Darmowa dostawa od 199,00 zł

Dalmatyńczyk. Pochodzenie, wygląd, charakter i pielęgnacja rasy.

2024-05-31
Dalmatyńczyk. Pochodzenie, wygląd, charakter i pielęgnacja rasy.

Jesteś pozytywną osobą, która kocha ruch i ma mnóstwo energii? Poznaj dalmatyńczyka, który jest Twoim animal spirit! To myśliwski pies, którego wyróżniają nie tylko urocze cętki. Pupil ten cechuje się zrównoważonym charakterem oraz wysoką inteligencją. Lubi być wśród dorosłych  oraz dzieci. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najważniejsze informacje oraz frapujące ciekawostki o wyżle dalmatyńskim. Być może to właśnie rasa stworzona dla Ciebie!

Historia i pochodzenie 

Wyżeł dalmatyński to pies z Chorwacji. Jego przodkowie zamieszkiwali tereny Morza Śródziemnego, a przede wszystkim historyczną Dalmację (stąd też nazwa). Niektórzy twierdzą, że rasa ta wywodzi się od indyjskich psów, które zostały do Europy sprowadzone w średniowieczu. Jednak ciężko szukać na to dowodów. 

Dalmatyńczyki były hodowane jako psy gończe, obronne a w późniejszych czasach nawet jako cyrkowe! W XIX wieku dostrzeżono w nich potencjał do pracy w straży pożarnej. W czasie akcji przeciwpożarowej zapewniały eskortę wozom strażackim torując im drogę. Następnie pilnowały ich w czasie gaszenia płomieni przez funkcjonariuszy. Warto wspomnieć, że w USA oficjalną maskotką Narodowego Związku Ochrony Przeciwpożarowej jest właśnie pies tej rasy imieniem Sparky (iskierka).

Malowidła z podobiznami dalmatyńczyków pochodzą z XVI wieku. Pierwsza wzmianka o rasie pochodzi z Djakovo, z kroniki Petara Bakica z 1375 roku, gdzie figuruje pod łacińską nazwą - Canis Dalmaticus

Jednak dopiero ponad 100 lat później Vero Shaw stworzył wzorzec dalmatyńczyka (1882 rok). Pierwszy klub tych psów założono w Anglii w 1890 roku. Tam też cieszyły się niezwykłą popularnością i były symbolem luksusu. Oficjalnie uznano rasę 7 kwietnia 1955 roku i utworzono jej standardy.

Wygląd psów rasy dalmatyńczyk

Dalmatyńczyki to psy rasy średniej, ważące 22,7–25 kg. Samce mierzą w kłębie 56-62 cm, a suczki 54-60 cm. 

Wyżeł dalmatyński charakteryzuje się smukłą i muskularną sylwetką, o mocnym i równym grzbiecie. Jego lędźwie są krótkie i silne. Zad lekko pada i zwieńcza go noszony wysoko ogon, który jest gruby u nasady i zwęża się ku czubkowi.

Pojemna klatka piersiowa posiada dobrze wysklepione żebra. Linia brzucha jest podciągnięta ku kręgosłupowi, choć nie tzw. podkasana (czyli brzuch bardzo chudy i wklęśnięty).
Kończyny dalmatyńczyka są smukłe, proste i mocne. Łapki w typie kocim, mają zwarte palce i elastyczne opuszki.
Pies ten porusza się lekko i elegancko.

Długa i chuda szyja dalmatyńczyka nie posiada zwisającego podgardla. Proporcjonalna do reszty ciała głowa jest płaska, lekko okrągła na bokach. Stop czaszki oraz bruzda czołowa są lekko zaznaczone. Na całym pysku nie znajdziemy najmniejszej zmarszczki.
Średniej wielkości kufa o prostym grzbiecie, zakończona jest dużą truflą nosową, w kolorze adekwatnym do całościowego umaszczenia. 
Grube wargi dobrze przylegają do mocnej szczęki.
Owalne oczy dalmatyńczyka mają kolor najczęściej ciemny (ten jest najbardziej ceniony), a ich spojrzenie jest ciepłe i przyjazne.
Wysoko osadzone uszy mają kształt trójkąta o zaokrąglonych szczytach. Złamane w połowie opadają aż po stop lub po kąciki oczu. Najlepiej, gdy są wyraźnie cętkowane.

pies dalmatyńczyk

Sierść i umaszczenie dalmatyńczyka

Dalmatyńczyk posiada krótką, gęstą i twardą sierść. Jest ona dość delikatna.

