Dlaczego koty mruczą? Fascynujące zachowanie kotów

2023-06-19
Dlaczego koty mruczą? Fascynujące zachowanie kotów

Nic tak nie kojarzy się z kotem, jak dźwięk mruczenia. Kojące wibracje w magiczny sposób wydobywając się z kociego gardła, sprawiają, że każdemu kociarzowi miękkie serce. Jednak czy wiesz, dlaczego koty mruczą? W jaki sposób mruczenie powstaje? Czy mruczenie jest kotu do czegoś potrzebne? I czy każdy kot mruczy? Poznaj odpowiedzi na te pytania i przeczytaj nasz artykuł!

Mruczenie u kota. Czym jest i jak powstaje?

Mruczenie kota to zagadkowa sprawa, która nadal jest nie do końca poznana. Czy istnieje specjalny koci organ mruczący? 

Mruczenie to dźwięki o niskiej częstotliwości (25 do 150 Hz). Powstają najprawdopodobniej w czasie wibracji mięśni krtani w momencie wdechu i wydechu kota. Niektórzy sugerują, że dźwięk ten tak naprawdę wydobywa się z całego ciała lub odpowiada za niego specjalna kość gnykowa.

Czy każdy kot mruczy?

Mruczą przede wszystkim koty domowe, choć zdarzają się przypadki, że koty nie mruczą i nie ma na to właściwego wyjaśnienia.

Mruczą także rysie, pumy i gepardy. Pozostałe koty duże takie jak lwy czy tygrysy tylko ryczą, czego nie robią małe koty. Dlaczego? Różnica polega na budowie anatomicznej strun głosowych.

Zaobserwowano także, że małe koty dziko żyjące mruczą ciszej lub wcale. Co wynikać może z tego, że nie chcą być słyszalne dla drapieżników.

rudy kot mruczy i leży na kanapie

Dlaczego kot mruczy?

Już wiemy, jak to się dzieje, że koty mruczą. Jednak dlaczego koty mruczą? Czy mruczenie jest kotom potrzebne? Mruczenie kota pełni kilka funkcji.

  • Mruczenie kota jest komunikatem.

Mruczenie to forma komunikacji dźwiękowej. Koty mruczeniem, porozumiewają się między sobą, a także i z człowiekiem. W ten sposób okazują swoje zadowolenie, pozytywne emocje. Mruczą kotki w rui, okazujące swoją dostępność kocurom oraz kot, którego głaska opiekun lub gdy podaje mu ulubiony przysmak. Mruczenie to także sygnał, że kot się boi lub odczuwa ból. 

  • Mruczenie to słodka manipulacja.

Wyróżnia się także tak zwane mruczenie nagabujące. To mruczenie przeplatane z miauczeniem, czasem bardzo głośnym. Zna to każdy opiekun kota, który na przykład zbliża się do lodówki lub niefortunnie zamknie za sobą drzwi do łazienki. Kot w ten sposób symuluje płacz dziecka, którego człowiek nie jest w stanie zlekceważyć. Kot w ten sposób skutecznie zwraca na siebie naszą uwagę, gdy czegoś chce.

  • Mruczenie uspokaja.

Mruczenie ma także za zadanie uspokajać. Kot, mrucząc, uspokaja się sam, dodaje sobie pewności i w ten sposób radzi sobie ze stresem. Kotki mruczeniem uspokajają swoje kocięta. Zdecydowanie mruczenie uspokaja także człowieka.

  • Mruczenie koi ból.

W literaturze na temat kotów możemy przeczytać ciekawą rzecz. Podobno częstotliwość kociego mruczenia ma właściwości regeneracyjne, które stymuluje zrastanie się kości. Mruczenie ma także obniżać ciśnienie i przyspieszać gojenie się ran.

Kot mruczy, gdy coś go boli lub gdy umiera. Mruczą także kotki w czasie porodu. Mruczenie najwidoczniej pomaga kotu uśmierzyć ból i jest swego rodzaju samoleczeniem. Korzyści ze zdrowotnych właściwości mruczenia mogą czerpać także inne zwierzęta czy ludzie przebywające blisko mruczących kotów.

Aby poprawnie odczytać kocie mruczenie, tak jak w przypadku innych zachowań, ważny jest kontekst.

Dlaczego mój kot domowy nie mruczy?

Choć z reguły wszystkie koty domowe mruczą, zdarza się, że kot nie wykazuje takiej zdolności. Dlaczego?

Niektóre koty mruczą niemal bezgłośnie. Aby się o tym przekonać, dotknij gardła swojego kota i przekonaj się, czy nie czuć delikatnych wibracji.

Jeśli jednak nie wyczuwasz wibracji, możliwe, że Twój kot nie ma takiej zdolności. Przypuszcza się, że może być to wada anatomiczna.

Jeśli Cię to niepokoi, zawsze warto zwrócić się z pytaniem do lekarza weterynarii w czasie kolejnej kontroli.

Czy tylko koty mruczą?

Mruczenie to zdecydowanie domena kotów. Jednak czy koty mają na mruczenie monopol? Otóż nie! Ten typ dźwięków w komunikacji wydawany jest także przez inne gatunki zwierząt. Mruczeniem mogą pochwalić się króliki, goryle, szopy pracze, a nawet słonie i hieny! 

Mruczą na swój sposób także ludzie. Na pewno sam nie raz pomrukujesz, smakując ulubionego smakołyku! Mruczenie u ludzi często występuje jako tik i bywa objawem nerwicy natręctw.

Jak sprawić by kot mruczał?

Jeśli pragniesz, by Twój kot mruczał częściej, musisz zapewnić dobrą dawkę przyjemności.

Zdecydowanie najlepszym sposobem jest poświęcanie kotu swojego czasu. Przytulanie się, głaskanie (oczywiście, jeśli nasz mruczek ma na to ochotę) czy wspólna zabawa to dobra droga do zacieśniania więzi. Jeśli zwierzak czuję się kochany i bezpieczny na pewno uraczy Cię swoim murczandem. 

Ważne jest także, by kot mógł zaspokajać swoje naturalne potrzeby, takie jak drapanie czy polowanie. To przynosi kotu relaks i dobre samopoczucie. Zadbaj więc o to, by przestrzeń Twojego kota odpowiadała jego potrzebom.

Wywołanie mruczenie ułatwią Ci także zdrowe i smakowite przysmaki dla kota czy myszka z kocimiętką lub szeleszcząca piłeczka dla kota.

Rozmrucz swojego kota z TuZwierzaki.pl

Jeśli szukasz uroczego prezentu dla swojego mruczka, wpadnij do TuZwierzaki.pl i sprawdź nasz asortyment dla kotów. Czeka tu na Ciebie szeroki wybór smakołyków czy zabawek dla kota. Z pewnością znajdziesz coś idealnego dla swojego ukochanego kota, aż ten zamruczy z radości! Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-17
Szybka i profesjonalna obsługa, przedmiot zgodny z opisem. Polecam.
2024-10-23
Błyskawiczna , chory kot dziękuje,już wyzdrowiał dzięki Wam .
pixel