Dlaczego kot sika na pościel? O sikaniu poza kuwetą

Twój kot załatwia się na pościel, buty lub w inne miejsca, tylko nie do kuwety? Świetnie trafiłeś! W tym artykule wyjaśniamy, jak ważna jest kuweta dla kota, czym jest sikanie poza nią, jakie są tego powody. Podamy także kilka sposobów na radzenie sobie z tym mokrym problemem. Zapraszamy do lektury!
O znaczeniu kociej kuwety
Dyskusję na temat "kocie sikanie poza kuwetą", warto zacząć od tego, jakie znaczenie dla kota ma kuweta. Koty to czyściochy, które potrzebują miękkiego, chłonnego miejsca do oddawania moczu - tak jak czynią to zwierzaki dzikie. Mruczki zawsze zakopują swoje odchody, aby nie zwracać na siebie uwagi drapieżników czy potencjalnych ofiar. Inaczej jest w przypadku dojrzałych płciowo kocurków znaczących teren - ale to inna kwestia, do której jeszcze wrócimy.
Kuweta w domu jest dla kota strategicznym miejscem - prywatnym, bezpiecznym i przesiąkniętym jego zapachem. Aby kot dobrze się w niej czuł, powinna być regularnie sprzątana, postawiona w ustronnym, choć nadal ważnym społecznie miejscu. Co to oznacza? Jeśli na siłę próbujesz ukryć kuwetę głęboko za szafą, w kotłowni lub innym odizolowanym miejscu w Twoim mieszkaniu - Twojemu kotu się to nie spodoba. Jest to przestrzeń mało przyjazna.
Dlaczego kot sika poza kuwetą?
Załatwienie się poza kuwetą jest dla kota ostatecznością, która budzi w nim duży dyskomfort. Wiedząc to, możesz się więc zastanawiać "dlaczego?". Bo kocie oddawanie moczu poza kuwetą, to komunikat do Ciebie - coś jest nie tak... Tylko co?
Powodów może być kilka. Warto swojego mruczka obserwować pod różnymi kątami. Koniecznie bierz pod uwagę również okoliczności, w których obsikiwanie (butów, pościeli czy innych, nieprzeznaczonych do tego miejsc) się pojawia. To mogą być cenne wskazówki. Podpowiedzą Ci, dlaczego Twój kot zdecydował się na tak drastyczny dla siebie (i dla Ciebie) krok.
Kot sika, bo jest chory
Oddawanie moczu poza kuwetą, to niestety często objaw stanu chorobowego np. zapalenia pęcherza czy pojawieniu/a się osadu w drogach moczowych. Dlatego nie bagatelizuj tego problemu - udaj się do weterynarza z mruczkiem jak najszybciej.
Niestety, ale zwlekanie z takimi problemami może skończyć się np. tak, że kot "się zatka" i nie będzie sam w stanie oddać moczu. W takich przypadkach koniecznie jest cewnikowanie kota i podawanie leków. Im szybciej zareagujesz, tym masz większą szansę na opanowanie infekcji i oszczędzenie zwierzęciu dyskomfortu.
Koty świetnie maskują ból i wychwycenie jego objawów to niekiedy mistrzostwo. Wszelkie odstępstwa od naturalnych, rutynowych zachowań Twojego kota powinny budzić niepokój. Czasem jest to "tylko" nieprzywitanie się z Tobą z samego rana i większa senność.
Podajemy ten przykład jako pierwszy nie bez powodu. Jeśli wyeliminujesz problemy fizjologiczne, możesz przejść do kolejnych, które w dużej mierze masz szansę opanować samemu lub z pomocą behawiorysty.