Podstawowym kolorem tej rasy psów jest czysta biel, która posiada wyraźne, kontrastowe cętki czarne lub czekoladowe (w zależności od odmiany). Najlepiej, jeśli są one równomiernie rozłożone na całym ciele i nie zlewają się ze sobą. Muszą mieć tę samą wielkość (ok. 3 cm u czarnych i 2 cm u czekoladowych dalmatyńczyków). Z czego te na głowie powinny być wyraźnie mniejsze od reszty. Pożądane są również cętki na ogonie.

Co ciekawe, często szczenięta rodzą się całkowicie bialutkie a cętki zaczynają się pojawiać dopiero po 10 dniach.

Dalmatyńczyk charakter

Dalmatyńczyk to wesoły towarzysz o przyjaznym usposobieniu. Lubi towarzystwo ludzi, mocno przywiązuje się do swoich opiekunów. Lubi dzieci więc sprawdzi się jako kompan dla dużej rodziny. Pamiętaj jednak, by zawsze nadzorować kontakty pupila z pociechami.

Jako pies gończy dalmatyńczyk może mieć tendencję do pogoni za drobną zwierzyną. Jest też niezależną osobowością i ma swoje zdanie. Jednak rasa ta łatwo poddaje się szkoleniom, chętnie się uczy nowych rzeczy. Bez problemu więc jesteś w stanie wyeliminować niepożądane zachowania przy odrobinie chęci i konsekwencji. Tresurę oraz socjalizację pupila zacznij już w wieku szczenięcym, a sprawnie skomunikujesz się z nim, gdy będzie już dorosły.

Dalmatyńczyk ma duże zapotrzebowanie na ruch. Jest pełen energii i lubi zabawę na powietrzu, także w wodzie. Jeśli jesteś typowym domatorem ten pies nie sprawdzi się dla Ciebie. Potrzebuje opiekuna równie aktywnego, jak on sam.

Pielęgnacja

Pielęgnacja dalmatyńczyka jest mało skomplikowana. Wymaga jednak od Ciebie odrobiny dyscypliny.

Szczotkowanie:

  • Drobny włos dalmatyńczyka wypada praktycznie cały czas. Jest ościsty i łatwo wbija się w materiały. Regularne wyczesywanie ogranicza ten problem.
  • Czesz psa minimum 2 razy w tygodniu.
  • Przed zabiegiem dobrze spryskaj sierść odżywką, która nawilży suchy włos, co zapobiegnie niszczeniu się futerka.
  • Używaj szczotki dla psa z twardą szczeciną lub gumowej o elastycznych końcach. 
  • Szczotkuj dalmatyńczyka zawsze zgodnie z kierunkiem, w który włos naturalnie się układa.

Kąpiel:

  • Kąpiel stosuj minimum raz na dwa miesiące.
  • Drobne zabrudzenia usuń zwilżonym ręcznikiem lub nawilżanymi chusteczkami.
  • Jeśli dalmatyńczyk nieładnie pachnie lub jest bardzo brudny - czas na kąpiel!
  • Używaj TYLKO kosmetyków przeznaczonych dla psów, dostosowanych do typu sierści oraz aktualnych potrzeb skóry. Jeśli zwierzak boryka się z problemami dermatologicznymi konieczny będzie szampon leczniczy, dobrany do schorzenia.
  • Pamiętaj też o tym, by ani szampon, ani odżywka (ta do rozczesywania futerka też!) nie zawierały składników wybarwiających sierść na żółto, czyli np. olej norkowy.
  • Dobrze z kolei sprawdzą się produkty podbijające biel, do sierści jasnej lub białej.
  • Przed kąpielą wyczesz psa. 

