębokość miski, który jest niedopasowany do możliwości pyszczka psa. 

Łapki psa przy misce z karmą suchą dla psa

Skutki niechęci do jedzenia u psa

Brak łaknienia u psa, który utrzymuje się długo, może prowadzić do:

  • odwodnienia
  • osłabienia układu odpornościowego
  • zwiększenia podatności na infekcje, choroby, urazy
  • apatii, niechęci do zabawy i spacerów, braku energii
  • matowej i suchej sierść, skłonnej do wypadania
  • nadmiernej utraty wagi, widocznych żeber

Kiedy skontaktować się z weterynarzem, gdy pies nie chce jeść?

Koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, gdy:

  • pies nie je od 24 godzin
  • pies nie je od 12 godzin i ma dodatkowe  objawy: wymioty, nudności, biegunkę
  • pies nie je oraz nie pije (prowadząc do odwodnienia, które stanowi zagrożenie dla życia psa)
  • psiak traci na wadze i jest zmęczony, osłabiony
  • widać i czuć, że pies ma problemy z zębami

Lekarz weterynarii wykona między innymi badania krwi oraz USG jamy brzusznej, które wykażą dokładniej, co pieskowi dolega.

Co zrobić, gdy pies nie chce jeść? 10 skutecznych sposobów

Jest kilka sposobów, by zachęcić psiaka do jedzenia i pobudzić apetyt u psa. 

  1. Podgrzej karmę mokrą dla psa. Podgrzana karma wydziela więcej aromatu, zachęcając psiaka do spożycia jedzenia. Psy mają wrażliwy węch, przez który pobudzają ośrodek łaknienia. Uważaj, by nie podać gorącego jedzenia swojemu psu! Poczekaj aż posiłek ostygnie do temperatury pokojowej.
  2. Zmieszaj karmę dla psa z wywarem z kurczaka. Skorzystaj z gotowych napojów dla psa Rinti. Nawodnienie psa w tym czasie jest szczególnie ważne.
  3. Spróbuj podawać psu jedzenie z ręki, ale tylko wtedy, gdy jest osłabiony. W innych przypadkach, gdy piesek sam może podejść do miski, nie polecamy tego rozwiązania. 
  4. Wyjdź z psem na spacer, pobaw się z nim. Po wysiłku lub spacerze piesek chętniej zajrzy do swojej miski.
  5. Przestaw miskę dla psa w spokojne miejsce.
  6. Jeśli miska jest zużyta i zniszczona, zmień miskę.
  7. Jeśli chcesz zmienić karmę, zrób to stopniowo. Daj czas psu na przyzwyczajenie się do nowego smaku.
  8. Ustal stałe pory podawania jedzenia dla psa.
  9. Wylicz porcje karmy dostosowane do wieku, wielkości i aktywności swojego psa.
  10. Do urozmaicenia jedzenia, skorzystaj z mat do lizania lub mat węchowych dla psa. Zastosuj też zabawki na przysmaki dla psa
  11. Od szczeniaka zapoznawaj psa z różnymi konsystencjami jedzenia. Z karmą morką, suchą oraz różnymi warzywami i owocami. To pomoże Ci w  przyszłości uniknąć wybiórczości pokarmowej u pupila.

Pies, który się oblizuje, bo pobudzony jest u niego ośrodek łaknienia

Produkty w sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl, które pomogą Ci poprawić psi apetyt

Poznałeś już przyczyny braku łaknienia u psów oraz znasz sposoby, jak poradzić sobie w tej sytuacji. W naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl zaopatrzysz się w nową miskę dla psa. Znajdziesz również karmę dla psa dopasowaną do wieku, wagi oraz występowania alergii u Twojego pupila. Kupisz także kongi i inne zabawki na przysmaki dla psa, które urozmaicą każdy posiłek. Gwarantujemy profesjonalną obsługę oraz szybką dostawę. Nam także zależy na szczęściu Twojego zwierzaka.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-12
Zamówione produkty otrzymałem bardzo szybko, Paczka zapakowana bardzo ładnie. Dziękuję za sprawną realizację mojego zamówienia. Polecam sklep.
2024-10-15
Wszystko ok.
pixel