Kot sika, bo kuweta jest brudna lub nieodpowiednia
Najbardziej prozaiczny powód - to sama kuweta. Może za rzadko ją sprzątasz? A może sprzątasz ją zbyt agresywnie - używając silnych, intensywnie pachnących środków czystości? Wtedy często pojawia się sikanie obok kuwety.
Niektóre koty boją się wchodzić do kuwet krytych. Czasem wystarczy zdjąć pokrywę, aby kot poczuł się bezpiecznie i chętnie używał swojej toalety. Inne mruczki potrzebują dużych kuwet, które będą dostosowane do ich gabarytów tak, aby kot swobodnie mógł się w niej poruszać.
Powodem może być również żwirek, którego używasz. Możliwe, że rani wrażliwe kocie łapki (niektóre mruczki mają bardzo tkliwe paputy) lub zbyt intensywnie pachnie.
Ważna jest także zasada - na jednego kota powinna przypadać CONAJMNIEJ jedna kuweta. Idealnie jeśli kot, ma kilka toalet. Problem może pojawić się jeśli masz grupę mruczków i zbyt małą ilość kuwet albo o zgrozo - tylko jedną. Koniecznie zakup dodatkowe kuwety. Odradzamy - nie stawiaj ich w jednym rzędzie. Rozparceluj je po całym domu, tak aby koty mogły szybko i swobodnie z nich korzystać.
Kot sika, bo się boi
Kocie sikanie poza kuwetę, może być objawem silnych emocji. Zazwyczaj powodują je po prostu ludzie... Koty jak gąbki chłoną nasze emocje, czują zapach naszego strachu i zdenerwowania. To daje im sygnał - zagrożenie. Wrażliwe koty mogą nie udźwignąć ciężkiej atmosfery, gdy np. para opiekunów się kłóci. Stresogenne będą także sytuacje takie jak:
- remont domu - hałasy, nowe zapachy, reorganizacja znanej przestrzeni
- pojawienie się nowego domownika - szczególnie dziecka lub kolejnego zwierzaka
- przeprowadzka - nowość, nowość, nowość z każdej strony.
Niestety koty to rutyniarze, którzy nie lubią zmian. Obsikanie Ci butów, będzie jak sms - nie podoba mi się to wszystko!
Kot sika, bo tęskni
Koty nie są samotnikami jak zwykło się powszechnie uważać. To, że nie każdy kot włazi na kolana i liże Cię po twarzy, wcale nie oznacza, że woli spędzać czas w pojedynkę i jesteś mu obojętny - chyba że masz jakiegoś smaczka. Dla kotów czasem wspólnym jest przebywanie w jednym pomieszczeniu ze swoim ukochanym opiekunem. Nawet jeśli jest obrócony do nas puchatym tyłeczekiem i udaje, że zajmują go ptaki za oknem.
Jeśli wyjedziesz na kilka tygodni, nie zdziw się jeśli Twoja pościel lub ubrania będą pachniały kocim moczem. To obiekty przesiąknięte Twoim zapachem, dodatkowo są miękkie i chłonne. Są więc miejscem bezpiecznym, "Twoim", a kot w ten sposób mówi "tęsknie".
Kot sika, bo znaczy teren
Sikać na potęgę i to bardzo nieprzyjemnie może też całkowicie zdrowy, stabilnie emocjonalnie kot. A właściwie kocur, który jest niewykastrowany. Instynkt podpowiada mu, aby znaczyć teren moczem wymieszanym z feromonami, aby zwabić potencjalną partnerkę i odstraszyć konkurentów. Nie jest to oczywiście zasada, ale niestety to się zdarza. Zbyt późne wykastrowanie kocura również może być problematyczne, gdy rozwiną się już u niego tego typu zachowania płciowe. Zapach będzie mniej intensywny, ale jednak...
Dlatego warto zadbać o kastrację kota na wczesnym etapie rozwoju, kiedy tylko uzyskasz zielone światło od lekarza weterynarii.

Co zrobić, gdy kot sika poza kuwetą?
Jeśli kot sika poza kuwetą, tak naprawdę mamy dwa problemy - nieprzyjemny zapach moczu oraz stan kota, który musimy rozpoznać i jakoś zwierzakowi pomóc. To, co możesz zrobić to:
- w pierwszej kolejności zanieś kota do gabinetu weterynaryjnego i upewnij się, że nie rozwija się u niego stan chorobowy
- spróbuj działać samemu - zastosuj się do wcześniej wymienionych wskazówek: zmień żwirek, kuwetę, przestaw toaletę w bardziej komfortowe miejsce, wykastruj kocurka itd.
- jeśli potrzebujesz pomocy - zgłoś się do kociego behawiorysty, który pomoże Ci rozwikłać zagadkę kociego sikania i podpowie, jak rozwiązać problem.
Jak pozbyć się zapachu moczu kota?
Zapach moczu kota jest bardzo specyficzny. Jeśli niefortunnie wchłonie się np. w tapicerkę kanapy lub fotela to niestety może zostać tam na długo. Z pomocą na szczęście przychodzą specjalne preparaty. Neutralizatory zapachu moczu kota, bo o nich mowa, znajdziesz w naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl. Polecamy środki od:
Wśród nich znajdziesz specyfiki do prania tkanin, odświeżacze zapachów, środki do czyszczenia kuwet itp. Nie trać energii na zapieranie plam moczu kota w tradycyjny sposób i sięgnij po profesjonalne produkty, który oszczędzą Ci czasu i wrażliwego nosa!
Bibliografia:
Galaxy Jackson, Mocie Mojo, Wydawnictwo SQN, Karków 2019
Biegańska-Hendryk Małgorzata, Rozmowa z kotem, Buchmann, Warszawa 2021