Wskazówki do kąpieli:

  • Najpierw dobrze namocz sierść dalmatyńczyka wodą, a dopiero potem stosuj szampon.
  • Zawsze myj zwierzaka dwukrotnie.
  • Dokładnie wypłukuj kosmetyki za każdym razem.
  • Najlepiej, jeśli przed zastosowaniem szamponu rozcieńczysz go z wodą. To ułatwi cały zabieg.
  • Po szamponie czas na odżywkę, którą zostawiamy na około 5 min. Przed jej nałożeniem osusz sierść ręcznikiem, dzięki czemu kosmetyk ma szansę lepiej wejść w strukturę włosa. Po wyznaczonym czasie dokładnie ją spłukaj.
  • Po zakończonej kąpieli dokładnie oszusz psa ręcznikiem. Jeśli jest chłodno (np. w okresie zimowym) możesz dla pewności użyć również suszarki z letnim nawiewem.

Higiena:

  • Oczy i uszy: regularnie kontroluj ich stan. W razie zabrudzeń przemyj je z pomocą specjalnych płynów przeznaczonych do tych okolic.
  • Pazurki: gdy są zbyt długie skórć je cążkami czy nożyczkami dla psów.
  • Zęby: codziennie czyść je szczotką i pastą dla psów.
dalmatyńczyk leży na lóżku

Choroby

Psy tej rasy najczęściej borykają się z:

  • arteryzmem
  • osteochondrozą: choroba dotycząca chrząstek stawowych, z czasem powoduje np. kulawiznę
  • chorobami dermatologicznymi np. atopowym zapaleniem skóry
  • głuchotą
  • hiperurykemią: zbyt wysokim stężeniem kwasy moczowego we krwi

Ile żyje dalmatyńczyk?

Dalmatyńczyki żyją około 12-13 lat.

Jaka karma dla dalmatyńczyka?

Dalmatyńczyk to pies aktywny, który ma duże zapotrzebowanie kaloryczne. Postaw więc na karmę bogatą w białko i tłuszcze zwierzęce, które zapewnią mu energię potrzebną do działania. W naszym sklepie znajdziesz karmy dla psów, które pomogą zadbać Ci o prawidłowe odżywianie Twojego pupila. Szukaj produktów z oznaczeniami M, Medium - będą to dania dostosowane do wymagań ras średnich. Polecamy marki takie jak Nature's ProtectionNatural Trail czy Brit.

Unikaj karm z dodatkiem zbóż, cukru czy konserwantów.

Dodatkowo zadbaj o to, by w diecie Twojego dalmatyńczyka znalazły się takie cenne składniki jak:

  • olej z łososia - bogactwo kwasów tłuszczowych Omega-3 i -6, które wspomagają kondycję skóry i sierści. To kluczowe w przypadku dalmatyńczyków i ich skłonności do chorób dermatologicznych.
  • glukozamina i chondroityna - to związki, które wzmacniają chrząstki stawowe i przyspieszają ich regenerację. To również bardzo ważne dla tej rasy, która często boryka się ze schorzeniami stawów.

Dalmatyńczyk cena

Przedstawiciel rasy wyżła dalmatyńskiego kosztuje od 2500 do 3500 złotych. Oczywiście ostateczna cena zależy od wielu składowych, w tym wieku, płci czy zdolności rozrodowych psa. 

Pamiętaj, by wybierać szczeniaki z legalnych, certyfikowanych hodowli. Ich listę znajdziesz na stronie lub w punktach stacjonarnych Związku Kynologicznego w Polsce.

Najczęstsze pytania dotyczące rasy dalmatyńczyk

Czy dalmatyńczyki są groźne?

To rasa z natury spokojna i zrównoważona. Pies może stać się agresywny, gdy jest traktowany przemocowo, czuje się zagrożony.

Czy dalmatyńczyki są inteligentne?

Tak, to bardzo pojętne i sprytne zwierzaki.

Ile kosztuje szczeniak dalmatyńczyk?

To koszt około 2,5-3,5 tysięcy złotych

 

Bibliografia:

https://www.zkwp.pl/wzorce/153.pdf

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dalmaty%C5%84czyk

https://en.wikipedia.org/wiki/Dalmatian_dog

https://piesporadnik.pl/title,Dalmatynczyk,pid,369,oid,266,cid,221.html

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 632 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-17
Jestem bardzo zadowolona z obslugi
2024-09-09
Bardzo szybko i sprawnie. Wszystko zgodne z zamówieniem. Pieski zadowolone. Zdecydowanie polecam
pixel